Testowe kompilacje Windows 10
liczba publikacji: 162pierwszy wpis: 12 Października 2014ostatni wpis: 20 Lutego 2021

Window 10 jako główny system okiem przeciętniaka - kompilacja 9841

Rozwój systemów operacyjnych jest ostatnimi czasy dość intensywny. Pojawianie się kolejnych graczy stymuluje całą resztą do udoskonalania swoich produktów. ChromeOS od samego początku tworzony zgodnie ze specyfiką radzi sobie coraz lepiej. OS X niezależnie od tego co wprowadzi i tak będzie rozchwytywany - rzesza oddanych fanów robi swoje. Natomiast od Windows odsuwa się coraz więcej osób, gdyż lata jego stagnacji coraz dotkliwiej dają o sobie znać. W zasadzie można śmiało napisać, że z każdą kolejną wersją po Viście zmieniało się jedynie UI.

Windows 10 w kompilacji 9860 — co poprawiono, a co zepsuto

Od premiery pierwszej kompilacji Windows 10 minął już prawie miesiąc. Dość dobrze przyjęty i nad wyraz stabilny szybko zdobył większe uznanie wśród ludzi. Nie ma co się nad tym zbytnio rozpisywać, gdyż wszystko zostało już opisane. Poza tym, jakieś 2 tygodnie po nim wydano kolejny build oznaczony numerem 9860 (poprzedni 9841), który niestety pod pewnymi względami nie jest już tak udany jak poprzednik.

Nowe problemy

System jako tako wciąż stabilnie działa i nie zasypuje nas błędami, aczkolwiek posiada on kilka zgrzytów.

Windows 10 i jego kompilacja o numerze 9879 — głównie zmiany wizualne

Microsoft od pewnego momentu stara się nie próżnować i raz za razem aktualizuje swoje oprogramowanie oraz usługi. Zabawne w tym wszystkim jest to, iż otwarte podejście do wspierania innych platform sprawia, że cierpi na tym ich własny Windows Phone. Jego wersja 8.1 dawno nie widziała żadnego uaktualnienia, które choćby w minimalny sposób zwiększyłaby możliwości naszych smartphone. Zapowiedziana jakiś czas temu aktualizacja Denim niestety zalicza kolejne obsuwy - swego czasu miała być na początku listopada, aktualnie już końcem grudnia, a kto wie co będzie dalej.

Windows 10 kompilacja 9888 - jak sprawuje się najnowsza wersja z wycieku

Microsoft przy okazji Windows 8 przyzwyczaił nas do wycieków kolejnych jego kompilacji. Z racji, iż nie był to oficjalny sposób dystrybucji zmuszeni byliśmy raz za razem przeinstalować nasz system. Przy okazji Win10 Microsoft poszedł na rękę wszystkim testerom i uruchomił specjalny program - Windows Insider. Dzięki niemu kolejne odsłony były pobierane wprost z systemu i z jego poziomu dokonywaliśmy uaktualnienia - bez utraty jakichkolwiek danych.

Przy okazji ostatniej takiej wersji zaznaczono, iż nie będzie już kolejnych przed styczniem przyszłego roku.

Prosty sposób na naprawę błędu aktualizacji aplikacji Poczta, OneNote oraz Czytnik w Windows 10

Wszyscy korzystający z testowych wydań Windows 10 zapewne zauważyli, iż występuje w nich dość irytujący problem. Podczas próby aktualizacji niektórych aplikacji pisanych dla ModernUI każdorazowo otrzymujemy błąd, który uniemożliwia ich uaktualnienie. Całe szczęście znaleziono na tą dolegliwość względnie prosty sposób, który zamyka się w kilku krokach, zależnie od programu objętego w/w dolegliwością.

Przede wszystkim musimy otworzyć powłokę PowerShell w trybie administratora.

Następny wyciek i kolejne nowości — kompilacja 9901 przynosi znaczące zmiany

Microsoft przy okazji kompilacji 9879 zapowiedział, iż jest to ostatnie oficjalne wydanie w tym roku. Wiele osób było niezadowolonych z takowej decyzji, dlatego też wspomniano o wielkich zmianach, jakie firma szykuje dla użytkowników Windows Insider. Miałyby być one zaprezentowane początkiem przyszłego roku, a dokładnie na specjalnie w tym celu zorganizowanej konferencji datowanej na 21 stycznia. Jednakże nikt nie lubi "długo" czekać, dlatego też szybko pojawił się wyciek (9888), a zaraz po nim kolejny.

Windows stał się „awesome” — kompilacja 9926 w codziennym życiu

Microsoft jeszcze w listopadzie zapowiedział, iż zaplanowana na 21 stycznia kompilacja będzie dla użytkowników Windows 10 prawdziwym przełomem. Miała nam ona wynagrodzić dość długi okres oczekiwania, który na szczęście przerywany był wyciekami (zapewne kontrolowanymi) kolejnych buildów. Jak to zwykle bywa nowa odsłona zaliczyła lekką obsuwę i możliwość pobrania miała pierwotnie pojawić się dopiero tydzień po konferencji

Windows 10: kompilacje 10036 oraz 10041 — pierwsze z linii impressive

Podczas styczniowej konferencji Microsoft sprezentował nam pierwszą (i jak się okazało ostatnią) kompilację z linii AWESOME, która miała być znacznym skokiem jakościowym względem poprzednich wydań. O ile faktycznie odsłona ta znacznie zyskała na stabilności i niezawodności, o tyle na próżno było w niej szukać jakiś nadzwyczajnych nowości - mimo to warto było ją zainstalować. Przy okazji poinformowano nas, iż kolejne buildy będą pojawiać się co około miesiąc - okazało się to oczywiście zwykłą kpiną.

Project Spartan w akcji — Microsoft niespodziewanie wypuszcza kompilację 10049

Microsoft stara się jak może, by wraz z premierą Windows 10 wszystkie spojrzenia zwróciły się w jego stronę. By raz za razem podgrzewać atmosferę powołano program Windows Insider, dzięki czemu wszyscy entuzjaści mogą brać czynny (przynajmniej w teorii) udział w powstawaniu nowej odsłony Windows. Za nami już kilka udostępnionych kompilacji oraz 3 wycieki, która systematycznie przybliżają nas do oficjalnej premiery. Wciąż jednak wiele pozostało do zrobienia, gdyż mimo iż Microsoft co chwila implementuje kolejne funkcje, to jednocześnie wciąż nowe dopisuje do

Outlook oraz Outlook Calendar w kompilacji 10051 pochodzącej z wycieku

Microsoft już jakiś czas temu zapowiedział nam, iż wraz z Windows 10 pojawią się całkowicie odmienione aplikacje do obsługi kalendarza oraz poczty, która będą sygnowane marką Outlook. Oczywiście zostaną one wydane w formie Windows Apps, przez co będą wspólne dla desktopowej i mobilnej wersji. Niestety, kolejne tygodnie mijały, a Microsoft wciąż nie chciał sprezentować nam owoców swojej pracy. Na szczęście z pomocą przyszła dobrze wszystkim znana grupa WZor, która postanowiła przerwać milczenie poprzez wypuszczenie w świat kompilacji 10051.