Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Króciutko o GDR2 i trochę dłużej o Amber, czyli nowa aktualizacja dla WP8

Aktualizacje do nowszych wersji, czy to systemów desktopowym czy mobilnych zawsze budzą niemałe zainteresowanie wśród ludzi, zwłaszcza tych, którzy się tym interesują – tak zawsze było i prawdopodobnie jeszcze długo będzie. Ostatnimi czasy „najgorętszym” tematem jest niewątpliwie przyszła aktualizacja do Win8.1, swego czasu znana jako Blue. Jak to zwykle bywa, nie jest to jedyna aktualizacja, która w tym okresie się pojawi, lub już zdążyła się pojawić stosunkowo niedawno – Android 4.3, iOS7 oraz GDR2 dla WP. Jako iż posiadam smartphone z WP8, logicznym wydaje się iż najbardziej interesuje mnie ta ostatnia. Cykliczne doniesienia i „przecieki” coraz bardziej rozbudzały we mnie ciekawość i chęć jej posiadania, aż wreszcie nadszedł dzień pojawienia się „trochę mniej oficjalnej”, choć gotowej i końcowej wersji. Długo nie myśląc przystąpiłem do szybkiego flashowana, by zdążyć jeszcze przed wyjściem na miasto, bym mógł wypróbować GDR2 od razu „w terenie” (tak wiem jarałem się niemiłosiernie, ale cóż … ;p). Mimo lekkiej irytacji, która towarzyszyła mi na samą myśl o przywracaniu wszystkiego od nowa (ahh te czasy WP7 i braku jakiejkolwiek kopii zapasowej), bardzo pozytywnie zostałem zaskoczony. Przywracanie z kopii działało sprawnie, bardzo szybko odzyskałem wszystkie kontakty, zdjęcia oraz ulubione. Została przywrócona moja cała lista zainstalowanych aplikacji, by po chwili system przystąpił do ich pobierania. Kopia ustawień działała wyśmienicie, wszystko było idealnie ustawione jak przed flashowaniem, jedyne co musiałem sam wprowadzić to hasła do kont („kwestie bezpieczeństwa”) oraz wszystkich aplikacji takich jak FB, Twitter, Disqus etc.

