Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Lekko spóźnione podsumowanie okresu testowego urządzeń od Intela – HP Elite x2 1011 G1 oraz HP Advanced Wireless Docking Station

Sprzęt wypożyczony mi przez Intela za pośrednictwem DobrychProgramów już jakiś czas temu powędrował do kolejnego testera, a ja wciąż nie uraczyłem Was żadnym konkretnym podsumowaniem. Co prawda pojawiło się kilka tekstów omawiających moje perypetie z HP Elite x2 1011 G1 oraz HP Advanced Wireless Docking Station, aczkolwiek wciąż nie napisałem zakończenia przygody z nimi. Całe szczęście udało mi się znaleźć trochę wolnego czasu, toteż postanowiłem takowe wreszcie napisać - długie nie będzie, lecz zrobić je trzeba.

Czy warto inwestować w rozwiązanie hybrydowe od HP?

Moim zdaniem jak najbardziej tak, choć cena na poziomie 8-10 tysięcy (zależnie od konfiguracji itp.) zapiera dech w piersiach. W zamian za nią w nasze ręce trafia kawał solidnego sprzętu, który zaskakuje zarówno pod względem wykonania jak i oferowanych możliwości. Nie oznacza to jednak, że oba urządzenia pozbawione są jakichkolwiek wad – tak dobrze to nie ma. Wspomnieć tutaj chociażby trzeba o nierównomiernym podświetleniu ekranu, skrzypiącej obudowie (być może mankament testowego modelu) czy problemach z preinstalowanym oprogramowaniem. O ile te pierwsze można jakoś przeboleć, o tyle niemożność wpisania literki "ś" na pewno jest sporą niedogodnością, którą wprawdzie można łatwo zniwelować, jednak nie tak to powinno wyglądać.
Poza tym, naprawdę ciężko jest się do czegoś przyczepić... Chociaż nie, mogę jeszcze do jednej rzeczy - stabilności systemu. Czy to Win8 czy później Win10 – bez znaczenia. Ten bądź co bądź mocny sprzęt i tak potrafił polec podczas standardowego wpięcia przeciętnej pamięci masowej i nie wydaje mi się, by było to zaplanowane przez producenta tego biznesowego sprzętu. No ale przestańmy się już tak nad nim pastwić (pewnie coś by się jeszcze znalazło), no bo czy znajdziemy w ogóle jakikolwiek sprzęt pozbawiony wad? Nie wydaje mi się.

Jedyne co "boli" to wyżyłowana do granic możliwości cena, która mogłaby być znacznie niższa - logo na obudowie jak zwykle robi swoje.

No to może stacja dokująca do kompletu?

W jej przypadku ciężko mi zająć jednoznaczne stanowisko. Niby jest to bardzo interesujący gadżet (wręcz magiczny), jednak ja osobiście nie odczuwałem potrzeby ciągłego korzystania z niego – w sumie użyłem go tylko kilka razy w ramach testów. Niemniej jeśli chcemy bardziej eksploatować wspomnianego wcześniej ultrabooka to niestety jest on wręcz niezbędny, gdyż zapewnia dostęp do całej gamy dodatkowych portów.
Gdy już się w niego zaopatrzymy to jego użytkowanie nie sprawi nam żadnych problemów, ponieważ proces synchronizacji jest banalnie prosty w konfiguracji, a cała reszta dzieje się automatycznie. W zasadzie omawiana stacja dokująca ma tylko jeden, bardzo poważny mankament - cenę (a jakże). Wynosi ona bagatela 289$ co nie jest kwotą niską jak na nasze polskie warunki – do tego dochodzi jeszcze niekorzystny kurs i te sprawy.

Można w skrócie podsumować tak - jeśli masz na zbyciu "parę groszy" to warto w HP Advanced Wireless Docking Station zainwestować, gdyż w pewnych scenariuszach znacząco podnosi funkcjonalność HP Elite x2 1011 G1. Jeśli jednak nie grzeszymy zbytnio gotówką (w sumie wtedy też nie kupimy tej hybrydy, no ale mniejsza) to też jakoś szczególnie nie tracimy – w dalszym ciągu posiadać będziemy mocny i funkcjonalny sprzęt.

