Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Microsoft zwiększa tempo — kompilacja 10130 ujrzała światło dzienne

Microsoft jakiś czas temu obiecał przyśpieszenie udostępniania nowych kompilacji w szybkim kręgu programu Windows Insider. Choć początkowo różnie z tym bywało, to jednak ostatni tydzień był pod tym względem bardzo obfity. W czasie ostatnich 8 dni Microsoft wydał 2 wersje testowe (10122 oraz aktualnie opisywaną 10130), a pomiędzy nimi dodatkowo pojawił się jeden build z wycieku (10125). Tak szybkie wypuszczanie uaktualnienia niestety pociągnęły za sobą występowanie mniejszych lub większych błędów (zależnie od szczęścia), lecz nie powinno to być problemem dla osób, które świadomie uczestniczą w programie Windows Insider. Oczywiście z racji ostatniego nieautoryzowanego wydania znamy już wiele nowości wprowadzonych wraz z oficjalną kompilacją 10130, jednak pojawiło się również kilka nowych, dotąd niewystępujących rzeczy.

Nowości tej wersji, które występowały już w wycieku

Jedną z nowości, która długo była wyczekiwana jest wprowadzenie obsługi dla tzw. Jumplists oraz Places. Są to mechanizmy znane użytkownikom Windows 7, w którym spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem. W Windows 10 powróciły one w nieco odświeżonej formie, choć ich istota w zasadzie pozostała bez zmian - wciąż możemy je w pewnym stopniu personalizować, poprzez dodawanie lub odejmowanie skrótów.

Menu start doczekało się przywrócenia pewnych funkcji dostępnych w Windows 8 oraz dodania opcji znanych z Windows Phone. Przy przycisku Wszystkie aplikacje wyświetla nam się komunikat Nowe w momencie, w którym coś zainstalujemy. Dodatkowo gdy na liście aplikacji klikniemy w dowolną literkę alfabetu, to naszym oczom ukaże się widok podobny do tego, jaki możemy spotkać w analogicznym miejscu na mobilnej wersji Windows.

Project Spartan doczekał się lekkiej modernizacji panelu ustawień, który teraz został podzielony na te „podstawowe” oraz „zaawansowane”. Od teraz możemy go przypinać na stałe do prawej krawędzi, dzięki czemu zawsze szybko się do niego dostaniemy. Przeglądarka wreszcie poprawnie interpretuje skróty klawiaturowe, które odpowiedzialne są za nasze polskie znaki – do tej pory nie było to takie oczywiste i chociażby „ł” w ogóle nie dało się wpisać. Warto również dodać, iż ostatecznie uporano się z błędem, który uniemożliwiał oglądanie wideo w trybie pełnoekranowym.

W ustawieniach konta dodano wstępną obsługę Windows Hello, choć jak na razie nie można z niej skorzystać. O ile w przecieku pojawiał się panel jej konfiguracji, o tyle w oficjalnej wersji widzimy wyłącznie nazwę funkcji i nic poza tym.

Panel powiadomień to kolejna rzecz, która przeszła bardzo subtelny lifting wizualny. Wreszcie pozbyto się mało znaczącej, acz kłującej w oczy białej ramki. Niby to szczegół, a jednak był dość mocno irytujący, na co zwracało uwagę bardzo dużo ludzi w swoich informacjach zwrotnych.

Podmieniono kolejne systemowe ikony, tak by lepiej współgrały z ideą Windows 10. Jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż przy premierze Win8 w ogóle nie pochylono się nad tym tematem, a i początkowe kompilacje Win10 były pod tym względem ubogie. W pewnym momencie postanowiono coś z tym zrobić, jednak ich pierwsza odsłona mało komu się spodobała. Dopiero któraś z kolei próba ich wymiany przyniosła spodziewane efekty i została w miarę zaakceptowana przez społeczność.

Pewnych modyfikacji doczekał się również pasek zadań, który w trochę inny sposób wyświetla postęp na danej ikonie – zmieniono kolor oraz kierunek przesuwania się paska. Ponadto w trybie tabletowym dodano na nim globalną strzałkę służącą do cofania, która działa analogicznie do tej obecnej w Windows Phone. Kolejny raz udoskonalono systemowy zegar, tak by był on czytelniejszy – w tym celu znacznie powiększono zegar, który w poprzednich odsłonach być bądź co bądź zbyt mały.