Tak więc mając już gotowy smartphone wyskoczyłem na miasto. Siedząc w pełnym letnim słońcu, z wypiekami na twarzy (choć to może wina słońca) przeglądałem kolejne funkcje, które przyniosła nowa aktualizacja. Pierwsze, co rzuciło się w oczy i nawinęło pod palce to odpowiednio Glance Screen oraz Double-tap-to-Wake, czyli zegar na wygaszonym ekranie oraz podwójne puknięcie by wybudzić ekran. O ile pukanie w ekran by wybudzić jest raczej funkcją typu „efekciarska” i raczej nie zmienia sposobu w jaki postrzegamy funkcjonalność smartphone, o tyle ekran na wygaszonym ekranie jest bardzo przydatny. Dzięki niemu nie musimy podchodzić pod telefon by sprawdzić godzinę, a i w nocy nie „wypala” nam oczu. Fakt, że mogliby dodać do tego jeszcze jakieś dodatkowe ikonki powiadomień (a nie tylko ładowanie lub obecność „trybu cichego”), ewentualnie zmianę koloru zegara przy nieodebranym połączeniu/wiadomości, jednakże pozostaje nam mieć nadzieje, iż kiedyś coś takiego zostanie zaimplementowane. Lecz wróćmy jeszcze na chwilkę do nowego sposobu odblokowania – wielu z was zapewne może mieć obawy, iż ta funkcja wraz z wysoką czułością może skutkować samoczynnym odblokowywaniem smartphone w kieszeni. Nic bardziej mylnego, gdyż przy zasłoniętym czujniku światła, ta funkcja zostaje wyłączona samoczynnie, by zapobiec właśnie takim sytuacjom, ale też po to by oszczędzić energię naszego smartphone. Zależność ta dotyczy również zegara na naszym wygaszonym ekranie.
Kolejną ciekawą, aczkolwiek średnio przeze mnie używaną funkcją jest możliwość obrócenia smartphone pleckami do góry gdy ktoś dzwoni, w celu wyciszenia dzwonka. Na pewno przydatne w momencie gdy leżymy i nie chce nam się wstawać z łóżka – szybko obracamy smartphone i dalej delektujemy się wypoczynkiem, nie zaprzątając sobie głowy tym kto dzwonił.
Dodatkowo dostajemy większą kontrolę nad wyświetlanym obrazem, lecz tylko w kontekście barw – nasycenie i temperatura. Tak więc dostajemy 2 suwaki, dzięki którym możemy wybrać dla każdego parametru, jedną z trzech opcji – chłodna, neutralna, ciepła dla temperatury oraz naturalne, ulepszone i żywe dla nasycenia. Oczywiście dostajemy też podgląd w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy podejrzeć efekty naszej „ciężkiej pracy nad wieloma możliwymi ustawieniami”. Ja sam użytkuje połączenie naturalne + neutralna, jednakże jakiejś większej różnicy nie ma, jedyne co to AMOLED’owy ekran mniej po oczach „wali”.
Wielu pewnie pomyśli – "gdzie jakieś ulepszenie od Microsoftu, w końcu to ich system". Zatem by nie pisać tylko o tych dodatkach od Nokii, przejdźmy „chwilowo” do tego, co dostaną wszyscy użytkownicy WP, czyli czyste GDR2. Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o użyteczność, wielu postawi zapewne wprowadzenie obsługi protokołów CalDAV i CardDAV, zaś na drugim tak upragnione Radio FM. Poprawiono aplikację Skype jak i Xbox Music, dzięki czemu są bardziej niezawodne, a przy tym szybsze niż poprzednio.
Czy kiedykolwiek nie znaleźliście się w sytuacji, w której jakiś natrętny numer nie dawał wam spokoju? Pewnie wielu ludzi miało taki problem, lecz nie wiedziało jak sobie z nim poradzić. Dzwonić do operatora z prośba o zablokowanie numeru było wtedy jedynym wyjściem, gdyż WP nie dawał nam żadnej obrony w tym zakresie. GDR2 wprowadziło nowe możliwości dla deweloperów, między innymi właśnie możliwość blokowana niechcianych numerów – jak zwykle Nokia zareagowała najszybciej i wraz z aktualizacją Info + Dodatki dostajemy „Filtr połączeń + SMS”. Po uruchomieniu nowej funkcji, zostaje ona zintegrowana z naszym systemem, dzięki czemu z poziomu wiadomości lub połączeń jesteśmy w stanie blokować konkretne numery. Możemy ustawić by narzędzie blokowało nam wszystkie nieznane numery oraz przy zablokowaniu informowało nas stosownym komunikatem lub cyferką na kafelku (lub oboma sposobami na raz).
Pewnie wielu z was pamięta, jak przy prezentacji WP8 Microsoft zaprezentował światu usługę, dzięki której IE jest wstanie działać na podobnej zasadzie co Opera i zmniejszać zużycie transferu danych. Nazwana została Data Sense - w teorii miała być ona częścią systemu i pozwalać na monitorowanie całego ruchu sieciowego pod względem zużycia, zarówno przez Wi-Fi jak i sieć operatora. Lecz jak to zwykle z MS bywa, funkcja ta nie była dostępna od premiery systemu (październik 2012) aż do teraz (a i tak na razie tylko Lumie mogą z niej korzystać – a skoro mam Nokie, mogę śmiało napisać iż funkcja sprawuje się bardzo dobrze i elegancko wszystko pokazuje).
No i standardowo, multum mniejszych i większych poprawek w działaniu systemu, w czym zawiera się naprawa uciążliwego problemu, którym był samozapełniający się folder „Inne”. Oczywiście nie zlikwidowano całkiem tego folderu, gdyż to jest niemożliwe – poprawiono jego „dynamiczność”, czyli niepotrzebne pliki są natychmiastowo usuwane i już nie zalegają w pamięci telefonu (a przynajmniej nie powinny). Dodatkowo poprawiono wsparcie IE dla HTML5 oraz wprowadzono kilka drobnych ulepszeń do niego.
Jeśli chodzi o usprawnienia dodane przez MS, to by było z grubsza na tyle, zatem wróćmy jeszcze do tego, co zaoferowała nam Nokia. Normalnym już dla użytkowników Lumii fakt, iż nowa aktualizacja oznacza nowe ekskluzywne aplikacje dla nich – tak jest i tym razem. Dostaliśmy 2 aplikacje fotograficzne – Nokia Smart Cam oraz Nokia Pro Cam i 2 aplikacje powiązane z plikami video – Nokia Video Trimmer (pozwala edytować video) oraz Nokia Video Upload.
O ile nad aplikacjami z tej drugiej kategorii nie ma co się rozpisywać, o tyle te z pierwszej dają nam „kilka” ciekawych nowości. Za pomocą Nokia Smart Cam nasz aparat robi serię ujęć, dzięki czemu możemy wybrać to jedno „idealne” oraz możemy połączyć wszystkie ujęcia w jedno, mając przy tym do dyspozycji 4 opcje:
  • Zatrzymanie ruchu, który daje efekt rozmazania

