Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Pozytywnie zaskakująca desktopowa oraz nudna mobilna – Windows 10 w bliźniaczych kompilacjach 14965

Ostatnie tygodnie nie były dla Insiderów zbyt emocjonujące. Następujące po sobie kompilacje nie wprowadzały niczego konkretnego, a w zamian próbowano nas udobruchać rozpalającymi wyobraźnię obietnicami. O ile jeszcze na desktopie taką sytuację można przeboleć, o tyle brak odczuwalnego rozwoju mobilnej odsłony jest nieco niezadowalający.

Nie inaczej jest i tym razem, gdyż Windows 10 w wydaniu o numerze 14965 w żaden sposób nie przełamuje tej nudnawej passy. Co prawda pojawiło się kilka intrygujących zmian, jednakże wyłącznie na desktopach – smartphony w dalszym ciągu traktowane są po macoszemu.

Na pierwszy ogień mobilna kompilacja, gdyż szybciej z nią pójdzie

Nawet nie wiem za co się najpierw zabrać, gdyż znaleźć możemy aż dwie zmiany … Pierwsza z nich dotyczy panelu Data Usage, o którym wspominałem również w poprzednim wpisie. Tak więc od teraz znacznie prościej można rozróżnić zużycie danych na poszczególnych kartach sim. Najwidoczniej musiało to dla niektórych konsumentów stanowić problem nie do przeskoczenia, toteż cieszy fakt, że nawet takie niuanse poprawiają. Usprawniono przy tym wydajność przewidywania tekstu w języku angielskim (Indie).

Szybko poszło, więc przejdźmy do desktopów

Wirtualny gładzik

Jedną z najbardziej interesujących nowości jest wirtualny gładzik, którego obecność docenimy szczególnie po podpięciu zewnętrznego monitora. Oczywiście dedykowane jest to szczególnie tabletom oraz hybrydom, które pozbawione są fizycznego touchpada. Dzięki temu w prosty sposób będziemy mogli poruszać się po systemie (chociażby z kanapy) i nie zostaniemy zmuszeni do podpięcia dodatkowych peryferii. Warto tutaj nadmienić, iż wspiera on wszystkie gesty zaimplementowane z myślą o urządzeniach posiadających tzw. „precision touchpad”. Co prawda na swoim sprzęcie nie mogę go wywołać (błąd czy celowe ograniczenie?), aczkolwiek zainteresowanych odsyłam na portal WinBeta, gdzie go nieco zaprezentowano.

Sticky Notes

Idąc dalej nie sposób pominąć sporej aktualizacji, jakiej doczekała się aplikacja Sticky Notes. W nowej odsłonie, o numerze 1.2.9.0, skupiono się szczególnie na mechanizmie Insights, który zyskał wsparcie kolejnych regionów i języków. Opisywana wersja wprowadziła:
  • Wykrywanie połączeń lotniczych dla języka niemieckiego (Niemcy), angielskiego (Kanada, Wielka Brytania, Indie, Arabia), hiszpańskiego (Hiszpania oraz Meksyk), francuskiego (Francja oraz Kanada), włoskiego (Włochy), japońskiego (Japonia), a także portugalskiego (Brazylia);
  • Wykrywanie adresów e-mail oraz URL dla wszystkich regionów, z wyłączeniem języka chińskiego (tradycyjnego oraz uproszczonego) koreańskiego oraz japońskiego;
  • Wykrywanie numerów telefonów we wszystkich angielskich, niemieckich, hiszpańskich, francuskich oraz włoskich lokalizacjach;
  • Wykrywanie adresów dla Wielkiej Brytanii (angielski) oraz Stanów Zjednoczonych (hiszpański);
  • Wykrywanie „czasu” (związane z powiadomieniami tworzonymi poprzez Cortanę) dla Wielkiej Brytanii, Australii oraz Indii, jednakże ograniczono się do języka angielskiego;
  • Wykrywanie kapitału akcyjnego (przykładowo $MSFT) dla Austrii (angielski), Kanady (angielski oraz francuski), Indii (angielski), Niemiec (niemiecki), Hiszpanii (hiszpański), Meksyku (hiszpański), Francji (francuski), Japonii (japoński) oraz Brazylii (portugalski).

Dodano przy tym wsparcie dla wielu skrótów klawiszowych oraz nowe menu kontekstowe dla łatwiejszego kopiowania / wklejania tekstu, zmniejszono minimalną wielkość notatki oraz poprawiono ogólną stabilność i responsywność.

