Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Króciutko o Nokii i jej oprogramowaniu - Glance Screen

Krótki zarys „histo[/e]ryczny”

Każdy z nas lubi się wyróżniać w jakiś sposób. Użytkownicy Apple mają swój ścisły ekosystem, Ci lubiący Samsunga mają swoje AirGestures i S-Pen, natomiast Ci lubiący Nokie mają … No właśnie co mają? Do niedawna w zasadzie nic – stracili swojego ukochanego Symbiana, gdyż porzucono jego rozwój, a więc i aktualizacje. Przedwcześnie odebrano im prosperujący system jakim był MeeGo, by zamiast niego postawić wszystko na system Microsoft’u zwany Windows Phone (prześmiewczo nazywany Mobilnymi Kafelkami). Nokia przez bardzo długi okres (na długo przed Elopem wbrew powszechnej opinii) nie potrafiła odnaleźć się w nowym świecie, co w konsekwencji doprowadziło do przetasowania na rynku. Nokia, która przez wiele lat wytaczała trendy, sama przestała za nimi nadążać. Początkowe ignorowanie rosnącej konkurencji ze strony „inteligentnych telefonów”, po czym rozpaczliwe próby nadgonienia konkurencji spowodowały jedynie pogorszenie sytuacji Finów. Firma która przodowała w sprzedaży telefonów, w konsekwencji musiała oddać tron swojemu rywalowi, którego przez lata lekceważyła.

Powrót nadziei

Mimo wszystko Nokia do samego końca się nie poddawała, lecz by znów znaczyć cos na rynku musiała podjąć drastyczne kroki. Całe szczęście (dla niektórych niestety) związała się z Microsoftem, dzięki czemu pozyskała fundusze na stworzenie serii Lumia. Jednak początkowo nie było nikomu wesoło. Lumie sprzedawały się słabo, Windows Phone 7 był systemem daleko w tyle za innymi obecnymi na rynku systemami i mimo rzeszy fanów Nokia wciąż traciła. Dopiero pojawienie się Windows Phone 8 było światełkiem w tunelu dla upadającego giganta. Nowocześniejszy rdzeń systemu dał Finom większe pole do popisu, dzięki czemu byli w stanie na własną rękę uzupełniać braki mobilnego Windows’a. Pomijając rozwijane na okrągło aplikacje fotograficzne, użytkownicy otrzymali do dyspozycji cały wachlarz dodatkowych funkcji systemowych, jak na przykład Glance Screen (Nokia Sleeping Screen znany z Symbiana), filtr połączeń i sms czy kontrolę pamięci (przydatną w obliczu kapryśnego folderu „Inne”). Dwóch ostatnich funkcji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż same nazwy są dość sugestywne jeśli chodzi o pełnione przez nie funkcje. Gorzej sprawa ma się z Glance Screen – czym tak właściwie jest?

Powiew Symbiana - Glance Screen

Jest to niestety ni mniej, ni więcej zegar na naszym wygaszonym ekranie. Wielu z was zapewne zacznie się zastanawiać po co nam sam zegar (choć są i tacy którzy tego chcieli w Lumii), gdyż oczywistym jest iż bardziej przydatne byłyby gdyby prócz niego, wyświetlały się powiadomienia o nieodebranych połączeniach, czy wiadomościach mail oraz sms. Na to niestety przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać (do premiery aktualizacji Bittersweet Shimmer, która jest rozszerzeniem dla Windows Phone 8 GDR 3), jednakże by trochę umilić nam czekanie, w zeszły czwartek Nokia Beta Labs oddała do naszej dyspozycji aplikację Glance Backgrounds.
Aplikacja ta jest rozszerzeniem dla Glance Screen i mimo iż nie integruje się z naszym menu ustawień (choć autorzy zapewniają iż nie wykluczają takiej opcji jeśli testy zakończą się pomyślnie) to bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Dzięki niej możemy wybrać spośród 5 dostępnych tapet, lub dodać swoje własne (gdy na to się zdecydujemy otrzymujemy mały edytor, który daje nam podstawowe możliwości obróbki – zmiana barw etc). To jednak nie wszystko co daje nam owa aplikacja, bo oprócz ustawienia pojedynczych obrazów, pozwala nam ona tworzyć pokazy slajdów – dzięki temu nasz ekran nie będzie „nudny” i będzie wyróżniał się z „tłumu”.

