Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia Black - sposób Nokii na rozwój Windows Phone

Życie towarzyskie jest dla każdego ważną sprawą. Imprezy czy zwykłe spotkania - niezależnie od tego jak je nazwiemy, są po prostu wyrazem chęci zobaczenia swoich znajomych. Wraz z rozwojem technologii zmienił się sposób komunikowania. Dziś jego nieodzwoną część stanowią urządzenia typu “smartphone” nastawione przede wszystkim na szybkie przekazywanie danej informacji. Jednak życie ma to do siebie, iż jest nieprzewidywalne i nie poddaje się naszej kontroli. Przez taką "budowę" naszej rzeczywistości, urządzenia odmawiają nam posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Wielokrotnie zacinając się zmusza użytkownika do poświecenia często dużej ilości czasu by doprowadzić go do “jako takiego” stanu używalności - zazwyczaj wywołując u właściciela napad szewskiej pasji.

Problem z operatorami komórkowymi

Jak wielu się zapewne domyśla mam tutaj na myśli głównie Androida, którego miałem nieprzyjemność poznać przy okazji wymiany sprzętu przez moją rodzinę, czy dziewczynę. Do Androida w obecnej postaci nie mam nic - jest szybki i stabilny, jednakże to co jeszcze potrafią wcisnąć operatorzy sieci komórkowych woła o pomstę do nieba. Często bardzo słaby sprzęt z archaicznym już Androidem GinderBread jest sprzedawany jako “super nowoczesny “smartphone” przez co nie dość, iż jawnie nas oszukują to jeszcze jesteśmy traktowani jako osoby które mają wyczyścić zalegające ich w magazynach modele. Przygoda z Xperią X8 dziewczyny przypomniała mi dlaczego wybrałem Windows Phone - mimo wielu prób zmuszenia tego “smartphone” do względnie dobrej pracy (zmiana romów etc), nie udało mi się to do tej pory.

Początek zmian

Wspomniany już “mobilny Windows” jest rzeczywiście szybszy i stabilniejszy na tego typu budżetowych sprzętach, jednak jego funkcjonalność pozostawia momentami wiele do życzenia. Chociaż z drugiej strony nawet w obecnej formie WP jest dla większości czymś więcej niż potrzebują - Nokia to doskonale rozumie, dlatego stara się dodawać jak najwięcej aplikacji które wyróżnią go na tle konkurencji. Takie podejście zaowocowało aktualizacją “Amber”, która wprowadziła między innymi znany z Symbiana, Sleeping Screen (na platformie Microsoftu znany jako Glance Screen).
Od tamtego czasu minęło już przeszło pół roku - w tym czasie Nokia nie próżnowała i przy okazji aktualizacji “Black” oddała do użytku odświeżony Glance Screen 2.0, który prócz zegara wyświetla też nasze nieodebrane połączenia (stety lub niestety te same co na ekranie blokady). Swego czasu pisano też o tym, jakoby funkcja Glance Backgrounds miała być wchłonięta przez Glance Screen, jednakże to wciąż osobna aplikacja (w dodatku w wersji beta). Jeśli ktoś szczególnie lubi paletę kolorów RGB to na pewno będzie zadowolony z możliwości wyboru koloru zegara w trybie nocnym - jak sugeruje jej skrót, będzie to czerwony, zielony i niebieski.

Odbicie rzeczywistości w cyfrowym świecie - funkcje fotograficzne

Samych nowości dodanych wraz z GDR3 nie będę opisywał, gdyż zrobiłem już to wcześniej. Skupmy się zatem na innych wartościach dodanych w aktualizacji Black, która jest niejaką odpowiedzią na rosnącą popularność fotograficznych modeli. Podstawową aplikacją do robienia zdjęc jest obecnie Nokia Camera, która łączy w sobie opcje znanie z Nokia Smart Cam oraz Nokia Pro Cam - ta druga była wcześniej dostępna wyłącznie dla telefonów z technologią PureView. Rozbudowano i poprawiono także algorytmy samego aparatu, a także oddano Nam do dyspozycji możliwość zapisywanie zdjęć w formacie DNG (dostępny tylko dla L1020 oraz L1520) oraz aplikację Nokia Refocus. Pozwala nam ona na ustawienie ostrości na danym obiekcie/miejscu już po wykonaniu zdjęcia. Taki zabieg sprawia iż możemy mieć kilka wersji z pozoru tego samego zdjęcia (idealne narzędzie dla niezdecydowanych - czy zrobić zdjęcie lecącego ptaka, czy chmury za nim).

