Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10 kompilacja 9888 - jak sprawuje się najnowsza wersja z wycieku

Microsoft przy okazji Windows 8 przyzwyczaił nas do wycieków kolejnych jego kompilacji. Z racji, iż nie był to oficjalny sposób dystrybucji zmuszeni byliśmy raz za razem przeinstalować nasz system. Przy okazji Win10 Microsoft poszedł na rękę wszystkim testerom i uruchomił specjalny program - Windows Insider. Dzięki niemu kolejne odsłony były pobierane wprost z systemu i z jego poziomu dokonywaliśmy uaktualnienia - bez utraty jakichkolwiek danych.

Przy okazji ostatniej takiej wersji zaznaczono, iż nie będzie już kolejnych przed styczniem przyszłego roku. Wiele osób jednak nie chciało się z tym pogodzić, dlatego nie tak dawno wyciekł build 9888, który analogicznie do 9879 przynosi jedynie kilka kosmetycznych zmian interfejsu oraz ze dwie funkcjonalne.

Pulpit i jego okolice

Przede wszystkim jeszcze bardziej udoskonalono animacje minimalizacji i przywracania okien. Microsoft dopisuje to już bodajże od 2 kompilacji, lecz nie jest to jedynie pusta deklaracja. Możliwe, że działa to na zasadzie pewnego rodzaju efektu placebo, ale faktycznie nie zacinają już tak jak wcześniej i działają znacznie płynniej.

Ponadto zmieniono wygląd menu podręcznego pojawiającego się na pasku zadań. Obecna stylistyka Windows zakłada, iż są one lekko szare. Natomiast w interfejsie Modern dominuje kolor biały i właśnie w takim jest aktualnie wykonany. Na razie zmiana ta jest obecna wyłącznie we wspomnianym miejscu, a w pozostałych wciąż musimy oglądać starą odsłonę.

ModernUI i jego ustawienia

Duże zmiany poczyniono jeśli chodzi o aplikacje stworzone z myślą o ModernUI. Przede wszystkim scalono PC Settings oraz zPC Settings dając im nową nazwę Settings. Jak łatwo można się domyślić, nowy twór ma zastąpić wysłużony panel sterowania i jeszcze bardziej ujednolicić interfejs Windows. Z poziomu ustawień możemy teraz bez problemu wyszukiwać pożądane przez nas opcje, dzięki dodaniu paska wyszukiwarki. Jakby tego było mało, z poziomu Settings możemy dodać opcjonalne funkcje systemu Windows, co przełoży się na jeszcze mniejsze uzależnienie od starego mechanizmu.

Opcje sieciowe zostały rozbudowane o kolejne moduły, tak by przybliżyć je jeszcze bardziej do rozwiązania znanego do tej pory. Podobny zabieg spotkała zakładka Battery Saver, która choć teoretycznie pozwala teraz na więcej, to tak naprawdę praktycznie nic w niej nie działa.

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, iż Microsoft zaimplementował w Windows mapy offline. Z poziomu zakładki Maps w łatwy sposób możemy pobrać interesujący nas skrawek świata - działa to analogicznie do rozwiązania obecnego w Windows Phone.

Mała ciekawostka

Przy okazji tego wycieku warto odnotować, iż jest to pierwsza kompilacja zawierająca jądro o numerze 10.0. Jest to dość duży przeskok z wersji 6.4, który nie jest wyłącznie podyktowany poczynionymi zmianami. W pewnym sensie istotną rolę odegrał tutaj marketing i unifikacja wszystkiego ze wszystkim - proces ten możemy od dłuższego czasu obserwować na wielu polach, w których działa Microsoft.