Cortana doczekała się nowego skrótu klawiaturowego (Win + C), który otwiera jej pomniejszoną wersję. Poza zmniejszonym okienkiem działa ona dokładnie tak samo, jak jej pełnowymiarowa odsłona.

Jeśli zaś chodzi o aplikacje uniwersalne, to trzeba tutaj wymienić trzy zmiany. Po pierwsze naprawiono program Video, który wreszcie działa tak jak powinien i możliwym jest jego uruchomienie w trybie pełnoekranowym. Po drugie usunięto człon Preview z gry Solitaire Collection. No i po trzecie dodano wielką niewiadomą jaką jest Network beta, która jak na razie nie uruchamia się.

A teraz coś, czego w wycieku CHYBA nie było

Jak widać większość nowości z tego buildu pojawiło się wcześniej w wycieku oznaczonym numerem 10125, dlatego też nie pochylałem się nad tym zbytnio. Różnic pomiędzy tymi kompilacjami jest naprawdę mało, a w zasadzie potrafię wymienić tylko trzy, choć nie jestem pewny ich braku w poprzedniej odsłonie. Pierwsza z nich to zmieniony domyślny sposób filtrowania ikon paska zadań na różnych wirtualnych pulpitach. Do tej pory jeśli nie ustawiliśmy inaczej to zawsze widzieliśmy je wszystkie. Od teraz wyświetlać się będą tylko te konkretne dla danego pulpitu, chyba że sami wybierzemy inną opcję (czyli odwrotnie niż wcześniej). Ponadto dodano znany z Windows 8.1 gest, który uruchamia pasek komend charakterystyczny dla aplikacji Modern – by go ujrzeć wystarczy na ekranie dotykowym wykonać gest pociągnięcia z górnej krawędzi do dołu. Ostatnią domniemaną przeze mnie nowością jest zmiana nazwy Print as a PDF na Microsoft print to PDF.

Podsumowanie oraz kilka słów o ewentualnych błędach

Jeśli ktoś instaluje na swoim komputerze wszystkie odsłony włącznie z tymi nieoficjalnymi (tak jak ja), to wielkich zmian w najnowszej kompilacji nie uświadczy. Te widoczne są dopiero w momencie korzystania jedynie z oficjalnych wydań i wtedy faktycznie build 10130 niesie ze sobą sporo nowości. Moim skromnym zdaniem działa ona na już akceptowalnym poziomie i naprawdę nie rozumiem głosów, które mówią o jakiś przycinkach czy restartach. Wydaje mi się, że w przypadku wersji testowych jak zwykle wszystko zależy od naszej konfiguracji sprzętowej oraz szczęścia, bo jak zwykło się mawiać „wszystko się może zdarzyć”. Na moim laptopie jednym poważnym błędem był problem z dźwiękiem, lecz już na drugi dzień jakaś tęga głowa sobie z nim poradziła – co mnie niezmiernie ucieszyło. Poza tym, pomniejszymi dolegliwościami na co dzień nie odczuwalnymi jest śmiesznie przesunięta lista aplikacji, która dochodzi do takiego stanu po wcześniejszym wywołaniu całego alfabetu oraz komunikat błędu pojawiający się każdorazowo przy zamykaniu systemu.
Sam Microsoft pisze na swoim blogu o 3 błędach, które jednak mi się nie objawiły.

  • Mail app may crash due to a memory error, and may not synch mail when in the background. We plan to service this issue with an update via Windows Update.
  • In some cases, flyouts from the Taskbar (including Start, Cortana, Network, Battery, and Action Center) fail to fly out. This is a transient issue, and after retrying a few times it will succeed. We are also working to service this issue with an update.
  • Wi-Fi connectivity may fail at times due to a known issue. A system reboot is required to recover from this state.

Zatem jeśli ktoś się nie boi to może instalować tę kompilację – gorzej jak wystąpią problemy z Wi-Fi, bo wtedy nasz sprzęt staje się praktycznie nieużywalny.

