Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ledwo co otrzymaliśmy oficjalną kompilację 10061, a już pojawiła się kolejna — build 10074 przynosi dość intrygujące zmiany

Microsoft jakiś czas temu obiecał, iż przyśpieszy wydawanie kompilacji Windows 10 w szybkim kręgu. Zasadniczo tak się właśnie stało, jednakże nikt się nie spodziewał, iż taka deklaracja może pociągnąć za sobą jeszcze coś innego. Od tamtego czasu jesteśmy wręcz zalewani kolejnymi buildami pochodzącymi z wycieków (choć chyba już nikt nie wierzy, że ujawniają się one przez przypadek), które zawierają mniej lub więcej ciekawych nowości. Po 2 poprzednich, nieoficjalnych kompilacjach (odpowiednio 10051 oraz 10056) gigant z Redmond wreszcie postanowił wydać oficjalne uaktualnienie dostępne z poziomu Windows Update (10061), które to jednak na komputerach wielu osób szybko zostało zastąpione przez nieoficjalne wydanie 10074 (dzień później, w trakcie BUILD 2015 oficjalnie udostępnione zarówno w szybkim, jak i wolnym kręgu). Za te wszystkie mniej lub bardziej przypadkowe wycieki odpowiedzialna jest dość rozpoznawalna grupa WZor (która wręcz z tego słynie) - to właśnie dzięki niej wielu Insiderów mogło jeszcze szybciej zapoznać się z nowościami.

Tym razem wręcz bardzo duży nacisk położono na wizualny aspekt systemu, który to od pierwszego wydania oznaczonego jako 9941 był traktowany raczej po macoszemu. Dlatego też kompilacja 10074 powinna przypaść do gustu wielu osobom, które narzekały na brak konsekwencji oraz znikomą ilość różnic względem poprzednich wersji Windows (choć oczywiście nie obeszło się bez pewnych zgrzytów).

Menu start oraz wyszukiwarka

Windows 10 w zamyśle Microsoftu ma łączyć w sobie interfejs znany z Windows 7 oraz wygodę Windows 8.1, dlatego nie dziwi tak duże zaangażowanie firmy w rozwój menu start, które to było powodem wielu sporów pośród społeczności. Pierwszy kafelkowy system (Win8) usunął ten dość newralgiczny fragment systemu, co spowodowało wielką falę krytyki (a niekiedy wręcz nienawiści) i przyczyniło się do słabej adopcji tegoż systemu na rynku. Dlatego też każda kolejna kompilacja Windows 10 przynosi mniejsze lub większe udoskonalenia dla tego elementu – nie inaczej jest tym razem. Postanowiono całkowicie zintegrować Cortanę / Wyszukiwarkę Bing z menu start, co niesie za sobą kilka istotnych zmian. Przede wszystkim jej okno dostało dość ciekawą animację – menu start zwęża się do lewej krawędzi i przechodzi w wyszukiwarkę (wysokość pozostaje bez zmian niezależnie od jego wielkości, zatem w trybie tabletowym sięga do samej góry). Ponadto wreszcie nie zostajemy pozbawieni wyszukiwania w menu start w momencie, w którym zdecydowaliśmy się wyłączyć Cortanę / Wyszukiwarkę Bing na pasku zadań. Do tej pory nie mogliśmy nic wtedy zrobić, a obecnie ujrzymy wspomnianą wyżej animację, która zwiastuje załatanie tego braku.

Jeśli zaś chodzi o zmiany typowo wizualne, to tutaj też możemy wyróżnić kilka potrzebnych, acz długo nieobecnych. Wreszcie możemy dowolnie włączać i wyłączać funkcję dynamicznego kafelka dla poszczególnych skrótów – choć opcja ta była dostępna w Win8, to jednak Win10 do tej pory jej nie posiadał.