  • Ujęcie w ruchu, które daje efekt stroboskopu

  • Usuń poruszające się obiekty, dzięki któremu możemy usunąć niepożądane obiekty ze zdjęcia

  • Zmień twarze, dzięki któremu możemy wybrać najlepsze „ujęcia twarzy” przy zdjęciach grupowych

Natomiast z poziomu interfejsu Nokia Pro Cam możemy regulować wiele opcji dla naszego aparatu:

  • Ustawienia balansu bieli

  • Ustawienia ostrości

  • Ustawienia ISO

  • Czas naświetlania

  • Ekspozycja

Do tego dostajemy możliwość uruchomienia opóźnionej migawki, możemy używać bracketingu oraz ramek do kadrowania. Aplikacja ta potrafi również wykrywać twarze, co czasami się może przydać.

Jak widać Nokia jak zwykle stanęła na wysokości zadania i udostępniła swoim użytkownikom szereg dodatkowych aplikacji, które bardzo ułatwią „życie”. Tym razem skupiono się głównie na aparacie, który powoli staje się wizytówką dla Nokii. Na koniec dodam, iż zarówno Smart Cam jak i Pro Cam można z poziomu ustawień aparatu, ustawić by uruchamiały się po kliknięciu fizycznego spustu aparatu.

Krótkie podsumowanie

Zmian może i nie jest wiele, jednakże soft działa stabilnie i wydaje się szybszy niż poprzednik oraz wreszcie naprawiono karygodny błąd, jakbym był folder „Inne”. Jednakże użytkownicy innych smartphonów niż Lumie, mogą w zasadzie nie odczuć większych zmian, gdyż ani nie dostają żadnych ciekawych aplikacji, ani nawet Data Sense (który miał być częścią systemu) nie jest dla nich dostępny.
 

urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
djfoxer   19 #1 15.08.2013 10:04

No niestety. jako wielki fanboy Windows Phone, nie zdecydowałem się na wyczyszczenie systemu. Robiłem to przy aktualizacji do 7.8, teraz moja 820 ma za dużo rzeczy, aby bawić się w wyczyszczenie wszystkiego. Czekam na aktualizację przez OTA.

Oczywiście widzę, już jeden duży brak w Twoim opisie. Brakuje jednej funkcji, która przyszła obok z GDR2, mowa o filtrowaniu i blokowaniu połączeń i SMS-ów. Jak dla mnie to jest jedna z bardziej ważniejszych rzeczy, których brakowało. Funkcja dostępna po aktualizacji info+dodatki: http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/info-dodatki/2377fe1b-c10f-47da-92f3...

  #2 15.08.2013 10:12

Ach ten MS. Co oni tam robią? Tyle kasy, takie potencjalne możliwości... Dobrze, że Nokia jakoś im pomaga bo by się biedaki nie pozbierały :/
Wiem że nie ma co demonizować Ballmera, ale... Ballmer powinien polecieć na pysk.

p.dulska   4 #3 15.08.2013 10:46

@silvax

Opisujesz 820 czy 920? w 820 brak aplikacji Nokia Pro Cam.

Triniti888   5 #4 15.08.2013 11:10

Nie wiecie kiedy GDR2 pojawi się dla telefonu Nokia Lumia 520?

ziupo   6 #5 15.08.2013 11:16

A HTC co w tym czasie robi?
To zaczyna powoli przeobrażać się w Nokia Phone ;)

djfoxer   19 #6 15.08.2013 11:29

@Triniti888
Koniec sierpnia? Dokładnie nie wiadomo, przez pewien czas można było ściągnąć ją (z flashowaniem) przez NSU, ale obecnie nie jest to możliwe. Zostaje więc tylko NCS, czyli trochę więcej zabawy i niestety też "format".

djfoxer   19 #7 15.08.2013 12:12

Hmmm, krążą plotki, że GDR2+Amber mają być dostępne przez OTA już jutro, ciekawe, ciekawe...

rgabrysiak   14 #8 15.08.2013 14:34

Nie wiem jak wyglądały poprzednie aktualizacje i jak będą wyglądać te w przyszłości ale chyba śmiało można powiedzieć że mamy do czynienia z systemem Nokia Phone a nie Windows Phone.
Gdyby nie Nokia to w aktualizacji nie byłoby czego szukać.

