Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

U schyłku Threshold powitał nas Redstone — kompilacje 10586.36 (mobile) oraz 11082 (desktop)

Święta za nami, nowy rok już zagląda nam przez okno. Tą niemiłosierną nudę jeszcze przed świętami postanowił lekko zniwelować Microsoft, który zdecydował się na wydanie dwóch ostatnich kompilacji w mijającym 2015 roku. Pierwsze wydanie z gałęzi Redstone trafiło na nasze desktopy i choć nie przyniosło ono ŻADNYCH zmian w stosunku do ostatniego z linii Threshold 2, to jednak warto o nim wspomnieć. Jeśli zaś chodzi o drugi build to tutaj wciąż mamy do czynienia z nieustannie łatanym, mobilnym TH2 – niestety ten dalej szału nie robi.

Desktop

Jak pisałem wyżej, kompilacja 11082 nie przynosi żadnych widocznych dla użytkownika zmian – co nie oznacza, że takowe w ogóle się nie pojawiły. Jest tak dlatego, iż w wydaniu tym skupiono się przede wszystkim na tzw. OneCore, dzięki czemu wszystkie odsłony Windows 10 będą sobie jeszcze bliższe. Przy okazji lekko zaktualizowano Microsoft Edge, którego numer wersji podskoczył z 25.10586 na 25.11082 - pojawiło się również niegdyś usunięte eksperymentalne wsparcie dla VP9 (dostępne z poziomu about:flags). Jakby tego było mało, dodano wstępne wsparcie dla rozszerzeń, aczkolwiek funkcja ta nie jest "oficjalnie" dostępna - ktoś bardziej obeznany w temacie się do niej dokopał i ją sobie uruchomił.
To tyle z nowości, przejdźmy teraz do błędów, gdyż tych trochę się pojawiło. Przede wszystkim dość irytująca jest przypadłość, która objawia się brakiem okna dialogowego przedstawiającego postęp kasowania / przenoszenie / kopiowania plików. Oczywiście wszystko cały czas się odbywa w tle bez przeszkód, aczkolwiek przy większej ilości danych jest to męczące- trzeba to samemu dokładnie kontrolować, by zbyt wcześnie nie odłączyć zewnętrznej pamięci (czy coś). Microsoft wspomina jeszcze o ewentualnych problemach z instalacją paczek językowych, lecz u mnie one nie wystąpiły i co ciekawe, ładnie zachowało mi tą poprzednio zainstalowaną pomimo przeprowadzenia uaktualnienia z angielskiego obrazu płyty - dotychczas zawsze ją podmieniało. Problem w tym, iż nie wiem czy wreszcie zostało to poprawione, czy po prostu ma to coś wspólnego ze wspomnianym wcześniej błędem - liczę jednak na to, że to faktycznie naprawa irytującego niedociągnięcia.
Teraz przejdziemy do gwiazdy tegoż wydania, czyli Microsoft Edge – tak tragicznego działania już dawno nie przejawiał i mogę śmiało stwierdzić, że obecna odsłona jest ponurym żartem. Wszechobecne zamrożenia poszczególnych witryn lub całej przeglądarki są na porządku dziennym, aczkolwiek nie mam pojęcia od czego one zalezą. Czasem dochodzi nawet do tak "zabawnych" sytuacji, że dany portal zacina się każdorazowo przy próbie załadowania – nawet restart przeglądarki tutaj nie pomaga i po prostu nie idzie się na daną stronę dostać. Przy tej okazji zauważyłem ponadto, iż w takiej sytuacji nie możemy uruchomić drugiej tej samej witryny w karcie obok – przez chwile się ładuje i zaraz wraca do strony domowej. Jak na razie jednorazowo udało mi się doprowadzić do sytuacji, w której niby zamknięta karta YT dalej wydawała dźwięki - co ciekawe, po siłowym zamknięciu przeglądarki (normalnie się oczywiście nie dało) została ona normalnie przywrócona. Ogólnie mechanizm zarządzania kartami bardzo mocno szwankuje, gdyż nierzadko potrafi on zablokować daną kartę w taki sposób, iż zachowuje się niczym przypięta i nie można jej w ogóle zamknąć. Udało mi się jednak przez przypadek zauważyć, że wystarczy w niej wpisać nowy adres do strony i wtedy ów problem znika. Na sam koniec wspomnę o tym, że również PPM w polach tekstowych ma niemałe problemy, które objawiają się niemożliwością wywołania menu kontekstowego – "niestety lub stety" tylko we wspomnianych miejscach.
Jak więc widać najbardziej poszkodowanym jest w tej kompilacji Microsoft Edge, który sprawia dość irytujące problemy. Pomijając jednak to jestem zadowolony z ogólnej wydajności systemu, który nawet zaraz po zakończonym uaktualnieniu działał wybitnie szybko. Dotychczas nie było to tak oczywiste, gdyż jeszcze przez jakieś 30 minut Windows lubił sobie porządkować pliki, co negatywnie odbijało się na pracy dysku. Prawie całkowicie wyeliminowano również problem z powiadomieniami o możliwości odszyfrowania dysku zaszyfrowanego BitLockerem – o ile wcześniej bardzo rzadko się pojawiał, o tyle obecnie wyskakuje przy prawie każdym uruchomieniu systemu.

