Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10 build 16199 to już kolejna kompilacja, która wprowadziła kilka ciekawych zmian

W zeszły poniedziałek Microsoft uruchomił kolejną odsłonę Bug Bash, który dedykowany został Windows 10 Fall Creators Update - czyli Redstone 3. Zwrócić ma on uwagę Insiderów na kluczowe elementy systemu, by firma mogła wyeliminować ewentualne problemy w ich działaniu. Ponadto, dwa dni później udostępniono nam nowe kompilacje (16199 oraz 15215), choć jak zwykle tylko na desktopie zauważymy jakiekolwiek zmiany. Smartphony wciąż otrzymują uaktualnienia o nazwie Feature 2, będące jedynie rozszerzeniem dla gałęzi Creators Update. W związku z tym wielu powątpiewa w to, czy otrzymają one dostęp do jesiennej aktualizacji.

To tyle tytułem wstępu, przejdźmy do konkretów.

Menu start, centrum akcji oraz pasek zadań

W pierwszym aspekcie zmieniło się niewiele, gdyż ograniczono się do dodania ikonek w menu podręcznym tym elementom, które wcześniej ich nie posiadały. Dzięki temu całość wygląda teraz spójniej i bardziej przejrzyście.
W drugim aspekcie pojawiło się już nieco więcej nowości, z czego większość z nich dotknęła mechanizmu My People. Zyskał nie tylko wsparcie dla znaczków powiadomień (od dawna dostępnych dla aplikacji), ale też wyświetlone nam zostaną emoji wysłane przez przypiętą do paska zadań osobę. Muszę jednak szczerze napisać, że nie u mnie to nie bardzo działa - nie otrzymuję żadnych powiadomień, ponieważ Skype odświeża się dopiero po jego uruchomieniu. Nie jestem również w stanie skorzystać z szybkiego tworzenia wiadomości z załącznikiem poprzez użycie „przeciągnij oraz upuść” na konkretnej osobie. W sumie jedyne co funkcjonuje mi tak jak powinno to wyświetlanie się kontaktów na ekranie udostępniania - szkoda tylko, że w ten sposób nie wyślemy wiadomości przez Skype, a jedynie utworzymy mail.
Na koniec wymienić warto jeszcze dwie drobne rzeczy:
 • Cortana wyświetli nam powiadomienie o nadchodzącym połączeniu, a nie jak dotychczas, o już nieodebranym;
 • Ikonka sygnalizująca uruchomiony moduł bluetooth ma teraz zdecydowanie jaśniejszy kolor.

Systemowe ustawienia

System

Na wstępie należy wspomnieć o wizualnych zmianach w zakładce Informacje. Umieszczono tam podsumowanie dotychczas obecne jedynie w Windows Defender Security Center, a przy tym usunięto wyświetlanie nazwy organizacji.
W zarządzaniu pamięcią pojawił się przełącznik odpowiedzialny za automatycznie usuwanie plików znajdujących się w folderze Pobrane, jeśli nie uległy one żadnej modyfikacji przez okres 30 dni.
Poza tym, zdecydowano się skasować przełącznik odpowiedzialny za stworzenie szybkiej notatki. Microsoft twierdzi, że decyzja ta podyktowana jest jego rzadkim używaniem - co ja osobiście mogę potwierdzić.

Gaming

W zakładce Broadcasting dodano możliwość uruchomienia nadawania wyłącznie z wykorzystaniem dźwięków pochodzących z gry. Ponadto, zmieniono nazwę Audio Settings na Game DVR oraz właśnie tam (co raczej nie jest wyjątkowo zaskakujące) przeniesiono wszystkie elementy z nim związane.

Pojawiła się również nowa, tajemnicza kategoria o nazwie Game Monitor. Microsoft zaznacza jednak, że jest to jedynie zapowiedź przyszłej funkcji - w chwili obecnej możemy się dowolnie bawić przełącznikiem i niczego to nie zmieni.

Pozostałe zmiany

Pierwsza z nich tyczy się paska bocznego, na którym, prócz dotychczasowych wskazówek, wyświetlane są teraz potencjalnie przydatne filmiki. Oczywiście ich treść zależy od kontekstu, czyli aktualnie otwartej zakładki.
Drugą jest nowy skrót klawiaturowy, dostępny podczas korzystania z funkcji Narrator. Chodzi tutaj o kombinację Caps Lock + E + E, która uruchomi nam Centrum Opinii (Feedback Hub)

Ostatnia, czyli trzecia, nie jest nawet widoczna dla użytkownika, gdyż tyczy się danych migrowanych w trakcie przejścia na nowszą kompilację. Od teraz zachowywany będzie stan blokady rotacji ekranu, co może nie jest jakoś wybitnie potrzebne, niemniej dobrze, że się tym w końcu zajęto.

