Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Microsoft zmienia swoje nastawienie i szybko wydaje kompilacje z nowej gałęzi (Redstone 2) – desktopowa 14901 oraz bliźniacze 14905

Microsoft niedawno poinformował zainteresowanych Insiderów, iż o ile desktopowe kompilacje z gałęzi Redstone 2 bardzo szybko trafią do testerów, o tyle na mobilne oczekiwać będziemy musieli przez kilka najbliższych tygodni. Przyznam szczerze, że niezbyt spodobała mi się takowa informacja, gdyż nie należę do osób zbytnio cierpliwych – nic na to nie poradzę. Jak firma obiecała tak zrobiła, tak więc lekko ponad tydzień (dzień przed HotZlotem :P) po udostępnieniu Anniversary Update zdecydowano się wypuścić kompilację 14901, która zbyt wielkiego szału nie zrobiła – ot kilka pomniejszych poprawek. Poza tym, że przetarła ona szlak dla nowej gałęzi, to przeszła raczej bez większego echa. Większe poruszenie miało dopiero nadejść, gdyż w zeszłą środę (czyli dzień po rozszerzonym HotZlocie :P) zdecydowano się udostępnić kolejną desktopową odsłonę i co ciekawe, wraz z nią pojawiła się również mobilna (obie 14905).

Z początku wydawało się, że Microsoft zaliczył swego rodzaju falstart, gdyż mimo wypuszczenia w świat odpowiedniej notki nie można było pobrać kompilacji przeznaczonej na smartphony. Co prawda przy lekkim zaangażowaniu dało się to w prosty sposób obejść, aczkolwiek większość Insiderów musiała na naprawę, tego jakże palącego problemu, czekać aż do piątku.

Mobile

Z racji tego, że jest to pierwsza kompilacja z gałęzi Redstone 2, to nie znajdziemy tutaj zbyt wielu ciekawych nowości. Na pierwszym planie Microsoft umieścił wzmiankę o podmianie wielu systemowych dzwonków na ich nowocześniejsze odsłony i choć ja osobiście nie wiem czemu miałoby to służyć, to być może komuś się to spodoba.

Centrum akcji

Idąc dalej mamy kilka usprawnień w centrum akcji, z czego jedno z nich na pewno znacząco poprawi komfort korzystania z systemu. Mowa tutaj o interaktywnych powiadomieniach informujących o nieodebranych połączeniach, które dają nam dostęp do przycisku „Text”, „Call” oraz „Remind me” (ten ostatni wyłącznie w momencie posiadania aktywowanej Cortany). Co prawda samo ich wdrożenie jest niewątpliwą zmianą na plus, aczkolwiek w chwili obecnej działa to dość średnio. Z poziomu ekranu blokady funkcje te w ogóle nie działają, a gdy już go odblokujemy i zechcemy z ich pomocą wysłać wiadomość, to niestety nie zawsze nam się to uda – albo w ogóle nie uruchomi się aplikacja, albo odpali nam jej główny ekran zamiast konkretnej konwersacji.
JJeśli zaś chodzi o drugą, pomniejszą nowość dotyczącą centrum akcji, to mowa tutaj o powitalnym powiadomieniu, mającym wprowadzić nas w tajniki działania tegoż elementu systemu. Co dodatkowo interesujące, zawiera ono tzw. „hero image” których obecność została zapowiedziana przy okazji BUILD 2016. Co prawda do tej pory nigdzie z niego nie skorzystano, toteż tym bardziej dziwi jego nagłe pojawienie się.

Microsoft Edge

Osoby grzebiące w zaawansowanych ustawieniach na pewno docenią kilka dodatkowych flag, jednakże cała reszta nie zauważy żadnych różnic – no może poza podniesieniem numerka z 38.14393 na 39.14905. Pochylając się nad tym pierwszym aspektem warto wymienić pojawienie się tzw. Service Workers, dających nam kilka ciekawych możliwości. Za ich pomocą możemy między innymi uruchomić wypychane powiadomienia (push notifications) czy też synchronizację przeprowadzaną w tle (background sync).

