Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Po tygodniach wycieków Microsoft wreszcie udostępnia niezbyt zaskakująca kompilację 10061

Ostatnie tygodnie były dość obfite w kompilacje Windows 10, jednakże żadna z nich nie pochodziła z oficjalnego źródła. Raz po raz grupa WZor zasypywała nas zdjęciami kolejnych nowości, aż ostatecznie decydowała się na udostępnienie pliku ISO. Taka sytuacja powtórzyła się dwukrotnie, przez co wydana w zeszłą środę kompilacja 10061 nie przyniosła w zasadzie żadnych zaskakujących zmian - no chyba że ograniczaliśmy się wyłącznie do aktualizacji wydawanych poprzez Windows Update. W przeciwnym wypadku nie uświadczymy żadnych większych różnic poza poprawkami dla istniejących błędów, czy też wystąpieniem całkowicie nowych.

Błędy i inne irytujące problemy

Z racji dużego podobieństwa do buildu 10056 tym razem wyjątkowo zaczniemy od błędów i innych niedoróbek. Na pierwszy ogień pójdzie jedno dość pokraczne tłumaczenie, które zauważyłem w sumie przez przypadek. Przycisk „Power” odpowiadający za menu zawierające opcje dotyczące zamykania systemu został przetłumaczony jako „Moc” – wedle słownika niby się zgadza, jednakże logika podpowiada, iż coś tutaj nie gra.
Ponadto występują pewne problemy podczas uruchamiania aplikacji pisanych z myślą o Win32. Dokładnie chodzi o to, że w momencie gdy przypniemy sobie do nich skrót w menu start to nie będzie on w ogóle działać. Omawiana przypadłość nie występuje oczywiście w momencie utworzenia takowego na pulpicie czy pasku zadań – warto o tym pamiętać, by nie zacząć panikować poprzez masowe przeinstalowywanie oprogramowania.
Więcej problemów nie udało mi się wyhaczyć, a jeśli ktoś chce oficjalną ich listę to odsyłam do odpowiedniego wpisu na blogu Windows.

Nowości względem kompilacji z wycieku

Build 10051 oraz 10056 opisywałem już na blogu, zatem nie ma sensu drugi raz tego samego wypisywać. Zamiast tego postaram się wyłapać te funkcje, które pojawiły się dopiero wraz z 10061. Zacząć należy od wspomnienia o zakładce „For Developers”, która skryta jest w grupie „Aktualizacja i odzyskiwanie”. Nie wiadomo jak na razie co będzie ona zawierać, gdyż próba jej uruchomienia nie przynosi żadnych rezultatów, a wręcz powoduje zamknięcie aplikacji ustawień.
Ponadto wreszcie odblokowano możliwość automatycznej aktualizacji map zainstalowanych na naszym urządzeniu – choć na razie ta funkcja wydaje się nie bardzo działać, gdyż podczas ręcznego sprawdzania za każdym razem wynajduje jakąś aktualizację, lecz jej nie instaluje. Aplikacje Music Preview oraz Wideo Preview są teraz domyślnie zainstalowane obok ich stabilnych odpowiedników – wcześniej można je było pobrać samodzielnie ze sklepu, lecz nie były dostarczone z gołym systemem. Dodatkowo uaktualnienia doczekał się program odpowiedzialny za wgląd w nasze kontakty - choć wciąż nie chce się uruchomić, to jednak istnieje prosty sposób by temu zaradzić. Ostatnią nowością, która bezpośrednio dotyka uniwersalne aplikacje jest dodanie większej ilości ustawień dotyczących prywatności, jak chociażby te odpowiadające za udostępnianie programom informacji o naszym koncie. Ostatnie dwie zmiany są w zasadzie czysto kosmetyczne i dotyczą menu start (aplikacja Zdrowie i Fitness od teraz nie jest domyślnie do niego przypięta) oraz Cortany, która od teraz zyskała umiejętność rozpoznawania muzyki.