Dzielmy się wspomnieniami

Mamy już zrobione zdjęcie, co teraz? Tutaj Nokia postanowiła dodać swoje trzy grosze, udostępiając aplikacje Nokia Beamer oraz Nokia Storyteller. Pierwsza z nich umożliwia udostępnianie ekranu naszej Lumii na dowolne urządzenie poprzez sieć internetową wykorzystując HTML5, natomiast przy pomocy drugiej możemy układać wykonane przez nas zdjęcia na mapie i robić z nich naszą “historię” odwiedzanych miejsc.

Komunikacja z innymi urządzeniami

Przy okazji aktualizacji Amber pojawiały się pogłoski o udostępnieniu obsługi Bluetooth 4.0 dla wszystkich Lumii, niestety coś poszło nie tak i tylko niektóre modele ją otrzymały. Ten mankament naprawia obecna aktualizacja, dzięki czemu użytkownicy wreszcie mogą korzystać z tego protokołu, który wykorzystywany jest głównie w urządzeniach z baterią o małej pojemności (zmniejszenie poboru prądu poprzez zmniejszenie maksymalnej prędkości przesyłu danych).

Bałagan na ekranie startowym? Teraz to żaden problem

Ci z was, którzy posiadają jeszcze wersję Amber również powinni być choć trochę zadowoleni. Otóż Nokia wydała nową aplikację o nić nie mówiącej nazwie „Foldery”, która jest protezą brakującej natywnej funkcji systemu. Dzięki niej możemy przypinać do naszego ekranu startowego całe grupy aplikacji, co powinno w teorii oszczędzić nam masę miejsca. Jednakże jako iż jest to jedynie dodatkowa aplikacja, szybkość uruchamiania folderów jest stosunkowo wolna, aczkolwiek nie jakoś szczególnie drażniąca. Nokia obiecała iż będzie rozwijać tą aplikacje i kto wie, może w przyszłości stanie się ona częścią systemu (może już w Windows Phone 8.1?).

Podsumowanie

To byłoby na tyle jeśli chodzi o te “główne” (mniej lub bardziej widoczne) zmiany, które przyniosła nowa wersja systemu. Nie wiem jak ze zmianą szybkości systemu, gdyż ja wgrywałem oprogramowanie od zera (tutaj faktycznie zmiana jest widoczna na plus), a to praktycznie zawsze zbawiennie wpływa na szybkość działania. Nokia kolejny raz stanęła na wysokości zadania, zapewniając swoim użytkownikom narzędzia do “wyróżnienia” się w tłumie użytkowników Windows Phone, a i niekiedy wśród “Androidowców”. Jakość wykonanego oprogramowania jest na wysokim poziomie, zatem każdemu śmiało mogę polecić ową aktualizację.

PS

Zdaje sobie sprawę, iż to stosunkowo późno na tego typu wpis (wszystkie portale już dawno o tym pisały), jednakże nie lubię pisać o czymś czego sam nie sprawdzę/przetestuję. Zatem jak możecie się domyślić jestem posiadaczem w/w aktualizacji na swojej L820, więc jeśli ktoś miałby jakieś pytania etc to pisać śmiało.