Dotychczas w zasadzie w ogóle z tego nie korzystałem, lecz przy okazji powyższych zmian trochę się tym pobawiłem – dlatego też mogę śmiało napisać, że zbyt idealnie to nie działa. Okienko potrafi się z bliżej nieokreślonego powodu zamknąć, co raczej nie powinno mieć miejsca.

Obszar roboczy Windows Ink

Co prawda nie znajdziemy tutaj żadnych przełomowych nowości, aczkolwiek kilka zmian zostało wprowadzonych. Przede wszystkim w głównym panelu znajdziemy teraz sześć, zamiast pięciu ostatnio używanych aplikacji oraz dodano odnośnik do ustawień rysika.
Począwszy od opisywanej kompilacji kątomierz zaczął reagować na rolkę przewijania (pokrętełko w naszej myszce), która zwiększa lub zmniejsza jego rozmiar. Zaktualizowano również panel „Pen & Windows Ink”, jednakże w moim przypadku niewiele można tam znaleźć. To wszystko zostało okraszone poprawkami stabilności oraz wydajności, jednakże wciąż daleko jest do ideału.

Edytor rejestru

Microsoft (a dokładniej osoby odpowiedzialne za program Windows Insider) podobno czuje się bardzo podekscytowany poziomem ekscytacji obecnej u Insiderów, dlatego też bazując na informacjach zwrotnych od nich pochodzących zdecydował się zaimplementować dwie kolejne funkcje:
  • Do obecnej już kombinacji klawiszy ALT + D dodano CTRL + L (obie przenoszą kursor na pasek adresu) , ponieważ stwierdzono, iż jest spora grupa osób preferująca tą drugą;
  • Co bardziej zapaleni użytkownicy z pewnością zadowoleni będą z obsługi skrótów ścieżek, którymi podobno bardzo często się posługują. Dzięki temu w zamian np. HKEY_CURRENT_USER możemy teraz w pasek adresu wpisać HKCU (analogicznie HKCR, HKLM, HKU itd.).

Maszyna wirtualna Hyper-V

Tutaj natrafimy głównie na poprawki z zakresu skalowania interfejsu, przy czym dodano też pewną nowość z tym związaną. Od teraz nasze ustawienia będą zachowywane pomiędzy kolejnymi połączeniami z maszyną wirtualną, co wyeliminuje konieczność każdorazowego nanoszenia zmian.

Pozostałe

Poprawiono responsywność systemu w sytuacji, gdy grając w pełnoekranową grę wykonamy kombinację Win + L (blokada ekranu) – dokonano tego poprzez jakieś graficzne usprawnienia, cokolwiek miałoby to znaczyć.

Usprawniono okienko ukazujące się po wciśnięciu ALT + F4, dzięki czemu lepiej dostosowuje się ono do zmiany DPI przy korzystaniu z zewnętrznego monitora.

Uaktualniono mechanizm migracji danych pomiędzy poszczególnymi kompilacjami, co zaowocowało zachowywaniem większej ilości danych. Mowa tutaj o ustawieniach UAC, niejakich startup shortcuts (nie bardzo wiem jak to przetłumaczyć) oraz folderach (pochodzących z menadżera plików) przypiętych do menu start.

Podsumowanie

Jak widać smartphony są w dalszym ciągu jakby na uboczu, choć w kompilacji o tym samym numerze pojawia się masa nowości na desktopie. Ciężko ocenić, czy ta zła passa kiedykolwiek zostanie przełamana, jednakże w chwili obecnej nie wygląda to zbyt dobrze.

Cóż można więcej napisać? W zasadzie nie miałbym się do czego przyczepić, gdyby nie fakt, że:

  • W dalszym ciągu nie jest wykrywany moduł bluetooth obecny w moim laptopie;
  • Jeśli zostawię sprzęt na chwilę bez opieki, to zaczynają się samoczynnie uruchamiać aplikacje typu Sklep, Poczta, Muzyka Groove itp. – jest to o tyle ciekawe, że podczas pracy z komputerem nic takiego się nie dzieje.

To by było na tyle, zatem instalujcie, testujcie i wyrabiajcie sobie własne zdanie. 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
charper   9 #1 12.11.2016 23:16

z tym samouruchamianiem to pewnie chodzi o to, że Microsoft patrzy czy te aplikacje u ciebie działają ;) jutro zainstalują ci kasperskiego bo podobno z tym jakieś jaja są.

