Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10 Mobile w kompilacji 10572 – całość wreszcie nabiera ostatecznego szlifu

Program Insider wydany z myślą o Windows Phone jest już z nami od dłuższego czasu. Od tamtego dnia wszyscy zainteresowani są w stanie pobierać wczesne wydania Windows 10 Mobile, które dawały nam dość duży wgląd w poszczególne etapy powstawania tegoż systemu. Choć czasami bywało ciężko i w zasadzie trzeba było cofać się do WP 8.1, to jednak wiele osób korzysta z tej możliwości aż do teraz. Czy było warto? Uważam, że jak najbardziej, choć na pewno nie dla każdego. Osoby wymagające od swojego urządzenia niezawodności na pewno się ze mną nie zgodzą, aczkolwiek wszelacy maniacy mojego pokroju zapewne staną za mną murem.

Tak czy siak nieubłaganie zbliżamy się do końca tej wyboistej ścieżki, czego dość dobitnym dowodem jest ostatnia kompilacja o numerze 10572. Co prawda nie zawiera ona żadnych spektakularnych nowości, gdyż postanowiono wreszcie skupić się na ostatecznych szlifach, by w dniu premiery dało się z Windows 10 Mobile korzystać. Czy się to udało? Oceńcie sami.

Poprawki stabilności i nie tylko

Pierwsze co rzuca się w oczy to znacznie („bardzo znacznie”) zwiększona stabilność i szybkość całego systemu – zarówno wbudowanych w system aplikacji, jak i tych zewnętrznych. Spowolnienia i przycinki wreszcie odeszły w niepamięć, a i bateria odetchnęła z ulgą, przez co osiągam wyniki zbliżone do tych na stabilnym Windows Phone 8.1. Ponadto wyeliminowano kilka trapiących mnie błędów, które towarzyszyły mi praktycznie od samego początku przygody z testowymi kompilacjami. Nareszcie słownik nie wrzuca mi słów rozpoczynających się wielką literą w środek tworzonego zdania, co było momentami wysoce irytujące – zaburzało to pewną harmonię. Podczas ściągania aplikacji ze sklepu od razu pokazują się one na liście wszystkich programów, a nie dopiero po całkowitym pobraniu – niby drobiazg, jednak zdążyłem się już do tego przyzwyczaić przez 4 lata korzystania z tego systemu.

Pewnych dodatków funkcjonalnych doczekały się również wspawane w system aplikacje, takie jak Microsoft Edge(1), Cortana(2), Kontakty(3), Telefon(4), Wiadomości(5) czy Ustawienia(6, 7, 8, 9). By się w tym wszystkim nie pogubić idźmy po kolei, od lewej do prawej.

  1. W jego przypadku pierwsze co rzuca się w oczy to wydzielenie wersji silnika EdgeHTML od numeru całej przeglądarki – ten pierwszy jest w odsłonie 13.10572, natomiast drugi ma oznaczenie 25.10572. Postanowiono rozdzielić również zbiorczy przycisk Hub na Ulubione, Pobierane, Historia oraz Do przeczytania. Choć po kliknięciu w którekolwiek z nich wciąż przenoszeni jesteśmy do zbiorczego panelu, to jednak szybciej możemy przedostać się do tego nas interesującego. Analogicznie do desktopowej wersji dodano możliwość włączenia / wyłączenia synchronizacji ulubionych i listy stron do przeczytania na później oraz pojawił się panel odpowiedzialny za zmianę domyślnej wyszukiwarki. Szczególnie pożądane były właśnie te dwie ostatnie funkcje, toteż dobrze, że wreszcie się one pojawiły – szkoda tylko, że w desktopowej odsłonie nie było ich już w dniu premiery. Ostatnia zauważona nowość dotyczy paska adresu, który to zyskał możliwość wyświetlania podpowiedzi / sugerowanych witryn podczas wpisywania w nim ciągu liter.
  2. Asystent głosowy wydaje się być na szczycie priorytetów w Microsofcie, toteż i dla niego przygotowano kilka niemałych nowości. Przede wszystkim warto odnotować, że Cortana jest w stanie powiadomić nas o nieodebranych połączeniach oraz wiadomościach, a i wysłanie odpowiedzi nie będzie żadnych problemem – oczywiście również na klasycznym Windows 10. By to w ogóle funkcjonowało wymagana jest jednak najnowsza mobilna i desktopowa kompilacja. Ponadto ów asystent doczekał się integracji z usługą Uber, którą na pewno docenią użytkownicy z niej korzystający – cała reszta (w tym my, Polacy) musi jak zwykle obejść się smakiem.
  3. Tutaj nie ma zbyt wiele zmian, a w zasadzie jest tylko jedna – udoskonalony żywy kafelek, który wyświetla teraz większe, stykające się okręgi. Niby drobna zmiana, aczkolwiek w moim odczuciu wygląda to znacznie lepiej – wcześniej awatary były zbyt małe, a przez to niekiedy nieczytelne.
  4. W przypadku tej aplikacji również nie mam zbyt wiele do napisania, aczkolwiek coś nowego udało mi się znaleźć - w zasadzie było to już od poprzedniej kompilacji, lecz dopiero teraz pojawiło się to w ustawieniach. Otóż możemy dowolnie włączać / wyłączać wibrację pojawiającą się podczas odebrania naszego połączenia – w poprzedniej odsłonie (10549) było to na stałe uruchomione. Ponadto wreszcie dodano możliwość edytowania już wpisanego numeru, dzięki czemu nie musimy go przepisywać od nowa by zmienić jedną cyfrę – niby oczywista rzecz, aczkolwiek długo przyszło nam na nią czekać.
  5. Jeśli zaś chodzi o Wiadomości, to tutaj różnic jest trochę więcej. Przede wszystkim oddano nam dowolność wyboru w kwestii synchronizacji naszych SMS – odpowiedni suwak pojawił się w ustawieniach. Ponadto w głównym menu pojawiła się ikonka uruchamiająca globalną wyszukiwarkę, dzięki czemu podobnie jak w Windows Phone 8.1 przeszukamy całą naszą historię konwersacji. Na zakończenie warto wspomnieć o dodaniu wsparcia dla popularnych gifów, przez co wysłanie ich poprzez MMS nie będzie już żadnym wyzwaniem.
  6. W przypadku Ustawień jak zwykle obserwować możemy najbardziej burzliwe zmiany. Przede wszystkim w oczy rzuca się całkowicie nowy panel odpowiedzialny za zarządzanie pamięcią, który teraz jest analogiczny do tego obecnego w Windows 10. Postawiono na kolorowe odwzorowanie objętości poszczególnych składowych pamięci(podobnie jak w Androidzie) i co ciekawe, wreszcie działa to jak powinno. Chodzi mi tutaj o to, że po uruchomieniu czekamy dosłownie 2-3 sekundy na ukazanie się wyników, a nie po 2-3 minuty jak do tej pory – co ciekawe, ten sam problem trapił Windows Phone od samego początku pojawienia się tej funkcji.
  7. W części poświęconej odblokowaniu deweloperskiemu dodano opcję „Device Portal”, która pozwala nam diagnozować nasze urządzenie z poziomu desktopa. Choć ja osobiście nie potrafię z tej opcji jakoś kreatywnie skorzystać, to jednak wydaje mi się, że są osoby zadowolone z takiej możliwości.
  8. Jedną z najbardziej pożądanych funkcji jest niewątpliwie opcja wybrania miejsca pobierania map dla trybu offline, co pozwoli posiadaczom kart pamięci odciążyć co nieco ich urządzenie.
  9. Ostatnia zauważona zmiana przypada na panel odpowiedzialny za aktualizacje, który to jeszcze bardziej przybliżył się do swojego desktopowego odpowiednika. Postanowiono dodać do niego możliwość odroczenia w czasie aktualizacji, które to są obiektem sporu wielu osób – w końcu nie każdy chce je instalować, gdyż niekiedy potrafią one sprawiać problemy. Posunięcie to choć nie niweluje całkowicie problemu, to jednak pozwala w pewnym stopniu go zatuszować.
Bonusowo warto jeszcze wspomnieć o kilku innych nowościach, które rzucają się w oczy (uszy) w tej kompilacji. Chodzi tutaj przede wszystkim o nowe domyślne dźwięki powiadomień, które nieznacznie acz zauważalnie różnią się od tych obecnych w poprzednim wydaniu. Podrasowano również animację odblokowywania ekranu, która teraz wygląda zgoła inaczej. Wcześniej przesuwaliśmy całe zdjęcie do góry i tam ono „chowało” się za krawędź ekranu, a teraz do góry przesuwa się data i godzina, a ustawiony przez nas obrazek jakby rozpływa się w przestrzeni – wygląda to znacznie lepiej i nowocześniej. Ponadto, z nazwy systemu ostatecznie zniknął dopisek „Insider Preview”, a i przedstawia się on teraz jako wersja 1511 (listopad 2015) – sugeruje to rychłe pojawienie się wersji RTM, podobnie jak było w przypadku desktopowej odsłony. Ostatnia zauważona przeze mnie zmiana (choć to pewnie kwestia aktualizacji samej aplikacji, a nie całego systemu) dotyczy programu odpowiedzialnego za budzik. W momencie ustalania godziny jego uruchomienia poniżej wyświetlany jest pozostały czas do naszej pobudki – niby zbędny bajer, aczkolwiek czasem może się przydać (jeśli mamy problemy z matematyką :P).

