Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Project Spartan w akcji — Microsoft niespodziewanie wypuszcza kompilację 10049

Microsoft stara się jak może, by wraz z premierą Windows 10 wszystkie spojrzenia zwróciły się w jego stronę. By raz za razem podgrzewać atmosferę powołano program Windows Insider, dzięki czemu wszyscy entuzjaści mogą brać czynny (przynajmniej w teorii) udział w powstawaniu nowej odsłony Windows. Za nami już kilka udostępnionych kompilacji oraz 3 wycieki, która systematycznie przybliżają nas do oficjalnej premiery. Wciąż jednak wiele pozostało do zrobienia, gdyż mimo iż Microsoft co chwila implementuje kolejne funkcje, to jednocześnie wciąż nowe dopisuje do listy przyszłych zmian. Nie tak dawno postanowiono nawet przyśpieszyć cykl wypuszczania kolejnych wersji do testów, gdyż dotychczasowy około miesięczny termin był dla co niektórych niewystarczający. Pierwszym tego przejawem była wczorajsza niezapowiedziana aktualizacja do buildu 10049, który sam w sobie niewiele wnosi, jednakże zawiera wyczekiwaną przez wielu rzecz - następcę Internet Explorera, przeglądarkę Spartan.

Aplikacje Modern oraz zapowiedź większych zmian

Nim jednak do niej przejdziemy, zajmijmy się wspomnianymi wcześniej drobnostkami, gdyż zbyt wiele ich nie ma. W zasadzie oficjalna lista zawiera aż 6 różnic względem poprzedniej kompilacji. Zmieniono nazwę aplikacji Alarmy na Alarmy i Zegar, a przy tym lekko podrasowano jej interfejs oraz ustawiono domyślnie biały/szary (na liście niby napisane biały, ale jak dla mnie to ewidentnie szary) motyw. Kolejną zmienią aplikacją jest Kalkulator, któremu pozamieniano położenie niektórych przycisków, a na cyfrach zastosowano pogrubienie. Ponadto, korzystając z mniejszego okienka ujrzymy teraz znacznie więcej opcji niż wcześniej, no i znów użyto tutaj białego/szarego tła. Ostatnim przemodelowanym programem jest Rejestrator głosu, u którego (jak się pewnie już domyślacie) również wprowadzono biały/szary motyw.
Niedawno sprezentowany nam Windows HELLO (nowy sposób na zabezpieczenia komputera za pomocą biometrii) doczekał się pierwszego odzwierciedlenia w systemie, które objawia się jak na razie niedziałającym oprogramowaniem Bio Enrollment.
Ostatnie 2 różnice to całkowicie nowe aplikacje do Muzyki oraz Wideo, które zostały pozbawione przedrostka Xbox. I tutaj postanowiono skorzystać z białego motywu, który w przyszłości będzie można dodatkowo zmienić na czarny (całe szczęście). Obie dostępne są za pośrednictwem Sklepu Beta i co ciekawe, ta pierwsza posiada wsparcie dla synchronizacji playlist za pośrednictwem OneDrive.

To by było na tyle, jeśli chodzi o aplikacje - sam osobiście zauważyłem jeszcze, że w centrum powiadomień pojawiła się kontrolka odpowiedzialna za oszczędzanie baterii. Przy tej okazji postanowiono lekko podrasować status baterii, który ukazuje się po kliknięciu w jej ikonę (na razie jest mało czytelny, no i nie aktualizuje się należycie).