Potencjalne pytania

Wiadomym pytaniem, które wielu z was się zapewne nasunęło jest sprawa baterii. W przypadku ekranów AMOLED wzrost zużycia jest marginalny, natomiast w przypadku ekranów IPS odradzane jest ustawianie tej funkcji na „Zawsze widoczny” i zaleca się ustawienie „Podejrzyj”. Dodatkowo gdy telefon jest w kieszeni, lub pleckami do góry wtedy automatycznie zostaje wyłączona ta funkcja. Kolejne pytanie, które może was nurtować zapewne będzie brzmieć – jak to wpływa na wypalanie się ekranu? Szczerze pisząc nie jestem pewny, aczkolwiek wątpię by w jakiś szczególny sposób na to wpływało.

Pytanie dodatkowe

Zatem czy Nokia upadła całkiem? Moim zdaniem nie – wciąż dobrze się trzyma tworząc dobre oprogramowanie. W mojej opinii dopiero teraz Nokia „rozwija skrzydła” – a jakie jest wasze zdanie? 

oprogramowanie urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
AntyHaker   23 #1 14.10.2013 20:37

@fervi
Zadłużeni? A kasa ze sprzedaży na to nie pójdzie?

AntyHaker   23 #2 14.10.2013 21:02

@fervi
Nie mam danych, dlatego pytam Ciebie ^^

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #3 14.10.2013 21:21

Też jestem ciekaw skąd fervi ma takie dane :) Pewnie przeczytał na forum ubuntu albo na forum onetu :)

AntyHaker   23 #4 14.10.2013 22:04

@fervi
Ten "news" jest z 19 kwietnia ... Z tego co wiem info o sprzedaży Nokii było ciut później.

denesmet   4 #5 14.10.2013 22:12

Może najpierw się doucz a potem coś pisz na tematy ekonomiczne.
Nawet nie rozróżniasz straty od zadłużenia.

AntyHaker   23 #6 14.10.2013 22:40

@fervi
Ładnie bredzisz xP

p.dulska   4 #7 15.10.2013 17:12

@silvax

W Glance Backgrounds występuje bug jeżeli zaznaczysz tło do wyświetlania i odinstalujesz apke tło zostaje

AntyHaker   23 #8 15.10.2013 18:26

@p.dulska
Wiem, nawet zgłoszone to jest. Po prostu zapomniałem o tym wspomnieć ^^

@fervi
Pomijając fragment "według moich danych" oprogramowanie jak Here etc zostaje w Nokii. Poza tym nic nie eksperymentują, robili to co najwyżej. Ale to czas przeszły.
A co do tego od kogo będę kupować, mi to lotto dopóki mam dodatki które teraz Nokia dodaje.

szydl0   8 #9 15.10.2013 19:55

"Jest zadłużone na 150 milionów - myślisz, że mają szanse wyjść nie produkując telefonów?"

Chyba nie bardzo masz pojęcie czym się Nokia zajmuje i z czego ma dochody, a z czego straty.

AntyHaker   23 #10 18.10.2013 15:46

@fervi
Vertu już dawno do Nokii nie należy.

Alavarez   4 #11 19.10.2013 11:51

Moim zdaniem Lumie są dobrym sprzętem. Sam mam Nokie Lumie 520 i jestem z niej bardzo zadowolony, system ma minusy ale to nie oznacza że plusów nie ma. Porównując do Androida może się wydawać słabszy ale np. w sklepie Microsoft'u nie ściągniesz aplikacji ktora będzie się zacinać na Lumiach z WP 8 bo po prostu takiej nie znajdziesz wchodząc do sklepu z telefonu.

  #12 21.10.2013 05:52

@fervi
Nokia nie jest i w ostatnim czasie (o ile w ogóle kiedykolwiek) nie byla zadluzona. Przez ostatni czas miala regularne straty, ale spokojnie finansowala je z nadwyżek które zgromadzila w latach świetności.