Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O tym, jak Win10 Mobile (10080) zmusił mnie do wgrania Windows Phone 8.1.2

Windows 10 Mobile gości na mojej Lumii 735 począwszy od 10 kwietnia, kiedy to została wydana druga testowa kompilacja (10051) tegoż systemu. Niestety pierwszej (10041) nie było mi dane testować (a może i na szczęście?), gdyż wspierała ona dosłownie garstkę urządzeń. Właśnie dlatego bez żadnego pomyślunku od razu zabrałem się za jej instalację, która od samego początku przysparzała mi same problemy – słynne niewyrabianie serwerów Microsoftu dawało o sobie znać. Gdy już wszystko się unormowało i udało mi się uaktualnić moją Lumię to mym oczom ukazał się obraz pełen błędów, gdyż nawet wpisanie kodu PIN skutkowało zawieszeniem się urządzenia. Z czasem ten błąd naprawiono pomniejszą aktualizacją (10052), która naprawiała również kilka innych irytujących dolegliwości. Niestety, choć po początkowych perturbacjach kompilacja ta działała w zasadzie bez zarzutu, tak z czasem coś zaczęło się sypać. Coraz częściej nie mogłem uruchomić nowych aplikacji do kontaktów, wiadomości, dialera i o zgrozo alarmów, co skutkowało notorycznym przesypianiem punktu kulminacyjnego, kiedy to powinienem bezwzględnie wstać. Wybawienia upatrywałem w kolejnym buildzie, który miał pojawić się końcem kwietnia, następnie w pierwszym tygodniu po weekendzie majowym, a potem jeszcze tydzień później – Microsoft przyzwyczaił nas, że nie bardzo potrafi dotrzymywać ustalonego grafiku.

Gdy wreszcie ukazała się kompilacja 10080 … cóż, byłem dość zawiedziony. Budzik dalej szwankował, komputer wciąż nie wykrywał mojej Lumii, a i mulił on niemiłosiernie zaraz po aktualizacji. Niewiele myśląc postanowiłem wykonać przywrócenie ustawień fabrycznych i … jeszcze bardziej się zawiodłem. Kopie zapasową niby przywróciło, ale wywaliło wszystkie foldery (niby były, ale jakby niewidzialne) i za nic w świecie nie dało się ich przywrócić – choć po jakimś czasie do tego doszedłem, to jednak niesmak pozostał. Całe oprogramowanie OEM z Ustawienia > Dodatki wyrzuciło mi na Listę Aplikacji, a część po aktualizacji ze sklepu znikła całkowicie. Niestety, czara goryczy się przelała i postanowiłem czym prędzej wrócić do wersji stabilnej – przynajmniej do czasu zdania egzaminu zawodowego, gdyż po tym czasie budzik nie będzie mi już potrzebny (meh). Nim jednak przeszedłem do operacji powrotu do stabilnego wydania to postanowiłem, iż jeszcze trochę rozejrzę się po tym testowym.