Poprawki

 • Uaktualniono pakiet Windows Defender Security Center, przez co nie zasugeruje nam już zmniejszenia jasności w celu oszczędzenia baterii, gdy nasz sprzęt podłączony jest do ładowania;
 • Windows Defender Application Guard bez problemu działać ma już na maszynach wyposażonych w dotykowe ekrany;
 • Wyeliminowano błąd dotyczący koloru systemowego akcentu, który niekiedy był całkowicie ignorowany po włączeniu pełnoekranowej gry;
 • Antywirusy pochodzące od zewnętrznych firm nie powinny już uniemożliwiać uruchamianie aplikacji pisanych dla środowiska Win32;

Błędy

 • Nie pozbyto się błędu blokującego instalację nowych aktualizacji, choć nie pojawia się on u wszystkich Insiderów - więcej informacji tutaj;
 • Surface 3 dalej nie przejdzie przez proces uaktualnienia gdy ma wsadzona kartę SD;
 • Outlook 2016 wciąż może zawiesić się podczas uruchamiania;
 • Microsoft Edge czasem wyrzuci błąd o niemożności otwarcia pliku PDF - ponowna próba powinna zakończyć się sukcesem;
 • Logowanie do aplikacji Facebook, Instagram oraz Messenger dalej wymaga „kreatywnego podejścia”;
 • Niektóre gry (jako przykład podano Civilization VI) nie włączą się - tak samo jak Windows Mixed Reality;
 • VIM (Windows Subsystem for Linux) jest uszkodzony - sprawa oczywiście badana przez Microsoft;
 • Wklepanie niejakiej “choice command” zakończy się niepowodzeniem - mowa tu o systemowej linii komend

Podsumowując

Windows 10 ogarnięty jest powolną ewolucją i nie zanosi się, by miała nastąpić jakaś większa rewolucja. Nawet Project Neon ostatecznie nie okazał się być tym na co wielu konsumentów czekało. Co prawda przyniesie on pewien powiew świeżości jeśli chodzi o UX i UI, choć dla wielu osób to wciąż zbyt mało. Czy faktycznie? Wystarczy, że Microsoft porządnie weźmie się za ujednolicenie wyglądu poszczególnych elementów systemu i nawet Fluent Design będzie wystarczający oraz bardziej niż satysfakcjonujący.
Pozostaje jeszcze kwestia Windows 10 Mobile, jednakże nie wiem co o nim myśleć. Niby cały czas jest aktualizowany, chociaż ciężko mówić o jakimkolwiek rozwoju. Oczywiście eliminacja niedoróbek jest bardziej niż potrzebna, lecz miło by było, gdyby wreszcie coś nowego zaimplementowali. Poniekąd całą sytuację ratuje UWP, gdyż bez tego system ten już dawno byłby martwy. 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 22.05.2017 11:36

Na mobile to niema już chyba co liczyć,choć nie wiadomo co im tam siedzi w mózgach.

Jak zwykle na główną. nie masz co liczyć. Dziwne że ci nie wytknęli długości tytułu:)

kwantowykotek   3 #2 22.05.2017 12:23

Też odniosłem wrażenie, że Windows Mobile od jakiegoś czasu leci już tylko na plecach UWP.

~MacG   5 #3 22.05.2017 13:17

"Poniekąd całą sytuację ratuje UWP, gdyż bez tego system ten już dawno byłby martwy. "

On już jest martwy. Utrzymują go tylko ślepo zakochani fani (których totalnie nie rozumiem) oraz zobowiązania korporacji. Jak tylko sytuacja jeszcze trochę ostygnie lub kary umowne dla MS będą do przyjęcia to zapewne oficjalnie zamkną tą studnie bez dna na co bardzo liczę.

Seba228215   5 #4 22.05.2017 14:01

@~MacG: W zasadzie, to mnie wkurza jedno. Ja rozumiem wbudowany antywirus z innymi zabezpieczeniami w formie nieusuwalnych kafelków, ale reszta oprócz sklepu powinna dać się usunąć, jak i zainstalować ze sklepu MS. A IE i Flash Player nie powinno już być w ogóle. A jeżeli chodzi o sterowniki, to użytkownicy powinni się martwić tylko o pakiet sterowników graficznych.