Niestety i na błędy znalazło się miejsce

Nie ma ich zbyt wiele i nie są one jakoś szczególnie irytujące, aczkolwiek trzeba o nich wspomnieć. Przede wszystkim na czoło wysuwa się brak dotychczas wysłanych wiadomości SMS, które w przypadku przywracania ustawień fabrycznych nie pobierają się z kopii zapasowej. Dla mnie to żaden problem, aczkolwiek pewnie zdarzą się osoby, którym to nie będzie zbytnio pasować.

Podczas korzystania z sklepu nabawiłem się białej gorączki, gdyż jego działanie pozostawia wiele do życzenia (choć jak przeglądałem Internet, to nie u wszystkich ten problem występuje). Jeśli już jesteśmy w tym temacie to trzeba wspomnieć, iż niemożliwym jest pobranie aktualizacji dla Danych o ruchu, a i systemowe Blokowanie i filtrowanie aktualizuje się każdorazowo przy wyszukiwaniu uaktualnień (oczywiście nie powinno tak być).

Po przywróceniu kopii zapasowej niektóre pozycje na liście aplikacji były zdublowane, z czego jedna uruchamiała się normalnie, a druga zwracała błąd. Remedium na tą dolegliwość okazało się być stosunkowo proste do znalezienia – wystarczyły odinstalować te dobrze działające programy i jeszcze raz je pobrać ze sklepu.

Ostatnie dwie wykryte przeze mnie anomalie, możliwe że są wykonane celowo – trudno ocenić. Jedna z nich odnosi się do dość ciekawego efektu, o którym wspomniałem w poprzednim wpisie. Podczas klikania na klawisze nawigacyjne pojawiał się kwadracik potwierdzający trafienie, co było niewątpliwie dość przydatne – jednak obecnie go nie uświadczymy. Natomiast drugi mankament dotyczy centrum akcji i obecnych tam szybkich skrótów. Zniknął (lub umyślnie zlikwidowano) przycisk odpowiedzialny za funkcję VPN, przez co by z niej skorzystać musimy samodzielnie przejść do odpowiednich ustawień.

Podsumowanie

Jak na moje oko zmiany poczynione od ostatniej kompilacji są dość znaczące i choć większość z nich to wyłącznie ostatnie szlify, to jednak właśnie od nich najbardziej zależy ostateczny odbiór danego produktu. Windows 10 Mobile mógłby skończyć podobnie jak Windows 10 gdyby ich zabrakło – w jego przypadku dopiero po listopadowej aktualizacji wyglądać będzie tak jak powinien od samego początku.

Warto również wspomnieć, że jeszcze w obecnym tygodniu (prawdopodobnie jutro) doczekamy się kolejnej odsłony mobilnych okienek (10575) – poza tym, że wreszcie będzie ją można zainstalować bez przywracania do Windows Phone 8.1 nie wiemy w zasadzie nic. Prawdopodobnie jednak będą to w dalszym ciągu jedynie kosmetyczne zmiany, które jeszcze bardziej przybliżą całość do ostatecznego i dopracowanego produktu.

Pewną ciekawostką jest niewątpliwie fakt, że w kompilacji 10572 całkowicie wycięto podsystem Androida. Czy to dzięki temu produkt Microsoftu tak przyśpieszył, czy to zwykły przypadek? Któż to wie :P

Bonusik w postaci ostatniego wycieku Windows 10

Miałem niby o nim nie wspominać, aczkolwiek jego mierne działanie tak mnie irytuje, że postanowiłem coś napisać – ku przestrodze innych. Co więc mnie tak zdołowało? W zasadzie wszystko. Ogólna wydajność systemu momentami woła o pomstę do nieba, co doprowadziło do sytuacji, w której Windows zaciął mi się na amen bez większego powodu. Menu start jak i centrum akcji bardzo często nie reaguje na polecenia, przez co ciężko jest niekiedy uruchomić programy – chyba, że akurat posiadamy ich skróty na pulpicie czy pasku zadań. O Microsoft Edge napiszę tylko tyle, że jest w zasadzie nieużywalny – nie bardzo chce mi się nad tym rozwodzić.

Oczywiście jest to tylko wyciek i nie bez powodu nie otrzymaliśmy go w programie Windows Insider, dlatego też jakoś szczególnie psów wieszać na nim nie będę – ot krótka notatka, jakby ktoś był zainteresowany. Mam nadzieję, że w niedługim czasie wydadzą coś oficjalnego, gdyż nie chce mi się stawiać systemu na nowo – jakoś to przeboleję, gdyż zewnętrzne oprogramowanie nie sprawia żadnych problemów. 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
tylko_prawda   11 #1 26.10.2015 19:45

WP 10?
9 % rynku :-|

adi0922   12 #2 26.10.2015 20:00

Jutro prawdopodobnie będzie kolejna wersja testowa dla użytkowników FAST.

ArsesPL   7 #3 26.10.2015 20:11

Czy ja tam widzę inne kolory w ustawieniach? :D

WassiliaPL   5 #4 26.10.2015 20:14

Microsoft serio wierzy, że zdobędzie znaczną część rynku mobilnego? Może tylko pomarzyć. Ten ich system nie dość, że niestabilny, to nie wnosi nic ponad możliwości Androida, na którego są miliardy aplikacji i pełne wsparcie.

  #5 26.10.2015 20:14

"Pewną ciekawostką jest niewątpliwie fakt, że w kompilacji 10572 całkowicie wycięto podsystem Androida. Czy to dzięki temu produkt Microsoftu tak przyśpieszył, czy to zwykły przypadek? Któż to wie :P"

:)

mordesku   8 #6 26.10.2015 20:16

@WassiliaPL: tylko że na windows 10 mobile będzie można instalować aplikacje z androida :D więc problem z brakiem aplikacji zniknie.