Zmiany względem kompilacji 10051/10052

  • Szybki rzut oka sprawił, że udało mi się znaleźć kilka mniej lub bardziej subtelnych róznic, które jednak w niektórych przypadkach znacznie zwiększały komfort korzystania z urządzenia. Przede wszystkim w oczy rzucają się zmniejszone odstępy pomiędzy kafelkami, które to w moim odczuciu do tej pory były zbyt duże.
  • Poprawiono wysuwanie się menu, które kryje się na dolnej krawędzi pod trzema kropeczkami (oczywiście w nowych, uniwersalnych aplikacjach). W buildzie 10051 wysuwało się ono od spodu przesuwając przyciski nawigacyjne do góry, natomiast w 10080 jest ono nad nimi, przez co ich położenie nie ulega zmianie – jest to znacznie wygodniejsze.
  • Przepisano od nowa kolejną partię ustawień, tak by lepiej pasowały do nowego wyglądu (niestety żadnych konkretnych zdjęć nie porobiłem, co było błędem). Ustawienia personalizacji doczekały się ponadto kilku nowości, wśród których należy wyróżnić większą paletę koloru przewodniego systemu (akcentu) oraz możliwość ustawienia tapety na kaflach (jak w WP8.1) oraz pod kaflami (jak dotychczas w Win10) wraz z opcją dowolnego dostosowania ich stopnia przezroczystości.
  • Aplikacja do kontaktów uległa lekkim modyfikacjom, dzięki czemu przestała już tak bardzo kłóć w oczy – literki alfabetu przeniesiono na lewą krawędź, a poszczególne karty profili stały się czytelniejsze, mimo iż nie zrezygnowano z tego bezsensownego dostosowywania do aktualnego akcentu telefonu. Poprawiono również wyświetlanie poszczególnych powiadomień w zakładce „What’s new”, które od teraz są bardziej przejrzyste.
  • Dodano również kilka nowych aplikacji, wśród których znajdziemy Store (Beta) oraz Contact Support. Przeznaczenia tej drugiej nie trzeba nikomu tłumaczyć, zatem skupmy się na nowej odsłonie sklepu, która bądź co bądź stanowi wrota dla kilku innych programów, które za jego pośrednictwem można pobrać. Microsoft wreszcie udostępnił swoją mobilną wersję pakietu Office, która choć jako tako działa to średnio nadaje się obecnie do pracy – tak samo zresztą jak OneNote. Przy okazji postanowiono sprezentować nam nowe wersje aplikacji Xbox, Muzyka oraz Wideo, które wyglądają analogicznie do swoich desktopowych odpowiedników – czyli posiadają znienawidzone przez wszystkich hamburger menu. Poza tym jednym mankamentem nie ma za bardzo na co narzekać (poza tym, że przez pierwszy dzień nie dało się ich pobrać przez … a jakże, problemy z serwerami Microsoftu).
  • Po raz kolejny przebudowano ekran pojawiający się podczas połączenia przychodzącego oraz wychodzącego (ostatnio miało to miejsce przy okazji aktualizacji 8.1 dla Windows Phone). Choć nie miałem żadnych zastrzeżeń do tego poprzedniego, to jednak jego nowa odsłona bardziej komponuje się z nowymi założeniami wykorzystywanymi podczas projektowania Windows 10.
  • Dodano obsługę Tap to Pay (HCE), która pozwala wykorzystać nasze urządzenie jak kartę zbliżeniową – jednakże brak na obecną chwilę aplikacji, które mogłyby z tego skorzystać.
  • Po raz kolejny pochylono się nad udoskonaleniem klawiatury, co zaowocowało dwiema nowościami. Pierwsza z nich dotyczy możliwości zmiany języka wprowadzania tekstu poprzez przesunięcia palcem po spacji (w prawo lub w lewo). Dzięki tej drugiej możemy wybierać cyfry wprost z wysuwanego menu, które pojawia się po dłuższym przytrzymaniu palca na danej literze. Wyświetlają nam się wtedy nie tylko różne wariacje z tą literą (choćby znaki diakrytyczne), ale i cyfry, które znajdują się pod nimi.
  • Na sam koniec warto wspomnieć o przeglądarce Project Spartan, która doczekała się wsparcia dla funkcji eksperymentalnych. Po przejściu do zakładki about:flags otrzymujemy dostęp do kilku opcji, które potrafią przełożyć się w zauważalny sposób na jej działanie – chociażby poprzez skok z 389 na 401 punktów w teście zgodności z HTML5). Możemy wpłynąć również na wsparcie dla JavaScriptu oraz MsPointer, a dzięki zmianie kilku ustawień dodatkowo powinniśmy otrzymać szybsze renderowania stron oraz usprawnione przewijanie witryn

A gdy już skończyłem się rozglądać …

Postanowiłem, że wreszcie wrócę do Windows Phone 8.1, lecz jak zwykle bez problemów nie mogło się obejść. Z racji tego, że komputer nie widział mojego urządzenia w ogóle, musiałem wgrać oprogramowanie metodą na „dead phone” co wymaga większych nakładów czasowych. Gdy już mi się to udało i przywróciłem kopię zapasową to okazało się, że folderów znów nie mam, choć system aplikacje widział jako przypięte, przez co nie mogłem znów tego zrobić z poziomu listy aplikacji. Jakoś to przebolałem i poustawiałem sobie wszystko na nowo – może nawet zrobiłem to lepiej niż wcześniej.
W każdym razie przypomniało mi się wtedy, że przecież mam możliwość wgrania teoretycznie testowego, a w praktyce obrazu RTM aktualizacji GDR2. Niewiele myśląc przystąpiłem więc do pobierania, a następnie instalacji – tutaj na przekór Windows 10 obyło się bez najmniejszych problemów. Po instalacji na szybko przeglądnąłem miejsca, w których wiedziałem, że mogę spodziewać się nowości. Dzięki temu uaktualnieniu zyskałem dostęp do udoskonalonej wersji ustawień znanych z Windows Phone, lecz nie tak drastycznie zmienionej jak w Windows 10 – jest to swego rodzaju etap przejściowy, który posiada już podział na grupy, lecz wciąż w zgodzie ze starymi wytycznymi dotyczącymi interfejsu.
Ponadto wreszcie możemy z poziomu informacji o naszym urządzeniu zmienić jego identyfikator – mała rzecz, a do tej pory mogliśmy to zrobić jedynie poprzez aplikację desktopową. Kolejną wartą odnotowania zmianą jest dodanie opcji odpowiedzialnych za uprawnienia aplikacji, które niewątpliwie przypadną do gustu wszystkim maniakom prywatności.
Na samym końcu warto wspomnieć o jeszcze dwóch rzeczach, które dla jednych są miłym dodatkiem, a inni bardzo o nie od dawna zabiegali. Pierwsza z nich dotyczy wsparcia dla zewnętrznych klawiatur bluetooth, a druga dodaje nam możliwość wygaszenia ekranu poprzez podwójne stuknięcie w pasek nawigacyjny – oczywiście działa to tylko na tym wirtualnym, wyświetlanym na ekranie (czy i jak miałoby to działać przy fizycznych przyciskach wie tylko Microsoft).

