Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Microsoft, tak jak jeszcze nigdy, stara się rozpieścić graczy – Windows 10 w kompilacji 15019

Już od dłuższego czasu mówiło się o niejakim Game Mode, który miałby zawitać w Windows 10. Początkowo mieliśmy wyłącznie ogólnikowe przecieki, a z czasem pojawiły się i oficjalne informacje. Jednakowoż na udostępnienie stosownej kompilacji musieliśmy czekać aż do zeszłego piątku, kiedy to wypuszczono wydanie o numerze 15019. To właśnie ono wprowadziło na nasze komputery wspomniany wcześniej tryb, jednak nie jestem do końca przekonany, czy jego uruchomienie daje jakieś wymierne korzyści.

Syntetycznych testów nie jestem Wam w stanie zaoferować, dlatego też musicie mi uwierzyć na słowo, iż w przypadku mojego sprzętu nie widać żadnej poprawy. Pamiętajmy jednak o tym, że opisywana kompilacja to nie tylko Game Mode, zatem …

Microsoft Edge

Największą zmianą w tymże zakresie jest mechanizm odczytywania e-booków na głos, co niewątpliwie przypadnie do gustu fanom audiobooków. Wystarczy uruchomić interesującą nas książkę, po czym kliknąć przycisk „read aloud”. Niestety, jest to zbyt użyteczna funkcja by działała po polsku, dlatego też na liście wspieranych języków nie znajdziemy naszego: ar-EG, ca-ES, da-DK, de-DE, en-AU, en-CA, en-GB, en-IN, en-US, es-ES, es-MX, fi-FI, fr-CA, fr-FR, it-IT, ja-JP, nb-NO, nl-BE, nl-NL, pt-BR, pt-PT, sv-SE, tr-TR, zh-CN.
Poprawiono przy tym sam czytnik e-booków, dzięki czemu po kliknięciu w jakiś obrazek będziemy teraz w stanie zmieniać jego wielkość - wspierana jest standardowa kombinacja, czyli CTRL + kółko myszki.

Udoskonalono również renderowanie emotikonek, które obecnie wyświetlane są w swojej kolorowej formie. Nie jestem do końca przekonany czy ktoś w ogóle zauważy różnicę, no ale …

Zniknęła flaga odpowiedzialna za uruchomienie wsparcia dla WebRTC 1.0, gdyż zdecydowano się na jego domyślne włączenie. Poza tym, pojawiły się również dwie eksperymentalne flagi dotyczące JavaScriptu, które odpowiedzialne są za obsługę SharedArrayBuffer oraz WebAssembly.

System oraz ustawienia

Gaming

W związku z zaimplementowaniem w/w Game Mode dodano całkowicie nową kategorię ustawień - Gaming. Znajdziemy tam większość (wszystkie?) przełączników dotychczas skrytych w aplikacji Xbox, dzięki czemu nie będziemy musieli ich szukać w kilku miejscach. Widnieją tam zakładki odpowiedzialne za Game Bar, Broadcasting (poprzez usługę Beam), Game DVR oraz Game Mode - możecie przeczytać o nich tutaj.
Warto również wspomnieć o tym, iż siedemnaście nowych, pełnoekranowych gier zyskało wsparcie dla Game Bar:
 • Battlefield 3
 • Call of Duty: Black Ops 2
 • Call of Duty: Black Ops 2 – Zombies
 • FIFA 14
 • FIFA 17
 • FIFA Manager 14
 • Grim Dawn
 • Guild Wars 2
 • Left 4 Dead 2
 • MapleStory
 • Paragon
 • Payday 2
 • Rocket League
 • The Elder Scrolls Online
 • The Sims 4
 • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
 • Warface

Privacy

W zakładce Feedback & diagnostics pojawił się przełącznik blokujący (przynajmniej w teorii) zbieranie danych diagnostycznych w celu dostarczenia nam „skrojonych na miarę” podpowiedzi oraz rekomendacji.

Night Light

Tak brzmi nowa nazwa mechanizmu Blue Light, co ponoć ma być bardziej sugestywne, a przez to lepiej zrozumiałe. Zwiększono przy tym zakres temperatur, spośród którego możemy wybrać tą najbardziej nam odpowiadającą.

Update & security

Najbardziej rzucającą się w oczy nowością jest zakładka Troubleshoot. Jej nazwa mówi sama za siebie, gdyż zawarto tam zbiór najczęściej występujących problemów z systemem oraz sprzętem. Z poziomu każdej pozycji możemy uruchomić stosowny kreator, który powinien pomóc nam w rozwiązaniu trapiących nas niedogodności. W Restart settings pojawił się przełącznik odpowiedzialny za uruchomienie przypomnienia dotyczącego restartu naszego urządzenia - mowa tutaj oczywiście o czekających na instalację uaktualnieniach. Niestety, znikła przy tym opcja umożliwiająca blokadę pobierania nowszych sterowników poprzez usługę Windows Update.