AntyHaker   23 #5 22.05.2017 14:54

@Seba228215: "A jeżeli chodzi o sterowniki, to użytkownicy powinni się martwić tylko o pakiet sterowników graficznych." No i przecież tak jest :)

Seba228215   5 #6 22.05.2017 15:02

@AntyHaker: Nie. Nadal trzeba bawić się w aktualizacje chipsetów, sieciówek, etc. Choć już podobno są płyty główne z uefi, które to uefi potrafią same się zaktualizować po podłączeniu z siecią i stroną producenta płyty głównej (tak słyszałem, ale ile w tym prawdy). A to dobra zmiana.

AntyHaker   23 #7 22.05.2017 15:15

imix (niezalogowany): Aj tam, nie piszę z myślą o wylądowaniu ns głównej :) Co zaś sie tyczy tytułu - przeciętny xP

@Seba228215 Nie mogę sie z tym zgodzić. Już dawno nie spotkałem sie z sytuacją, żebym musiał coś samodzielnie pobrać.

Autor edytował komentarz w dniu: 22.05.2017 15:18
~MacG   5 #8 22.05.2017 15:21

@Seba228215: Mówię tylko o mobile...

@AntyHaker Ale sterowniki od producenta zazwyczaj są lepszej jakości i często z dodatkiem bardzo funkcjonalnego oprogramowania. A te z WU w win 10 to dla mnie zawsze problemy. Zapewne wina sprzętu ale jednak są problemy. Po prostu takie rozwiązanie jest złe.

Autor edytował komentarz w dniu: 22.05.2017 15:23
charper   9 #9 22.05.2017 18:02

@~MacG: czy windows 10 mobile powoduje u ciebie jakies problemy zdrowotne ze tak bardzo chcesz sie gopozbyc z rynku? a moze zbyt czesto cierpisz na biegunke z jego powodu?

~MacG   5 #10 22.05.2017 19:14

@charper: Tak, mam ból dupy że jest tu tyle trolli z którymi nie da się normalnie i z sensem porozmawiać. Powymieniać argumenty i takich którzy często nawet nie piszą nic związanego z tematem, przekręcają słowa innych tylko dla własnej korzyści. Tak więc, nawet się nie wysilaj i nie odpowiadaj bo mam gdzieś co powiesz za takie teksty. Mam już dość użerania się z fanbojami i dziećmi bez żadnego pojęcia o życiu i świecie. EOT

charper   9 #11 23.05.2017 03:31

bo uzytkownikow windows phone zwyczajnie woj obchodzi wydumany przez was brak aplikacji:D jesli nie potrafisz pojac ze ktos ma smartfona i uzywa w zasadzie tylko systemowych rozwiazan bo mu bardziej odpowiadaja to z toba jest problem i nie dziw sie ze nikt nie chce z toba normalnie rozmawiac. dzieje sie tak dlatego ze sie wpierniczasz ze swoim zdaniem w czyjes dobrze poukladane zycie:)

AntyHaker   23 #12 23.05.2017 12:22

@charper: Ja nie rozumiem po co dyskutujesz, skoro nie masz "żadnego pojęcia o życiu i świecie." :P

szymon_g   4 #13 24.05.2017 22:25

Jak dla mnie to nudne te zmiany, windows 7 rozbudować i będzie cacy :)

AntyHaker   23 #14 24.05.2017 23:57

@szymon_g: Win7 to trup, a Win10 to właśnie taki "rozbudowany" Win7 :)

charper   9 #15 25.05.2017 00:04

@AntyHaker: w sumie racja, pierniczy jak upadly moher;)

AntyHaker   23 #16 25.05.2017 00:14

@charper: Właśnie dla takich jak on stworzono funkcję "ukryj komentarze użytkownika" :P

szymon_g   4 #17 25.05.2017 12:14

@AntyHaker: szkoda tylko że nie tak jak chcą użytkownicy.

AntyHaker   23 #18 26.05.2017 01:00

@szymon_g: Pisz za siebie, mnie się podoba.

  #19 28.05.2017 09:24

Windows 10 to taki upośledzony Windows 7. Bo gdzie Aero Glass ? Windows Classic ? dlaczego po wyłączeniu harmonogramu przestaje działać Menu Start i Windows Store ? Dlaczego po wyłączeniu Dziennika zdarzeń w Win 10 znika internet tylko w aplikacjach microsoftu ? niestety Win 10 to bubel, Win 7 dużo stabilniejszy jest.

iMattheush   1 #20 29.05.2017 23:47

Kupiłeś L950XL? :O

AntyHaker   23 #21 29.05.2017 23:53

@iMattheush: Nie mam aż takiej ilości wolnej gotówki - zapytałem o możliwość wypożyczenia, na co PR Microsoftu się zgodził :P