Jeśli zaś chodzi o samo działanie Windows Phone 8.1 Update 2 to ja osobiście nie mam żadnych zastrzeżeń. Działa równie szybko i stabilnie co oficjalny Update 1, a w porównaniu do Win10 Mobile to wręcz rakieta (pierwsze skojarzenie po powrocie na stabilne wydanie).

Podsumowując wszystko

Czy warto więc instalować Windows 10 Mobile w obecnej odsłonie? Jak najbardziej nie – skoro tak twardy zawodnik jak ja wymiękł (a korzystam z masy oprogramowania w wersji testowej), to tym bardziej ktoś mniej cierpliwy. Z początku myślałem, że Windows 10 na smartphony zapewni mi taką samą stabilność jak ten na desktopie – jednak bardzo się myliłem, o czym się dobitnie przekonałem w trakcie jego użytkowania. Jako ciekawą alternatywę polecam Update 2 (choć nie na wszystkich modelach jest dostępny i nie kiedy od razu Win10 się instaluje), który jest już ostateczną, przetestowaną i gotową do aktualizacji wersją. Co ciekawe, posiada on nowszą wersję oprogramowania układowego oraz radiowego niż Win10 Mobile, co może być przyczyną jego tak dobrego działania.

Pozostaje mieć nadzieję, iż kolejna kompilacja będzie bardziej udana, gdyż z racji wakacji nie będę musiał mieć aż tak sprawnego smartphone, więc ewentualny brak budzika nie będzie aż tak dotkliwy. Mimo wszystko pokusa testowania najnowszych odsłon jest znacznie silniejsza, więc o ile przeboleje jakoś ten okres do egzaminów, o tyle później nie mam zamiaru się powstrzymywać – choć wam to naprawdę odradzam.
 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
adi0922   12 #1 21.05.2015 19:31

A co do tego płacenia jak kartą przez NFC to będzie działać z każdą Lumią z NFC?

AntyHaker   23 #2 21.05.2015 19:52

@adi0922: No teoretycznie tak, ale nie wiadomo co MS wykombinuje xP

darek719   40 #3 21.05.2015 19:57

własnie sie zastanawiałem czy ktoś zrobi wpis o mobilnej 10.. niedawno co kupiłem nową lumie.. ale jak narazie nie zamierzam jej aktualizować, nawet po oficjalnej premierze 10, no chyba ze bedą drastyczne i ciekawe dla mnie zmiany w systemie i aplikacjach :p telefon musi byc stabilny, też zyłem ostatnio bez budzika.. masakra...

Autor edytował komentarz.
MathiasXX   6 #4 21.05.2015 20:49

Witam. Odnośnie mulenia to jest złota zasada - po wgraniu wersji preview należy od razu wykonać hard reset i wszelkie zawieszania i wolna praca ustępuje. Pozdrawiam

AntyHaker   23 #5 21.05.2015 21:43

@MathiasXX: Pisałem o tym - guzik to dało. Nie ucz weterana :D

@darek719 Nie bój się - do oficjalnego wydania będzie już stabilny i warty zainstalowania.

duffee   11 #6 21.05.2015 21:59

w wersji testowej wiele rzeczy nie dziala poprawnie i co sie dziwic, i po co jest moda na instalowanie wersji testowej a potem narzekanie itp,

duffee   11 #7 21.05.2015 22:00

@AntyHaker: zawsze mozna kogos czegos nauczyc , a zze ktos jest weteranem - jak sam sie okresla - to jeszcze o niczym nie swiadczy

AntyHaker   23 #8 21.05.2015 23:03

@duffee: Lux, nie mam zamiaru nikogo obrażać - taki tam drobny żarcik w stylu "nie ucz ojca jak się robi dzieci". Zresztą, ja na nic nie narzekam - po prostu opisuje błędy, żeby inni nie musieli się o tym sami przekonywać.