Mam jedno pytanie, czy Skype w wersji Windows Phone nadal nie umożliwia zostawienia wiadomości wideo?
Jeżeli tak to dla mnie jest to śmiech na sali i robienie z klientów idiotów.

AntyHaker   23 #9 15.08.2013 15:51

@djfoxer (moderator bloga)
ło kurde, całkiem zapomniałem - zaraz dopisze.
@p.dulska
Owszem ma ;p
@Triniti888
Ponoć od jutra rusza aktualizacja.
@rgabrysiak
Nie ;p

  #10 15.08.2013 15:59

@silvax

Rzeczywiście ma -: ciekawe czy po OTA też będzie miała bez kombinowania

Triniti888   5 #11 15.08.2013 16:02

@djforex
We wszelakie eksperymenty na telefonie się nie bawię. Wolę poczekać na oficjalną aktualizacje. Miejmy nadzieje, że już jutro ją dostanę.

AntyHaker   23 #12 15.08.2013 16:06

@Anonim (niezalogowany)
Tak ma być, tylko dlatego na razie zablokowane jest , gdyż nie ma jeszcze oficjalnej aktualizacji. Nie mniej, nawet jeśli by nie było, to warto pokombinować (5 minut roboty, a dużo zalet ;p).
@Triniti888
Od jutra była by rozprowadzana, lecz wątpię czy już jutro dostaniesz ;p

Dodane do wpisu to czego mi zabrakło ;p

iHusky   8 #13 15.08.2013 16:24

No niestety tylko Nokia daje jak na razie największe wsparcie systemu WP 8 (większe niż Microsoft) u mnie po GDR 2 mam tylko radio (8S) a posiadacze Nokii mają o wiele więcej usprawnień, w tym blokowanie numerów,dodam iż sam Microsoft powinien zapewnić ta funkcje a nie Nokia

AntyHaker   23 #14 15.08.2013 17:17

@iHusky
Microsoft zapewnił to w API ;p Może jakąś aplikacje wyda niebawem, kto wie ^^

iHusky   8 #15 15.08.2013 17:42

Wiem że jest to w API ale jak na razie ani HTC ani Microsoft nie dodał takiej funkcji.

KyRol   19 #16 16.08.2013 00:41

No ale Amerykę odkryli. Zegar, wyciszenie dzwonka i kontrola AMOLEDu mam w N9 od niepamiętnych czasów...

KyRol   19 #17 16.08.2013 00:50

To samo z ficzerami do aparatu - światłoczułość, ekspozycja, balans bieli.

  #18 16.08.2013 07:34

A może dodałbyś wpis jak przeprawadzić aktualizację telefonu Nokia do GDR2 ? Tak krok po kroku chyba że ta czynność jest tak trywialna że nie warto nawet o niej wspominać.

enzopage   3 #19 16.08.2013 09:25

Kilka dni temu Microsoft wydał oficjalną aplikację dla Windows Phone 8 do oglądania Youtube.
Po raz kolejny Google zablokowało tę aplikacje Microsoft nie podając powodów.
Google ewidentnie ogranicza Windows Phone 8.

Więcej na ten temat:

http://wpworld.pl/29386/google-blokuje-nowo-wydana-przez-ms-aplikacje-youtube/

Jest też oficjalna wypowiedź Microsoft na Technecie:
http://blogs.technet.com/b/microsoft_on_the_issues/archive/2013/08/15/the-limits...


Ciekaw jestem czy redakcja DP podejmie temat.

