Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Mobilna zbyt problematyczna, więc wyłącznie desktopowa trafiła do nas – nastawiona na aplikacje kompilacja 14931

Microsoft przy okazji wydania ostatniej kompilacji przeznaczonej na smartphony zaliczył niemałą wpadkę, ponieważ udostępniona przez nich wersja 14926 „uceglała” niektóre telefony. Wspominałem o tym w poprzednim wpisie, więc nie będę się znów nad tym rozwodzić. W każdym razie błąd okazał się na tyle poważny, iż do tej pory się go nie pozbyto, co w konsekwencji spowodowało brak nowej kompilacji w tym tygodniu. Ta być może pojawi się w kolejnym, o ile firmie uda się pozbyć tychże mankamentów.

Zamiast tego zaserwowano nam wersję o numerze 14931 przeznaczoną wyłącznie na desktopy, która, co ciekawe, nie zawiera w zasadzie żadnych nowych funkcji. Wprowadzono co prawda wstępne, natywne wsparcie dla USB Audio 2.0, jednakże prócz tego nie znajdziemy nic.

Uaktualnione aplikacje

Zamiast tego postanowiono skupić się w głównej mierze na preinstalowanych w systemie aplikacjach, takich jak Mapy, Skype oraz Feedback Hub. Oczywiście nawet w tym przypadku nie uświadczymy niczego rewolucyjnego, a jedynie pomniejsze usprawnienia.

Feedback Hub

W tym momencie zapewne wielu parsknie śmiechem, jednakże zmianą najbardziej eksponowaną przez Microsoft jest dodanie ciemnego motywu, którego brak (podobno) spędzał sen z powiek Insiderów. Firma nie mogła temu pozostać obojętna, dlatego po półtora roku pracy nad systemem pokusiła się o jego wprowadzenie, a w raz z nim sekcję "ustawienia". Oczywiście to nie wszystkie zaserwowane nam zmiany, gdyż dano nam również podgląd na to kto napisał daną informację zwrotną. W sumie nie wiem do czego miałoby to Insiderom posłużyć, no ale skoro tego chcieli...

Mapy

Firma ostatnimi czasy lubi rozbawiać nas do łez, dlatego w ich przypadku również szumnie ogłoszono wprowadzenie ciemnego motywu dla wyświetlanych map. Dodano również przełącznik do automatycznego ustawienia (wcześniej zdefiniowane na sztywno) kolorystyki całej aplikacji, by była ona zgodna z tą wykorzystywaną w systemie.
Poza tym, dano nam możliwość szybkiego podglądu aktualnego natężenia ruchu na naszej drodze do domu / pracy. Do stosownego okienka dostać się możemy poprzez kliknięcie ikony symbolizującą sygnalizację świetlną.

Skype

Zdecydowano się również wspomnieć o tym, co pojawiło się już jako zwykła aktualizacja poprzez sklep jeszcze za czasów kompilacji 14926. Chodzi oczywiście o możliwość odbierania i wysyłania SMS / MMS z poziomu komputera w momencie wybrania Skype jako domyślną aplikację do wiadomości na naszym smartphonie. Niestety nie uświadczymy żadnych nowości z tego zakresu, a jedynie poprawki dla stabilności i niezawodności działania.

Podsumowując

Jak więc widać nie ma tego zbyt wiele, więc i sam wpis do zbyt pasjonujących nie należy. Nie wiem po co tak w ogóle wydali tę kompilację, gdyż niczego konkretnego ona nie wniosła. W zasadzie opisywane wyżej uaktualnienia aplikacji pojawiły się w sklepie jeszcze przed nią, więc Ci regularnie sprawdzający jego zasoby mieli już dawno do wszystkiego dostęp.

Jednak z drugiej strony mamy tych kilka poprawek, które mogą poprawić komfort korzystania z Windows 10 na niektórych urządzeniach. Co więc otrzymaliśmy tym razem? Już nigdy więcej nie pojawi się nam czarny ekran w przypadku, gdy wylogujemy się ze swojego konta w celu zalogowania na jakieś inne. Cóż, choć mnie osobiście to nie dotyczyło, to mimo wszystko rozumiem, dlaczego mogło to być irytujące.

Co dalej? Wyeliminowano przypadłość trapiącą wbudowano w system aplikacje, które potrafiły całkowicie odmówić posłuszeństwa po pomyślnym przejściu przez proces wgrywania nowszej kompilacji. Czy to było aż tak ważne, by uzasadnić wydanie powyższej kompilacji? Dla kogoś na pewno, aczkolwiek mnie osobiście znów to ominęło.