PAMPKIN   12 #9 22.05.2015 07:52

Chciałem zainstalować 10m ale żadna wersja nie wspiera dualsima póki co i to mnie skutecznie powstrzymało, na desktopie/laptopie używam 10 (od wczoraj to już 10122) i jest ok! Tylko aplikacje Adobe troszkę fiksują ale nie jest tragicznie! I Office 2016 przedstawia się jako 2013 bo takiego mam przypisanego do konta.

duffee   11 #10 22.05.2015 12:15

@AntyHaker: takk, tylko mam czasami wrazenie iz to ma byc tak opisane by zniechcecic do danego produktu, a nie pokazanie jak to jest obiektywnie, a do takich 'testow' to podchodze z bardzo wielkim dystansem

AntyHaker   23 #11 22.05.2015 14:23

@duffee: Ale ja tutaj nic nie testuje. Po prostu używam na co dzień testowego systemu przez jakiś czas, a potem go opisuje - żadnych testów, benchamrków etc nie przeprowadzam.

Co do reszty - czy zniechęca czy nie to już nie zależy ode mnie. Ja tylko opisuję to jak widzę i nic poza tym.

msnet   22 #12 22.05.2015 16:03

"Czy warto więc instalować Windows 10 Mobile w obecnej odsłonie?" - jak najbardziej tak. Co prawda wymiękłem za pierwszym razem i wróciłem do 8.1.1 (aktualizowanego następnie do 8.1.2), ale teraz już sobie nie wyobrażam powrotu do "Ósemki". Niby są w "Dziesiątce" problemy, które czasem irytują, ale już się do nich przyzwyczaiłem. Z niecierpliwością czekam na następny build i następne nowości :)

xywa11   10 #13 22.05.2015 17:45

@msnet: A na której Lumii testujesz W10?

msnet   22 #14 22.05.2015 18:41

@xywa11: Na Lumii 1520 (bo tylko taką posiadam).

AntyHaker   23 #15 22.05.2015 18:50

@msnet: Jak pisałem - gdyby nie problemy z budzikiem to tez bym na nim pozostał. Egzaminy się zbliżają, a nie mam zwykłego czasomierza z budzikiem, wiec no xP

msnet   22 #16 22.05.2015 18:56

@AntyHaker: Hmmm... U mnie budzik działa bardzo dobrze (też innego nie mam, a do pracy chodzić trzeba i czasem wstawać w środku nocy, czyli np. o 6-ej).

AntyHaker   23 #17 22.05.2015 20:27

@msnet: Ot Win10 Mobile - aktualnie czy cos działa czy nie zależy w dużej miezre od szczęścia ^^

Wokuo   7 #18 22.05.2015 21:36

Mieć pretensje, że wersja testowa nie działa... No ja p#$^$#^

p.dulska   4 #19 22.05.2015 23:08

@AntyHaker: Mam pytanie odnośnie 735 , podwójny tap działał kulawo (wersja romu z grudnia 2014) wgrałem najnowszy z kwietnia było trochę lepiej dograłem gdr2 już jest prawie dobrze choć nie tak jak na 820(tam miałem sto na sto) Też masz problem z wybudzaniem czy to tylko mój model?

tylkochiny@onet.pl   1 #20 22.05.2015 23:15

dlaczego ten kolor, nic nie widzę, blog ciekawy, chociaż nie zgadzam się z tym dotykaniem i zmianami, ten żółty kolor mnie dobija, nie widzę, czy zmiany są mozliwe? josefurban, 61 lat, lupa nie pomaga

AntyHaker   23 #21 23.05.2015 00:11

@Wokuo: Czy ja mam gdzieś do kogoś pretensje? Po to instaluje, by inni nie musieli jeśli są dość rażące błędy - nie musisz przecież czytać :(

@p.dulska To problem tego modelu - taki jego niechlubny urok xP Ale fakt, na GDR2 najlepiej to działa - nie zapominaj, ze na Win10 jest niższa wersja oprogramowania układowego niż w GDR2.