WassiliaPL   5 #7 26.10.2015 20:19

@mordesku: No tak, już widzę tą kompatybilność i wydajność, połowa się zainstaluje, ale nie uruchomi, a reszta będzie się cięła i niemożliwe będzie normalne użytkowanie. Coś jak wczesne Wine na Linuksie.

muph19   8 #8 26.10.2015 20:23

@mordesku: raczej chodzi o to że będzie można je łatwo portować a nie odpalać apk..... oczywiście czekam na wersje finalną z niecierpliwością :) gdyż jestem wielkim fanem i liczę na to że 9% się zwiększy w krótkim czasie :)

Aragorn77   9 #9 26.10.2015 20:36

@antyhaker: Niestety, kolejne kompilacje tylko mnie rozczarowują -> wizualnie jest już w miarę okej, ale "pod maską" mocny dramat. Masowo wysypujący się odtwarzacz GROOVE to tym większa porażka, że wydawało się iż tym razem MS uczy się na swoich błędach (baaardzo podobnie było z klientem muzyki na WP 8). Dramatyczna niekompetencja w ustawianiu dzwonków spoza listy domyślnych - czy naprawdę jedynym sposobem jest konieczność wgrywania pliku z komputera do katalogu Ringtones? Sklep działa tak ślamazarnie, że szkoda gadać. Klawiatura działa zauważalnie gorzej niż w WP 8.1, a na dodatek w wielu aplikacjach kursor wskazuje miejsce X, a edycja zdania zaczyna się w losowym punkcie Y. Jak dodam do tego nadal nie rozwiązany problem zawieszania systemu (np. dzwoni telefon, mogę go zablokować i odblokować, ale za chol..rę nie mogę odebrać połączenia, nie działa czujnik dotyku), mocno nieintuicyjne menu (wiem, i tak jest lepiej niż w WP 8.1, ale do chociażby Androida to nadal przepaść), czy też baaardzo ubogie opcje konfiguracji EDGE, to zastanawiam się co do cholery w tym MS robią. Jeszcze 1-2 miesiące takich zabaw, a z dużym żalem - ale jednak - albo kupię jakiegoś ASUSa lub MOTO z Androidem, albo rzucę się na jakiegoś iPhone 5 z iOS. Tam przynajmniej jest z czego wybierać w sklepie, choć oba systemy też za idealne nie uznaję.

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #10 26.10.2015 20:59

Świadomie migrowałem z Lumia 800 na Lumia 830, niestety polityka MS względem własnego OS zaczyna mnie przerażać, wyjdzie na to, że będę musiał wrócić na dziurawego Andruta, co nie bardzo mi się uśmiecha ;/

Oczywiście czekam na stabilną wersję W10 dla Lumi, nie planuję migracji w dniu ukazania się update, domyślam się, że będzie tak samo kiepsko jak z wydaniem stabilnego W 10 dla x86.

  #11 26.10.2015 21:02

Jak ja ten system kurcze uwielbiam <3 Jeszcze mi brakuje tylko L950XL w ręku i jestem w raju :P

dthlfwp   7 #12 26.10.2015 21:21

widzę że sledzisz wiadomośći Windows/ WP na bieżąco - masz może jakieś informacje nt. aktualizacji telefonów innych producentów (a konkretnie Samsung Ativ S)?

neXt___   12 #13 26.10.2015 21:27

Microsoft wystartował w wyścigu smartfonów zbyt późno, bo rynek był już nasycony. Przegapili falę wymian telefonów na smartfony. Trudno będzie im cokolwiek ugrać, mimo że u większości ludzi WP mógłby z powodzeniem zastąpić Androida.

Obecnie mam 10549.4 i jest to jedna ze słabszych kompilacji. No i jeszcze ten cyrk z aktualizacją jedynie z WP8.1 - ileż można? Mam nadzieję, że Gabe jutro wypuści coś konkretnego. Mimo to, nawet W10 w becie jest lepszy, niż użeranie się z Androidem. Jedyne czego mi brakuje, to porządnego sklepu. I nie mam tu na myśli tryliarda gównianych aplikacji, jak to ma miejsce w sklepie Google'a. Sklep WP chodzi po prostu źle.

Autor edytował komentarz.
maker3   5 #14 26.10.2015 21:28

@dthlfwp: HTC One ma potwierdzony Update, ale z resztą nie wiadomo. Problemem jest to, że MS nie może wyegzekwować od producentów dostarczenia obrazów systemu do programu Windows Phone Recovery Tool, tak to ponoć część sterowników jest już w systemie. No i Xiaomi Mi4 ma mieć update.

Autor edytował komentarz.
sokoleokopr   8 #15 26.10.2015 21:36

@WassiliaPL

To napisałeś ! pojechałeś. Wiesz my wolimy mieć system który nie wymaga 15 rdzeni i 26GB ramu aby się menu płynnie przewijało. Ale jak ktoś woli męczyć się na jakimś androidzie który zna wszystkie hasła, fotki i miejsca to proszę bardzo, można śmiało. Ja zostaje przy windowsie

wuuhacz   6 #16 26.10.2015 21:41

@WassiliaPL: Widzę ślepo zapatrzony jesteś w zmulonego androida :) A WP Ci nie odpowiada bo po prostu nie potrafisz się nim posługiwać. Nie oszukujmy się każdy PROSTY użytkownik androida powie że iOS i WP to g*wno bo android najlepszy bo ma miliardy aplikacji i jest "wspierany" powiedz mi jak google wspiera Twój telefon, stawiam że masz Samsunga lub jakiegoś HTC i jedyne wsparcie jakie otrzymujesz (o ile je otrzymujesz) jest od producenta telefonu ale i to do czasu. Ja z WP korzystam od czasów premiery Lumi 610, obecnie mam 1020 i nie zamierzam przesiadać się na inny OS. Płynność działania, najpotrzebniejsze aplikacje, czytelny interfejs. A Ty dalej siedź sobie na zamulonym andku, narzekaj i hejtuj WP bo miałeś z nim kilka godzin kontaktu i nie potrafiłeś się nim posługiwać, pozdrawiam.

ste-fan   12 #17 26.10.2015 21:45

Fajny ciekawy wpis!
Sam używam wp8 i czekam na wp10
Denerwuje mnie w polityce Microsoftu to że zapomina o na Polakach ale jakoś mnie to nie dziwi w końcu to firma z USA i traktuje nas jak jej ojczyzna czyli wielcy sojusznicy ale traktujemy ich jak... Poprzez wizy i dawanie oprogramowania nie do końca spolczonego np winxp, winV, win7, win8, win10 funkcja narrator bez polskiego lektora/głosu

  #18 26.10.2015 21:46

No to teraz czekam na kolejnego flagowca lumia z ekranem 6,2 cala i kupuję.

ste-fan   12 #19 26.10.2015 21:48

A czy W10 ma obracamy ekran główny?

neXt___   12 #20 26.10.2015 21:51

@sokoleokopr: cicho, to się nie liczy. Co z tego, że taka Lumia 520 z 2-rdzeniowym procesorkiem i 512MB RAM-u chodzi płynnie i spokojnie wystarcza do większości zastosowań, a wielordzeniowe potworki z Androidem potrafią (słowo klucz - "potrafią", bo np. Motorole i Nexusy są naprawdę OK) mulić jak diabli i prawdziwym wydarzeniem jest, gdy pojawi się niemulący telefon z niskiej lub średniej półki. To nieważne!
Tylko z kwestią prywatności poleciałeś, bo MS też ma swoje za uszami.

Autor edytował komentarz.
Farkas   12 #21 26.10.2015 21:52

@wuuhacz ja miałem z WP łącznie zaledwie kilkadziesiąt minut kontaktu, a niemalże w każdym momencie zaskakiwał mnie pozytywnie. Pamiętam tylko, jak nie mogłem rozwiązać u kolegi problemu braku normalnego wczytywania muzyki w standardowym odtwarzaczu. Nie mam pojęcia dlaczego, ale nie mogłem znaleźć możliwości normalnego wczytania plików mp3 z folderu. Trzeba było odstawiać jakieś kombinacje, a do tego działały połowicznie. Nie pamiętam już tak do końca jaki był problem, więc mogłem coś pomieszać ;)

  #22 26.10.2015 21:54

WassiliaPL: Nie porównujmy wersji preview W10 do pełnej stabilnej wersji Andorida :P WP 8.1 zmiata stabilnością Andka a to że jest mniej apek wynika nie z tego że WP ssie tylko dlatego że Andek wyszedł i rozwinął się na długo przed WP. Gdyby Nokia zaryzykowała wcześniej to teraz WP wiodłoby prym. Osobiście przyznaję że wolę WP, ze względów bezpieczeństwa, przez Cortanę, przez płynność i stabilność od Androida. Pozdrawiam :)

xander21   8 #23 26.10.2015 22:04

A ja w zasadzie mogę jedynie na chwilę obecną, pochwalić przeglądarkę EGDE. W porównaniu do W8.1, to strony szybciej się ładują i jeszcze płynniej przewijają. To jedyna aplikacja, która chodzi płynnie na W10 na Lumii 520. Reszta muli i laguje. Tak jak autor wspomniał o centrum powiadomień i skrótów TRAGEDIA.

dzonasek   9 #24 26.10.2015 22:11

@sokoleokopr; no i jest jeszcze jakiś naiwniak który nie dostrzega tego, jak POWOLI| pracuje Windows na smartfonach i SYMULUJE tylko szybkie uruchamianie aplikacji szybko uruchamianymi animacjami?
WP nie wymaga 10 rdzeni ale do czego? do JEDNOZADANIOWEGO sytemu, TEKSTOWEGO GUI i 2 na krzyż appek w sklepie?