Długo wyczekiwany Project Spartan

Skoro już w/w subtelne różnice są nam znane, to najwyższy czas przejść do gwiazdy wczorajszego buildu, który obecnie nosi nazwę Project Spartan. Choć w obecnej formie wciąż brakuje mu wielu zapowiadanych funkcji, to jednak 3 podstawowe filary omawiane na ostatniej konferencji zostały wdrożone. Tryb czytania oraz Lista lektur znalazły tutaj swoje miejsce, choć ta druga opcja nie działa jeszcze tak jak powinna, gdyż nie synchronizuje się z zewnętrzną aplikacją o tej samej nazwie (no chyba, że nie powinna :D). Oddano nam zapowiadaną możliwość robienia notatek na dowolnych witrynach lub dodawania na nich komentarzy, w celu późniejszego podzielenia się z nimi za pośrednictwem maila czy komunikatorów. Silnik Edge zastąpił pełnego zbędnego bagażu Tridenta, dzięki czemu będzie w większym stopniu podążał za standardami - już teraz pod wieloma względami jest znacznie lepszy, a to dopiero jego początek na ścieżce rozwoju. No i na koniec warto odnotować wsparcie dla Cortany, zarówno z poziomu paska adresu jak i menu kontekstowego - oczywiście wciąż nie dla naszego regionu. W dalszym ciągu jednak wiele funkcji po prostu nie działa, jak podgląd na historię przeglądanych witryn czy okienko pobierania, a i same ustawienia nie są zbyt obszerne.
Miejmy nadzieję, że do czasu ostatecznej premiery Microsoft popracuje co nieco nad brakami, zwłaszcza nad dostosowaniem Spartana do obsługi dotykiem, gdyż w obecnej odsłonie nie jest to zbyt wygodne. No i sam silnik Edge nie powala w swoim obecnym stadium, gdyż w teście HTML5 osiąga zaledwie 375 punktów - wraz z wprowadzeniem zapowiedzianych zmian powinno się to poprawić.
Na dzień dzisiejszy samo funkcjonowanie przeglądarki jest poprawne, choć jej apetyt na zasoby systemowe wydaje się być większy, aniżeli poprzednika. Ponadto, lubi się czasem przyciąć czy wyłączyć, choć zdarza się jej to raczej rzadko.

Podsumowanie

Jak więc widać (co zresztą sugeruje i numeracja) zmian w tej kompilacji nie ma zbyt wiele. W zasadzie została ona wypuszczona prawdopodobnie po to, by wreszcie sprezentować Project Spartan szerszej publiczności, aby rozpocząć zbieranie feedbacku. Jeśli zaś chodzi o samą kompilację to działa ona zauważalnie szybciej od poprzedniej, jednak wciąż trapi ją ten sam problem - złe skalowanie niektórych aplikacji modern. Poza tym, gdzieś zginęły ustawienia kopii zapasowej w chmurze, ustępując miejsca tej lokalnej.

Jako ciekawostkę warto dodać, iż w aplikacji Kalkulator podczas przeliczania niektórych jednostek podawany jest nam nie tylko dokładny wynik, ale i coś jeszcze - przykładowo podczas zamiany funtów na kilogramy widzimy dodatkowo przybliżoną równowartość w ilości piłek czy słoni.

Czy więc tą kompilację polecam? Jak najbardziej - zwłaszcza, że wraz z nią możemy przetestować całkowicie nową przeglądarkę od Microsoftu. Windows 10 powoli zaczyna nabierać coraz realniejszych kształtów, co w sumie nie powinno dziwić, gdyż premiera już niebawem. Gdyby jak zwykle ktoś był zainteresowany dokładnym wglądem w przeszłe, jak i przyszłe zmiany to odsyłam na oficjalną stronę.

 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
  #1 04.04.2015 23:34

Czemu uparcie każdym razem piszesz o liście zmian na oficjalnej stronie jak ta strona nie ma nic wspólnego z Microsoftem.

adrian218   8 #2 04.04.2015 23:43

A te tapety też dostajemy na pokładzie z nowym bullidem ?

pionner   10 #3 04.04.2015 23:50

Nie wiem czy mają to w planach, ale jeśli nie wprowadzą sklepu i łatwego zarządzania dodatkami jak od lat jest u konkurencji, to nic tym Spartanem nie zyskają. Przeglądanie sieci bez Adblocka jest masochizmem :)

AntyHaker   23 #4 05.04.2015 01:21

@adrian218: Nie, ale jakiś czas temu MS je udostępnił >> http://www.neowin.net/news/microsoft-offers-new-wallpapers-as-a-little-something... - zaś tą jednorożcem z jakiegoś fanpage pobrałem, nie pamiętam z którego dokładnie xP

@pionner Dodatki planują, jednakże w dniu premiery dostępne nie będą. Poza tym, od dziś możesz mnie nazywać masochistą, gdyż AdBlocka nie używam xP

Autor edytował komentarz.
  #5 05.04.2015 09:21
arekman5   9 #6 05.04.2015 10:42

Czy jeśli uruchomię Windows 10 na noc, włączę update i zostawię do rana, zaktualizuje się sam, czy trzeba ręcznie aktualizować? Chętnie bym się nim pobawił jednak strasznie mi się nie chce czekać aż się zaktualizuje. :D

msnet   22 #7 05.04.2015 10:48

W spartanie - z którego korzystam ostatnio często - irytuje mnie w zasadzie tylko brak możliwości wpisywania czterech polskich liter, a wbudowany słownik nie zawsze potrafi sam dokonać odpowiednich poprawek.