Poprawki i niedociągnięcia

Microsoft jak zwykle podaje nam listę poprawek, które znalazły się w opisywanym wydaniu 14905. Nie będę się więc na nich skupiać, gdyż nie ma w nich nadzwyczajnego – w razie potrzeb zerknijcie sami. Z błędami sprawa jest już jednak nieco inna, ponieważ z racji zmian wprowadzanych z OneCore pojawiło się ich dość sporo, a przynajmniej na mojej Lumii 535. Gigant z Redmond wspomina o problemach z przenoszeniem aplikacji pomiędzy kartą pamięci a pamięcią wbudowaną oraz o niemożności odczytywania wiadomości nagłos przez Cortanę. Niestety, w rzeczywistości jest tego znacznie więcej, przez co momentami naprawdę ciężko jest korzystać z urządzenia – powróciło losowe zamykanie się aplikacji (najczęściej podczas uruchamiania), bardzo często nie wysyłają się SMS-y poprzez Cortanę, a i udostępnienie zdjęcia poprzez OneDrive jest drogą przez mękę. Na „stabilnej” odsłonie 14393.82 takie rzeczy nie miały w ogóle miejsca, więc jeśli ktoś nie chce się z tym użerać, to na razie odradzam instalację tegoż buildu.

Desktop

W jego przypadku zmian również jest jak na lekarstwo, a w dodatku większość z nich jest analogicznych do tych na smartphonach. Tak więc Microsoft Edge zyskał dokładnie te same flagi oraz numer wersji (przy tym dodano wsparcie dla kombinacji CTRL + O umożliwiające natychmiastowe wpisywanie tekstu na pasku adresu), a centrum akcji również wyświetla nam piękny, powitalny komunikat.
Niezaprzeczalnie „użyteczną” nowością jest natomiast podobna informacja wyświetlająca nam się przy pierwszym uruchomieniu eksploratora plików (po czystej instalacji), dzięki czemu dowiemy się o tych wszystkich ekscytujących zmianach, jakie zostały poczynione względem poprzedniego wydania.
Zdecydowano się również zaktualizować narratora, który zyskał wsparcie dla kombinacji CTRL + ALT + HOME / END – przenoszą nas one odpowiednio na początek i koniec danego okna. Jeśli więc mamy kilka pozycji (plików) i zechcemy szybko przejść do pierwszego lub ostatniego, to nowy skrót będzie jak znalazł.

Poprawki i niedociągnięcia

Potencjalnych problemów jest zdecydowanie więcej niż na smartphonach, jednakże większość z nich u mnie nie występuje. Niemniej napotkać możemy trudności przy korzystaniu z Adobe Acrobat Reader, a i niektóre „mobilne” aplikacje mogą się niespodziewanie zamknąć przez wzgląd na mierną kompatybilność ze zmianami poczynionymi w Redstone 2. Jak na mobilnej kompilacji, tak i tutaj nie działa czytanie wiadomości przez Cortanę, a ponadto przycisk „Power” został pozbawiony swoich pierwotnych możliwości. Po jego kliknięciu nie wysuwa nam się okienko z dodatkowymi opcjami, a zamiast tego po prostu zamyka się całe menu start. By jakoś wyłączyć sprzęt musimy posiłkować się skrótem CTRL + X lub prawym kliknięciem myszy na ikonkę Windowsa. Zdecydowano się również usunąć funkcję „kernel debugging over 1394” i choć tak właściwie nie podano nam żadnego powodu, to mimo wszystko Microsoft wspomniał o tym, że w przyszłości znów się ten mechanizm pojawi.