Mixed Reality

Jest to oczywiście przemianowana kategoria Holographic, której pojawienie się w testowych kompilacjach jest ponoć wynikiem błędu - przynajmniej tak twierdzi Microsoft. Niemniej dodano w niej kilka nowych zakładek, m.in. Environment, Headset display, Spaces oraz Uninstall. Ponadto, aplikacja Windows Holographic to obecnie Mixed Reality Portal, przy okazji znacznie upiększono jej interfejs.

Windows Defender Security Center

W tym aspekcie nie zmieniło się zbyt wiele, gdyż w zasadzie wyróżnić można wyłącznie jedną nowość - niejaki App & browser control. Niestety, w chwili obecnej kategoria ta w ogóle nie daje się uruchomić (crashuje Defendera), więc nic więcej nie jestem w stanie na ten temat napisać.

Cortana i OOBE

Po raz kolejny nieco pochylono się nad nowym instalatorem Windows, co przyniosło za sobą szereg widocznych zmian. Już z jego poziomu możemy zdefiniować kilka ustawień dotyczących naszej prywatności, takich jak dostęp do lokalizacji, rozpoznawanie mowy czy diagnostyka.
Dzięki pewnym poprawkom bez problemu połączymy się z Wi-Fi poprzez tzw. „captive portal” (ma to jakiś polski odpowiednik?). W momencie wykrycia stosownego połączenia uruchomi nam się „lekka przeglądarka”, która umożliwi nam zaakceptowanie regulaminu czy spełnienie innych warunków w celu nawiązania połączenia.

Uaktualniono wygląd okna logowania się do naszego MSA i co ciekawe, to samo tyczy się procesu zakładania nowego konta. Dodano przy tym wsparcie dla Windows Hello oraz napisów przydatnych szczególnie osobom niesłyszącym. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, iż zrezygnowano z syntezatora mowy na rzecz nagranych przez głosowych aktorów kwestii.

Pomniejsze nowości

Jakiś czas temu pisałem o tym, iż centrum akcji doczekało się wsparcia dla wyświetlania postępu pobierania. Do tej pory jednak żadna z systemowych aplikacji tego nie obsługiwała, jednakże wraz z najnowszym wydaniem uległo to zmianie. Mowa oczywiście o sklepie Windows, w przypadku którego było to wyczekiwane od bardzo dawna
Korzystając z Hyper-V w trybie enhanced session możemy dowolnie zmieniać rozmiar maszyny wirtualnej. Całość działa identycznie jak w przypadku klasycznego okna, więc wystarczy po prostu złapać za jego krawędź. ITPros powinni być również zadowoleni ze zdolności do wymuszenia rozdzielczości HiDPI dla niektórych desktopowych aplikacji. Nie zapomniano tutaj o możliwości jej masowego wdrożenia, co ma być dostępne poprzez narzędzia Windows ADK skierowane do profesjonalistów IT.

No i w sumie to by było na tyle

Czy powyższa kompilacja zwaliła Was z nóg? Czy nagle zaczniecie instalować Windows 10 tylko po to, by zyskać dostęp do trybu gracza? Nie wydaje mi się. Zwłaszcza, że poza tym znów nie pojawiło się nic interesującego. Co prawda niektóre zmiany były niezbędne i dobrze, iż zostały zaimplementowane, aczkolwiek największy szał będzie w momencie przejścia z Anniversary Update na Creators Update.

Cyklicznie instalując testowe wydania nieco zaburza mi się postrzeganie Windows 10 jako całości, gdyż poszczególne kompilacje raczej zbyt wiele nie wnoszą. Dopiero zebrane w całość w formie finalnego wydania mogą doprowadzić do „wyskoczenia kapci”.

A i tak już na zakończenie - jeśli to kogoś interesuje, to nawiedza mnie wyłącznie jeden problem. Otóż każdorazowo nie uruchamia mi się moduł Wi-Fi, choć niby jest widoczny i powinien działać bez zająknięcia. Włączanie i wyłączanie nic nie daje, narzędzie rozwiązywania problemów również nie pomaga. Jedyne co skutkuje to restart komputera, choć jest to irytujące i w przypadku Windows 10 dość czasochłonne. No ale cóż, takie uroki bycia Insiderem.