msnet   22 #8 05.04.2015 11:14

@arekman5: Windows 10 potrafi się zaktualizować sam, bez ingerencji użytkownika

xomo_pl   24 #9 05.04.2015 12:02

coraz więcej zmian na lepsze ale do dobrego daleka droga :D

Przeglądarka bez wersji mobilnej n najpopularniejsze platformy i bez adblocka to tylko narzędzie do pobrania konkurencji :D

AntyHaker   23 #10 05.04.2015 13:19

@arekman5 Zaktualizuje się sam - jedyne co Ci pozostanie to ostateczna konfiguracja = utworzenie konta użytkownika / ponowne zalogowanie się do konta Microsoft.

@msnet Co ciekawe, te polskie znaki nie działają w polach tekstowych, ale już w pasku adresu bez problemu ^^

@xomo_pl Ano, w buildzie z wycieku dodali już nową aplikację do kalendarza oraz poczty ^^ A co do Spartana - wersja na inne platformy MOŻE pojawi się w przyszłości, a AdBlock jest zbędny moim zdaniem (wystarczą listy znane z IE).

msnet   22 #11 05.04.2015 13:24

@AntyHaker: To rzeczywiście ciekawe. Gdy się wysyła z poziomu Spartana opinię, też bez problemu można pisać po polsku.

AntyHaker   23 #12 05.04.2015 13:28

@msnet: O widzisz, na to nie zwróciłem uwagi :D No nic, biorę się za instalację nowego wycieku to zobaczę czy to poprawili.

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #13 05.04.2015 13:29

@AntyHaker A są już dorzucone narzędzia deweloperskie do tej wersji?

msnet   22 #14 05.04.2015 13:30

@djfoxer: są - jeśli mowa o Spartanie :)

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #15 05.04.2015 13:36

@msnet: Jakieś duże zmiany w stosunku do narzędzi z IE11?

AntyHaker   23 #16 05.04.2015 13:39

@djfoxer: Z tego co wiem to są one przeniesione 1:1, a w zasadzie nawet nie tyle przeniesione, co otwiera te z IE - aczkolwiek ja się nie znam, opieram się na tym co pisali inni xP

msnet   22 #17 05.04.2015 13:46

@djfoxer: Jest to dokładnie to samo. Jedyna różnica to to, że w Spartanie otwierają się w nowym oknie.

djfoxer   19 #18 05.04.2015 14:40

A to szkoda, może w finalnej coś nowego wrzucą. Nadal w Chromie narzędzia dev są dużo przyjemniejsze niż w IE. Poczekamy :) Thx.

xomo_pl   24 #19 05.04.2015 22:48

@AntyHaker: Słowo klucz- może. Póki nie zobaczę choćby wersji testowej na urządzenia mobilne to
nie uznam Spartana za wart uwagi produkt :D

Brak Adblocka to już w ogóle paranoja - to, że się bez tego da korzystać z sieci to oczywiste, ale o wiele
przyjemniej jest pousuwać wszelkie reklamy ze stron czy też wtyczki FB...

grajekk   12 #20 05.04.2015 23:33

Jak by Spartan miał AdBlocka dla urządzeń mobilnych, mielibyśmy naprawdę porządny produkt. A gdyby jeszcze został wydany na Androida, to by zrobił niezłe zamieszanie. Obecnie środowisko androida musi wybierać: albo AdBlock i Firefox, albo oszczędzanie danych internetowych i Chrome.

AntyHaker   23 #21 05.04.2015 23:43

@xomo_pl: Ano może, dlatego nawet to słowo zaakcentowałem ^^ Ciężko uznać za godne uwagi coś, do czego nie ma się dostępu - taka mała niespójność :D

Jak pisałem - wystarczą filtry znane z IE i ludzie będą zadowoleni.

@grajekkRaczej wątpię - to wciąż produkt Microsoftu, a do takowych użytkownicy Androida są zazwyczaj uprzedzeni.