To chyba koniec tej historii

Pozostało mi już tylko przesłać redakcji oraz firmie Intel gorące podziękowania za możliwość przetestowania obu urządzeń. Pierwszy raz zostałem wybrany do zasilenia elitarnego grona testerów, przez co dość mocno się na to nakręciłem - chciałem dobrze wypaść przy swoim debiucie. Wyszło jak zwykle, popełniłem kilka mniej lub bardziej kontrowersyjnych wpisów (Linuks :s) i nieszczególnie jestem z nich zadowolony - wciąż brak mi doświadczenia z tego zakresu. Niemniej liczę na to, iż kiedyś znów będzie mi dane opisać jakiś sprzęt, a przy tym zrobię to zauważalnie lepiej – w końcu trzeba się rozwijać, nie?

 

sprzęt oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
foreste   16 #1 14.12.2015 12:15

Nie martw Linuxem nie każdy odrazu da rade nim :)
Ja też popełniam błędy ostatnio poległem na windows 10 build rtm 10586 połowę rzeczy nie działało kilka dobrych godzin przesiedziałem nie mogłem np włączyć windows insider i instalacja centrum nie jawnego programów testów Świeża instalka to była

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #2 14.12.2015 12:16

Nie popełnia błędów tylko ten, co nic nie robi :) Głowa do góry :D

  #3 14.12.2015 12:22

"Ten bądź co bądź mocny sprzęt i tak potrafił -> polec <- podczas standardowego wpięcia przeciętnej pamięci masowej i nie wydaje mi się,"

Azi   12 #4 14.12.2015 13:07

2x E-sata? Dobrze widzę? A po co to komu? Troszkę dziwna konstrukcja I/O :)
Brak HDMI to dyskwalifikacja przy tej klasie sprzętu, booo...
"o tyle niemożność wpisania literki "ś" - jak sądzę wystarczy wyłączyć "HotKey" w panelu sterowania grafiką :) Problem dość znany, "poguglać" :)

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   22 #5 14.12.2015 13:51

@foreste: Ke? Tłumaczyłem już ostatnio o co z tym Linuksem chodzi i nie chce mi się znów tego robić. Na moim prywatnym laptopie nie mam z nim problemu, ale ze wspomnianym HP nie chciał współpracować.

@Azi Fakt, brak HDMI to dramat i to kosmiczny. Co do "ś" - chodziło o podlinkowanie jakiegoś tam programu od HP pod "alt + s". Fakt, niby proste do rozwiązania, aczkolwiek nie każdy chce się z takimi pierdołami użerać.

foreste   16 #6 14.12.2015 14:09

@AntyHaker: Niechciał bo tablica acpi dsdt ma bug
to samo mam na swoim lapku bug polega natym ze dsdt jest w niektórych laptopach kompilowany przez kompilator microsoftu na laptopach kompilatorem intela tego niema problemu
https://wiki.archlinux.org/index.php/DSDT

AntyHaker   22 #7 14.12.2015 16:43

@foreste: No ale co mnie to jako użytkownika interesuje?:P

Ostatni Mohikanin   27 #8 14.12.2015 19:26

Ciekawe, ile sprzęt w takiej konfiguracji kosztować będzie za 5-10 lat.

AntyHaker   22 #9 14.12.2015 19:59

@Ostatni Mohikanin: Od HP? Pewnie niewiele mniej - marka robi swoje.

Azi   12 #10 15.12.2015 09:51

@AntyHaker: Tia, będzie się płacić za te dwie literki - a sprzęt taki sam (albo gorszy) :)

AntyHaker   22 #11 15.12.2015 20:38

@Azi: Raczej to co w nawiasie :P