Ponadto menu start doczekało się możliwości uruchomienia efektu BLUR, choć jak na razie wyłącznie z poziomu rejestru – zainteresowanych odsyłam na stronę WinBeta (co ciekawe, u niektórych Insiderów jest on jednak włączony w celu zebrania informacji zwrotnej). W trybie tabletowym powiększone zostały ikony: Windows, Cortana / Wyszukiwarka Bing oraz Widok Zadań – dotyczy to jednak ich samych, a nie przestrzeni dookoła nich. Na samym końcu trzeba wspomnieć o przytaczanym na początku „zgrzycie”. Sama animacja żywych kafelków uległa zmianie i to niestety dość niefortunnie. Tak jak do tej pory nowe informacje po prostu wysuwały się z górnej krawędzi i nakładały się na starą, tak teraz cały kafelek się obraca co wprowadziło swego rodzaju efekt trójwymiarowości (choć mi osobiście się to nawet podoba, to jednak Internet znów zawrzał).

Pulpit oraz aplikacje

Ten aspekt Windows znów doczekał się głównie wizualnych zmian, które mają umilić nam pracę na nim. Podmieniono niektóre przestarzałe już dźwięki systemowe, które teraz są bardziej stonowane i nie kłują już tak w uszy (do pobrania stąd). Z panelu sterowania usunięto kolejne karty – tym razem te odpowiedzialne za personalizację (jak na razie z wyłączeniem motywów), co jest kolejnym dowodem na to, iż uniwersalne ustawienia docelowo mają zasymilować wysłużony już Panel Sterowania. Od teraz po wciśnięciu opcji Personalizuj, z menu kontekstowego na pulpicie, przenoszeni jesteśmy bezpośrednio do Ustawień. Kolejnymi pozycjami na liście zmian są panele, które pojawiają się po kliknięciu w ikony baterii oraz dźwięku. W pierwszym przypadku z jego poziomu możemy uruchomić oszczędzanie baterii oraz zmienić jasność ekranu, natomiast w drugim otrzymaliśmy jedynie lifting wyglądu bez żadnych nowych funkcji.

Skoro tak często wspomina się ostatnimi czasy o przemodelowanych ustawieniach to warto by i o nich co nieco wspomnieć. Przede wszystkim w oczy rzuca się zmiana nazwy kategorii Update & back-up na Update & security. Związana z tym jest jeszcze jedna nowość, która dotyczy położenia opcji odpowiedzialnych za Windows Defender, do tej pory znajdujących się w zakładce System (w sumie wciąż się tam znajdują, przez co obecnie są zdublowane). Ponadto obok strzałki cofania dodano ikonę odpowiedzialną za daną grupę, po której wciśnięciu przenoszeni jesteśmy do głównego menu.

Niestety aplikacja People wciąż nie działa, jednak obiecano, iż zostanie to niebawem naprawione poprzez zwykłą aktualizację pochodzącą ze sklepu (niecierpliwi oraz ciekawscy mogą skorzystać z instrukcji zawartych tutaj).

Podsumowanie

Jak więc widać kompilacja ta jest bardziej nastawiona na zmiany mające cieszyć nasze oczy, aniżeli na jakieś konkretne funkcjonalne różnice. W zasadzie nie znajdziemy w niej niczego nowego, co byłoby warte jakiejś większej uwagi. Jako ciekawostkę można natomiast wspomnieć, iż jest to pierwszy build nazwany Insider Preview, gdzie dotychczas przedstawiane one były jako Technical Preview – to samo tyczy się instalacji, w której obecnie widzimy „Installing Windows”, a nie ”Installing Windows 10 Technical Preview”.