Od siebie mogą dodać tylko tyle, że Cortana ma niekiedy problemy z wyświetlaniem powiadomień, choć poprawnie pojawiają się one w centrum akcji. Niby drobny mankament, jednak jeśli nieczęsto spoglądamy na jego ikonkę to niekiedy możemy przegapić potencjalnie interesujący komunikat.

Podsumowując

Tak jak kilkukrotnie już wspominałem, zmian w opisywanych kompilacjach nie ma zbyt wielu. Dlatego też jeśli nie śpieszy się Wam z testowaniem nowych wydań, to radziłbym wstrzymać się z instalacją i to szczególnie na smartphonach. O ile w moim przypadku na desktopie jest praktycznie idealnie, o tyle Lumia sprawia mi momentami niemałe problemy. Oczywiście nie jest to niczym dziwnym z racji pierwszej kompilacji na nowej gałęzi, niemniej warto o tym wspominać, bo nie każdy może mieć tego świadomość.

Mi nie pozostaje nic innego jak wyczekiwać kolejnych odsłon, gdyż Redstone 2 ma być skupiony szczególnie na smartphonach, które to od Threshold 1 nie doczekały się żadnych istotnych i przytłaczających zmian. Spodziewać się możemy chociażby lekkiego przebudowania centrum akcji, o czym względnie niedawno rozpisywały się internetowe media i choć do końca nie wiadomo co poza tym miałoby się pojawić, to jedno jest pewne – Microsoft na pewno niczym nie zabłyśnie.
 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
walgav   16 #1 22.08.2016 00:22

win 10 mam swojej lumii 640 LTE. Jednak cały czas nie dostałem Anniversary update (tel z wolnego rynku)... Może ktoś mógłby coś podpowiedzieć?

AntyHaker   23 #2 22.08.2016 00:58

@walgav: Albo czekaj dalej albo wgraj przez Insider - innego wyjścia nie ma (ewentualnie ja go nie znam) :P

walgav   16 #3 22.08.2016 01:06

@AntyHaker: to będę czekał...insidera nie chce.jakoś mnie to nie ciągnie...

AntyHaker   23 #4 22.08.2016 01:10

@walgav: Wedle uznania ^^

jata   2 #5 22.08.2016 08:26

Korzystając z okazji zapytam o jedną rzecz w związku z aktualizacjami W10..
Otóż wczoraj sprawdzając ilość wolnego miejsca zauważyłem na dysku katalog "Windows.old" - jest to o tyle ciekawe, że W10 był instalowany na nowym dysku. Katalog ma datę 9go sierpnia br. i zajmuje ~25GB. Obecny katalog "Windows" zajmuje 17GB.
Mam pytanie - czy aktualizacja "Anniversary Update" może wykonać takiego fikołka??? Czy też coś przegapiłem??

  #6 22.08.2016 08:29

@jata: Tak ostatnia aktualizacja zostawia taki folder, bo stawia system niejako "od nowa".

Semtex   19 #7 22.08.2016 08:32

@walgav: W Insider na release preview dostajesz wydania stabilne, które w 99% przypadków lądują na produkcji, czy li bez większego ryzyka.

  #8 22.08.2016 08:33

to masz z poprzedniej wersji 10. gdybys chciał do niej wrócić jakby cos nie działano. Możesz to spokojnie usunąć lub po miesiącu samo zniknie.

  #9 22.08.2016 08:59

Cześć.
Ja natomiast mam pytanie, odnośnie wersji stabilnej Win10.
Wczoraj zaktualizowałem dziesiątkę, do wersji 14393.51. Zauważyłem, że są jeszcze aktualizacje oznaczone numerkiem 67 oraz 82. Wspomniane numerki, są przydzielone tylko dla Insiderów? WU mi nie wykrywa innych aktualizacji, póki co.