 

windows oprogramowanie gry

Komentarze

0 nowych
  #1 30.01.2017 05:56

No trzeba przyznać że MS się stara. W ciągu ostatniego roku zrobili sporo dla graczy na PC i Xbox:

- Game Mode (PC)
- UWP umożliwiające wspólne kupowanie gier na PC i Xbox
- DirectX 12 oraz DirectX 11.3 (udostępniające pod W10 funkcje z DX12 dla gier używających DX11)
- udostępniono DX12 jako projekt open source na github (silnik HLSL6)
- udostępnienie graczom na PC hitów z konsoli typu Gears, Forza czy Halo
- wspólny multiplayer pomiędzy PC a Xbox np. Forza oraz Gears
- wsteczna kompatybilność z Xbox 360
- zapowiedź najszybszej konsoli (Scorpio)
- strumieniowanie gier z konsoli na PC (aplikacja Xbox)
- kupili najszybszy serwis publikowania nagrań z gier w sieci Beam i zintegrowali z PC i Xbox
- kupili silnik fizyki Havok

Oby następny rok był równie interesujący to może liczba hejterów się odrobinę zmniejszy. Pomimo tego że większość serwisów w sieci robi wszystko by nastawić graczy negatywnie. Np. strasząc UWP a pomijając informacje o udostępnieniu DirectX 12 jako open source. Bo przecież MS jest 'zły' więc nie wolno wspominać o tym że DX12 trafił na git hub na wolnej licencji.

  #2 30.01.2017 06:11

No i co - gry chodza szybciej? Probowal ktos tego "magicznego" trybu?

MiłoszW   9 #3 30.01.2017 07:13

Czyli same wkurzające bzdury : ) po co oni na siłę chcą dogodzić ludziom? Od tego są programy firm trzecich, instalowane wtedy, gdy ktoś chce... Te ustawienia prywatności to śmiech na sali.

  #4 30.01.2017 07:35

U mnie w ostatniej kompilacji (15019) zniknęło menu kontekstowe pod prawym przyciskiem myszy na przycisku START.

e X t 7 3   10 #5 30.01.2017 07:40

heh tytuły jakby wzrost wydajności był o 20 % ... a będzie o 2-5 % ;)

  #6 30.01.2017 07:56

Strasznie kopiuja od Apple. Ten tryb nocny zupełnie jak night shift. Bieda.

  #7 30.01.2017 08:55

Dlaczego zrzuty z Insider Preview wszystkie sa po angielsku? Przecież na pewno cześc jest przetłumaczona już na polski. Zamiast sami zainstalować i zrobić zrzuty kopiujecie tylko od innych i jeszcze te wypoty nie douków.

hmmkot   13 #8 30.01.2017 09:13

@garoz: niektórzy używają systemów po angielsku :P

kowgli   9 #9 30.01.2017 09:17

@garoz: Po pierwsze to jest prywatny blog. Po drugie używanie Windowsa po polsku, to moim zdaniem, kompletne nieporozumienie. Weź wyguglaj jakiś komunikat błędu. Raczej nie ma nikogo < 50 lat, kto nie umiałby obsłużyć komputera po angielsku.

W ogóle uważam, że wszystko co techniczne powinno być po angielsku. Przynajmniej wiadomo o co chodzi, w przeciwieństwie do niektórych tłumaczeń.

Autor edytował komentarz w dniu: 30.01.2017 09:18
  #10 30.01.2017 09:19

@MiłoszW: "Czyli same wkurzające bzdury : ) po co oni na siłę chcą dogodzić ludziom? Od tego są programy firm trzecich"

Tak tak ... a jak by coś nie działało to oczywiście wina będzie i tak po stronie Microsoftu idąc twoim tokiem rozmuowania.

  #11 30.01.2017 09:29

Mnie microsoft rozpieścił tak, że gram na Linuksie...

kr2ychu   3 #12 30.01.2017 10:06

@kowgli: zgadzam się w 100%, każdy kto usiłował znaleść jakąś usługę systemową w polskim windowsie wie o co chodzi. Podobnie z excelem, do tej pory nie mogę się nadziwić, jaki gigant wpadł na pomysł tłumaczenia nazw formuł na polski.

  #13 30.01.2017 10:28

@e X t 7 3: to i tak więcej niż u ciebie za kasę...

vbruder   7 #14 30.01.2017 10:47

@AntyHaker Captive portal jawi się obecnie w interfejsie jako Portal uwierzytelniania.

Captive portal - A Web page that a user of a public-access network has to view and interact with for authentication, accepting terms of use, or security updates.

floyd   15 #15 30.01.2017 10:58

@kowgli: "W ogóle uważam, że wszystko co techniczne powinno być po angielsku."
Niemcy tłumaczą wszystko na niemiecki, ale wiadomo że to głupki w porównaniu z polskimi geniuszami.

kowgli   9 #16 30.01.2017 11:08

@floyd: Niemcy pewnie jedni są głupi, inni mądrzy, jak to ludzie. Polityka tłumaczenia wszystkiego, wliczając dubbing w TV, jest moim zdaniem głupia. Tak.

Kto kiedykolwiek musiał analizować logi systemowe, w języku innym niż angielski, będzie miał takie samo zdanie jak ja.