Premiera Windows 10 zbliża się wielkimi krokami, dlatego też nie dziwi posucha we wprowadzaniu nowych funkcji, w przeciwieństwie do wręcz ciągłego doszlifowywania wyglądu poszczególnych elementów tegoż systemu. Samych błędów również jest coraz mniej, a z każdą kolejną aktualizacją działanie ulega znaczącej poprawie. Dostrzegła to nawet Nvidia, która postanowiła wydać swoje pierwsze beta sterowniki, które wprowadzają obsługę DX 12 w niektórych kartach (niestety moja nie jest obecnie wspierana i nie wiem, czy to ulegnie jakiejkolwiek zmianie). Gdyby ktoś chciał zapoznać się z informacjami na oficjalnym blogu oraz mniej oficjalną listą zmian, to odsyłam jak zwykle do odpowiednich portali. W ramach ciekawostki warto dodać, iż w między czasie wyciekła kompilacja 10102, która o dziwo jest bliźniacza do tej wyżej opisywanej - choć numeracja wskazywałaby na coś innego.

Warto też wspomnieć o tym, iż przyszły tydzień powinien być dość interesujący dla osób, którzy zdecydowali się testować Windows 10 Mobile – przyniesie on nie tylko nową kompilację, ale i całkowicie przebudowany pakiet Office. Pewne nowości już teraz zostały nam sprezentowane, gdyż Microsoft zdecydował się udostępnić nowy emulator wspierający tą wersję systemu – no i jak zwykle z tej okazji portal WinBeta postanowił przygotować krótkie wideo.

 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
xomo_pl   24 #1 02.05.2015 19:02

rewolucja nie ma co :D

fajnie jednak, że przynajmniej robią cokolwiek z tym paskudztwem jakie stworzyli w poprzednich TP...

rgabrysiak   14 #2 02.05.2015 19:24

Premiera tuż, tuż a rzeczy do poprawienia jeszcze pełno, zarówno w kwestii wizualnej samego systemu jak i wszelkiej maści aplikacji.

Nowe "animacje" w menu start może i wyglądają ciekawie, jednak dla mnie jest to sztuka dla sztuki.
Umieszczenie przycisku wyłączenia systemu tuż nad przyciskiem wszystkie aplikacje to moim zdaniem mocno niefortunny pomysł.
Czytelność powiadomień na ciemnym tle jest tragiczna.
O ikonkach nie będę się tym razem wypowiadał, poczekam na finalną ich wersję

Aplikacja do zarządzania pocztą jak i kalendarz są aż za bardzo uproszczone.
W tej drugiej brakuje mi np. tak podstawowej funkcji jak dodanie nowego kalendarza, czy możliwość importu/ exportu kalendarza.
Aplikacja do zarządzania kontaktami jakimś cudem u mnie działa, choć nie wyświetla dodanych kontaktów. Szkoda tylko, że do kontaktu nie można przypisać żadnego zdjęcia.
Nowy panel sterowania jakoś do mnie nie przemawia, choć może to kwestia przyzwyczajenia.

Chciałbym wierzyć, że do momentu premiery wszystkie niedociągnięcia, błędy i braki zostaną naprawione i usunięte. Będąc jednak realistą, spodziewam się, że sporo niedoróbek zostanie usunięte dopiero w przyszłych aktualizacjach - terminu premiery trzeba przecież dotrzymać.

AntyHaker   22 #3 03.05.2015 00:55

"Czytelność powiadomień na ciemnym tle jest tragiczna." Ustaw sobie jasne, też mi problem ...

"Umieszczenie przycisku wyłączenia systemu tuż nad przyciskiem wszystkie aplikacje to moim zdaniem mocno niefortunny pomysł. " Dlaczego? Nawet jeśli przez przypadek klikniesz w przycisk "Moc" to i tak menu wysuwa się do góry, a nie w dół - więc przez przypadek nic nie klikniesz. Ludzie oczekiwali takiego umiejscowienia, więc do nich pretensje.

Co do reszty zgadzam się w mniejszym lub większym stopniu :D

PAMPKIN   11 #4 03.05.2015 09:56

Jak nie będzie ikonek z TP czy IP to się obrażę! Luta są! Póki co mam jeden błąd w W10 10074, w Adobe Lightroom 6 nie działa kadrowanie za drugim razem, trzeba wyjść z programu i wejść ponownie.