Podsumowanko

Jak sprawuje się owa odsłona w codziennym użytkowaniu? W zasadzie podobnie jak poprzednicy. Na moim sprzęcie wszystko działa w miarę szybko i jak na tak wczesną wersję dość stabilnie. Choć i bez zgrzytów się nie obeszło. Wciąż pojawia się jakiś magiczny błąd eksploratora, w którym to znikają wszystkie ikony i pomaga jedynie jego restart. Ponadto znów od czasu do czasu pojawia mi się bluescreen podczas zamykania systemu - co ciekawe zostało to naprawione w buildzie 9879, a w tym znów to występuje.

Zatem czy poleciłbym ten wyciek osobom korzystającym z programu Windows Insider? W zasadzie tak, aczkolwiek moja opinia nie powinna być dla nikogo w żaden sposób wiążąca - za nic potem nie chce odpowiadać.

Gdyby ktoś chciał śledzić na bieżąco wszystkie zmiany to polecam fajną stronę przygotowywaną przez Microsoft, na której można znaleźć wszystkie do tej pory poczynione zmiany oraz zapowiedz styczniowych.

 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
foreste   16 #1 09.12.2014 22:51

Ale moment niema juz tego wygodnego panelu sterowania i na to miejsce jakiś settings postaci crapwarewogo apps modern ? , czyli ten system niema co mi zaaferować będę miał system na komputerze dla telefonu,nato wychodzi ze windows 7 będzie ostatnim systemem microsoftu co wydalę kase kolejnych wersji mi nie potrzeba ani piraci c tez nie zamierzam , bo poco mam wydawać 400zł za komórkowy system ? A tak byłem przekonany ze kupie 10 bo będzie odpowiednim systemem czyli pc to pc tablet to tablet i tak dalej system dobierze odpowiedni interfejs atu wynika ze wszędzie będzie to samo kafle

Ryan   15 #2 09.12.2014 22:53

"Przy okazji tego wycieku warto odnotować, iż jest to pierwsza kompilacja zawierająca jądro o numerze 10.0. Jest to dość duży przeskok z wersji 6.4, który jak się domyślacie jest w dużej mierze podyktowany marketingiem, a nie faktycznymi zmianami i udoskonaleniami."

Bzdura. To "break it once, break it good" - dotychczas zmianom ulegała część minorowa wersji z powodu źle skomponowanych instalatorów, które zamiast sprawdzać czy część majorowa jest większa lub równa jakiejś wartości (najczęściej 6), to przyrównywały bezpośrednio do szóstki. Skoro już odważono się na złamanie kompatybilności wstecznej, to bardziej sensowne było zrównanie wersji z nazwą systemu, żeby uniknąć bzdurnej numeracji, jaka toczy się teraz za Visual Studio (VS 2012 ma wersję 11 a VS 2013 to 12 wydanie).

Mk13   16 #3 09.12.2014 23:12

Marketing w numerach wersji jądra, dobre ;)

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #4 09.12.2014 23:17

@Mk13: Natego takim korporacjom nie ufać tylko samemu to sprawdzać :)

szymek48   4 #5 09.12.2014 23:21

@foreste: Dopóki panel w wersji Modern UI nie zyska wszystkich funkcjonalności poprzedniego panelu sterowania, dopóty w kolejnych kompilacjach pozostanie. W wersji finalnej panel Modern UI będzie posiadał wszystkie funkcje, a nawet więcej.

foreste   16 #6 09.12.2014 23:29

@szymek48: Mi panel stary wystarczy w metro jest istny bajzer tym myslałem ze 10 bedzie można spokojnie uzywaćtego systemu bez tykania tej protezy metro czyli pulpit menu start i aplikacji typowych jak w w7 nie wspomne tu o windows store bo jest mi zbedny i chmura skydrive(onedrive)

szymek48   4 #7 09.12.2014 23:51

W zPCSettings zdaje się być to lepiej uporządkowane

  #8 09.12.2014 23:53

Czy ktoś mądry w ramach tego portalu mógł by napisać coś na temat numerów kompilacji systemów Windows ale licząc od czasów Windows NT 3.1