Autor edytował komentarz.
  #25 26.10.2015 22:17

@dthlfwp: MS stawia tylko na lumie i nowe zabawki od producentów, raczej zapomniał bym o aktualizacji do 10 wszystkiego poza Lumią.

dzonasek   9 #26 26.10.2015 22:17

@wuuhacz: WP jest szybki:D? idź do sklepu z elektroniką i tapnij podobną aplikację na czymś z Andkiem i na WP - zanim wp skończy animować kafle i włączy "wznawianie aplikacji" na np Motoroli już dawna apka się włączyła i tak ze wszystkim - czasy "powolnego" Androida to prehistoria smartfonów.

dzonasek   9 #27 26.10.2015 22:19

@neXt___: co się ma wieszać? tekst i kafle?:D ten system to taka atrapa więc i bez ramu by to poszło:)
DOS jest jeszcze szybszy czy znaczy że lepszy? nie:D

MiłoszW   9 #28 26.10.2015 22:28

@WassiliaPL: No ta, tylko Android to dziadostwo UXowe, a sprzęt - drogi, bo za 7-8 stów nie kupisz takiego tela jak na WP.

MiłoszW   9 #29 26.10.2015 22:29

@dzonasek: ale WP jest w normalnym użytkowaniu szybszy... i logiczniejszy, bardziej poukładany. Android to chaos, masa ścieżek do ustawień, itd.

glimi   6 #30 26.10.2015 22:30

@neXt___: moja mama ma nokie 520 ja mialem podobny telefon wydajnosciowo tylkoze na androidzie. mi dzialal dobrze a jej nokia co chwile sie tnie lub restartuje sama z siebie

wuuhacz   6 #31 26.10.2015 22:30

@dzonasek: Do sklepu z elektroniką? Mówisz o telefonie z 2GB ram i 8 rdzeniami? Czy o Lumi na starym snapdragonie 400 i 1gb ramu? ;)

_qaz7   6 #32 26.10.2015 22:39

@dzonasek: Wszyscy pamiętamy, że w Nokia Care nie chcieli Ci naprawić zepsutego telefonu i rozumiemy Twoją słuszną frustrację.

mordesku   8 #33 26.10.2015 23:08

@WassiliaPL: to nie tak że będziesz sam instalować pliki apk. Developerzy będą je umieszczać w Windows Store.

@muph19: to będą zwykłe pliki apk jak na androidzie z tym że nie mogą zależeć od Google Play Services dla których Microsoft przygotowuje odpowiedniki bazujące na swoich usługach. Polecam zapoznać się z informacjami na temat projektu Astoria, w którego testach uczestniczę.

Thadrion   6 #34 26.10.2015 23:10

@dzonasek: "no i jest jeszcze jakiś naiwniak który nie dostrzega tego, jak POWOLI| pracuje Windows na smartfonach i SYMULUJE tylko szybkie uruchamianie aplikacji szybko uruchamianymi animacjami? "

---------Ty chyba naprawdę nie miałeś dawno kontaktu z WP.

RubasznyRumcajs   6 #35 27.10.2015 00:02

czy Win 10 na telefony umozliwi mi zaszyfrowanie karty SD w podobny sposob jak pozwala na to android?

arkadiuss92   5 #36 27.10.2015 00:03

To nie są ostatnie szlify... Gabe wspominał ze jeszcze dużo zmian w UI przed wydaniem.. Btw u mnie najnowszy build zapieprza na 930... I skonczyl się drenaż baterii

pcmasterrace   9 #37 27.10.2015 00:29

Za późno Microsoft, mam już androida.

  #38 27.10.2015 02:56

A czy można już rejestrować (zapisywać) rozmowy telefoniczne czy nadal trzeba korzystać z dyktafonu i ustawienia trybu głośnomówiącego?

  #39 27.10.2015 03:56

Mam LUMIE 640 LTE i w niektórych kwestiach wypada gorzej niż mój stary telefon Samsung Galaxy Mini 3 więc MS musi jeszcze długo pracować nad czymś lepszym bo ja nawet nie chce myśleć co potrafią nowe cudenka z androidem :)

  #40 27.10.2015 04:03

@WassiliaPL: nawet gdyby okazalo sie ze wp jako system nie mialby zadnych zastrzezen a kolejne aktualizacje tylko jeszcze bardziej by go tworzyly super systemem to co zrobic w przypadku jesli ja np jestem zwolennikiem marki sony xperia,

  #41 27.10.2015 04:15

a kiedy raport dostarczenia sms nie w osobnym smsie ?

adi0922   12 #42 27.10.2015 04:18

@ste-fan: Jeszcze nie, Microsoft zapewne wprowadzi je w kolejnych buildach, o czym niektóre portale informowały.

  #43 27.10.2015 04:19

@RubasznyRumcajs: nikt normalny nie przechowuje waznych plikow na kartach, tylko pamiec wbudowana,

AndrzejG   10 #44 27.10.2015 05:58

Mi, jako użytkownikowi WP 8.1 średnio podoba się ten system. Na Lumii 920 dialer przycina się na chwilę przy pierwszej cyfrze wybranej na klawiaturze, przez co przy szybkim wpisywaniu numeru, telefon gubi trzecią cyfrę (dziwne, że nie drugą).

W dodatku dialer można zbyt łatwo przesuwać w dowolną stronę (skoczyć do historii połączeń lub szybkiego wybierania, ale nie powinno to działać na samej klawiaturze, ale powyżej niej) - w rezultacie dwa razy udało mi się zadzwonić do osób z listy połączeń, choć nie miałem takich intencji.
Książka telefoniczna w starej formie bardziej mi odpowiadała. Nie podobają mi się twarze ludzi przycięte do kółeczek. Czcionka jest jakaś mniejsza i przez to nie wygląda już tak gładko i ładnie (chociaż na nowych lumiach z uber-rozdzielczościami pewnie będzie ok).
Zlikwidowano też pokoje, a liczyłem na rozwój tej funkcji, bo wreszcie mam kilku znajomych z telefonami na WP. Nic z tego, Microsoft likwiduje i grupy i pokoje na kontach Microsoft :>
Przeglądarka Edge wcale się nie uruchomiła - może dlatego, że nie miałem dostępu do internetu - WiFi nie dało się włączyć, a LTE nie trybiło, choć dało się dzwonić. Podobno rozwiązaniem jest wgranie WP 8.1 na czysto i dopiero potem W 10 mobile, bo jak ktoś aktualizował z 8 do 8.1 a potem W10, to jakieś pozostałości z WP 8 mu przeszkadzały. No cóż, moja strata, drugiego unieruchomienia telefonu nie zaryzykuję - przynajmniej dopóki nie dostanę nowego urządzenia :P

dawidsab   9 #45 27.10.2015 06:04

Czyli teoretycznie w każdej chwili możemy się spodziewać finalnej wersji?
Na "Lumię 520" też...?

