Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kolejne nudnawe kompilacje, gdyż nastawione wyłącznie na poprawki – desktopowy i mobilny build 14376 oraz 14379

O ile nie wiem z jakim entuzjazmem zazwyczaj reagujecie na moje poszczególne wpisy, o tyle ostatnie z nich na pewno są dla Was iście nurzące. Jest tak w głównej mierze dlatego, ponieważ Microsoft już od bardzo dawna nie uraczył nas niczym ciekawym, a w zamian każda kolejna kompilacja wypełniona jest po brzegi poprawkami i udoskonaleniami. W tymże „funkcjonalnym impasie” prawdopodobnie tkwić będziemy jeszcze przez jakiś czas, gdyż do premiery Anniversary Update pozostał dokładnie miesiąc, a przed tym firma nie wyda nam niczego z gałęzi Redstone 2, która wewnętrznie może być już testowana.

To tyle tytułem wstępu, zapraszam więc do zapoznania się z desktopowym oraz mobilnym wydaniem 14376 i 14379.

Desktop

Tym razem wyjątkowo zaczniemy od ubytku, jaki niespodziewanie zaserwował nam Microsoft, a który podobno (choć jak zwykle nie mi) działał tak idealnie, że aż dziw bierze, iż to usunięto. Rozchodzi się oczywiście o szumnie zapowiadaną funkcję Messaging Everywhere, mająca umożliwiać odpisywanie na SMS wprost z poziomu komputera. Oczywiście firma zaznacza, że mechanizm ten został przyjęty nad wyraz pozytywnie, aczkolwiek są oni zdania, iż potrafią zrobić to lepiej – niech im tak będzie. Żeby było zabawniej, to „lepiej” oznacza integrację ze średnio działającą aplikacją Skype, która jeszcze nie tak dawno również była częścią programu „Wiadomości”. Mamy więc zwrot o 180 stopni, gdyż dotychczas ładowano wszystkie funkcje do wspomnianej w poprzednim zdaniu aplikacji, a teraz ogołocono ją całkowicie. Gdyby firmie udało się jakimś cudem wreszcie doprowadzić Skype do użytku, to ruch ten mógłby faktycznie okazać się strzałem w dziesiątkę (meh) – w końcu program ten jest multiplatformowy, więc „udoskonalony” Messaging Everywhere mógłby trafić do znacznie większej ilości osób.
Dobra, skończmy się pastwić nad tym jednym, średnio udanym mechanizmem i przejdźmy dalej. Co więc tutaj mamy? Ano chociażby takie Windows Hello, które nie będzie już wyświetlać naszego imienia podczas logowania do systemu. W sensie chodzi o to, że jeśli takowe znajduje się na ekranie blokady, to po prostu nie będzie później jeszcze raz pokazywane – brzmi logicznie.

Usprawniono również działanie Narratora, gdyż nie wykrzacza się już on podczas nawigowania, a i bez problemu ogarnie zmianę głośności (fizyczne przyciski) przeprowadzoną w Trybie Skanowania.

Poprawiono szybkość przewijania oraz przybliżania / oddalania (gest uszczypnięcia) przy korzystaniu z precyzyjnego gładzika podczas pracy na wielu monitorach.

Błędy? Poprawki?

Tutaj jest dość zabawnie, gdyż do czasu wydania obecnie najnowszej kompilacji (14379) nie mieliśmy żadnych oficjalnie ogłoszonych błędów, a i ja żadnego nie napotkałem. Dopiero wraz z udostępnieniem powyższego buildu sytuacja ta uległa zmianie, choć też nie jakiejś dramatycznej - pojawiły się problemy z obsługą trybu Continuum podczas korzystania z aplikacji Connect. Co prawda mogą, choć nie muszą one wystąpić, lecz Microsoft i tak zapowiedział ich wyeliminowanie w najbliższym testowym wydaniu.

Mobile

Analogicznie do desktopu wyzbyto się wsparcia dla Messaging Everywhere, czego nie ma sensu drugi raz opisywać. Poza tym, usprawniono szybkość ładowania się listy aplikacji w ustawieniach pamięci, a i przechodzenie między aparatem i jego rolką powinno być teraz znacznie mniej uciążliwe.