W ramach ciekawostki wspomnę jeszcze, iż Gabe Aul za pośrednictwem Twittera dał nam do zrozumienia, że niebawem mogą wypuścić jeszcze build 10134. Skupiać się on ma wyłącznie na poprawę wykrytych błędów, zatem nie powinniśmy oczekiwać po nim niczego spektakularnego – tym bardziej, że premiera Windows 10 została zapowiedziana na 29 lipca, zatem na większe zmiany nie ma już czasu.

PS

Nie wrzucałem tutaj zdjęć wszystkiego, bo nie chciałem zbytnio rozciągać tego i tak zbyt długiego wpisu. Jeśli ktoś chce przyglądnąć się zmianom, to odsyłam do poprzedniegowpisu, który jest dość obfity w różnorakie grafiki.
 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
PAMPKIN   11 #2 02.06.2015 07:58

Mnie chodzi elegancko. Aplikacje typu pogada i kalendarz są już stabilne. Na razie nie znalazłem niczego co by nie działało, oprócz Adobe Photoshopa CC i Adobe Lightrooma CC, ale szczerze mówiąc nie szukałem rozwiązania problemu. Ciekawe jak wersja W10 mobile, bo póki co nie ryzykuję instalacji?

Autor edytował komentarz.
  #3 02.06.2015 08:21

Nadal nie poprawiony błąd z Cortaną - potrafi wyskakiwać na cały ekran bez możliwości zamknięcia po zamknięciu aplikacji Metro. Do tego regres, bo informuje o temperaturze w Fahrenheitach, a już było tak pięknie.

Za to ikonki o niebo ładniejsze.

PAMPKIN   11 #4 02.06.2015 09:15

@Pijany Młot (niezalogowany): A u mnie w Celsjuszach!

AntyHaker   22 #5 02.06.2015 11:20

@hatred lvl 11 (niezalogowany): Przecież to są oficjalne kompilacje do pobrania przez WU ...

@PAMPKIN Na razie średnio.

  #6 02.06.2015 11:25

@AntyHaker: Jak sam napisałeś -oficjalne są przez WU. Niektórzy nie chcą korzystać przez WU :) i wtedy paczki stają się nieofičjalne..

Vanshei   16 #7 02.06.2015 12:04

z tych nowości w W10 to chyba najbardziej czekam na Edge, pewnie ciężko będzie zrezygnować z Liska i dodatków do niego, ale jak MS sie postara to kto wie co z tego wyniknie :)

mktos   11 #8 02.06.2015 12:06

@Vanshei: Jeżeli faktycznie uda się przenieść dość bezproblemowo dodatki z Chrome/Firefoksa do Edge to ja własnoręcznie jestem w stanie popracować nad RES i uBlockiem i mogę przejść na Edge ;-)

foreste   16 #9 02.06.2015 16:15

Instalacja buildu 10130 na internecie 3g/lte jest niemozliwe przez wu wykrywa taryfe i wywala error 0x80200059 z kompilacji 10074.

AntyHaker   22 #10 02.06.2015 17:59

@hatred lvl 41 (niezalogowany): To niech Ci niektórzy przejdą na Linuksa, zamiast zajmować się testowaniem Windows 10 ... Zresztą paczki dalej są OFICJALNE, tylko z nieautoryzowanego źródła.

  #11 02.06.2015 18:15

@AntyHaker: A dlaczego bronisz komuś korzystać z szybszych aktualizacji? WU sssie. Nie, niech każdy korzysta jak mu wygodniej :)

Jak mogą być oficjalne, skoro zostały "wydane" przed tymi oficjalnymi??

vries   7 #12 02.06.2015 18:43

W10 wygląda już dość porządnie. Osobiście Edge bez dodatków mnie jakoś nie kręci, wiec jeszcze będę musiał poczekać aż dopracują. Z drugiej strony mamy modernową aplikację do odtwarzania wideo z obsługą mkv i napisów w ass (co prawda napisy wyglądają dość marnie, ale cóż...). Tego brakowało mi na tablecie z W8.1. No i jest niesamowita opcja przewijania nieaktywnych okien.

AntyHaker   22 #13 02.06.2015 19:34

@hatred lvl 11 (niezalogowany): Jak zostały wydane przed oficjalnymi, skoro kompilacja 10130 pojawiła się w zeszły piątek, a ISO krąży w sieci podajże od wczoraj?...