  #10 22.08.2016 09:39

@jata: Otwórz Panel Sterowania->System i Zabezpieczenia->Narzędzia Administracyjne->Zwolnij miejsce na dysku->Czyszczenie dysku->Usuń pliki systemowe i zaznacz do usunięcia np. Windows Update, poprzedni system..., kliknij i po paru minutach znikają Windows.old i kopie aktualizacji systemu.
:-)

hmmkot   13 #11 22.08.2016 09:47

@jata: tak ponieważ nie jest to update a instalacja na nowo - taki "ficzer" windowsa 10

bart86   10 #12 22.08.2016 09:52

a będą poprawki błędów czy nowe błędy ;)

Czarny Romek   6 #13 22.08.2016 09:59

Podsumowując - kupa.

bax20   8 #14 22.08.2016 10:14

@bart86: Dodanie nowych błędów do istniejących błędów :D

T_K   5 #15 22.08.2016 10:36

Kiedyś szanowałem Windows Phone, Windows 8.x, ale to co zrobił teraz Microsoft z Windowsem, nie mam słów...

Teraz muszę się bujać na jakimś Ubuntu sruntu i udawać geeka, który kuma terminal, aby mieć w 99.9% stabilny system :D
Taak terminal, idzie palce połamać ale wmawiam sobie, że nauczę się czegoś wartościowego :D

Autor edytował komentarz w dniu: 22.08.2016 10:38
walgav   16 #16 22.08.2016 10:50

@Semtex: może i tak ale odstrasza mnie podajże punkt 4ty lub 5ty regulaminu insidera. w każdym razie ten mówiący o tym, że MS zastrzega sobie prawo do zbierania informacji o urządzeniu (w tym informacji osobistych) i do sprzedaży ich partnerom.

  #17 22.08.2016 10:50

Żeby być testerem to trzeba mieć wiedzę nad systemem a nie jak do tej pory ciągle są błędy. Widać że testerzy nie mają dobrej wiedzy im tylko zależy żeby się zapisać do testerów dla przyjemności. Jak tak dalej pójdzie to przyszłości Windows 10.1 lub 11.

MacGregor   8 #18 22.08.2016 10:52

@T_K: Ubuntu i terminal? A na co to komu?

jata   2 #19 22.08.2016 11:10

@darek były (niezalogowany):

tak myślałem.. szkoda, że jakoś nie zauważyłem informacji o tym - 25 GB to 1/10 miejsca na moim dysku SSD... trochę słabo...

  #20 22.08.2016 11:12

@Czarny Romek: To po co brałeś telefon z androidem? Trzeba było brać z 10 to byś nie miał kupy.

bax20   8 #21 22.08.2016 11:19

@T_K: Bash nie jest trudny :)
Niedługo się przyzwyczaisz do dodawania repozytoriów itp itd... :P

AntyHaker   23 #22 22.08.2016 11:32

@jata: Tak, to nie jest nic dziwnego czy wyjątkowego. Każda większa aktualizacja (Threshold, Threshold 2, Redstone itd) w pewnym sensie stawia system od nowa, więc ten "Windows.old" jest zostawiany po to, byś w razie problemów mógł powrócić do poprzedniej wersji systemu. Jeśli Ci on zbędny to możesz miało usunąć.

@Semtex Z tym, że będąc na Threshold 2 w Release Preview dostanie CHYBA aktualizacje z tejże gałęzi, a nie nowszej.

@paweeloss Dokładnie tak.

@hmmkot To jest wada Windows, a nie konkretnie dziesiątki - bzdur pisać nie musisz ^^

@bart86 W Insiderze? Jedno i drugie :P

@T_K Nie wiem o co to narzekanie - Win10 jest równie stabilny jak Ubuntu, a przynajmniej przy UPGRADE się nie wywala :x

Autor edytował komentarz w dniu: 22.08.2016 11:36
darek719   40 #23 22.08.2016 11:41

Zaktualizowali dzwonki??? hahah, mają priorytety :)

darek719   40 #24 22.08.2016 11:53

@AntyHaker: A czy poprzez "doradce uaktualnienia" można zainstalować "Anniversary update" chodzi mi o to czy będę widział jaką aktualizacje ta apka chce mi zainstalować? czy okaże się na końcu?