  #20 16.08.2013 10:12

mam pytanie do uzytkownikow lumi 820, wam tez ten smartfon szybko sie nagrzewa ? i to nawet bardzo mocno, najbardziej przy internecie nawigacji i grach wtedy grzeje jak piec i to dosc szyko - pare minut i nie idzie go trzumac w rece ,mam tak od nowosci, po aktualizacji amber tez, myslalem ze moze w starszej wersji systemu cos bylo nie tak

  #21 16.08.2013 10:29

Dawno temu, na Windows Mobile tez nie było funkcji blokowania numerów, ale istnial program, który to umożliwiał. Można było sobie ustawić, ze np. w godzinach nocnych ma pozwolic na połączenia od wybranej grupy osób, pozostałe jak dzwonily to dostawały sygnał, ze numer zajęty.

Co mnie obchodzi, ze autor chciał na miasto sobie pójść i wypróbować nowa wersje? Nie dało się tego napisać bez zbędnego łania wody? Ktoś ma teraz tracić czas i wylawiac przydatne informacje?

  #22 16.08.2013 11:14

Tutaj można sprawdzić dostępność aktualizacji dla danego kraju, operatora i modelu:
http://www.nokia.com/global/support/software-update/wp8-software-update/availabi.../

rgabrysiak   14 #23 16.08.2013 11:15

@enzopage
Przecież można się było tego spodziewać ;) Nieważne jak bardzo Microsoft będzie się starał napisać aplikację YouTube, zgodnie z "wytycznymi" Google, to i tak Google wiecznie się coś nie będzie podobać. Wątpię czy kiedykolwiek powstanie taka aplikacja dla Windows Phone, chyba że ktoś wreszcie pójdzie po rozum do głowy.
Podsumowując - jedna firma warta drugiej a tracimy na tym my, czyli konsumenci.

enzopage   3 #24 16.08.2013 12:06

@rgabrysiak
Nie zapominaj o Apple. Google faworyzuje Apple w tej sytuacji.

rgabrysiak   14 #25 16.08.2013 19:35

@enzopage
Można powiedzieć że Google faworyzuje każdy system który nie pochodzi od Microsoftu :P

AntyHaker   23 #26 16.08.2013 23:44

@pit28 (niezalogowany)
Owszem grzeje się, ale nie aż tak by nie dało się go utrzymać.
@Pasibrzuchon (niezalogowany)
Zasadniczo to blog nie news, więc ;p

przemor25   14 #27 17.08.2013 10:04

Trochę szkoda, że smartfony z Windows Phone nie będące Lumiami są traktowane jako te gorszej jakości. Najbardziej szkoda braku Data Sense dla mojego Huawei.

AntyHaker   23 #28 17.08.2013 16:05

@przemor25
Tylko że to nie wina MS, a samego Huawei ;p

serwispc   1 #29 20.08.2013 01:05

Witam
W artykule "Nokia rozpoczęła aktualizację Lumii"
był Twój komentarz.

"silvax 16.08.2013 23:10 #7

Ofc dodam iż Pro Cam można małym trikiem zainstalować na L820 działa wyśmienicie ;p"

Mogę prosić o instrukcję.
pozdrawiam

sosen86   5 #31 25.08.2013 22:53

Jak wygląda u Was jakość zdjęć w 920-tce po aktualizacji Amber. U mnie jest gorzej niż źle. Wszystkie zdjęcia wyglądają jak by miały z automatu nałożony żółty filtr. Jest tragicznie.

AntyHaker   23 #32 27.08.2013 23:02

@sosen86
Tak, występuje taki błąd. Ponoć już coś z tym robią ;p

  #33 20.09.2013 14:35

Zainstalowałem amber do lumii 520 i z tych szumnych zapowiedzi moim zdaniem i 520 wyszły nici!!! Rozumiem, że telefon z "podłogi" bo nie mieści się nawet na półce, ale robienie tzw.wała to się nie godzi takiej firmie jak Nokia choć to jeden syf!
Nie mam radia, nie mam smart camery. Jest tylko data sense. Czy może mi ktoś a Was wyjaśnić o co chodzi? Proszę uprzejmie, nie mam obycia z nowinkami komórkowymi. Serdeczności.

AntyHaker   23 #34 10.10.2013 23:00

@kotek5050 (niezalogowany)
Smart Cam powinieneś mieć, ale radia fakt, nie ma.

porterneon   7 #35 06.12.2013 11:20

@kotek5050 czy lumia 520 ma wbudowane sprzetowo radio fm? Aktualizacja systemu aktywowala tylko sprzet ktory jus byl zamontowany. Nie wszystkie lumie maja wbudowane radio fm.

  #36 14.12.2013 14:20

GDR 2 nie ma dla 520