  #22 06.04.2015 00:10

Jeszcze jedna dość istotna rzecz - którą MS mógłby wprowadzić a w zasadzie.. usunąć. Mówię o kolorach okienek. Aplikacje Modern mają biały, natomiast przy nieaktywnym oknie szary i tak też powinno być w zwyczajnych aplikach a nie, że można sobie różowy ustawić no litości. To taki szczegół ale to boli..

xomo_pl   24 #23 06.04.2015 00:25

@AntyHaker: gdzie tam - dobre appki są w Google play doceniane przez użytkowników... problem w appkach od MS jest tylko częsty brak zapisu lokalnego i za to należą się całkowicie słusznie baty w ocenach....

AntyHaker   23 #24 06.04.2015 01:26

@xomo_pl: Bo wiesz, użytkownicy Androida są przyzwyczajeni do tego, że wszystko "należy" im się za darmo, a jak już trzeba zapłacić to "należą się całkowicie słusznie baty w ocenach" ^^

xomo_pl   24 #25 06.04.2015 10:20

@AntyHaker: taki onenote android nawet nie ma wersji premium, gdzie byłaby opcja zapisu lokalnego.... dlatego appki dostają baty bo jeszcze ludzie nie są tak zaślepieni pseudo wygodą chmury i chcą mieć swoje pliki przede wszystkim u siebie, potem opcjonalnie w chmurach. Problem w tym, że MS nie daje wyboru.... a darmowe produkty konkurencji to oferują więc po co się męczyć z appkami MS... To samo pakiet Office na androida... też brak takiej opcji więc i oceny lecą.. sam nawet dałem za ten brak zapisu lokalnego 2 gwiazdki mniej...

ISeeYou   1 #26 06.04.2015 11:47

Te ikony bym jeszcze jakoś przebolał, ale to
http://i.imgur.com/pApOqPz.png
jest po prostu paskudne. Jakikolwiek linuksowy WM wygląda lepiej niż to.

ludendorf   7 #27 06.04.2015 13:41

Skusiłem się znowu na instalacje 10'tki :)
W najnowszym buildzie
-kopia zapasowa nie działa
-aplikacja poczty już się wysypała i konieczna jest ponowna instalacj,a po jej wykonaniu dalej nie śmiga
-menu start czasami się sypie, nie da się wyłączyć komputera bo przycisk zniknął :P oczywiście alf+f4 albo win+x więc na lajcie można inaczej

To tyle w skrócie, reszta na plus. Chodzi jak burza

@ISeeYou
dla mnie świetne zmiana, idealnie pasuje w systemie, ale kwestia gustu wiadomo

Autor edytował komentarz.
Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #28 06.04.2015 18:31

@AntyHaker: Jesteś jednym z tych oburzonych na Google i poniżej zrobiłem screen z przetłumaczonym wątkiem z tej dawnej historii, gdzie autor przypomina o negatywnej kampanii reklamowej Microsoftu zwanej Scroogled jak i odmówienie wsparcia dla ich kalendarza w W8.1.

Następstwem tych postępowań Microsoftu było odmówienie umieszczenia aplikacji Google w tym Youtube na ich systemie mobilnym.

Więc Microsoft wcale nie jest taki święty jak ci się wydaje i to, że nie masz Googlowskich aplikacji na swoim telefonie, to jednak wina Microsoftu.

http://www.awesomescreenshot.com/image/36054/ec230e07da077df44fdf312a713792ee
http://www.pcworld.com/article/2906151/leaked-windows-10-build-brings-google-cal...

W10 ma to być naprawione i kalendarz Google ma dostać to wsparcie, widocznie ktoś wreszcie poszedł tam po rozum do głowy.

Autor edytował komentarz.
  #29 06.04.2015 22:33

@ludendorf: Byłoby ok, ale lepiej by wyglądały wyśrodkowane w pionie - co się sprawdzało w ramkach okien W8 niekoniecznie posuje do W10. Zwłaszcza, że w appkach modern są właśnie wyśrodkowane w pionie.

AntyHaker   23 #30 07.04.2015 00:45

@xomo_pl: Nie ma? Wydawało mi się, że przy posiadaniu Office 365 jest takowa opcja - niby mogę się mylić, bo takowej subskrypcji nie posiadam (ani odpowiedniego urządzenia, by to sprawdzić), jednak wydaje mi się, że mam rację ^^

@ISeeYou W sensie co w tym złego? Widziałem gorsze, zapewniam.