foreste   16 #9 10.12.2014 00:06

To nie zmienia nić bo nie chce używać nawet patrzeć na interfejs metro bo wygląd tego to jedzie tandetą którą 400zł nie wydam tu nie tylko chodzi żeby system był wydajny ale też przyzwoicie wyglądał a w w8/10 wyglądu nie zmienisz za pomocą stylu w tych systemach tylko kolory paneli mogę zmieniać w windows 7 ma stonowany wygląd jak zechce mogę mieć stary wygląd jak chce żywy wygląd to zmieniam a tam tylko kolorki jakości martwej kolorystyce windows 8/10 pod względem jest uboższy w personalizacje o polowe od 7

neXt___   12 #10 10.12.2014 00:11

@foreste: nie jestem na bieżąco, ale co takiego można było zmienić w W7 czego nie można zrobić w 8 i 10?

foreste   16 #11 10.12.2014 00:22

@neXt___: tu tylko zmienisz tapete kolorki paneli ikony i muzyczka a w 7 mam clear type czcionek dobre zarządzanie wifi/modemy gsm łatwy dostęp do trybu awaryjnego i menu menu start wygodniejsze brak paskudnej wstążki eksploratorze plików poprostu normalny system w 8/10 albo cześć brak lub dostemp jest bardzo utrudniony trza się naklikac

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #12 10.12.2014 00:25

@Ryan: Może i masz rację, nie znam się na tym - opieram się na tekstach ludzi "bardziej obeznanych w temacie" z DP choćby nawet. Jeśli Cię uraziłem swoją ignoracncją - wybacz. Mam nadzieję, że nowa wersja bardziej przypadnie Ci do gustu.

@Mk13 J/w.

@neXt___ Olej go, pisze tak jakby był lekko wstawiony ...

@foreste Może wróć jak wytrzeźwiejesz?

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #13 10.12.2014 00:44

@AntyHaker: Nie jestem wstawiony :) tylko nie kocham nowej filozofii microsoftu która nie bieze pod uwage ludzi i komentarzy windows 10 po moich testach i publikacjach ma tylko kosmetyczne poprawki względem windows 8, microsoft pewnego czasu mówił o powrocie aero i gdzie ono jest po-prostu dostajemy windows 8 po małym liftingu jeszcze zagłębionym nie użytecznym metro poza tym nowego niema poza cotana i pulpitami W wsunie zastanawiam komu jest potrzebna cotana na pc
ja bym zamiast dotykowym ekranem sterować windowsem kinectem tzn rekami jak w johny memonic https://www.youtube.com/watch?v=8p0jmewhXeU

Autor edytował komentarz.
  #14 10.12.2014 00:48

Normalnie można style zmieniać w ósemce. Co to za herezje siejecie?

http://www.deviantart.com/browse/all/customization/skins/windows8/visualstyles8/

Darthnorbe   13 #15 10.12.2014 11:13

Aż tak mi nie śpieszno.
Raz włączyłem szybki model aktualizacji i system musiał za każdym bootowaniem naprawiać się.
W przeciągu 5 dni wyszła łatka i wszystko wróciło do normy, no i mam miesięczny system, nie jest źle :D

Autor edytował komentarz.
neXt___   12 #16 10.12.2014 11:59

@foreste: odkąd mam StartIsBack, zapomniałem że korzystam z W8.1, bo interfejs jest identyczny jak w Siódemce. Osobiście wolałbym, aby to MS dawał nam opcję wyboru, niż jak mamy się wspierać dodatkowym oprogramowaniem, ale skoro ono istnieje, to nie widzę przeszkód aby się nim wspomagać.
Jeśli chodzi WiFi, nie zauważyłem problemów z zarządzaniem (8.1 na 2 laptopach). Do trybu awaryjnego również wejść potrafię, nie sprawia mi to kłopotów.