Autor edytował komentarz w dniu: 30.01.2017 11:11
walgav   16 #17 30.01.2017 11:30

@kowgli: Jak chcesz mieć coś technicznego to raczej po niemiecku :P

AntyHaker   23 #18 30.01.2017 13:23

@garoz: Mistrzu, korzystam z anglojęzycznej wersji Windows - nie przypominam sobie, żeby było to zabronione ...

Anonim (niezalogowany): No nie chodzą, przecież napisałem - no przynajmniej na moim sprzęcie.

@vbruder O widzisz, dzięki wielkie.

@e X t 7 3 Gdzie w tytule masz jakąkolwiek wzmiankę o jakiś 20% wzrostu wydajności?

Autor edytował komentarz w dniu: 30.01.2017 13:26
  #19 30.01.2017 14:02

@garoz: dlatego ze większość ciekawych funkcji (np asystentka Cortana ) nie działa w polskiej wersji

PokerFace   10 #20 30.01.2017 14:05

@AntyHaker: 20% wzrostu to jedynie z płatnymi kernelami do Ubuntu od eXt73 ;)

AntyHaker   23 #21 30.01.2017 14:08

@PokerFace: No tak, zapomniałem :D

W ogóle to korzystałem kiedyś z tych jego przeróbek, ale więcej z nimi problemu niż pożytku :P

Autor edytował komentarz w dniu: 30.01.2017 14:09
Magnum 44   17 #22 30.01.2017 14:26

@AntyHaker: Zamów u ext jądro NT, które on odpowiednio skompiluje i będziesz miał +100% do wydajności :P

AntyHaker   23 #23 30.01.2017 14:41

@Magnum 44: Oraz +1000 do lansu :D

  #24 30.01.2017 15:28

@garoz: Używam Insidera po polsku i muszę Cię zmartwić - Tak niektóre z tych nowych funkcji są nieprzetlumaczone jeszcze. ;)

pcmasterrace   9 #25 30.01.2017 16:45

Najbrzydszy interfejs w historii systemów operacyjnych.

  #26 30.01.2017 17:06

Jak system ledwie nadaje się do poważnych zadań. Do super istotnych w ogóle się nie nadaje. To trzeba graczy rozpieszczać, bo tylko tyle zostaje.

Magnum 44   17 #27 30.01.2017 17:13

@pcmasterrace: Polecam popatrzeć co niektórzy potrafili zrobić z pulpitami niektórych dystrybucji Linuxowych (mówię o zwykłych userach) na jakimś kde-look, czy gnome-look :P Tam jeszcze gorsze kwiatki można znaleźć :)

AntyHaker   23 #28 30.01.2017 17:14

@pcmasterrace: Tyś chyba nie widział tego, co niedawno było opisywane na blogu - z litości linka nie dam :P

pcmasterrace   9 #29 30.01.2017 17:17

@Magnum 44: Sam widziałem niektóre. Cóż, ciężko się nie zgodzić :D

@AntyHaker: Pokaż, może nie zasłabnę ;)

AntyHaker   23 #30 30.01.2017 17:29

@pcmasterrace: Kurde, głupio mi podbijać statystyki wyświetleń tamtego potworka, no ale łap >>> http://www.dobreprogramy.pl/Ladny-Windows-10-Jednak-to-mozliwe,Blog,78519.html :P

pcmasterrace   9 #31 30.01.2017 17:54

@AntyHaker: A, to... Jak mogłem nie skojarzyć? xD

Fafrocel   9 #32 30.01.2017 19:00

@kr2ychu: "...każdy kto usiłował znaleść jakąś usługę systemową w polskim windowsie wie o co chodzi..."

To akurat nie jest problem bo usługi mają uniwersalne nazwy niezależne od języka. Np:
http://s1.bild.me/bilder/240416/6781068us_uga.png

fiesta   15 #33 30.01.2017 20:01

A rozpieszczeni gracze łorgazmów dostają :P

AntyHaker   23 #34 30.01.2017 20:30

@pcmasterrace: Wyparłeś z pamięci - zazdroszczę :D

@fiesta Dobrze, że nie jestem graczem :P

msnet   22 #35 31.01.2017 00:08

Niby oficjalnie wsparcia dla języka polskiego przy czytaniu ebooków w Edge nie ma, ale u mnie to akurat bardzo dobrze działa w naszym pięknym języku. A wszystko przy pomocy dwóch polskich głosów dostępnych w systemie (męskiego i żeńskiego).

  #36 31.01.2017 16:06

@garoz: Kradzione screeny, a na samej górze jak byk "PC Name: AntyHaker"

Kwalimir   8 #37 01.02.2017 01:02

@kowgli: 99,9% ludzi tego nie zrobi i to właśnie dla nich są wersje lokalne i nic w tym głupiego nie widzę, natomiast przymierzanie wszystkiego do własnego "widzimisię" już raczej mądre nie jest.