@ludendorf Najnowszy oficjalny czy z wycieku? ^^

@Roman Brzeszczyszczykiewicz Wsparcie dla kalendarza Google (zapewne chodzi Ci o CalDAV?) jest zapewnione od Windows Phone 8 (a to, że nie zrobili tego w Win10 - cóż, ich wybór. W sumie nie pamiętam jak w poprzednim buildzie, ale w najnowszym działa to bez problemu faktycznie). Początek komentarza to zwykły bullshit, bo nie jestem niczym oburzony, gdyż i tak z tych aplikacji nie korzystam xP

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #31 07.04.2015 08:21

@AntyHaker: tylko trzeba odróżnić Office Mobile od Office for Tablet:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.officehub
zapis tylko w chmurze.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.word
office Word/excel/PP/Outlook for Tablet teoretycznie ma zapis offline ale to już wymaga wykupienia subskrypcji Office 365 jeśli tablet ma ekran >10.1" Nie da się w żaden sposób tego kupić osobno i nie jest dostępne na urządzenia poniżej 7" więc wszelkie phablety i smartfony nie mają do tego dostępu i są skazane na Office mobile, który jest zależny od chmury.
Pozostaje kwestia OneNote, który nie ma płatnej wersji i jest uwiązany do chmury. Nic dziwnego, że za takie praktyki poleciały negatywne oceny w GP....

ludendorf   7 #32 07.04.2015 18:59

@AntyHaker: najnowszy oficjalny 10049

AntyHaker   23 #33 07.04.2015 22:08

@xomo_pl: No widzisz, nie wiedziałem że to tak zagmatwane jest :D Coś mi tam świtało, ale jak widać nie do końca - dzięki za wytłumaczenie.

@ludendorf To dziwne, bo na niej (jak i na najnowszym wycieku) menu start nie sprawia mi żadnych problemów, choć jak w tekście zaznaczyłem kopia zapasowa faktycznie nie działa (na 10051 również).

darek719   40 #34 08.04.2015 18:47

przez te twoje wpisy mam ochotę na testy win10 :p

AntyHaker   23 #35 08.04.2015 19:40

@darek719: A testuj - już niebawem kolejny build powinien być :D

darek719   40 #36 08.04.2015 21:37

@AntyHaker: jeszcze się waham.. problem w tym ze mam tylko jeden komputer do dyspozycji, a wirtualnie to nie testy... :p

AntyHaker   23 #37 09.04.2015 00:06

@darek719: No to drugi system, co za problem? ^^ Ja mam Fedorę Rawhide + Windows 10 wiec w ogóle nie mam stabilnego systemu i jakoś daję radę xP W piątek testowa wersja Windows 10 Mobile ^^

darek719   40 #38 09.04.2015 17:09

@AntyHaker: hehe.. przemyśle to :p a moze juz niedługo wydadzą RC...

AntyHaker   23 #39 09.04.2015 21:46

@darek719: RC ma być ponoć wybierane już pod koniec kwietnia ^^ Na razie mowa jest jedynie o 10056 i na tym się będę skupiać xP

przemor25   14 #40 18.04.2015 20:38

@Roman Brzeszczyszczykiewicz: Czyli Google strzelił tradycyjnego kobiecego focha. Ale już niedługo będą w plecy o 6 miliardów. I wreszcie doczekam się okna wyboru wyszukiwarki ;)

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #41 19.04.2015 00:00

@przemor25: To sie dopiero okaze, decyzje nie zapadly. Wyszukiwarke mozesz sobie w bardzo prosty sposob ustawic jaka chcesz, nawet Binga ;)

przemor25   14 #42 19.04.2015 21:25

@Roman Brzeszczyszczykiewicz: W Unii Europejskiej obowiązuje prawo antymonopolowe. Skoro Google działa w Europie to musi się do niego dostosować. Kim niby są, żeby stać ponad prawem? I albo się obroni albo pieniądze popłyną strumieniem z USA do Europy.

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #43 19.04.2015 22:51

@przemor25: Gorna granica tej kary, to 6 mld euro. Bedzie jakis pozorny proces dla prasy, Gogle zaplaci z 2-3 miliardy i wszystko wroci po staremu :)

przemor25   14 #44 20.04.2015 21:58

@Roman Brzeszczyszczykiewicz: Jakiejkolwiek wysokości będzie to kara, stare już nie wróci, bo Google będzie musiało wdrożyć zalecenia jakie nałoży Komisja Europejska. Bo to, że powinni coś zmienić to jest konieczność :)