  #46 27.10.2015 06:08

A czy będzie można nagrywać rozmowy telefoniczne gdy ja do kogoś telefonuję lub ktoś do mnie?

foreste   16 #47 27.10.2015 06:25

Z windowsem 10 nie chce mieć wspólnego co najmniej rok albo dłużej
na początku było przyzwoicie ale każdym dniem błędy lub rozczarowanie z znanych funcji z starych wydań systemu w nowej wersji to dosłownie ręce opadały mi nie zauważyłem tego na windows insider ale na systemie głównym 14 dni to koszmar do wczoraj , problem y z dźwiękiem i klawiaturą i myszą reinstalacja sterowników nie przynosiła zbytnio poprawy.

Autor edytował komentarz.
SzymonM   6 #48 27.10.2015 08:26

@WassiliaPL: System jest najstabilniejszym systemem mobilnym z jakiego korzystałem zaraz po iOS i jest znacznie szybszy niż Android. Niech zgadnę, całe życie ciśniesz wyłącznie na Androidzie..

SzymonM   6 #49 27.10.2015 08:28

@dzonasek: No chyba nie, bo na moim byłym S5 wszystko działało bardzo wolno, mam bardzo złe wspomnienia z tego systemu na tym urządzeniu. Dlatego uciekłem do Lumii 930

marson1   14 #50 27.10.2015 09:10

Powiedzcie mi jedno, niedawno kupiłem tanią lumię 435 dual sim, kilka dni temu zarejestrowałem się w insider, pobrało kompilację ze slow ring i... była pętla restartów i tak przez godzinę... czy najnowsza wersja będzie działać w tej lumii czy to ogólnie za słaby sprzęt?

  #51 27.10.2015 09:55

A co z powiadomieniami o nieodczytanej wiadomości lub nieodebranym połączeniu w W10 na zablokowanym telefonie? Wiecie coś może na ten temat? Przydałoby się np. mrugające logo MS lub coś podobnego. Większość Lumii nie ma diody o tym informującej.

Tmc   4 #52 27.10.2015 09:58

A co z Host USB??

Mr-Pan   7 #53 27.10.2015 10:13

@SzymonM: Twój błąd, że wybrałeś Samsunga, a jego nakładka TouchWiz przymulić lubi sobie. A co do protezy mobilnej czyli WP to tylko płynna mikroanimacja, która ma ukryć braki w mocy obliczeniowej i umilić oczekiwanie.

Jacko65   2 #54 27.10.2015 10:18

Na WP przesiadłem się tak z pół roku temu i jestem mega zadowolony - stabilny, szybki, elegancki system dla poważnych ludzi. Wczoraj zainstalowałem też najnowszą wersję Win 10 i póki co działa stabilnie i szybko. Polecam

KsProboszcz   8 #55 27.10.2015 10:32

Uważam, że Windows Phone to platforma, która ma przed soba świetlaną przyszłość, a jego udziały na rynku zmienią się znacznie po wypuszczeniu WP 10. To system, który jest w stanie zaoferować bardzo wiele przy jednoczesnych niskich wymaganiach systemowych. Sprawdza się zarówno w biznesie, jak i użytkownikach indywidualnych. Cenowo jest również bardzo atrakcyjny. Na rynku polskim już teraz zyskuje coraz więcej zadowolonych użytkowników, sam używam go praktycznie od samego początku.
Jestem przekonany, że nowa oferta produktowa oraz nowa platforma Windows 10 zostaną spełnia oczekiwania konsumentów, którym możesz być i ty!

KsProboszcz   8 #56 27.10.2015 10:33

@Jacko65: Wspaniała wiadomość! Windows 10 ma kolejnego zadowolonego użytkownika :-)

Farkas   12 #57 27.10.2015 10:40

@AntyHaker wnioskując po Twoim wpisie raczej mogę spokojnie zaktualizować WP 8.1 do W10M, bo nie spotka mnie jakieś istotne rozczarowanie, a stabilność, szybkość i "bateriożerność" będzie podobna do tej z WP 8.1? Czy może jeżeli nie spieszy mi się z aktualizacją, to lepiej jeszcze poczekać? :)

  #58 27.10.2015 10:54

@KsProboszcz: W dodatku "poważnego". Przypominają mi się czasy pierwszych ajfonów, gdzie braki w funkcjonalności, Apple i fanatycy, tłumaczyli właśnie elegancją i prostotą. Jak "niepotrzebne" funkcje pojawiały się w kolejnych wersjach systemu, nagle stawały się wspaniałe i niezbędne.

Jeszcze pytanie na koniec: jak sobie tłumaczysz kolejne fale producentów rezygnujących z wydawania aplikacji dla WP? Nawet w ojczyźnie WP, brakuje chętnych do topienia pieniędzy, co łatwo zrozumieć skoro nawet MS nie traktuje tego systemu poważnie.

  #59 27.10.2015 10:56

@SzymonM: trafiłeś na działającą lumia 930 naprawdę szacun kolego jest to powód do chwalenia się na forum nie wielu osobom to się udało podobnie jak 520 i 920

  #60 27.10.2015 11:00

@glimi: miałem kilku znajomych którym wciśnięto lumie - żadnemu z nich żadna z tych lumi nie działa w stu procentach dobrze a to nie dział gps a to było gubienie zasięgu a to wieszal się cały telefon bez powodu restart i tak dalej... chwalenie systemu operacyjnego za to, że jest prymitywny i ogranicza użytkownika wszędzie gdzie to tylko możliwe a do tego oszukuje go udając reaktywność... ręce opadają:)

Hajime   7 #61 27.10.2015 11:18

Przekonałes mnie. Instaluje W10M na jednym ze swoich telefonów (L520).
Trybyiki się kręcą. :-)

Farkas   12 #62 27.10.2015 11:33

@Hajime odpisz coś w komentarzu, jak już chwilę potestujesz :)

AntyHaker   23 #63 27.10.2015 13:00

@tylko_prawda: Niech sobie będzie i te obecne 2% - póki nie porzucą mi to nie przeszkadza.

@ArsesPL Tzn? Nie wrzucałem żadnego zrzutu z wyborem koloru motywu :P

@WassiliaPL Jakiś konkret czy to jedynie Twoje fantazje?

@Aragorn77 Czy aby na pewno piszesz o najnowszej kompilacji? Większość wypisanych przez Ciebie problemów już dawno została wyeliminowana i w zasadzie jedyne z czym wciąż się spotykam to ten upierdliwy sklep - o czym we wpisie wspominam.

Zaciekawił mnie jednak ten fragment dotyczący ustawień - w czym niby są lepsze te z Androida, bo jakoś nie czuję tej przepaści. Piszę to całkowicie poważnie i bez przekąsu.

@dthlfwp Nie ma takowych informacji nigdzie i raczej nieprędko się gdziekolwiek pojawią - o ile w ogóle :P

@neXt___ 10549 aż taka zła nie jest 10536 była znacznie gorsza i wręcz wołała o pomstę do nieba. Gdybyś spróbował aktualnej to zauważyłbyś znaczącą poprawę - oby wydali tą dzisiejszą, która naprawi ten mankament dotyczący aktualizacji.

@ste-fan Fakt, to jest największy problem występujący podczas korzystania z usług Microsoftu. Przydałaby się ta Cortana wreszcie, no ale do niczego ich nie zmusimy - choć pewne plotki z tego zakresu są :P

Co do pytania - nie ma, choć są do tego przymiarki. Nie wiadomo jednak czy rzucą to jeszcze w Threshold 2, czy dopiero w Redstone.

@arkadiuss92 Nie do końca - faktycznie wspomniał o tym, że jeszcze dużo zmian przed nimi. Sęk w tym, że było to wypowiedziane w kontekście aktualizacji Redstone, a nie Threshold 2 zaplanowanego na listopad :P

@RubasznyRumcajs Nie wiem jak to jest rozwiązane w Androidzie, więc Ci tego nie napiszę.