Bonusowo dodam, że okna zyskały jakieś ciemne, wąskie obramowanie, którego wcześniej raczej nie było - a przynajmniej tak mi się wydaje.

Mobile

Tutaj zbytnio nie ma się nad czym rozpisywać, gdyż udostępniona kompilacja jest jedynie typową „łatką kumulacyjną” zawierającą w sobie wyłącznie poprawki wykrytych błędów, bez żadnych nowych funkcji. Czy faktycznie da się to odczuć? W pewnym sensie na pewno, aczkolwiek wciąż kilka mankamentów pozostało. Ciężko mi ocenić czy to kwestia naleciałości pochodzących z poprzednich kompilacji czy faktyczne niedociągnięcia, gdyż w dalszym ciągu brakuje ostatecznego wydania, które mógłbym wgrać na czysto poprzez Windows Device Recovery Tool.
Przejdźmy jednak do konkretów, a więc wspomnianych błędów. Przede wszystkim w dalszym ciągu występują te, które opisałem w poprzednim wpisie. Podczas odpisywania z centrum powiadomień klawiatura niekiedy przyjmuje czarny kolor, podobny do tego obecnego w trybie wysokiego kontrastu (bez białych przerw pomiędzy poszczególnymi klawiszami). Może w tym ma być jakaś logika, która ja nie widzę? Nie mam pojęcia, aczkolwiek to niedociągnięcie jest już z nami na tyle długo, iż zaczynam tak podejrzewać.

Bardzo rzadko (ale jednak) po przejściu do listy wszystkich aplikacji od razu pojawia się klawiatura umożliwiająca nam wyszukiwanie programów. Po raz kolejny nie mam pomysłów na to dlaczego tak się dzieje, lecz jest to na tyle skrajna przypadłość, że da się z tym żyć.

„Opinie o systemie Windows” o których wspominałem w poprzednim wpisie dalej potrafią się samoczynnie wyłączyć przy „nieumiejętnym” korzystaniu z nich. Przypomnę, że chodzi tutaj o próbę wysłania opinii bez wcześniejszego wybrania odpowiedniej kategorii oraz podkategorii.

Na sam koniec wspomnę o oprogramowaniu nazwanym „Telefon” oraz „Wiadomości”. Ten pierwszy jak przycinał, tak dalej to robi podczas korzystania z dialera (choć trzeba przyznać, że jest to mniej dotkliwe niż kiedyś), natomiast drugi nie wyświetla powiadomień pochodzących ze Skype. O ile nowe wiadomości pojawiają się bez problemu na liście, o tyle żadnych banerów w związku z tym nie uświadczymy.