Od siebie dodam jeszcze, iż w tej wersji naprawiono (albo to kwestia wgrania systemu na nowo) problem z pinch-to-zoom, który u mnie występował i czasem uniemożliwiał komfortowe operacje w przeglądarce internetowej czy hubie ze zdjęciami. 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 15.01.2014 10:23

Posiadasz Lumię 820 z polskiej dystrybucji? Jeżeli tak, w jaki sposób wgrałeś aktualizację Lumia Black?
Z tego co widzę, nie jest ona jeszcze dla nas dostępna.

Oski9191   5 #2 15.01.2014 12:20

Dzięki za opis nowych funkcji w WP. Właśnie dzięki dodatkowym aplikacją Nokia ma najlepsze telefony z WP. HTC też ma swoje do muzyki dzięki którym konkuruje, ale Samsung ma chyba gołe WP:(

Mam pytanie odnośnie Wndows Phone a mianowicie czy Play branduje telefony z WP? Chodzi mi głównie o L820 i 920:)

dzonasek   9 #3 15.01.2014 12:33

Android jest szybki? chyba kpisz

j3rusal3m   4 #4 15.01.2014 12:34

Miałem Lumie 625 z Play i jedyny brand jaki widziałem to tapeta ekranu blokady i fioletowy motyw kafli :)

wujcio   6 #5 15.01.2014 13:42

@silvax
"Ten mankament naprawia obecna aktualizacja, dzięki czemu użytkownicy wreszcie mogą korzystać z tego protokołu, "

Czy z poziomu aplikacji mamy możliwość dostępu do BT na przykład żeby zrobić coś takiego - http://www.youtube.com/watch?v=p9FpVXjAojY

Mk13   16 #6 15.01.2014 13:45

Nie ma innych przejawów brandu, bo to jedyne co mogą zrobić brudne i śmierdzące łapska operatorów. I całe szczęście.

mleczyk   2 #7 15.01.2014 14:12

Ja niestety z moją L820 z brandem t-mobile muszę poczekać. Nie wiadomo do kiedy...

Oski9191   5 #8 15.01.2014 14:30

Czyli jeżeli zmieniają tylko tapetę oraz kolor to oznacza że aktualizacje na telefony w wolnej sprzedaży oraz z play są jednocześnie?? Czy też te z play muszą poczekać aż zmienią im tapetę zanim dostaną aktualizacje?

  #9 15.01.2014 14:47

@Oski9191
Zanim operator "przetestuje" aktualizację i ją udostępni dla swoich klientów trochę czasu mija.
Mając telefon z wolnej sprzedaży otrzymasz aktualizację szybciej.

wajdzik   6 #10 15.01.2014 17:20

Wszyscy ciekawi czy aktualizacja dla ich fona się pojawiła mogą sprawdzić to tutaj -> http://www.nokia.com/global/support/software-update/wp8-software-update/availabi.../

Chętni do przetestowania softu zanim pojawi się oficjalnie dla ich wariantu mogą go wgrać recznie poprzez Nokia Care Suite

Oski9191   5 #11 15.01.2014 17:20

Dzięki za rozwianie wątpliwości;)

  #12 15.01.2014 18:18

Ja wiem, że Polska to kraj trzeciego świata, ale skoro aktualizacje dla 820 są już dostępne np. w Estonii, Litwie czy Łotwie a my nadal czekamy to ja już nie mam więcej pytań co wyrabia polski odział Nokii.

AntyHaker   23 #13 15.01.2014 18:30

@sc00by (niezalogowany)
Wgrałem samodzielnie brytyjskie oprogramowanie.

@Oski9191
Każdy operator branduje, jednakże opiera się to głównie na dodaniu kilku tapet, boot logo oraz w przypadku orange/play dodatkowego koloru kafli. Operator testuje jeszcze oprogramowanie dodatkowo, gdy dodaje coś od siebie - przykładowo Plus daje obsługę 3G, a Orange umożliwia korzystanie z Orange Cash. Więc

@dzonasek
Chyba nie xP

@wujcio
To "tylko" WP, więc nie oczekiwałbym takiej funkcjonalności. Aczkolwiek specjalistą nie jestem jakimś ^^