  #2 13.11.2016 09:23

@charper: Nie to Kaspersky będzie testował swojego antywirusa na tym buildzie i poprawiał wykryte usterki

takijeden.ninja   7 #3 13.11.2016 10:12

Patrząc na długość tego cyklu to pracowity gość jesteś. Pozornie ta mrówcza robota wydaje się pozbawiona sensu, ale w rzeczywistości stanowi niezłe źródło informacji o mutującej Dziesiątce.

AntyHaker   22 #4 13.11.2016 13:26

@charper: Kasperski zawsze był crapem, więc to akurat mnie nie dziwi. Co do tych aplikacji - meh :P

@takijeden.ninja Win10 jest wieczny, więc i takie moje wpisy będą :D No chyba, że mi się wcześniej znudzi.

Autor edytował komentarz w dniu: 13.11.2016 13:27
darek719   40 #5 13.11.2016 15:44

@AntyHaker: 2 pytania do Mobilnej:
-zauważyłem że moja Lumia 640 po aktualizacji do WM10 wolniej się ładuje, ładowarka gdzieś mi nie łączy czy to norma?
-czy kafelek kalendarza wkoncu jest dynamiczny? bo bywają dni że mi nic nie wyświetla albo pokazuje wczorajszy dzień.

AntyHaker   22 #6 13.11.2016 18:37

@darek719: 1. U mnie pod tym względem bez zmian, ładuje się tak jak zawsze.
2. Znany błąd - nie jest to nagminne, ale zdarza się i to nawet na desktopie ^^

darek719   40 #7 14.11.2016 11:51

@AntyHaker: To sprawdzę kabel od ładowarki....
A co z kalendarzem? "nie jest to nagminne, ale zdarza się" - to znaczy u każdego i w każdej aktualizacji?

AntyHaker   22 #8 14.11.2016 13:39

@darek719: Dokładnie tak - problem ten przewija się od czasu pierwszych testowych wersji Win10. No a przynajmniej u mnie :P

darek719   40 #9 14.11.2016 14:05

@AntyHaker: Własnie drażni mnie to najbardziej, ciągle to samo, restart telefonu pomaga ale tylko na chwile.

AntyHaker   22 #10 14.11.2016 14:15

@darek719: Pomaga zmiana systemu operacyjnego :P

darek719   40 #11 14.11.2016 15:59

@AntyHaker: Nie dzięki, nie skorzystam ^^

AntyHaker   22 #12 14.11.2016 22:54

@darek719: Nie narzucam niczego :D

msnet   22 #13 15.11.2016 17:06

@darek719: U mnie kafelek od kalendarza zawsze działał poprawnie i tak jest nadal. Zarówno na Lumii, jak i na PC.

AntyHaker   22 #14 15.11.2016 19:49

@msnet: Szczęściarz :P

darek719   40 #15 16.11.2016 12:03

@msnet: to dziwne, u mnie od początku są z nim problemy, chyba nie było dnia aby działał normalnie jak należy.

kopratko   6 #16 17.11.2016 08:30

Od kilku kompilacji mam (miałem?) problem z pobieraniem kolejnych wersji. Za każdym razem musiałem zmieniać datę o 7 dni do przodu by telefon zaczął wykrywać nową wersje. Sklep z aplikacjami nie potrafił wyszukać aktualizacji. No i ogólnie pojawiały się problemy z aplikacjami (nie działały właściwie lub nie uruchamiały się). Wczoraj postawiłem telefon od 0. Zainstalowałem przez WDRT oficjalną wersję do L950DS i rozpocząłem aktualizacje do najnowszej kompilacji w szybki kręgu. Zobaczymy co z tego będzie. :)
Od tygodnia kusi mnie tablet na Andrucie (Galaxy Tab A 10.1 2016). Nie wiem - czy to chwila słabości. Mam Tablet Lenovo na Windowsie - ale ze względu na małą ilość aplikacji w trybie metro leży i się kurzy.

AntyHaker   22 #17 17.11.2016 23:38

@kopratko: Jak Ci zbędny to możesz mi go odesłać - wcale się nie obrażę :P Byłbym nawet skłonny pokryć koszty wysyłki :D

Autor edytował komentarz w dniu: 17.11.2016 23:38

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.