Podsumowując

Czy jestem zadowolony z postępu prac nad Windows? Jak zwykle wyłącznie częściowo, gdyż o ile Windows 10 w stabilnej odsłonie Threshold 2 nie sprawiał mi żadnych problemów, o tyle ta sama wersja (10586.36) w kontekście wydania mobilnego daleka jest od ideału. Ciekawi mnie jak to się wszystko ostateczne rozwinie i czy Windows 10 Mobile w styczniu (kiedy to ma wreszcie zacząć trafiać na starsze modele) będzie wreszcie gotowy. Im bliżej jestem końcowego terminu, tym bardziej w to powątpiewam – no ale wstrzymam się ze wszystkim do czasu aż wreszcie wgram go na czysto przez WDRT.

Jeśli zaś chodzi o desktopy – tutaj jak na razie nie ma co oceniać. Pierwsza kompilacja z gałęzi Redstone nie zaskoczyła nas niczym pozytywnym, a w zamian przytłoczyła problemami trapiącymi Microsoft Edge. W dalszym ciągu czekam na zapowiadane od bardzo dawna wsparcie dla rozszerzeń, które wreszcie się w niejawnej formie pojawiło.

Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie znacznie lepszy dla użytkowników Windows (zwłaszcza tych mobilnych), którzy mocno cierpią z powodu zacofania technologicznego. Konkurencja nie śpi i nieustannie się rozwija, natomiast Microsoft jest jakby zagubiony i niepewny – źle to wpływa na jego udziały rynkowe, które w dalszym ciągu plasują go daleko w tyle za głównymi rywalami.

PS.

Microsoft wraz z wydaniem ostatnich kompilacji zapowiedział, iż kolejne pojawią się dopiero w przyszłym roku (co raczej oczywiste) i wprowadzą od dawna wyczekiwaną przez Insiderów rzecz – przyśpieszenie wydawania kolejnych buildów w szybkim kręgu. Oczywiście przełoży się to na jeszcze częstsze występowanie błędów, toteż Microsoft zaleca wszystkim niezdecydowanym przejście do wolnego kręgu. Ja (co oczywiste) pozostanę w tej pierwszej grupie, by jeszcze częściej zasypywać Was moimi wypocinami – wiem, że bardzo na to czekacie.
 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
darek719   40 #1 29.12.2015 11:43

"Ja (co oczywiste) pozostanę w tej pierwszej grupie, by jeszcze częściej zasypywać Was moimi wypocinami – wiem, że bardzo na to czekacie." bardzo czekamy (a przynajmniej ja) ostatnio długo kazałeś czekać.... :p

AntyHaker   23 #2 29.12.2015 14:49

@darek719: Święta i te sprawy :P Poza tym, nie dzieje się nic takiego, żebym miał szczególne parcie na pisanie. Ot zwykłe poprawki i jeszcze większa ilość błędów :P

przemor25   14 #3 29.12.2015 20:52

Kilka screenshotów na szczęście się zachowało ;)

http://4dm7pi3anfms2bn7sk7u16h1.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/...

http://4dm7pi3anfms2bn7sk7u16h1.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/...

Słyszałem plotki, że w lutym mają wystartować rozszerzenia :)

foreste   16 #4 29.12.2015 20:59

Ja z th2 w buildzie 10586 niemogłem uruchomić programu windows insider po zalogowaniu na konto tylko był znak ze konto aktywne i ciągle rządał restartu przyczyń ustawień bezpieczeństwa konta po restarcie bez zmian było i nie umozliwiło pobranie redstone , windows 10 podstawiony był z iso 10586

ivellios   10 #5 29.12.2015 21:13

U mnie na stabilnej kompilacji win10 10586.36 przeglądarka Edge również zachowuje się dziwne. Potrafi się "zamrozić" na dowolnej stronie, "zamrażając" przy tym wszystko inne co korzysta z interfejsu Modern. Muszę siłowo zamykać Edge oraz aplikację "Filmy i TV", żeby przykładowo takie Menu Start wstało.