  #14 02.06.2015 19:57

@AntyHaker: http://www.deskmodder.de/blog/2015/05/30/windows-10-build-10130-download-links-d.../

Wynika z tego, że krąży od przynajmniej 30 maja. Ja linka brałem z jeszcze wcześniej, ale strona już nie jest dostępna.
Nie wiem kiedy aktualizacja od MS była dostępna dokładnie. Ale na pewno nie można nazwać oficjalną, skoro nie jest dostępna oficjalnymi kanałami tj. jest spoza WU.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #15 02.06.2015 21:24

Albo ja coś pomieszałem, albo sumy kontrolne z mega nie zgadzają się z tymi z WU, a więc coś tam na na mega może być nie tak.

przemor25   14 #16 02.06.2015 21:33

@Shaki81: Jak widać nigdy nie można ufać oficjalnym kompilacjom z nieoficjalnych źródeł ;)

AntyHaker   22 #17 02.06.2015 22:06

@przemor25: Norma, ewentualnie brać takie linki od sprawdzonych osób, a nie anonimów z dziwnymi pseudonimami :D

antilinux21   6 #18 02.06.2015 22:24

dobra microsoft po prostu dał mi raka... jak można wypuszczać build nie upewniając się uprzednio, że wifi działa...

AntyHaker   22 #19 02.06.2015 23:00

@antilinux21: Jak można instalować build nie upewniając się uprzednio jakie błędy w nim występują? Chcesz bardziej stabilny soft to weź wolny krąg ...

AntyHaker   22 #20 03.06.2015 22:36

@hatred lvl 41 (niezalogowany): Nowa kompilacja wyszła 26 i zapewniam, że wcześniej nie było żadnego wycieku. Reszty nawet komentować nie będę, bo nie ma sensu.

Oscikus   1 #21 04.06.2015 10:05

Windows Hello działa, jeśli w komputerze jest obsługiwany przez niego sprzęt.
http://imgur.com/wbfypzX
W moim przypadku czytnik linii papilarnych w Thinkpadzie T410 :)

AntyHaker   22 #22 04.06.2015 14:09

@Oscikus: O widzisz, taki bajer :D Dzięki za info.

przemor25   14 #23 05.06.2015 14:49

@AntyHaker: Mimo wszystko zawsze samemu sprawdzić, przezorny zawsze podwójnie ubezpieczony ;)

AntyHaker   22 #24 06.06.2015 00:04

@przemor25: Dokładnie - w ogóle w sieci już kolejna kompilacja się ukazała xP https://twitter.com/WZorNET/status/606864426164219904 ^^

  #25 07.06.2015 16:21

@foreste: Nie wiem jak w 10074, ale w 10130 jest opcja do włączenia (Ustawienia/Urządzenia/Pobieranie w przypadku połączeń taryfowych), która ma ignorować taryfę. Może w 10074 byłą już wbudowana.

xomo_pl   24 #26 07.06.2015 20:14

@AntyHaker pobrałem sobie dziś dla testów ten build i od razu rzuca jedna zmiana, o której nie wspomniałeś: brak pstrokatych kolorów podczas instalacji systemu - od teraz widzimy stale niebieski kolor, który co jakiś czas jest lekko przyciemniany, by za moment wrócić do pełnej jasności...

szkoda tylko, że tryb tablet dalej jest bezużyteczny, jak był w poprzednich buildach 10. :D

AntyHaker   22 #27 07.06.2015 20:29

@xomo_pl: Wiem, wiem - zapomniałem o tym wspomnieć. Sęk w tym, że to już 2 kompilacje temu wprowadzono, a ja zawsze zapominam o tym wspomnieć grrr.

Co do trybu tabletowego - jakiś konkret?

xomo_pl   24 #28 07.06.2015 21:33

@AntyHaker: przede wszystkim tryb tabletu blokuje pulpit - można się spierać odnośnie komfortu obsługi dotykiem pulpitu, ale tenże jest jednak nadal przydatny i brak tej powierzchni jest irytujący. Menu start w tym trybie przykrywa zawsze cały ekran z otwartą aplikacją (w tym otwartą na pół ekranu) choć mógłby się wyświetlać tylko ten lewy "pasek boczny" gdy wciśniemy przycisk start, brak modern explorer'a plików - otwiera się zwykłe okno explorer - może to i dobrze bo przynajmniej jest bardziej funkcjonalne...

