Pierwsza kompilacja z gałęzi Redstone 5 ujrzała światło dzienne, czyli Windows 10 w wydaniu 17604

Tak jak wspominałem ostatnio, równolegle z kolejną kompilacją Redstone 4 (17101) Microsoft wypuścił pierwsze wydanie z gałęzi Redstone 5 (17604). Nie wniosło ono żadnych zatrważających nowości, w zasadzie nie różni się niczym szczególnym od najnowszej odsłony dostępnej w szybkim kręgu. Tak więc niniejszy wpis nikogo nie wgniecie w fotel (choć czy kiedykolwiek to zrobił?).

Zanim jednak przejdziemy do właściwej części, należy jeszcze wspomnieć o nowo uruchomionym programie testów - Windows App Preview. Podobno pomysł na niego zrodził się z tego, iż Insiderzy byli średnio zadowoleni z przymusu bycia w kręgu Skip Ahead w momencie gdy chcieli mieć dostęp do najnowszych wydań systemowych programów. W końcu niosło to za sobą również konieczność instalowania, potencjalnie niestabilnych, poglądowych uaktualnień. Od teraz nie stanowi to żadnego problemu, jednakże nie wszystkie aplikacje są wspierane – wyłącznie:

  • Feedback Hub
  • Microsoft Photos
  • Microsoft Sticky Notes
  • Microsoft Tips
  • Paint 3D
  • Windows Alarms & Clock
  • Windows Calculator
  • Windows Camera
  • Windows Mixed Reality Viewer
  • Windows Voice Recorder

  Odpowiedni przełącznik znajdziemy w ustawieniach lub w zakładce Informacje każdego z wymienionych programów. Warto mieć na uwadze, że osoby korzystające ze wspomnianego Skip Ahead nie muszą niczego robić – dla nich jest to od zawsze domyślnie uruchomione.

  Tych kilka zmian

  W ostatniej kompilacji wprowadzono zakładkę Advanced graphic settings, z poziomu której wybierzemy domyślną kartę graficzną dla danej aplikacji. W aktualnym wydaniu zdecydowano się skrócić nazwę do Graphic Settings.

  Ikonka kategorii zbierającej wszystkie ustawienia dźwięku powinna teraz obrazować aktywne wyciszenie, aczkolwiek u mnie to nie działa.

  Uaktualniono panel wyszukiwania Emoji, który wspiera już przeszło 150 języków – startował z obsługą wyłącznie angielskiego. Zaktualizowano również same emotikony, aby były bardziej przejrzyste, spójne i logiczne.

  Nowości dla Windows 10 Pro for Workstations

  Pomijając cały marketingowy bełkot chodzi o to, że wybierając nowy profil zasilania Windows tak dostosuje swoje działanie, by wycisnąć ze sprzętu jak najwięcej. Bazuje on na tym dotychczas dostępnym, czyli Wysoka Wydajność, który, m.in. blokował procesor na maksymalnych obrotach. Dzięki niemu wyeliminujemy opóźnienia, chociaż kosztem zwiększonej eksploatacji sprzętu, a w szczególności baterii.

  Druga zmiana tyczy się preinstalowanych z systemem aplikacji. Na tym konkretnym wydaniu Windows 10, choć skierowanym do biznesu, mogliśmy znaleźć ten sam zestaw co w konsumenckiej wersji – głównie prawie nikomu niepotrzebne gierki. Poprawiono to, więc zamiast nich znajdziemy oprogramowanie nastawione na produktywność i biznes.

  Podsumowując

  Redstone 5 wciąż jest dla nas ogromną zagadką, gdyż nie wiadomo, co tak naprawdę przyniesie. Na rozwikłanie tej tajemnicy prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, a tymczasem pozostaje nam po prostu obserwować i testować. Kolejne wydania Redstone 4 i Redstone 5 powinny być już bardziej od siebie oddalone, toteż być może wtedy poznamy pierwsze szczegóły.