dthlfwp   7 #6 29.12.2015 21:50

Jesli w WIndows 10 Mobile też będzie sensowana baza rozszerzeń do Edge, to w końcu ten system będzie miał jakąś przewagę nad konkurencją. Taki Adblock/Ublock na pewno by się przydał na telefonie!

kkowalewski   8 #7 29.12.2015 22:04

Czekam na stabilną wersje W10Mobile, ale póki co WP 8.1 jest dla mnie, wystarczający. Przynajmniej ustawienia prywatności jestem w stanie opanować...

AntyHaker   23 #8 29.12.2015 22:52

@przemor25: Mam te zrzuty, pisałem o tym na portalu na którym niusy wrzucam :P Wydało mi się jednak wystarczające samo wspomnienie o pojawieniu się takowego wsparcia :D

@kkowalewski Bo ich po prostu nie ma?:P

@ivellios Norma - co komputer to inne problemy.

Autor edytował komentarz.
  #9 29.12.2015 23:06

Jednak w wersji 10586.36 poprawili coś co mnie cieszy. W Lumii 640XL w wersji 8.1, przy włączonej transmisji danych, włączonych modułach Wi-Fi i Bluetooth, telefon potrafił działać do 5 dni na jednym ładowaniu. Po przesiadce na wersje 10 włączenie jakiejkolwiek transmisji danych zżerało baterie w jeden dzień. Teraz po wgraniu 10586.36 wszystko wróciło do normy.

kkowalewski   8 #10 29.12.2015 23:17

@AntyHaker: Dlatego chyba długo wstrzymam się z aktualizacją lub podejrzę kolegów z 640-stką jak u nich działa i dopiero wtedy ewentualnie zdecyduję co dalej robię z tym.

AntyHaker   23 #11 30.12.2015 00:27

@kkowalewski: Nie bardzo rozumiem. Nie ma ich w WP8.1 - wszystko leci z automatu.

  #12 30.12.2015 02:01

> "w dalszym ciągu brakuje ostatecznego wydania"

Patrząc na to tempo i nowe błędy coś takiego jak ostateczne wydanie nie pojawi się nigdy ;o)

  #13 30.12.2015 14:33

@kkowalewski: Dodaj coś do dyskusji może? A nie jak blondynka opisuje coś a ty że czekasz aż dodadzą darmowe waciki do zestawu.

AntyHaker   23 #14 30.12.2015 21:06

@Marco76 (niezalogowany): Być może :P

Piter432   10 #15 15.01.2016 20:50

A ja mam dość nietypową prośbę związaną z Windowsem 10, oczywiście na komputery. Jest ktoś w stanie „wyciągnąć” wszystkie dźwięki z najnowszej wersji Windowsa 10 (najlepiej jakby to była zarówno testowa, jak i ta najbardziej stabilna), które są zapewne w „C:\WINDOWS\Media” i przesłać je tutaj w postaci linka do ściągnięcia jako archiwum np. rar lub zip? Szukałem u Wujka Google dźwięków Windowsa 10, a dokładniej z najnowszej kompilacji, jaką w ogóle wydał Microsoft, ale kappa, niestety albo szukać nie umię :P

@AntyHaker: Jak coś to, Cię tutaj oznaczam. Może mnie „poratujesz” :P

AntyHaker   23 #16 15.01.2016 22:13

@Piter432: https://onedrive.live.com/redir?resid=ECD8A13904D58D0B!1178191&authkey=!AICh... jak pobierzesz to pisz, usunę linka :P To z kompilacji 11099.

Autor edytował komentarz.
Piter432   10 #17 18.01.2016 17:56

@AntyHaker: O, szybko mi odpisałeś :P W każdym razie pobrałem sobie :)

AntyHaker   23 #18 18.01.2016 20:05

@Piter432: Czas reakcji ma niebagatelne znaczenie :P