Szybko poszło, nie? Cała reszta to wyłącznie poprawki wcześniej wykrytych błędów, choć 3 najbardziej oporne są z nami już od kilku kompilacji – zwiększony drenaż baterii, losowe rozłączanie z siecią Wi-Fi oraz trudności w interakcji z plikami PDF uruchamianymi w Microsoft Edge.

Chyba nie było tak źle

Jak więc widać Microsoft stopniowo eliminuje wszystkie najbardziej irytujące mankamenty, o czym może świadczyć wąska lista wciąż istniejących błędów, a przy tym bogaty spis poprawek. Ja sam widzę, że jest zdecydowanie lepiej niż w dniu premiery Windows 10 (chociażby ten nieszczęsny moduł BT, który dopiero w „połowie połowy” bieżącego roku zaczął ponownie działać), choć wciąż jeszcze trochę pozostało do zrobienia. Oczywiście tak to wygląda na moim sprzęcie, lecz wystarczy spojrzeć w aplikację Feedback Hub by się przekonać, że występujących błędów jest cała masa, a niektóre są tak specyficzne, że pewnie występują wyłącznie u danego użytkownika.

Nie ma więc co się zrażać – warto tę aktualizację wypróbować, oczywiście o ile już jesteśmy w posiadaniu Windows 10. W przeciwnym przypadku i tak nie mamy czego tutaj szukać.  

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
  #1 05.07.2016 18:13

Faktycznie,nie bardzo jest co komentować.U mnie desktop-b.dobrze.Mobile,no.. a co tam-dobrze;) Aby do lata tzn.sierpnia

Tomaber   4 #2 06.07.2016 09:53

950 z 14372.0 na slow ringu posiadam i ta wersja juz dwa razy zdazyla mnie doprowadzic do przemoznej checi pojscia do najblizszego sklepu i wyjscia z androidem
Viber niby nowy ale dzialajacy na zasadzie losowej, raz pokaze powiadomienia raz nie, pol dnia niby cisza spokoj a z ciekawosci otworzysz app i tam awantura bo masa wiadomosci bez mojej odpowiedzi
messenger tak zmulil system ze nawet nie byl w stanie sie zrestartowac, musialem wyjac baterie
edge mam wrazenie ze zrobil sie bardziej pradozerny a przynajmiej bardziej rozgrzewa telefon niz wczesniej
i kilka random reset na oslode
W zasadzie to insider wiec nie mam co narzekac ale jesli tak wyglada sytuacja na niecaly miesiac przed aktualizacja calej reszty systemow... to mnie bardziej martwi

AntyHaker   23 #3 06.07.2016 10:06

@Tomaber: Panie, tak wygląda sytuacja w starej wersji. Jak sam zaważyłeś, korzystasz z kręgu SLOW, a w nim jest już ciut stara kompilacja :P Jeśli chcesz coś mówić o miesiącu do premiery, to instaluj najnowszą :D

Tomaber   4 #4 06.07.2016 14:18

@AntyHaker: przyznam za zabrzmialo to... optymistycznie :) Wlasnie przelaczylem na fast ring i mam nadzieje ze moja lumia przezyje to jako moj glowny telefon :)
14379 w drodze ...

mgr.inz.Player   7 #5 06.07.2016 16:13

Dzisiaj przełączyłem na FR. I mam takie coś:
http://i.imgur.com/ULE8Djz.png

Pytanie za 100 punktów: co pojawi się po ponownym uruchomieniu?
14366 czy 14379

AntyHaker   23 #6 07.07.2016 02:02

@mgr.inz.Player: Teoretycznie 14379 - napisz jak było w praktyce :P

@Tomaber Trzymam kciuki ^^

Autor edytował komentarz w dniu: 07.07.2016 02:02
mgr.inz.Player   7 #7 17.07.2016 13:44

@AntyHaker: pojawił się 14379.

Strzelają tymi buildami jak Gabe promocjami na Steam.

AntyHaker   23 #8 17.07.2016 14:20

@mgr.inz.Player: Raczej 14390 :P Tak czy siak, wpis już wrzucony.

Autor edytował komentarz w dniu: 17.07.2016 14:20