@AntyHaker, chyba masz rację z tym wstawieniem. Jeśli ktoś korzysta z współczesnej przeglądarki i nie zwraca uwagi na podkreślenia błędów, to trzeźwy raczej nie jest. W każdym razie, dzięki za kolejne podsumowanie zmian :>

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #17 10.12.2014 15:01

Tylko stardock to proteza ktora moze zamulac system

szymek48   4 #18 10.12.2014 16:12

Sądząc po twoim komentarzu raczej nie korzystałeś z tej aplikacji

Paolopl   7 #19 10.12.2014 16:49

win "10" wygląda dosyć nieźle

foreste   16 #20 10.12.2014 21:59

@szymek48: Z stardocka uzywałem w windows 98 w windows xp i 7 przestałem :).

AntyHaker   23 #21 10.12.2014 22:06

@neXt___: Nie ma problemu ^^ Czekam na styczeń i na kolejny build :D

@foreste Powiem Ci, że nie piszesz jak osoba trzeźwa. Błędy straszne, a poza tym dość chaotycznie piszesz :D

Emmers   4 #22 11.12.2014 09:51

Wraz z 10-siątką zapowiadają się dość fajne zmiany w wyglądzie ikon...Na razie tych nowych ikon jest kilka, ale podobają mi się i pokusiłem się na ich podstawie utworzyć własny zestaw do 8.1
https://www.dropbox.com/s/noedaiziuy54avm/ikony%20win%2010.jpg?dl=0
Po zmianie zestawu ikon w bibliotece imageres.dll Windows 8.1 wygląda lepiej i już nie przypomina klasycznej siódemki.
https://www.dropbox.com/s/mp2hta8io8f1vqn/ten%20komputer.jpg?dl=0

Autor edytował komentarz.
lex_iuris   11 #23 12.12.2014 08:21

Wygląda dosyć soczyście, mam nadzieję że nie zepsują nic, jak to miało miejsce w Win8

  #24 15.12.2014 08:39

hahahaha, co jak co, ale Microsoft sukcesywnie niszczy coś co było dobrze zrobione, o ile modern większego znaczenia dla mnie nie ma, bo tak czy tak najlepiej odpala mi się appki poprzez wpisanie w wyszukiwarkę, to to co oni zrobili z trybem awaryjnym, no cóż. Ok, wlączyć go mogę, ale raczej nie w przypadku awarii. Po co oni zrobili graficzny bootmanager odpalający się z winlogon.exe? Głupiego narratora nie da się włączyć na tym etapie, chociaż stery dźwięku są ładowane, wcześniej to było f8, 2x strzałka w dół i jeżeli się spatchowało w rejestrze żeby był dźwięk w awaryjnym można było działać włącznie z szukaniem rozwiązania w necie. A teraz zdebuggowanie bluescreena pojawiającego się na etapie rozruchu wymaga ode mnie uruchomienie Linuksa, zalączenie maszyny wirtualnej z WIndowsem z poudostępnianymi dyskami i dopiero wtedy można coś zrobić z Windbg.
Czy to tak ma wyglądać?
Pzdr.

marczaka   1 #25 15.12.2014 09:26

Zmiana kernela na 10 spowodowała dodatkowo brak możliwości instalacji .net framwork 3.5 (zawiera 2 i 3). Aplikacje je wykorzystujące nie będą się uruchamiać. A tak na marginesie wyciekł już build 9901, który ma te same problemy. Rozbudowano w nim Ustawienia Systemu likwidując Panel Sterowania.
PS: Na stronie winclub.pl pojawiło się spolszczenie do buildu 9879 (tylko do niego). Działa bez zarzutu, acz nie jest 100 %. Nie narzekajmy jednak, wykonano i tak dużą pracę.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #26 15.12.2014 13:45

@marczaka: Nowy build z wycieku sprawdzony i jest to pierwsza kompilacja, która sprawiła mi makabryczne problemy. Przez to musiałem downgrade zrobić ^^

Co do spolszczenia - wiem, aczkolwiek uważam je za zbędne.