Autor edytował komentarz.
  #22 24.05.2015 12:13

Posiadam Lumię 625, bradnowaną przez różową sieć, którą zaktualizowałem do Win10 mobile. Po pierwszym buildzie 10050 cofnąłem się do WP 8.1 w związku z pojawiającymi się niestabilnościami i wolnym działaniem. Teraz po wydaniu 10080 zostałem pomimo jednej upierdliwości jaka czasami się pojawia. Zwiecha ekranu dotykowego, nie reaguje zupełnie na dotyk, ale restart fona i działa OK. Zgłaszam kolejne niedociągnięcia i bolączki jakie zauważam w feedbacku.
Odnośnie szybkości działania buildu 10080 to jest on odczuwalnie szybszy na moim telefonie niż 10050. Nadal ma swoje spowolnienia i niedociągnięcia.
Kilka rzeczy poprawiono względem WP8.1 i czekam z niecierpliwością co dalej zostanie zaimplementowane. Mam nadzieję, że kolejne wydania W10M nie wygonią mnie ponownie do WP8.1 ponieważ przyzwyczaiłem się i polubiłem obecne rozwiązania słuchawkowe.

  #23 24.05.2015 15:15

Ile komentarzy na temat Win 10 to wszystko wyraznie bardzo osobiste i subiektywne oceny tego systemu , jeden jest za drugi przeciwny bo.?????......a to nie działa , a to nie taki kolor , albo nie tak SOBIE to wyobrazałem itp.
Można się tylko umęczyć tymi komentarzmi, niekiedy tak autorytatywnymi, że można czuć się zawstydzonym że zainstalowałem Win Fone- 10. Wszystko jest proste niech ,każdy SAM uzna co chce zrobić. Wybór jest Twój.
Pozdrawiam wszelkich malkontentów!!

Bucic   9 #24 25.05.2015 10:46

Bardzo przydatny wpis.
Jakieś wiadomości o WP10 dla HTC 8X?

AntyHaker   23 #25 25.05.2015 11:42

@Bucic: Cos tam "szeptali" o programie Windows Insider dla niego, ale na razie brak konkretów.

antilinux21   6 #26 26.05.2015 17:49

ach pamiętam jak flashowałem germański rom 7.8 na lumi 800 <3 i ta nadzieja na to, że nie zostanie się olanym skoro oplikacje działały bardzo szybko...

Bucic   9 #27 27.05.2015 12:42

Właśnie zauważyłem, że mam aktualizację do WP 10 z Windows Insider. Ta ratunkowa aplikacja Microsoft działa też dla HTC?

AntyHaker   23 #28 27.05.2015 23:54

@Bucic: Działa.

Bucic   9 #29 30.05.2015 11:02

@AntyHaker: Program do odzyskiwania, czy WP10 na HTC 8X? :)

AntyHaker   23 #30 30.05.2015 11:11

@Bucic: Działa z HTC. Sęk w tym, że nie wiem czy ze wszystkimi modelami :< A co do WP10 - na razie tylko HTC One.

Bucic   9 #31 30.05.2015 13:54

@AntyHaker: To dziwne, bo u mnie jest powiadomienie w Windows Insider, że coś jest dla mojego 8X. Ale boję się przejść dalej, bo nie mam zapasu :)

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #32 30.05.2015 21:27

@Bucic: Update 2 prawdopodobnie, aczkolwiek głowy nie dam :D

Bucic   9 #33 31.05.2015 20:02

Nawet nie update 2. Pewnie grunt pod WP 10 z Windows Insider.

AntyHaker   23 #34 31.05.2015 20:07

@Bucic: A nie możesz po prostu zerknąć? ^^

Bucic   9 #35 01.06.2015 08:08

@AntyHaker: No właśnie zainstalowałem i nic się nie zmieniło na pierwszy rzut oka. Nawet nie ma posortowanych ustawień.
http://1drv.ms/1SPAid1

AntyHaker   23 #36 01.06.2015 11:49

@Bucic: Ano, to zwykła aktualizacja w obrębie Update 1 - nawet Ci pisze xP

  #37 15.07.2015 20:02

Jak poradzić sobie z aplikacja wiadomości?

AntyHaker   23 #38 16.07.2015 11:53

@kris12356478 (niezalogowany): Tylko mi nie pisz, że wciąż siedzisz na tej kompilacji o.O

  #39 07.08.2015 10:11

"W każdym bądź razie przypomniało mi się wtedy, że przecież mam możliwość wgrania (...)"

"W każdym razie" albo "bądź co bądź" kurza stopka! Oczy krwawią gdy to widzą :D

AntyHaker   23 #40 07.08.2015 13:03

@greedoooo (niezalogowany): Aj tam, narzekasz :P