@mleczyk
Liczę na to iż niedługo :D

@Oski9191

ximian   1 #14 15.01.2014 19:46

@silvax
na Androidzie wgrywanie oprogramowania zewnętrznego jest bee, ale na Windows Phone cool :>

j3rusal3m   4 #15 15.01.2014 20:02

Wgrywanie oprogramowania prosto od NOKIA z ich serwerów przez NAVIFIRM i tym podobnych programów to chyba nie jest oprogramowanie zewnętrzne :P W końcu to czysty ROM prosto od producenta :)

Harnas94   4 #16 15.01.2014 20:04

@wujcio
Można. Programista ma chyba do dyspozycji w sferze bluetootha to samo co na androidzie.
Sam napisałem aplikacje do sterowania moim robocikiem po bluetooth (BTM222 czyli protokół SSP) i bez problemów działa na mojej lumii.

AntyHaker   23 #17 15.01.2014 20:09

@ximian
Ale to nie jest zewnętrzne oprogramowanie, to raz. Wgrałem bo chciałem szybciej przetestować aktualizacje, to dwa. Nie jest to w żaden sposób wymagane żeby mieć ją otrzymać, to trzy. Na Androidzie trzeba to zrobić żeby mieć nowszy, choć nie zawsze najnowszy system - to po cztery ...

@j3rusal3m
Szkoda mu tego tłumaczyć ^^

rgabrysiak   14 #18 15.01.2014 20:13

Udostępnienie aplikacji Nokia Camera dla pozostałych telefonów, a nie tylko dla tych z PureView uważam za świetne posunięcie. Aplikacja jest bardzo intuicyjna, i dużo prostsza w obsłudze niż domyślny program do obsługi kamery.

Aplikacja Foldery - ja nie potrafię wyobraźić sobie sensownego zastosowania tej aplikacji na codzień. Może innym się przyda.

I to w sumie na tyle, pozostałe "nowinki" przetestuję jak doczekam się aktualizacji dla Lumii 820.

Choć dodam jeszcze, że moim zdaniem nowe "funkcje" Glance Screen to tylko niepotrzebne dublowanie notyfikacji z ekranu blokady. Ktoś powie, że dzięki Glance Screen bez włączenia telefonu wiemy, czy ktoś dzwonił/ pisał etc.
Po co w takim razie ekran blokady?

ximian   1 #19 15.01.2014 20:41

@silvax
Hack to hack, trzeba czekać, bo aktualizacje będą, a to czy za miesiąc, czy rok ... :D

msnet   22 #20 15.01.2014 21:35

Ciekawy tekst :) Dobra robota @silvax

djfoxer   19 #21 15.01.2014 21:41

Przyznaję, że o ile w przypadku Amber robiłem flashowanko by wgrać nowy soft, to już w przypadku Black nie chce mi się tego robić :P Raz, że zmiany nie wpływają znacznie na pracę z systemem, a dwa że szkoda mi już czasu (ok, lenistwo :P ). Jetem jednak pewien, że jak będzie WP8.1 to nawet jestem gotów zainstalować jakiś egzotyczny soft :P

Play chyba kolejny raz opóźnia wydanie aktualizacji (podobnie chyba było z Amber), czy mi się zdaje?

wujcio   6 #22 15.01.2014 21:49

@Harnas94
Fajnie że to dodali bo w WP7 chyba takich możliwości nie było. Niech jeszcze dodadzą obsługę USB hosta to za pewien czas pewnie można będzie podpinać układy firmy FTDI, a wtedy Microsoft nie będzie miał się czego wstydzić.

Myślę o tym żeby też zająć się bluetooth-em ale to za jakiś czas bo obecnie mam sporo na głowie a chciałbym pójść w tym kierunku - http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=207298 .

Wilczeek   9 #23 15.01.2014 23:03

Ja już dostałem Black i największą zaletą jest dla mnie DataSense, którego z niewiadomych przyczyn nie otrzymałem w aktualizacji Amber.