AntyHaker   23 #25 22.08.2016 11:53

@darek719: No wiesz, od czegoś trzeba zacząć :P

Masz na myśli mobile, tak? Nie mam pojęcia xP Możesz sprawdzić to będzie akurat dla potomnych :D

Autor edytował komentarz w dniu: 22.08.2016 12:12
darek719   40 #26 22.08.2016 12:19

@AntyHaker: Tak, mobile! Z jednej strony mnie korci ale z drugiej nie chce być w tyle z aktualizacjami i czekać aż łaskawie mi udostępnią AU, bo Insaider nie dla mnie :)

AntyHaker   23 #27 22.08.2016 13:17

@darek719: No to próbuj - a nuż się uda :P

ksWatykańczyk   1 #28 22.08.2016 13:42

Microsoft, firma zaufania publicznego znów wychodzi na przeciw oczekiwaniom użytkowników! Jestem dumnym posiadaczem Windows 10! Najlepszego, najnowocześniejszego windowsa w historii! Ja idę z postępem, chodźmy razem!

darek719   40 #29 22.08.2016 13:44

@AntyHaker: Ta a jesli nie to caly dzień zmarnowany na wracanie do 8.1

AntyHaker   23 #30 22.08.2016 13:52

@darek719: NIe ma sensu - lepiej po prostu poczekać.

  #31 22.08.2016 14:08

Windows 10 to najlepsze co przytrafiło się ludzkości.

darek719   40 #32 22.08.2016 14:10

@AntyHaker: Dlatego pyta, bo wole czekać na 8.1. niż na jakiejś nie dopracowanej wersji 10... ktora bedzie czekać nie wiadomo ile na AU.

jata   2 #33 22.08.2016 14:13

@AntyHaker: z tą stabilnością to bym uważał...
co prawda aplikacja obca, bo Virtualbox, ale po skonfigurowaniu virtualki i próbie odpalenia instalacji poszedł bardzo ładny BS - prawdopodobnie próba równoczesnego wykorzystania portów USB to wywołała, ale pewności nie mam, nie sprawdzałem logów..
Imo powinno to być jednak inaczej obsłużone niż BS, no ale co zrobić...

Semtex   19 #34 22.08.2016 14:39

@AntyHaker: Dostanie RS1 .82 Sprawdzone przypadkiem ;)

T_K   5 #35 22.08.2016 16:53

@bax20: "Bash nie jest trudny :)
Niedługo się przyzwyczaisz do dodawania repozytoriów itp itd... :P"

Da się z nim żyć. Już nawet oszukuję w /etc/apt/sources.list.d, aby instalował apt paczki ze starszych wersji ubuntu.
W gpg szyfruję sobie pliczki, dzisiaj rozkminiam rsync, aby synchronizował mi pliki na pendrive.

No i od czasu do czasu się metasploitem pobawię w swojej sieci domowej.

bax20   8 #36 22.08.2016 16:58

@T_K: No, czyli nie jest źle :)

T_K   5 #37 22.08.2016 16:59

@bax20: "No, czyli nie jest źle :)"

No nie jest ;) Czuję się znowu jak 9 letni gnojek, który dorwał pierwszego kompa i musi wszystko poznać w systemie. Jest moc ;)

AntyHaker   23 #38 22.08.2016 22:22

@jata: Cóż - kwestia szczęścia.

@Semtex Dobrze na przyszłość wiedzieć, dzięki ^^

przemor25   14 #39 25.08.2016 21:00

@T_K: To znaczy co takiego uczynił Microsoft z Windows Mobile? Uważam, że idzie to w dobrym kierunku i szkoda, że tak nie wyglądał jak wchodzili z pierwszymi Windows Phone'ami.