Podsumowanie

Jak więc widać zmian jest niewiele i dotyczą one w zasadzie kosmetycznych nowości. Oczywiście w momencie, w którym ktoś korzysta jedynie z oficjalnego kanału dystrybucji, to dla niego będzie ich znacznie więcej, przez co sama kompilacja wyda się ciekawsza. W moim przypadku tak jednak nie jest, przez co sam oceniam ją jako drobną aktualizację, aniżeli coś konkretnego. Warto jednak dodać, iż w tej kompilacji występuje chyba najbardziej kompletne tłumaczenie (w sensie mało zostało nieprzetłumaczonych fraz), gdyż do tej pory bywało z tym różnie.

W ramach ciekawostki wspomnieć wypada o zeszłotygodniowej aktualizacji dla Windows 10 Mobile, która przyniosła kilka drobnych poprawek. Wśród nich znajdziemy udoskonalenie działania aplikacji aparatu oraz usunięcie błędu, który uniemożliwiał dodanie dodatkowych języków dla klawiatury. Ponadto włączenie / wyłączenie trybu samolotowego i danych komórkowych nie powinno już stanowić żadnego problemu, choć jak pisałem w innym wpisie u mnie one w ogóle nie wystąpiły. Ostatnią zmiana dotyczy ustawień MMS, które nie ulegną skasowaniu w przypadku uaktualnienia z kompilacji 9941. Opisywana aktualizacja jest buildem 10052, zatem jest to niewielki przeskok z poprzedniej, oznaczonej jako 10051 – cudów tutaj nie można się spodziewać. Trzeba jednak przyznać, że na nowszej pracuje się ciut przyjemniej, choć do ideału wciąż jeszcze wiele brakuje. Na sam koniec warto wspomnieć o niewątpliwie pozytywnej nowości jaką jest przywrócenie wsparcia dla Lumii 520, 525 oraz 526, które wcześniej miały pewne problemy, przez co ich obsługa została wycofana z programu Windows Insider.

 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
msnet   22 #1 26.04.2015 22:32

Jeśli chodzi o uruchamianie aplikacji Win32 przypiętych do menu start, to przyznaję – po aktualizacji do buildu 10061 problem z ich uruchomieniem rzeczywiście był (nie tylko z tymi przypiętymi, ale w ogóle ze wszystkimi znajdującymi się w menu start). Problem jednak zniknął całkowicie po odświeżeniu systemu (zarówno tym z zachowaniem plików i ustawień, jak i po pełnym przywróceniu „ustawień fabrycznych”). Przy okazji znalazłem lekarstwo na brak możliwości zalogowania się do Xboxa z gier (w tym Age of Empires Castle Siegie) – pomogło pełne odświeżenie systemu. Wtedy też niektóre ustawienia (np. ekranu) zaczęły inaczej wyglądać.

AlbatrosZippa   14 #2 26.04.2015 22:34

A ja chcę poniechaj zamiast anuluj w Windows 10.

Kuragari91   12 #3 26.04.2015 22:57

Zestawienie błędów, które mnie irytują:
-Ukrywanie paska zadań po wyłączeniu menu start.
-Miejsce na pasek zadań na drugi monitorze, pomimo jego wyłączenia.
-Pasek "Szukaj" przy ekranie start zasłania przycisk "Wszystkie aplikacje" Kiedy pasek zadań jest na górze.
-Poste pole przy wyłączeniu wszystkich kafli.
-Brak możliwości zaznaczenia kilka kafli na raz.
-(Może to nie błąd ale irytuje)Przycisk "Moc" jest obok "Wszystkie aplikacje" Co przy nawigowaniu przeszkadza.
-Dziwna ramka w powiadomieniach i czarny kolor, mimo iż kolor motywu jest bardziej jasny.
-Brak możliwości wpisywania programu, przy przeglądaniu menu start.
-Brak synchronizacji przy ustawieniach(W ustawieniach wybrałem kolor filetowy, przy czym w personalizacji widnieje limonkowy)
-Intensywność w personalizacji nie działa.

Czego oczekuje:
-Możliwość zmiany motywu na czarny i jasny gdzie motyw by miał wpływ na kolor paska tytułowego, oraz na tło eksploratora plików.
-Interaktywne kafle(Ale to są marzenia ściętej głowy.)
-Rozwiązania problemu kiedy się używa paska na górnej krawędzi i uniwersalnych aplikacji na pełen ekran.
-Mam nadzieje, że aplikacje uniwersalne, będą mogły wykorzystać pasek tytułowy tak samo dobrze jak Spartan.