@Farkas Jeśli Ci się nie spieszy to warto poczekać. Teraz jest dobrze, wydadzą kolejną kompilację i coś mogą zawalić. Ruszy aktualizacja, poczekaj na pierwsze komentarze i wtedy podejmij decyzję - nie ma sensu opierać swoich rozważań na podstawie testowej odsłony &&

@pcmasterrace To jakiś powód do dumy? :P Każdy używa tego, czego chce - co w tym dziwnego ^^

@AndrzejG Fakt, dialer wciąż jeszcze kuleje pod tym względem, aczkolwiek i tak jest lepiej niż na początku jego rozwoju. Jeśli zaś chodzi o pivoty - podziękuj użytkownikom, którzy się ich domagali :P

Czcionkę systemową można bez problemu zwiększyć, więc to żaden problem, a kółeczka już przywarły do Windows 10 i nic z tym Microsoft nie zrobi.

Pokoje będą mieć swój zamiennik, więc to też jakiś duży problem nie jest. Czy będzie tak użyteczny jak poprzednik? W chwili obecnej nie jestem w stanie nic napisać konkretnego w tym zakresie.

Co do Microsoft Edge - dostęp do internetu nie ma tutaj znaczenia żadnego, gdyż sama aplikacja i tak powinna się normalnie uruchomić. W ogóle posiadasz najnowszą kompilację, czy starszą (10549)?

@dawidsab Też i nie w każdej chwili, a w listopadzie :P

@marson1 Działa - miałeś po prostu pecha :s Tak się czasem zdarza :D Na MSMobile redaktor ma, instalował i problemów nie ma.

https://www.youtube.com/watch?v=P8TRCycRb8g Filmik co prawda na podstawie poprzedniej kompilacji, niemniej warto obejrzeć.

@Tmc O starych Lumiach nie wiadomo nic, w nowych flagowcach na pewno jest - w końcu to jedna z zalet Continuum.

@Hajime Mogłeś jeszcze dzień poczekać - dzisiaj mają kolejną odsłonę wrzucić :P

Autor edytował komentarz.
Hajime   7 #64 27.10.2015 13:53

@Farkas: Na razie relacja z 15 minut testowania.
Jestem czepialski trochę, ale oto kilka moich spostrzeżeń.
Na Lumii 520 responsywność się obniżyła znacznie. Na wszystko trzeba czekać. Nawet na głupie przełączenie przełącznika w ustawieniach. Co chwila "Wznawianie" i "Ładowanie", ogólnie reakcje bardzo wolne zwłaszcza przy pierwszym użyciu apek. Później jakoś się rozkręca i nawet nadaje się do użytku. Widać jednak, że W10M woli lepszej klasy urządzenia. :-)

Outlook nie działa płynnie. Przesuwanie wiadomości na liście, żeby je usunąć lub oflagować skutkuje czkawką.

Mega zonkiem jest to, że nie działa WiFi. Nie da się w ogóle włączyć. Po prostu: "Nie można tego teraz zrobić". Ponowne uruchomienie nic nie daje.

Wolałem jak ekran blokady przesuwał się razem z obrazkiem. Teraz to godzina odlatuje do góry, obrazek zanika do czarnego lub białego (zależnie od tego jaki ma się ustawiony tryb) po czym pokazuje się to, na czym ostatnio pracowaliśmy. Przy szybkim telefonie i szybkiej animacji wygląda to znośnie, ale na L520 to jakiś koszmar. Osobiście wolałbym już jakąś paralaksę (godzina leci do góry nieco szybciej niż obrazek) lub żeby odlot godziny dział się równocześnie z zanikaniem (do przezroczystości, nie do białego czy czarnego koloru) obrazka. Będę miał chwilę to spróbuję coś w codepenie zwizualizować. :-)

Hajime   7 #65 27.10.2015 13:53

@AntyHaker: Jak obiecali, że nie trzeba wracać do 8.1 juz to pomyślałem, że zaryzykuję. :-)

  #66 27.10.2015 14:06

A ja tak troche z innej polki. Bardzo chcialbym wiedziec, czy jest prosta mozliwosc pobrania obrazu Windows Mobile i wrzucenia tego na maszyne wirtualna. Na razie widzialem tylko poradniki, ktore kaza wirtualizowac Win 8/10 albo Server, i na takim wirtualizowanym systemie jeszcze wirtualizowac WM przez HyperV. Troche to jak jechac z Krakowa do Warszawy przez Szczecin.

Farkas   12 #67 27.10.2015 14:44

@Hajime uuu... w takim razie jak pisze AntyHaker, wstrzymam się zdecydowanie z aktualizacją do wersji stabilnej. Rozumiem, że to słabszy telefon, ale wbrew pozorom większa zasobożerność W10M na różne sposoby odbije się także na nowych telefonach - w poborze energii, czyli żywotności baterii, czy też ogólnie dłuższym czasem oczekiwania na to, co do tej pory czekało się krócej na WP 8.1.

Hajime   7 #68 27.10.2015 14:51

@Farkas: spodziewałem się, że tak będzie jednak nie jest to mój najpotrzebniejszy telefon, więc sobie pozwoliłem.
Dodam jeszcze, że aparat klatkuje i to tragicznie - na granicy używalności.

klonek_wp   6 #69 27.10.2015 15:02

@AntyHaker: SMS się synchronizują - długo ale jednak. przełączyłem kilka razy okres synchronizacji i jakoś poszło ale to było kilka dni a nie godzin.

klonek_wp   6 #70 27.10.2015 15:10

@Hajime: mam pod ręką 520 z WM10. po aktualizacji zrobiłem HR i odtworzenie archiwum - wszystko trwało bardzo długo i w zasadzie dopiero nad ranem wszystko "się ułożyło". działa wolniej niż 8.1 ale nie aż tak tragicznie jak opisujesz. wifi chodzi bez problemu. aparat faktycznie klatkuje

Hajime   7 #71 27.10.2015 15:29

@klonek_wp: hmm... a już miałem nadzieję, że nie będę musiał robić HR. być może rozwiąże on moje problemy. dzięki za info

AntyHaker   23 #72 27.10.2015 16:15

@Hajime: Kwestia szczęścia i tyle - poczekaj jeszcze, bo może dziś (najpóźniej do końca tygodnia) będzie kolejne wydanie.

@Farkas Skąd wziąłeś tą większą zasobożerność?:P Dyrdymały z sieci powtarzasz.

@klonek_wp Mi tam to lotto i tak mi na nich nie zależy. Może z kolejną kompilacją się to poprawi.

  #73 27.10.2015 17:59

Ta wersja systemu przynajmniej na mojej Lumi 535 jest wciąż w ch... bateriożerna. No masakra jakaś, dlatego po kilku godzinach wróciłem do 8.1

Bucic   9 #74 27.10.2015 18:01

@Anonim (niezalogowany): Banda jeleni, którzy nie wiedzą, że przysługuje wymiana na nowy, z ustawy.

  #76 27.10.2015 19:28

Szkoda bo mi przestało widzieć aplikacje na karcie SD (przez chwilę widziało ale przestało), a poza tym reszta jakoś działa (Lumia 735)

KsProboszcz   8 #77 27.10.2015 19:36

@Detektyw Ostrowski (nie mylić z Rutkowskim) (niezalogowany): Uważam, że Windows Phone to platforma, która ma przed soba świetlaną przyszłość, a jego udziały na rynku zmienią się znacznie po wypuszczeniu WP 10. To system, który jest w stanie zaoferować bardzo wiele przy jednoczesnych niskich wymaganiach systemowych. Sprawdza się zarówno w biznesie, jak i użytkownikach indywidualnych. Cenowo jest również bardzo atrakcyjny. Na rynku polskim już teraz zyskuje coraz więcej zadowolonych użytkowników, liczba ta rośnie lawinowo, sam używam go praktycznie od samego początku.
Jestem przekonany, że nowa oferta produktowa oraz nowa platforma Windows 10 zostaną spełnia oczekiwania konsumentów, którym możesz być i Ty!