AntyHaker   23 #24 16.01.2014 01:03

@ximian
Bez przesady, różnica jest maksymalnie 2 miesięcy - lepsze to niż zero aktualizacji jak w ... No właśnie ^^

@rgabrysiak
Fakt, foldery w obecnej formie to trochę lipa, jednakże GS jest jak dla mnie bardzo przydatny. Telefon leży względnie daleko, a i tak widzę czy coś mnie "ominęło" czy nie xP Taki zamiennik diody powiadomień.

@djfoxer (redakcja)
Spoko spoko, najpierw WP8.1 Preview (na co bardzo liczę), a dopiero potem wgrywanko czystego ^^ Ja tam lubię wgrywać, szczególnie na WP8 gdzie jest już ta "podstawowa" synchronizacja danych i ich przywracanie. Co do braku czasu - wgranie softa to 5 minut roboty, przywrócenie wszystkiego z kopii to maksymalnie 5, a potem pozostaje powpisywać hasła w aplikacjach - to zajęło mi niecałe 15 minut :D Więc w sumie nie tak dużo.

p.dulska   4 #25 16.01.2014 17:02

@djfoxer

" Jak się komuś nie chce to gorzej jakby nie mógł" :)

@silvax
Zgrabnie napisane, jak byś mógł sprawdzić czy program do statusu baterii (jeżeli takowy posiadasz) odświeża się jeśli odetniemy telefon od sieci

  #26 16.01.2014 18:46

WP 8 - wady:
1. zablokowana - przez Microsoft - możliwość ściągania plików większych niż 30 MB, np.: gier za pośrednictwem sieci komórkowej (MS pozwala to robić jedynie za pomocą WiFi)
2. upierdliwy, szeroki na 1 cm pasek adresu w przeglądarce IE - nie idzie go ukryć (jedynie ukrywa się sam przy filmach)
3. brak możliwości wykorzystania telefonu jako modemu do komputera za pośrednictwem kabla USB - jedynie WiFi lub BT
4. jak na razie, brak możliwości zamknięcia dowolnej aplikacji
5.brak możliwości ładowania baterii wyłączonego telefonu - po podłączeniu ładowarki telefon się sam włącza (i raczej wydłuża to czas ładowania)
6. pojawiły się Foldery, ale nie można tam umieścić dowolnych aplikacji (np.: systemowych jak WiFi, Ustawienia)

AntyHaker   23 #27 16.01.2014 23:02

@p.dulska
Dalej nic z tym nie zrobiono xP To nie tyle kwestia tego typu programu, co ogólnie ograniczeń odświeżania kafli i działania aplikacji w tle.

AntyHaker   23 #28 17.01.2014 17:35

@Andrzej01 (niezalogowany)
1. 50MB
2. Mnie znów drażni jak się pasek ukrywa xP
3. No to niby problem, ale zawsze można podłączyć i zwykły hotspot odpalić.
4. Bzdura.
5. Jeśli nie używasz to nie wydłuża. W HTC można ładować na wyłączonym.
6. Można ehh

  #29 20.01.2014 09:35

Mam 820 z softem 3007 z brandem T-mobile jako obecnie najnowszym, a Orange ma softa 3010 miedzy innymi już z tzw. Glanz Screen i nie mam możliwości " normalnego" aktualizowania oprogramowania do tej wyższej wersji. Czyli w tym przypadku Orange górą.

AntyHaker   23 #30 22.01.2014 01:01

@JaWit (niezalogowany)
Nie bardzo rozumiem, software który podałeś to powinien być Amber, więc MUSISZ mieć Glance Screen. Ani T-Mobile, ani Orange nie posiadają jeszcze Black dla L820, a ta drobna różnica jest dalej w obrębie jednej wersji - Amber.

Szadzio   7 #31 24.01.2014 13:36

Potwierdzam zaktualizowanie L820 z brandem Polkomtela do GDR3 Black. Wszystko pomyślnie.

AntyHaker   23 #32 25.01.2014 23:23

Black dla L820 jest już od każdego operatora ^^