Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kolejna partia kompilacji z małą ilością nowości – desktopowy oraz mobilny build 14371 i 14372

O ile Microsoft ostatnimi czasy nie rozpieszcza nas ilością dodawanych funkcji, o tyle każda kolejna kompilacja jest pełna większych i mniejszych poprawek. Taki stan rzeczy podyktowany jest zbliżającą się premierą Anniversary Update, który to ma zostać wydany dokładnie rok po premierze pierwszej wersji Windows 10, czyli 29 lipca. Do czasu przejścia na kolejną gałąź (Redstone 2) powinniśmy oczekiwać wyłącznie usprawnień i pomniejszych, kosmetycznych zmian.

Choć faktycznie szału ostatnimi czasy nie ma, to mimo wszystko firmie udało się nas czymś zaskoczyć, gdyż wraz z mobilną kompilacją 14371 zadebiutowała funkcja Tap to Pay i choć jak zwykle nie skorzystamy z niej w naszym kraju, to mimo wszystko warto o niej wspomnieć. Poza tym, próżno szukać jakiś większych nowości, o czym przekonacie się czytając poniższy wpis traktujący o bliźniaczym duecie, czyli wydaniu 14371 oraz 14172.

Desktop

Zazwyczaj starałem się rozdzielać zmiany na poszczególne grupy, takie jak „Menu start”, „Desktop”, „Ustawienia” itp., lecz tym razem zmian jest naprawdę mało i nie miałoby to największego sensu.

Od czego więc zaczniemy? Ano tym razem od Microsoft Edge, który to doczekał się drobnego usprawnienia. Od teraz, gdy poza przeglądarką otworzymy link prowadzący do jakiegoś pliku (na przykład w kliencie pocztowym) działający na zasadzie „otworzyć kartę > rozpocząć pobieranie > zamknąć kartę”, to automatycznie uruchomi nam się „Download Hub”. Dzięki temu będziemy pewni, że wszystko przebiega jak powinno i kliknięty odnośnik zadziałał odpowiednio. Ostatnia z nowości dotyczy wydania kolejnego rozszerzenia dla Microsoft Edge, czyli Evernote Web Clipper.

Idąc dalej mamy udoskonalenia z zakresu aktywacji systemu, przez co cały proces powinien być od teraz mniej uciążliwy dla użytkownika. W razie jakichkolwiek trudności będziemy mogli uruchomić „Narzędzie rozwiązywania problemów”, które w teorii przeprowadzić ma nas przez to piekło. Kolejnym udogodnieniem ma być możliwość przypisania cyfrowej licencji do naszego Microsoft Account, co pomóc ma nam w przypadku niemożności wykonania aktywacji z powodu wymiany jakiegoś podzespołu w posiadanym przez nas komputerze.

Oberwało się również panelowi „Centrum akcji”, gdyż prócz wzrostu ogólnej niezawodności działania zdecydowano się dodać nowe animacje, które widoczne są w momencie automatycznego usuwania lub dynamicznego przesuwania ich przez system.

Ustawienia ekranu 3D od teraz będą migrowane pomiędzy poszczególnymi kompilacjami, ikona symbolizująca dźwięk oraz sieć ma teraz znacznie lepiej wyglądać na niestandardowych ustawieniach DPI, a i poprawiono szybkość nauki oraz przewidywanie dla Japanese IME.

Mobile

Tutaj przede wszystkim w oczy rzuca się wspomniana wcześniej funkcja, czyli Tap to Pay. Wykorzystuje ona debiutujący wraz z wydaniem 14371 odnowiony Microsoft Wallet (Portfel), który w niczym nie przypomina swojego niedorobionego poprzednika. Dzięki niemu mieszkańcy USA (a jakże) są obecnie w stanie skorzystać z płatności zbliżeniowych realizowanych poprzez Lumie 950, 950 XL oraz 650 (przynajmniej na razie). Nie jest już wymagana specjalna karta SIM, czy też odpowiednia aplikacja danego banku – wszystko za sprawą współpracy z Visa oraz MasterCard. Na wsparcie dla naszego regionu zapewne nie doczekamy się nigdy, aczkolwiek mieszkańcy pozostałej części świata na pewno będą zadowoleni – zainteresowanych odsyłam do wpisu na blogu.
Zostawmy już ten „smutny” dla Polaków temat i przejdźmy do kolejnego, czyli zmianie formatu kopii zapasowej. Jego nowe wydanie ma zajmować zauważalnie mniej miejsca, lecz niestety niesie to za sobą pewne niedogodności. Otóż, jeśli wykonamy ją w tej wersji, a następnie wrócimy na stabilną, to niestety nie będzie ona poprawnie rozpoznawana przez system, co zaowocuje pewnymi problemami. Dlatego też Microsoft zachęca, by nie nadpisywać starej kopii dopóki nie będziemy pewni, że nie wrócimy do poprzedniej odsłony.
To w zasadzie tyle z nowości, gdyż cała reszta to wyłącznie poprawki mniej lub bardziej poważnych błędów. Niestety, żeby nie było nam zbyt dobrze, to pojawiły się też dwa potencjalnie irytujące mankamenty – znaczne zużycie baterii na Lumii 830, 930 oraz 1520, a także losowe rozłączanie z siecią Wi-Fi. Oczywiście „Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu”, aczkolwiek trudno stwierdzić kiedy się z tym upora.