Farkas   12 #78 27.10.2015 19:48

@AntyHaker skoro tutaj kolega Hajime pisze, że na L520 zdecydowanie wolniej chodzi mu W10M od WP 8.1 podając przykłady dla poparcia tego stwierdzenia, to nie wydaję mi się, że piszę dyrdymały. klonek_wp także pisze o wolniejszym działaniu, choć jest to u niego mniej odczuwalne. Skądś się tę wolniejsze działanie tych samych funkcji musi brać, prawda? :P Nie sądzę, aby były to gorzej zoptymalizowane te same funkcje (ich algorytmy) w nowej wersji systemu, więc obstawiam większy apetyt na zasoby, niekoniecznie RAM, a np. CPU z nieznanych mi przyczyn tzn. takich w które nie wnikam.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #79 27.10.2015 19:53

@Farkas: "ale wbrew pozorom większa zasobożerność W10M na różne sposoby odbije się także na nowych telefonach" Chodziło mi o ten fragment. Nawet w tym najnowszym komentarzu przyznajesz, że są to jedynie Twoje domysły :P

Farkas   12 #80 27.10.2015 20:07

@AntyHaker niby domysły, ale nie widzę powodu dlaczego miałyby być złe czy niezgodne z prawdą :P Przecież skoro coś chodzi wolniej na sprzęcie to na każdym, a nie tylko konkretnym. A to że na super maszynie jest to mniej lub prawie wcale dostrzegalne, to inna sprawa :P

Autor edytował komentarz.
klonek_wp   6 #81 27.10.2015 20:49

@Farkas: żebyś miał jasność - na co dzień używam L830 i nie dawno zdecydowałem się na niej użyć poprzedniego buildu - to była tragedia nawet po HR. na wszystko czekałem - ekran startowy ładował się nawet ponad 1min(!) - przez jakiś czas jako głównego używałem SGS6 bo nie dało się na WM10 pracować. obecny build to jakby ktoś tu zamontował hipernapęd. teraz L830 działa praktycznie jak na 8.1, a nawet momentami szybciej. outlook czy wiadomości są natychmiast. L520 to moja "developerska" maszynka i co drugi dzień ma inny system, ale faktycznie ostatni build jest już na niej używalny i nadal nie zapominajmy że to nie wersja "final". widać że optymalizację zostawili na koniec i wykonali tu kawał roboty więc może jest jeszcze jakaś nadzieja dla tych z 512MB.

Farkas   12 #82 27.10.2015 20:54

@klonek_wp dzięki za tą opinię :)

Autor edytował komentarz.
ArsesPL   7 #83 27.10.2015 20:56

@AntyHaker: Chodziło mi oto, że nie jest całe czarne tło. :D

Farkas   12 #84 27.10.2015 22:24

@AntyHaker @klonek_wp @Hajime Właśnie użytkuję Lumię 640 i... tak jak kiedyś u kolegi, tu także mam problem z muzyką. Podobno należy ją otagować, ale moja jest już chyba podstawowo otagowana. Umieściłem kilka plików mp3 w "Music" > "Playlist" pod folderem o nazwie "playlistek" i nic... aplikacja Muzyka ich nie widzi. Wszystko tyczy się pamięci telefonu, ponieważ karty pamięci jeszcze nie posiadam. Natomiast już jak dam do "Ringtones" jako dzwonek któryś z utworów, to wtedy przy wyborze dzwonków utwór ładnie załapuje. Wie ktoś jak to rozwiązać może? Mam nadzieję, że nie poprzez jakieś dokładne tagowanie...

Bucic   9 #85 27.10.2015 22:53

@Farkas: Sprawdź przede wszystkim wersję ID3. Systemy MS obsługują tylko wersje przedpotopowe. Najlepiej przeanalizuj przykładowe utwory od samego MS w edytorze tagów.

Utwory nieotagowane WP powinno widzieć. Jak nie widzi, to wrzucasz albo złe formaty (flac?), albo nie w to miejsce, co trzeba.

Autor edytował komentarz.
PokerFace   10 #86 27.10.2015 23:02

@neXt___: "Lumia 520" "chodzi płynnie" Mam ten telefon i po paru aktualizacjach daleko mu do płynności. Do tego choć raz dziennie musiał zaliczyć restart :)
@AntyHaker: Byłbyś może zainteresowany wpisem na blogu porównującym Android 6 vs Windows 10 na low/mid endowym sprzęcie? Oczywiście po premierze tego drugiego ;)

Autor edytował komentarz.
Farkas   12 #87 27.10.2015 23:32

@Bucic utworzyłem jakąś playlistę na telefonie o nazwie "xddd" i na komputerze jej nie widać. Gdziekolwiek spojrzę w folderze "Music", np. w "Playlist" - nie ma jej. Co prawda jest ona pusta, ale chyba powinno być widać jej folder w menadżerze plików na komputerze? Zaznaczę, że używam do skopiowania muzyki... Ubuntu. Pokazuje mi kilka podstawowych katalogów jak właśnie "Music", "Videos", "Documents" i parę innych, to wszystko.

EDIT: Dobra, już chyba znalazłem rozwiązanie problemu. Jest to związane oczywiście z systemem na komputerze ;)

Autor edytował komentarz.
RubasznyRumcajs   6 #88 28.10.2015 00:39

@exxxxx (niezalogowany):
rozumiem, ze np zdjec za wazne pliki nie uznajesz? ja- tak, a wbudowanej pamieci jest za malo by sensownie pomiescic filmy i zdjecia.

Aragorn77   9 #89 28.10.2015 07:14

@AntyHaker: Bazuję na buildzie stabilnym, upgrade (ponownie...) z WP 8.1 jakiś tydzień temu. Co do menu, to mam wrażenie że w Androidzie jest wszystko w jednym miejscu, tzn. wchodząc w ustawienia ekranu jest wszystko pod ręką, tymczasem w WP masz: system + personalizacja + dodatki. Ustawienia Sieć+ są w dodatkach, a nie w System-Telefon, itp., itd. Nie będę wymyślał kolejnych argumentów na poczekaniu (za chwilę uciekam na pociąg :-)), ale ergonomią toto nie grzeszy. Jestem z WP od jakichś 3 lat, i widzę postęp, ale to nadal cholernie irytujące jak na DOJRZAŁY system oraz tak doświadczoną korporację jak MS... Pewnie że Android nie jest idealny (aktualizacje, jakość aplikacji, prywatność i bezpieczeństwo), ale... ja już powoli mam dosyć eksperymentów MS które po prostu są wdrażane zbyt opieszale i nieskładnie. Teraz na obu platformach są dobre telefony w kwocie do około 800 zł, a kiedyś wyborem było raczej WP (Android na budżetowcach to była kiedyś prawdziwa tragedia). Jestem związany z MS na 99% (OneDrive, Outlook, Windows, itp.), ale ostatnio widać że bardziej rozwija się w temacie Andka oraz iOS niż własnej platformy mobilnej...

Farkas   12 #90 28.10.2015 08:32

@Bucic na Windowsie 7 jest tak samo. Nie mam pojęcia czemu, ale niby mam dostęp do pamięci telefonu, która jest... pusta. Tzn. jest szkielet folderów, ale nic w nich nie ma. W "Pictures" powinny być chyba zdjęcia, to ich także nie ma... każdy katalog jest pusty wg eksploratora, mimo że już zrobionych było trochę zdjęć. Dokładnie takie same pustki były na Ubuntu. Co więcej - skopiowałem wczoraj kilka utworów do "Music", czy też właśnie do "Artist" albo do "Playlist" tworząc im nowy folder wewnątrz, to wszystko mi jakby zniknęło przy którymś podłączeniu. Niby skopiowałem nowe, już do samego "Music", przeszedłem na Windowsa aby zobaczyć jak sytuacja wygląda na nim, no i... niby te ostatnio zgrane do samego Music utwory były, choć sam telefon ich nie widział. Ciekawe czy dzisiaj je ujrzę :D

EDIT: Musiałem sobie zrobić przypadkiem jakiś typ resetu, który skasował mi pliki z pamięci telefonu... bo na samym telefonie także nie widać żadnych zdjęć.