2099   8 #5 03.05.2015 11:05

U mnie np. jest Blur. Ma być domyślnie?

Kuba Informatyk   6 #6 03.05.2015 12:13

Podobają mi się te ikonki od połączeń, mam nadzieję, że takie zostaną.

AntyHaker   22 #7 03.05.2015 12:36

@2099: Jak pisałem, ogólnie jest on wyłączony, ale MS niektórym Insiderom go domyślnie uruchomił xP

xomo_pl   24 #8 03.05.2015 12:54

@AntyHaker: "Ludzie oczekiwali takiego umiejscowienia" heh ludzie oczekiwali tego przycisku tam gdzie był od wielu lat - po prawej, obok przycisku wszystkie aplikacje/wyszukiwarki a nie nad...

AntyHaker   22 #9 03.05.2015 14:31

@xomo_pl: Przeglądnij sobie informacje zwrotne od Insiderów ^^

Latający Turban   12 #10 03.05.2015 15:44

Mnie po cudach i wygibasach, dalej nie chce się zaktualizować, ciągle wraca do poprzedniej wersji : (

Kuragari91   12 #11 03.05.2015 16:56

@Latający Turban: U mnie zazwyczaj problem sprowadzał się do braku miejsca na twardym dysku. No chyba, że jest to dość późna wersja. Wtedy musiałem przeinstalować system na nowo. Zresztą krócej to trwa, niż aktualizacja. (Serio!) Od razu też mówię, że wystąpił u mnie problem z bootloaderem. Wystąpić nie musi, ale warto wspomnieć.

@DonPetch: Powiem Ci, że w tym sezonie nie ma co oglądać, więc można się zająć nowym Windowsem. :P

Latający Turban   12 #12 03.05.2015 17:12

@Kuragari91: No właśnie też miałem, do tego problem z instalacją z pendrive. Teraz znalazłem czystą płytę to spróbuję jeszcze raz bo już dysk wyczyściłem

mly   8 #13 03.05.2015 18:41

Ciekawe ile jeszcze tyk kompilacji będzie zanim Win10 wejdzie na rynek.

AntyHaker   22 #14 03.05.2015 19:31

@Kuragari91: Czy ja wiem, z powodzeniem oglądam kilka tytułów (w tym świetnego Fate) i nie narzekam, a buraka podtytułem @DonPetch nawet nie skomentuje :D

@mly Kto to wie, ale pewnie mniej jak pięć (choć kto ich tam wie).

neXt___   12 #15 03.05.2015 20:04

@DonPetch: może coś konstruktywnego, co? Tak dla odmiany.

AntyHaker   22 #16 03.05.2015 20:34

@DonPetch: Masz za to w awatarze i co teraz? Reszty Twoich wypocin nawet nie będę komentować ^^

Kuragari91   12 #17 03.05.2015 20:54

@AntyHaker: "Dungeon ni Deai o Motomeru no wa Machigatteiru Darou ka?" - Jedyna nowa seria, którą na razie oglądam i fajnie się zapowiada. Większości co oglądam to kontynuacje serii. Zastanawiam się nad Kekkai Sensen i Koukaku Kidoutai Arise..

I żeby nie było spamu na temat anime wspomnę, że w nowej kompilacji mam problem z opcją dopasowania koloru do tapety, żałuje, że kolor motywu nie barwi pola tekstowego Cortany kiedy pasek zadań jest czarny, oraz martwi mnie to, że chcą zabrać suwaczki przy kolorze motywu, na ustalone kolory w nowych ustawieniach.

AntyHaker   22 #18 03.05.2015 23:48

@Kuragari91: Dungeona oczywiście oglądam, a i z Kekkai Sensen jestem na bieżąco :D

A co reszty - uroki testowych kompilacji. W ogóle to wyszedł update dla tej kompilacji, więc sobie zerknij >>> http://www.windowscentral.com/windows-10-insider-preview-build-10074-gets-update...