To chyba wszystko co mi przychodzi do głowy.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   22 #4 27.04.2015 00:44

@Kuragari91: Co do błędów:
7. To nie błąd, a spełnienie lamentów fanów Win7 ^^
9. Jak to brak - dalej można to wpisywać tak jak dawniej.

Co do reszty błędów w mniejszym lub większym stopniu się zgadzam.

Jeśli zaś chodzi o oczekiwania.
1. Ma się takowy pojawić jeszcze przed premierą.
2. Raczej przy okazji aktualizacji Redstone - Win10 już w zasadzie na ukończeniu jest.
3. Zgadzam się w 100%.
4. Tak.

@msnet Ustawienia fabryczne są dobre na wszystko :D

Autor edytował komentarz.
Kuragari91   12 #5 27.04.2015 01:07

@AntyHaker: 7.Zdaje sobie sprawę, lecz w Vista-7 przycisk był przesunięty w prawą stronę, co nie przeszkadzało. W sumie jak by zmienili ułożenie przycisków "Moc" i "Wszystkie aplikacje", to by wiele pomogło. Już nie wspomnę o przełożeniu np. ustawień między nimi.
9. Owszem jak na niego wciśniesz. Zachowuje się jak typowy textbox. w wcześniejszych systemach, przy włączeniu menu/ekran start, to jakiekolwiek wpisywanie z klawiatury dotyczyło paska "Szukaj"

2. Możliwe, chociaż irytuje mnie fakt, że już mieli to gotowe. Wystarczyło by wypuścić api dla programistów aplikacji uniwersalnych i dodać do systemu. Ale zapewne wydłuży się to przez wersję mobilną.

xywa11   10 #6 27.04.2015 09:00

Sailfish OS ma de facto interatywne aplikacjie :).

AntyHaker   22 #7 27.04.2015 10:34

@Kuragari91: 7. Z tym, że osobiście nie widzę gdzie jest ten problem z nawigacją. Dla mnie to typowy problem wynikający z próby zmiany przyzwyczajeń ^^
9. Nie? Otwierasz menu start i możesz odrazu pisać o.O

@xywa11 Ano ma i są one genialne.

  #8 27.04.2015 11:07

codziennie nowy windows

  #9 27.04.2015 11:20

Myślę że z tą Mocą to jest jakiś gag w stosunku do niedawnego konwentu Star Wars. I nowej zapowiedzi.

  #10 27.04.2015 11:45

Ale za to tym razem polska wersja językowa dostępna od razu.... :-)
Menu Start stało się jakieś rozlazłe.
Tym razem wypadły Kontakty, Maps nadal nie działa.
Z rozpędu w update zaraz próbuje się instalować Build 10066 ale bez skutku.
Ale czekam cierpliwie...

  #11 27.04.2015 11:52

Trzeba być Jedi, żeby zamknąć system, ciekawe rozwiązanie ;)

Spagnoletto   6 #12 27.04.2015 12:01

Chyba z tym "Moc" to się trochę zagalopowali...

AntyHaker   22 #13 27.04.2015 12:39

@Spagnoletto: Pewnie poprawią w kolejnych buildach - nie pierwszy i ostatni raz xP

csrpl   12 #14 27.04.2015 14:26

Błędu z przeciąganiem do większości aplikacji dalej nie naprawili. Jest to co najmniej irytujące, jak muszę dodawać pliki za pomocą plik: otwórz.

Kuragari91   12 #15 27.04.2015 16:17

@xywa11: Gdzie recenzja Jolli? :P Nadal nie mogę się doczekać twoich wrażeń. ^^

@AntyHaker: 7. Raczej zboczenie zawodowe, niż przyzwyczajenia :P
9. Otwórz menu start, kliknij na "Wszystkie aplikacje" i spróbuj coś napisać.

msnet   22 #16 27.04.2015 16:23

@Anonim (niezalogowany): Kontakty rzeczywiście nie działają, ale Mapy jak najbardziej tak. No i można pobrać mapy offline, jak w Windows Phone.

@Spagnoletto: Wszędobylskie korzystanie z tłumaczenia maszynowego robi swoje.


@Kuragari91: Szukasz dziury w całym - albo szukasz aplikacji na liście, albo korzystasz z wyszukiwarki.