tryb standard nawet na tablet (przynajmniej na te 10"+) wydaje się być wygodniejszy niż tryb tablet :D

AntyHaker   22 #29 07.06.2015 22:09

@xomo_pl: 1. Tak będzie i to już się nie zmieni - bo i dlaczego miałoby?
2. Tutaj nie bardzo rozumiem, dlaczego miałby wyświetlać się tylko na połowie. No ale gusta :D
3. Hmm wydaje mi się, że docelowo będzie posiadać ten sam, który jest na Win10 Mobile - w końcu to aplikacja uniwersalna.
4. Dlatego można go dowolnie włączać / wyłączać wedle uznania ^^

xomo_pl   24 #30 07.06.2015 22:23

@AntyHaker: AD1/2
bo jest nie praktyczne i nie wygodne przynajmniej jeśli chodzi o 10"+ urządzenia. Dla testu odpiąłem większość kafelków i nadal menu start w trybie tablet otwiera się w pełnym ekranu i 3/4 jest puste bo lista aplikacji to nadal 1 rząd (inaczej niż to jest w 8.1 gdzie lista może zająć cały ekran).. mało to praktyczne gdy mamy appkę przypiętą na jednym z boków.
4. i całe szczęście choć coś kojarzę, że mniejsze urządzenia mają mieć zablokowany tryb standard.

AntyHaker   22 #31 08.06.2015 11:07

@xomo_pl: 1. A co innego miałoby się odpalać, skoro w trybie tabletu nie ma pulpitu? Czarny ekran chciałbyś oglądać? xP
4. Dokładnie tak jak piszesz, co również jest dobrym rozwiązaniem.

xomo_pl   24 #32 08.06.2015 11:50

@AntyHaker: 1. pisałem o sytuacji, gdy mamy np, odpaloną aplikację na prawym boku, lewy jest pusty- i tam powinno się pokazać menu wtedy bo spokojnie by się tam mieściło....
4. być może dla małych ekranów tak jest, ale jakoś nie przekonuje mnie brak dostępu do pulpitu ;)

AntyHaker   22 #33 08.06.2015 13:59

@xomo_pl: 1. Wiem o czym piszesz, ale dla mnie to dalej bezsensowne o.O
4. A mnie nie przekonuje jego obecność, bo i tak na nim nic nie zrobisz. Już na zwykłym notebooku mi się ciężko cokolwiek robi, a co dopiero na mniejszym tablecie.

przemor25   14 #34 10.06.2015 22:38

@AntyHaker: Jakoś nie mam w tym roku i czasu i sił na testowanie nowości. Jak dobrze, że są jeszcze na tym świecie dobre dusze, które to zrobią za mnie i jeszcze ładnie opiszą i zobrazują ;)

AntyHaker   22 #35 11.06.2015 00:08

@przemor25: Aj tam, hobby to hobby - zawsze znajdzie się czas xP

przemor25   14 #36 12.06.2015 00:43

Musiałbym chyba nie spać. Już nie ma czasu na takie hobby. Wstyd przyznać ale nie widziałem jeszcze dziesiątki na żywo :P

AntyHaker   22 #37 12.06.2015 00:58

@przemor25: Tosz to herezja :D Nie wiem co robisz, ale nie wyobrażam sobie nie mieć czasu na hobby - no a kilka ich posiadam xP

przemor25   14 #38 12.06.2015 20:01

@AntyHaker: Trudne i wymagające studia plus do tego praca. Ale jak to się wszystko ułoży i pokończy to z pewnością czas i miejsce na hobby powrócą ;)

AntyHaker   22 #39 12.06.2015 22:30

@przemor25: Ja jeszcze nie pracuje, więc lux xP

przemor25   14 #40 14.06.2015 11:47

@AntyHaker: A to wszystko jest jeszcze przed Tobą :P

AntyHaker   22 #41 15.06.2015 00:42

@przemor25: Wiesz, to zależy co rozumieć przez pojęcie praca - niby nie zarabiam, ale dość poważnie traktuje pewne czynności, które przeprowadzam (chociażby niedawno zakończone praktyki w szpitalu xP).

przemor25   14 #42 15.06.2015 22:56

@AntyHaker: Rozumiem, zdobywasz bagaż doświadczeń przed podjęciem pierwszej pracy :P