Podsumowując

Czy jest idealnie? Zdecydowanie nie, lecz trzeba przyznać, że Windows 10 jest zauważalnie żwawszy i stabilniejszy niż w dniu premiery wersji Threshold. Poza tym, dodano do niego masę mniej lub bardziej przydatnych nowości, które na pewno znajdą swoich zwolenników. Dlatego też uważam, że o ile z instalacją wydania Threshold 2 niektórzy powinni się wstrzymać, o tyle Redstone 1 jest już warty wypróbowania. Zapewne dalej na jakiś konfiguracjach będą występować problemy, jednak tego nigdy nie unikniemy.

Standardowo zapraszam do zapoznania się z pełną listą poprawek, którą znaleźć można na blogu Windows – 14371 (mobile), 14371 (desktop) oraz 14372 (mobile i desktop)

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 29.06.2016 11:30

Od kilku godzin mam 14376 .0 na L735.Jest zdcydowanie szybszy,czy stabilniejszy? Za wcześnie.Do tej pory nic nie wkurza mnie,co znaczy iż jest dobrze.

Darthnorbe   13 #2 29.06.2016 14:51

Antyhaker czy spotkałeś sie z problemem na deaktopie - uslugi systemowe zabierają mi 100% łączą interentowego? . Bylo tak caly czas gdy podpialem konto ms. Po wywaleniu raz na jakiś czas sie wlaczy to ale przez menadzer zadań ubijam i jest spokój na dzień dwa.

dthlfwp   7 #3 29.06.2016 17:10

Jak spisuje się Adblock do Edge? Filtry z Adblockplus/ Ublock działają? Jest jakiś wybór czy tylko jeden dodatek tego typu? Na mobilnym Windowsie też można to zainstalować (mam na myśli Insider)?
Bo kurcze w Androidzie mnie reklamy wkurzają jak nie wiem co, zwłąszcza te typu "masz wirusa"+wibracje. Niby Firefox obsluguje rozszerzenia, ale trochę słabo działa. Nie wiem czy nie wrócę z teog powodu do WIndowsa. Już chyba wolę ubogi sklep (bo i tak mało co korzystam z aplikacji) i trochę niedorobiony system, ale za to brak reklam w przeglądarce.

Jak z szybkością i stabilnością działania W10m vs WP8.1? Bo na początku jak jeszcze byłęm w temacie, bo miałęm Lumię, to działało to słabo. Jak jest teraz?

Autor edytował komentarz w dniu: 29.06.2016 17:11
AntyHaker   23 #4 29.06.2016 20:41

@Darthnorbe: Nic takiego nigdy mi się nie zdarzyło - ogólnie te ostatnie kompilacje działają nad wyraz stabilnie :P

@dthlfwp1. Domyślnie masz Akceptowane reklamy, EasyList, EasyList Lite, Własne filtry AdBlock'a, Polski oraz Adblock Warning Removal list (removes warnings about using ad blockers), EasyPrivacy (ochrona prywatności),
Kłopoty fanboy'ów (usuwa kłopoty w internecie), Lista filtrów antyspołecznych (usuwa przyciski sieci społecznościowych), Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem.