Mamy więc wydanie, które mało wnosi, niewiele poprawia, a za posiada 5 mankamentów wyszczególnionych przez sam Microsoft, a kto wie ile jeszcze znajdą sami użytkownicy. Dlatego też, choć do tej pory mi się to chyba nie zdążyło, tym razem polecę wstrzymać się z instalacją tejże kompilacji. W ogóle nie jest tego warta, no chyba, że aktualnie przez nas posiadana sprawia nam kłopoty - wtedy warto spróbować nowszą.
 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
_qaz7   6 #1 26.09.2016 12:07

Wygląda to tak, jakby w samym MS nikt już nie wierzył w sens rozwijania nie tylko W10M, ale i desktopowego Windowsa. Cała moc przerobowa chyba jest obecnie przekierowana na inny odcinek

AntyHaker   22 #2 26.09.2016 12:20

@_qaz7: Jak pisałem kiedyś tam - jest jeszcze za wcześnie na zaobserwowanie większych zmian w Redstone 2 :P

  #3 26.09.2016 17:49

Zmieniłem moja Nokię z windowsem , na smartphone z Androidem, a teraz zmieniam Windowsa w kompie na Linuxa . Tak to się kończy jak Microsoft nie ma odpowiednich ludZi na odpowiednich stanowiskach

corrtez   12 #4 26.09.2016 18:08

@_qaz7: Pytanie tylko na jaki? Bo jeden system juz praktycznie umarl a drugi ma jeszcze duzo do naprawy. Chyba nikt nie wie co oni tam robia...
:)

neXt___   12 #5 26.09.2016 18:51

Z ciekawości włączyłem obsługę SMS przez Skype'a. Ciekawi mnie czy oni faktycznie testują w dwóch wewnętrznych kręgach te zmiany. O ile integracja Skype'a z SMS-ami na TH2 była świetna, bo program działał bardzo lekko, to teraz chyba tylko największe oszołomy zdecydują się na odwrotny krok. Skype Preview uruchamia się długo, lubi się czasem wyłączyć, a do tego jest zwyczajnie nieergonomiczny.

hyouka   9 #6 26.09.2016 20:06

Aż dziw że aż tyle napisałeś o niczym bo tyle tego zmieniają. Póki są klasyczne aplikację, jest ok resztę olewa tak jakieś 99% użytkowników. Tak więc jako tester powiem to wprost powinni zakopać modern ui i zrobić coś pod pulpit bo Google nie śpi a ms raczej tak. Powinni dodać wsparcie dla sms-ów ale dla androida wtedy byłoby to coś bo obecnie wm to 0.1% rynku co jest winą ms.

  #7 26.09.2016 21:02

@Rafko28cccc (niezalogowany): tak , wielka strata skoro odszedłeś od swojego spiraconego Windows hihi

AntyHaker   22 #8 26.09.2016 21:46

@Rafko28cccc (niezalogowany): Wzruszyłem się :s

@neXt___ To zabawne, ale mam całkowicie odmienne odczucie :P

@hyouka Też jestem pod wrażeniem :D Cóż xP

Co do reszty - właśnie po to orają Skype i te SMS, by docelowo dać to i na Androidzie i iOS. Z klasyczną apką "Wiadomości" tego by nie zrobili. No i ten "nieszczęsny" modern - dane jak zwykle znikąd i zapewne nawet nie pokrywają się choć w połowie z rzeczywistością.

_qaz7   6 #9 27.09.2016 12:53

Wydawać się może, że firma posiadające ponad 500mld dolarow kapitału nie powinna mieć żadnego problemu z dowolnie wielkim zasobem ludzkim by porządnie prowadzić projekt systemu, zwłaszcza, że są firmą z 30 letnim doswiadczeniem właśnie w tej dziedzinie. Ale wiadomo też, że programistów NT nie sieją, więc możliwe, że nie ma nawet prostego zastępowania starej kadry nową wykwalifikowaną.

W każdym razie dziwić może panujący tam imposybilizm, stąd podejrzenie, że coś muszą kombinować, utrzymując jedynie podstawowe utrzymanie i minimalny rozwój Windowsa.

P.S.
A co do skype preview i w ogóle Modern Apps, to na Lumii 650 odpalają mi się one szybciej niż na laptopie

Autor edytował komentarz w dniu: 27.09.2016 12:54
AntyHaker   22 #10 27.09.2016 13:50

@_qaz7: Na laptopie SSD czy HDD? Jeśli ten drugi, to jest akurat normą :P

  #11 27.09.2016 21:09

@AntyHaker: na hdd 5400 rpm

__Tux__   13 #12 28.09.2016 08:48

@_qaz7: Firma z takim kapitałem skrzywdziła ludzi Vistą bez SP. Oni są cholernie przewrotni.

AntyHaker   22 #13 28.09.2016 16:34

@_qaz7.. (niezalogowany): No to masz winowajcę - na tego typu dyskach to jest norma.