AntyHaker   22 #43 15.06.2015 23:14

@przemor25: Raczej nie wiążę swojej przyszłości ze służbą zdrowia (jak zobaczyłem od środka jak to zepsute, to podziękowałem) ^^

przemor25   14 #44 16.06.2015 20:09

@AntyHaker: Uważaj o czym piszesz, bo Shaki81 czuwa :P

AntyHaker   22 #45 16.06.2015 20:36

@przemor25: No wiesz, nie ma co się oszukiwać - widzę jak jest xP Co zabawne, po egzaminie zawodowym będę mógł zapomnieć o 90% rzeczach które mnie uczono, bo "w rzeczywistości robi się to inaczej" :D

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #46 17.06.2015 19:26

@AntyHaker: I tym sposobem przekonasz się, że szkoła to tylko dla papierka :D Zawsze traktowałem szkoły jako niezbędnik do zdobycia informacji czego i gdzie szukać. Taka rzeczywistość :P

AntyHaker   22 #47 17.06.2015 20:35

@przemor25: Nie przekonam się, tylko raczej utwierdzę w przekonaniu ^^

grajekk   12 #48 17.06.2015 23:38

Powiedz mi, działa ten system stabilnie w codziennej pracy? Nie krzaczy się? jak z wydajnością?

AntyHaker   22 #49 18.06.2015 13:08

@grajekk: Wydajności syntetycznej jako tako nie sprawdzam, ale na moim poczciwym SSHD działa bardzo dobrze. Jak na razie mi się nic nie wykrzaczyło, a ostatni ekran śmierci widziałem na pierwszej wypuszczonej kompilacji.

przemor25   14 #50 19.06.2015 01:04

@AntyHaker: W moim przypadku to utwierdzanie się w przekonaniu słono kosztuje :D

AntyHaker   22 #51 19.06.2015 11:33

@przemor25: Aj tam, to już zależy od wykonywanego zawodu ^^

przemor25   14 #52 23.06.2015 04:34

@AntyHaker: Wiem, trzeba studiować to gdzie ten wkład szybko się zwróci :D

AntyHaker   22 #53 23.06.2015 13:14

@przemor25: Kapitalistyczne podejście - ja mam trochę inne, bardziej idealistyczne :s

przemor25   14 #54 23.06.2015 19:38

@AntyHaker: W takim razie ja mam podejście kapitalistyczno-idealistyczne :D

AntyHaker   22 #55 23.06.2015 21:27

@przemor25: Aj tam, ważne żeby nam było dobrze i żebyśmy nie naprzykrzali się innym xP

przemor25   14 #56 24.06.2015 19:59

@AntyHaker: Raczej naprzykrzanie się Ci nie grozi, chyba że zamierzasz zostać... hakerem :D

AntyHaker   22 #57 24.06.2015 22:00

@przemor25: Nie moje progi, wiedzy z tego zakresu żadnej nie posiadam :D Za to muszę się pochwalić, że moje wypociny wreszcie zatwierdzone zostały i jutro licencjat drukuję xP

przemor25   14 #58 28.06.2015 14:00

@AntyHaker: Gratuluję :) To przed Tobą najprostszy egzamin w życiu (obrona). Formalność, tak to nazywam :D

AntyHaker   22 #59 28.06.2015 21:51

@przemor25: Ja to wiem, nie musisz mnie nawet przekonywać :D Pal licho z obroną, jutro egzamin zawodowy - część teoretyczna.

przemor25   14 #60 29.06.2015 19:56

@AntyHaker: Teoria zdana? :)

AntyHaker   22 #61 30.06.2015 12:05

@przemor25: Zdana, praktykę mam we środę (jutro) xP

przemor25   14 #62 30.06.2015 19:00

@AntyHaker: W takim razie gratuluję i jutro trzymam kciuki :D

AntyHaker   22 #63 30.06.2015 21:42

@przemor25: No na razie jest przesiew niebotyczny, ale może się uda :D A tymczasem wrzucam nowy wpis na bloga xd

przemor25   14 #64 01.07.2015 19:14

@AntyHaker: Moja koleżanka miała kiedyś wykładowcę o ksywie Ponury Żniwiarz :P

AntyHaker   22 #65 01.07.2015 23:03

@przemor25: Dobra, zdane na 4 :D Teraz tylko obrona xP