2. Na Win10 Mobile brak jest obsługi rozszerzeń, aczkolwiek "kiedyś tam" ma się pojawić. Zapewne w przyszłym roku.

3. Tutaj już wiele zależy od sprzętu i naszego szczęścia - na L535 jest średnio :P Na L735 było porównywalnie, ale już na Mi4 działało to super :P

neXt___   12 #5 30.06.2016 00:37

Kogoś jeszcze dopadły problemy ze znikającym (cholera, nie wiem jak to nazwać) połączeniem mobilnym na W10M? Od bodaj 2 kompilacji się to powtarza - Internet nagle znika i za żadne skarby nie chce się pojawić ponownie; dopiero po odczekaniu kilku minut łaskawie zaczyna działać. Ach, no i ten cholerny Edge coraz częściej się zacina; znaczy się -strony się zacinają i trzeba je odświeżać. No i instalacja 14376 na PC - brr! Mój komputer buntował się przed wrzuceniem najnowszej kompilacji, wielokrotnie zawieszając się podczas próby przygotowania (!!) aktualizacji. Działał poprawnie tylko wtedy, gdy nie był podłączony do Internetu. Dopiero wyczyszczenie wszystkiego, co mogło mieć związek z update'em pozwoliło mu przełknąć nową kompilację.
Odkąd Gabe nas osierocił, mobilna dziesiątka stara mi się udowodnić, że powinniśmy wziąć rozwód. Na szczęście, są też plusy! Naprawili te porąbane zużycie baterii (który to już raz?), interfejs znów jest płynny. Yay!

Kilka (kilkanaście?) kompilacji temu aplikacja Wiadomości miała fajny ficzer - zintegrowanego Skype'a. Niestety, ta funkcja zniknęła. W każdym razie, ja jej nie mam. Jest możliwość przywrócenia/włączenia tego? Wkurza mnie konieczność korzystania z aplikacji Skype, bo jest dość ociężała, a mi w 100% wystarczyłaby sama możliwość pisania na grupie.

@dthlfwp, jest OK. Nie zacina się, jest- jak to się teraz mówi - responsywny. Jeśli postawić moją Lumię 735 obok urządzenia z Androidem o zbliżonych bebechach, to pewnie mobilny Windows byłby płynniejszy. Mając jednak na uwadze zmienność mobilnego Windowsa, kolejna kompilacja może sprawić, że mój telefon będzie zamulony jakby miał procesor 600MHz i 128MB RAM-u. Absurd.

Autor edytował komentarz w dniu: 30.06.2016 00:43
AntyHaker   23 #6 30.06.2016 01:02

@neXt___: Co do pierwszego akapitu - jak na mój gust jest znacznie lepiej odkąd Gabe nas opuścił. Kompilacje wychodzą często i dużo poprawek wnoszą.

Jeśli zaś chodzi o drugi akapit - jest to funkcja z Threshold 2, która to w Redstone 1 została wycięta całkowicie.

dthlfwp   7 #7 02.07.2016 19:05

Mam (a dokładnie żona) od bardzo niedawna telefon Lumia 950 z oficjalnym najnowszym softem. Działa słabiej od Lumii 735 na WP8.1 (w tej co mam wciąż brak aktualizacji, a jest to wersja z Saturna albo MM, niebrandowana) oraz mojej głównej Motoroli z SD615 czyli również dużo sląbszym SOC. Same menu ustawień powoli nawet działa - naciskam na jakąś pozycję, to ta jest najpierw zaznaczana kolorem i dopiero potem się wczytuje, chyba każde takie przejście zajmuje co conajmniej 1 s. A że ustawienia są zagnieżdzone, to jest to wkurzające.

AntyHaker   23 #8 02.07.2016 19:10

@dthlfwp: Zobaczymy co się zmieni wraz z Redstone, bo dużo tutaj poprawili.

dthlfwp   7 #9 03.07.2016 22:04

@AntyHaker: Mam nadzieję, że się zmieni na lepsze, chociaz żona twierdzi że teraz jest ok ;) Sam miałem 950XL po premierze przez chwilę, ale działało słabo i pożegnałem się z Windowsem. Myslalem jednak, że to przejściowe problemy, w końcu pod względem szybkości i płynności działania WP7, WP8, WP8.1 (zwłąszcza biorąc pod uwagę konfiguracje procesor + ilość ramu w tych urządzeniach) byłem zawsze zadowolony (ew. czasem problemy ze stabilnoscią - samoczynnymi restartami). Nie podejrzewałem jednak, że tyle czasu po tym nadal ten system tak słabo działa, po prostu nawigując po menu mam wrażenie, że on muli. Jak to możliwe, że L735 z WP8.1 ze slabiutkim SOC działa zauważalnie szybciej?

AntyHaker   23 #10 03.07.2016 23:44

@dthlfwp: Po prostu odpuścili sobie gałąź Threshold 2 i jedyne co tam wydają to pomniejsze poprawki. Dopiero w Redstone Win10 Mobile rozwija skrzydła, co dobrze widzę na przykładzie L535 - początkowo był dramat, na Redstone (SLOW) jest całkiem inaczej, lepiej ^^