Autor edytował komentarz.
Kuragari91   12 #17 27.04.2015 16:52

@msnet: Jak korzystam z telefonu, czy ekranu start, to mogę szybko przejrzeć aplikacje zaczynające się na daną literę. Kiedy uruchamiam listę aplikacji w W10, to muszę przelecieć w małym oknie prawie wszystkie aplikacje, aby dotrzeć np. do zdjęć. Owszem mógłbym zacząć szukać poprzez wpisywanie, ale jeżeli nie znam dokładnej nazwy, to i to mi nie pomoże. To nie jest szukanie dziury w całym. Takie rzeczy istniały od Visty i nie chciałbym być zmuszony do wystawienia wszystkich aplikacji na kafle, aby szybko nawigować po systemie.

muph19   8 #18 27.04.2015 17:17

właśnie dziś chciałem powrócić do 8.1 z 10tp i rollback zakończył się uwalonym bootloaderm :) na szczęście na gwarancji, ale kilka dni bez tel :(

xywa11   10 #19 27.04.2015 21:12

@Kuragari91: Eh, brak chęci do pisania i częściowe zaangażowanie w inne projekty :P. Ot wytłumaczenie, mniej się tu udzielam, ale recenzję wrzucę. Teraz przybywa mi coraz więcej akcesoriów, więc może nawet będzie więcej o Jolli, ale nie wiem kiedy.

Kuragari91   12 #20 27.04.2015 21:15

@xywa11: Aaaa... Znam ten ból. Ale naprawdę nie mogę się doczekać się wrażeń związanych z tym telefonem. Niesamowicie mnie ciekawi i żałuje, że tak mało się z nim dzieje TT.TT Powiedź mi tylko jakim szkłem jest pokryta?

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #21 27.04.2015 21:50

@muph19: Wersje testowe instaluje się na zapasowym sprzęcie, nigdy na głównym i jedynym posiadanym ;)

muph19   8 #22 28.04.2015 12:58

@przemor25: Jasna sprawa.... ale ciekawość mnie zżerała.... oczywiście świadomy byłem konsekwencji :)

AntyHaker   22 #23 28.04.2015 13:29

@Kuragari91: Nie bardzo rozumiem, po co mam klikać wszystko aplikacje i dopiero pisać, skoro wystarczy otworzyć menu start i pisać xP Poza tym, przecież to wciąż działa tak samo, jak na wspomnianej przez Ciebie Viście.

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #24 29.04.2015 00:16

@muph19: Przynajmniej odpoczniesz od tego uzależniającego urządzenia. Dobrze Ci zrobi. Mi też przydałaby się taka przerwa ;)

muph19   8 #25 29.04.2015 06:58

@przemor25: Dokładnie.... choć coraz częściej o tym myślę by całkowicie pozbawić się tego ustrojstwa prywatnego! a pozostać przy firmowym numerze i nie dawać nikomu numeru tel ze znajomych!

przemor25   14 #26 29.04.2015 20:49

@muph19: Radykalna decyzja. Pustelnikiem chcesz zostać? :P

muph19   8 #27 30.04.2015 10:13

@przemor25: w sumie zawsze nim byłem:) choć przyjaciół i znajomych nie brakowało a jak powszechnie wiadomo między przyjaciółmi a wrogami jest bardzo cieniutka linia... o czym sam się przekonałem i teraz wole nie mieć ich wcale niż angażować się w coś co i tak zakończy się obrabianie dupy za plecami albo wykorzystywaniem słabości jakie każdy z nas obnaża poprzez lata znajomości. Obecnie mam inne priorytety - żona i dziecko w drodze.... a wszystkim fake-frends pokazuje środkowy palec :) ale się prywatnie zrobiło :)

przemor25   14 #28 01.05.2015 14:51

@muph19: Ze swojego doświadczenia wiem, że utrzymywanie powierzchownych znajomości i tak nie ma sensu, bo i tak prędzej czy później to się wykruszy. Lepsza garstka przyjaciół niż cały tłum znajomych z którymi nic Cię nie łączy poza szkołą, uczelnią i pracą. Zresztą teraz masz ważniejsze rodzinne sprawy na głowie. Życzę pięknego i zdrowego potomka. Pozdrowienia dla małżonki :)