MrBeckham666   19 #19 04.05.2015 16:31

@rgabrysiak: na bank tak bedzie i 10 bedzie użyteczna pewnie z od 6 do 12 miesiecy po premierze:D

Autor edytował komentarz.
rgabrysiak   14 #20 04.05.2015 18:34

@MrBeckham666: Obyśmy się mylili :D

AntyHaker   22 #21 05.05.2015 00:18

@MrBeckham666: Na pewno nie od razu, ale też bez przesady - przecież już w obecnej formie niewiele jej brakuje.

_qaz7   6 #22 05.05.2015 23:21

@AntyHaker: z łaski swojej mógłbyś sprawdzić ile zajmuje w rejestrze hklm\software i hkcu?

w admin cmd:
reg save HKLM\software d:\hklm_soft.bin
reg save HKCU d:\hkcu.bin

d:\cos_tam.bin to docelowe miesca na eksport ze zrzutu rejestru. Jakbys sprawdził ich wielkosc to bede wdzięczny

AntyHaker   22 #23 06.05.2015 01:15

@_qaz7: 76,6 MB (bajtów: 80 326 656) tyle HKLM, a ten drugi niby nie istnieje xP

_qaz7   6 #24 06.05.2015 11:49

@AntyHaker:

Czysty win8.1 HKLM\Software ma około 60MB, obiecywali na buildzie, że będą się rozprawiać powoli z rejestrem, by unikać czegoś co sami na prezentacji nazwali "Windows ROT" - czyli sytuacji, że wraz z tyciem rejestru windows zwalnia.

Jednym z panaceum na "Windows ROT" miały być właśnie Windows Universal Apps, ktore nie mają w ogóle dostępu do rejestru i sposób instalacji jest zupełnie inny i kontrolowany zupełnie przez system - czyli zupełnie odwrotnie niż ten znany z Windows Installer, który pozwala na zainstalowanie różnych binarek aplikacji w 100 miejscach na dysku i zrobienie syfu w rejestrze.

Polecam oglądnąć sobie oglądnąć to:
http://channel9.msdn.com/Events/Build/2015/2-617

Rzuca to pewne światło na to czym miały być i czym tym samym mają być tzw Aplikacje Metro, czyli teraz właśnie tak zwanem Windows Universal Apps.

AntyHaker   22 #25 06.05.2015 11:54

@_qaz7: Tyle, że mój Win10 jest średnio czysty, więc ostatecznie wyjść z tym może różnie.

Autor edytował komentarz.
rgabrysiak   14 #26 06.05.2015 17:11

@_qaz7: Dla porównania w prawie czystym (pomijając Office Preview i Office 2016 Public Preview) Windows 10, HKLM\Software ma 45,2 MB a HKCU 1,61 MB.

_qaz7   6 #27 06.05.2015 21:28

@rgabrysiak: No to postęp jest,bo stary office na pewno dokładał całkiem sporo od siebie - nie wiem jak jest z tym 2016, w kazdym razie czym mniej rejestruja smiecia w rejestrze tym lepiej, zwłaszcza,ze mozna przypuszczać, że we wcześniejszych windowsach duża część rejestru to były jakieś archaiczne, nieużywane od dawien dawna wpisy ,więc musieli się też zabrać za przeczyszczanie go z nieużytków.

Autor edytował komentarz.
rgabrysiak   14 #28 06.05.2015 22:49

@_qaz7: Na ten moment jakiś tam postęp jest zobaczymy jak to będzie wyglądało w finalnym produkcie. Parę elementów z systemu pewnie jeszcze zostanie "usuniętych", być może coś zostanie jeszcze dołożone. Ostateczną ocenę będzie można dopiero wydać po premierze nowego systemu.

warszawiak   3 #29 11.05.2015 06:29

hej, a o co chodzi z tym nowym katalogiem RecoveryImage? można tu usunąć? jak można zamienić zawartość partycji recovery producenta komputera zawartością tego katalogu RecoveryImage?