EDIT2: Kafelek pokazuje mi jedno z robionych zdjęć, a jak wchodzę, to pokazuje, że jak zrobię jakieś zdjęcie to będzie tu widoczne tzn. nie ma żadnego :>

Autor edytował komentarz.
Farkas   12 #91 28.10.2015 09:30

Dobra Panowie. Przywróciłem ustawienia fabryczne, podłączyłem telefon do Windowsa 7 bez wcześniejszego doświadczania go przez Ubuntu i... od razu załapało. Zgrałem wstępnie 20 utworów w tym te, które wcześniej nie były widoczne i wszystkie są dobrze rozpoznawane bez żadnych kombinacji od momentu resetu telefonu. Najwyraźniej podłączenie go pod Ubuntu dało jakąś wybuchową mieszankę, która powodowała problemy nawet przy późniejszym podłączeniu pod Windowsem. Eh, eh...

Autor edytował komentarz.
Hajime   7 #92 28.10.2015 10:35

@Farkas @klonek_wp
Zrobiłem HR i WiFi żyje. Co do działania to nic się nie zmieniło, może animacje są płynniejsze niż wcześniej, ale nadal na pokazanie ekranu startowego po naciśnięciu przycisku trzeba czekać przy napisie "Wczytywanie" około 4-5 sekund. mimo to, telefon jest używalny. To bardzo wczesna wersja, więc się nie zrażam. :-)

AntyHaker   23 #93 28.10.2015 10:46

@Farkas: Bez przesady - super mocnego urządzenia nie posiadam, a jedynie przeciętną L735 :P Tak czy siak nie mam na co narzekać - optymalizacja robi swoje.

A cod o problemu z muzyką - przygody z Linuksem nigdy nie maja końca :P

@ArsesPL Dalej nie rozumiem o co Ci chodzi :s W którym miejscu? xP

@PokerFace Być sobie mogę, aczkolwiek posiadam jedynie Andruta 5.0.1 i to skalanego nakładką od LG ^^

@Aragorn77 Czyli powinieneś mieć najnowszą kompilacją, którą wyżej opisałem.

Co do ustawień, umiejscowienie Sieci+ nie jest przypadkowe - jak nazwa kategorii wskazuje jest to dodatkowe oprogramowanie, a nie wbudowane w system. Toteż dlaczego miałoby być tam gdzie nie powinno? ^^ Jak dla mnie jest to bardziej logiczne niż w Androidzie, gdzie masz właśnie jakiś nic nie mówiące, zbiorcze grupy - tutaj jest ich więcej, ale przez to są logiczniejsze. Pewnie jak zwykle kwestia gustu.

Nie widzę problemu - kupuj coś z Androidem i po kłopocie. Nie ma sensu się męczyć z rozwiązaniami, które nam nie odpowiadają. Mi WP odpowiada i poczynione zmiany również - za to "klasyczny" wygląd Androida mi w w ogóle nie podchodzi :P

Wszystko jak zwykle rozbija się o indywidualne preferencje - za bardzo mi się podobają kafelki bym mógł z nich zrezygnować :s

Autor edytował komentarz.
Farkas   12 #94 28.10.2015 12:13

@AntyHaker myślę, że to na szczęście właśnie mniejsza ilość RAMu jest powodem wolniejszego działania na takiej L520, jak to wspomniał właściwie klonek_wp. Na szczęście, bo zrozumiałe jest, że więcej funkcjonalności w nowej wersji systemu daje większe obciążenie pod tym kątem. Gorzej, gdyby wyraźnie się to odbiło na procesorze :P

Natomiast co do Linuksa... no ja nie miewam istotniejszych problemów, zaś w tym przypadku dość zrozumiałe jest, że telefon z WP + komputer z Linuksem = prawdopodobnie problem :D ale miałem nadzieję, że chociaż te pliki będę mógł normalnie przeglądać, kopiować itp. a tu nic :(

@Hajime cieszę się, że wszystko wróciło do normy pod względem stabilności :)

Autor edytował komentarz.
Bucic   9 #95 28.10.2015 13:18

Linuks nie obsluguje zapisu i odczytu danych z WP!

PokerFace   10 #96 28.10.2015 13:45

@AntyHaker: Heh, nie musisz ty robić. Akurat mam na stanie Moto G 2014 i L535 (obie dostaną aktualizację) więc gdybyś był zainteresowany żebym zrobił takie porównanie to pisz :) A jak Android cię zbytnio nie interesuję to mogę samą L535 "po torturować" ;)

Farkas   12 #97 28.10.2015 13:50

Interesuję mnie funkcja normalizacji dźwięku, której nie ma na L640. Normalnie znajduje się ona w ustawienia > audio > ulepszenia, ale niestety L640 takiej opcji nie zawiera :P Może W10M pozwala na swobodniejsze ustalenie głośności lub tej kwestii ogółem?

Hajime   7 #98 28.10.2015 15:02

Oprócz moich wrażeń z działania W10M na L520 to widzę, że zmiany jakie zaszły od wersji 8.1 idą w dobrą stronę. Jest kilka rzeczy, które mi się nie podobają, ale takie ma też WP 8.1.

ArsesPL   7 #99 28.10.2015 18:17
AntyHaker   23 #100 28.10.2015 18:29

@Farkas: Co zabawne - sam korzystam równolegle z Linuksa (Fedora Rawhide) i nie kojarzę, bym miał z nim takie problemy. Jak mi się będzie nudzić to sprawdzę to na dniach, może się coś zmieniło.

Co do dźwięku - nic mi o tym nie wiadomo.

@PokerFace Dlaczego mnie się pytasz czy takowe robić :P Jesli Ci się chcę to jak najbardziej zrób - na pewno wiele osób na tym skorzysta. Ja na stanie posiadam tylko LG G2 Mini, a ten już niewiele otrzyma (o ile w ogóle 5.1 dostanie :P).

@ArsesPL Chodzi Ci o pasek nawigacyjny? Zarówno na WP8.1 jak i pod W10M można go kolorystycznie dostosowywać do posiadanego motywu.

Autor edytował komentarz.
  #101 29.10.2015 08:16

@WassiliaPL: A po cholera mi "miliardy" aplikacji, wystarczy kilka porządnych. Co tu się jarać i marudzić na TP. Dziurawego androida niech ogarnie Google, o milionie wersji i braku wsparcia nie wspomnę. Plus wszystkiego jest taki że każdy może kupić co mu pasuje! Mnie Windows odpowiada! Na telefonie, desktopie i nawet na serwerach (no i IoT) ;-)

  #102 29.10.2015 16:24

zainstaowałem wczoraj na swojej firmowej 735-tce
kilkadziesiąt restartów dziennie, "wznawianie" pulpitu po wyjściu z kontaktów, lagi, zrywanie połączeń...
trzeba ją po instalacji przywracać do fabrycznych żeby chociaż symbolicznie działało.

  #103 29.10.2015 16:33

@kadoo (niezalogowany): ostatnie zdanie to pytanie...

halwiefal   4 #104 31.10.2015 11:58

Jak się ma działanie tych Lumii na Snapdragon 400 do Lumii 925 na dwurdzeniowcu (to smao co Lumia 920), ale o szybszym taktowaniu. Jest sens zmieniać, bo mój teleofn zacyzna już mulić, karty w IE same się zamykają, itp..
Wiem, że jest 930 z Sn800, ale bateria za słaba i podobno się grzeje.

AntyHaker   23 #105 01.11.2015 01:16

@halwiefal: Zmieniłem L925 i L735 - moim zdaniem różnica zauważalna na korzyść tego drugiego. Optymalizacja pod nowsze urządzenia robi swoje i nie ma co się czarować, że jest inaczej.

  #106 02.11.2015 13:12

Kiedy będzie stabilny Windows Phone 10

Mb2004   5 #107 02.11.2015 13:14

Kiedy będzie Windows Phone 10?

AntyHaker   23 #108 02.11.2015 14:00