Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10 oraz Windows 10 Mobile w kompilacji 14361 – kilka nowości i cała masa drobnych usprawnień

Ostatnimi czasy bardzo ciężko jest mi napisać jakikolwiek wstęp. Kolejne kompilacje ukazują się dość często, a to sprawia, że wpisy też pojawiają się dość gęsto. Zazwyczaj staram się wymyślać jakieś krótkie historyjki, lecz nie tym razem – wybaczcie.

Co więc otrzymaliśmy? Kompilację 14361 w mobilnej oraz desktopowej odsłonie, która to (jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić) oczywiście zawiera masę poprawek, ale znalazło się też trochę miejsca dla pomniejszych nowości czy różnorakich usprawnień.

Nowości wspólne dla obu wydań

Microsoft Edge

Microsoft wspomina o tym, że uaktualnił wygląd powiadomienia dotyczącego pobierania w taki sposób, by wyświetlana na nim nazwa, status oraz domena znajdowały się w oddzielnych liniach. Problem jednak w tym, że u mnie wszystko jest cały czas po staremu. Specjalnie robiłem nawet zdjęcie na poprzedniej kompilacji, by móc to porównać i niestety brak jest zmian. Jeśli więc pominiemy ten fakt to okaże się, iż prócz wyższego numeracji przeglądarki nie uświadczymy żadnych widocznych zmian. Te jak zwykle skrywają się we wnętrzu, choć nie ma ich też szczególnie wiele. Z tych ważniejszych warto wspomnieć o zaimplementowaniu wsparcia dla Standard Fullscreen API oraz domyślnym wyłączeniu flagi TCP Fast Open, gdyż powodowało to problemy na niektórych witrynach.

Cortana

W przeciwieństwie do poprzedniej kompilacji tutaj nie mamy zbyt wielu oszałamiających nowości i w zasadzie skupiono się na kilku subtelnych zmianach. Po jej uruchomieniu naszym oczom ukazuje się teraz nowy ekran startowy, którego głównym zadaniem jest ułatwienie nam przeszukiwania zasobów sieci oraz naszego komputera. Prócz tego wyświetla nam wskazówki dotyczące przydatnych komend i dopiero kliknięcie w baner „What’s new for you” przenosi nas do byłej domyślnej karty ze wszelkimi informacjami agregowanymi przez Cortanę.
Poprawiono również szybkość reakcji po wciśnięciu mikrofonu uruchamiającego Cortanę. Niekiedy asystentka potrafiła złapać lekką zadyszkę i w ogóle na kliknięcie nie zareagować, lecz teraz, wedle zapewnień Microsoftu, powinno wszystko działać sprawnie i niezawodnie.

Aplikacje

Tutaj w zasadzie mamy dwie nowości, z czego jedna dotyczy programu Feedback Hub, a druga Ustawień, a dokładniej funkcji Active Hours. O czym więc mowa? Pierwsza aplikacja zyskała lekko zmodernizowany wygląd, co w głównej mierze zaobserwować możemy w karcie wyświetlającej zadania. Całość jest obecnie bardziej przejrzysta, gdyż zamiast prostej listy widzimy teraz duże grafiki z czytelnymi podpisami.
Jeśli zaś chodzi o drugi aspekt, to mowa tutaj o zwiększenia „widełek” jakie możemy zdefiniować. Dotychczas maksymalny próg wynosił 10 godzin, a obecnie jest to już 12 – jak na mój gust w ogóle nie powinno być żadnego limitu, ale cóż, Microsoft.

A teraz nowości różne dla obu wydań

Najpierw mobile, bo mniej tego

W zasadzie wyróżnić możemy jedynie kilka widocznych nowości, gdyż w znacznej mierze Microsoft skupił się na eliminacji błędów, co w sumie nie powinno nikogo dziwić. Co więc otrzymaliśmy? Od teraz nasze ustawienia DPI powinny ładnie współgrać z funkcją kopii zapasowej, dzięki czemu po ewentualnej reinstalacji systemu powinny one zostać ładnie przywrócone. Dotychczas tak nie było, co wiązało się z dodatkowymi i irytującymi restartami urządzenia.

Lekko udoskonalono również mechanizm przewidywania wpisywanych fraz, który przez bardzo długi czas był piętą achillesową Windows 10 Mobile. W tym przypadku objawia się to w taki sposób, że podpowiedzi dobierane są na podstawie aktualnie wybranego słownika, a nie tego, który był ustawiony w momencie rozpoczęcia pisania danego wyrazu. Niby jest to szczegół, lecz dla osób korzystających z wielu języków klawiatury jest to niewątpliwe usprawnienie.

Skoro już jesteśmy przy elemencie odpowiadającym za wpisywanie tekstu, to warto również zaznaczyć, iż dostęp do jego jednoręcznego trybu został udostępniony większej liczbie urządzeń. Mowa tutaj jednak wyłącznie o urządzeniach co najmniej 5”, wśród których znajduje się chociażby Lumia 640 oraz Lumia 830. Dzięki temu możemy klawiaturę przypiąć do lewej lub prawej krawędzi, co znacznie ułatwia pisanie za pomocą samego kciuka.

Jako, że tym razem nowych błędów jest stosunkowo mało, to pozwolę sobie je wypisać – choć po poprawki dalej będziecie musieli sięgnąć na bloga, gdyż jest ich cała masa. Przechodząc jednak do konkretów, ja osobiście nie polecałbym instalacji tejże kompilacji na urządzeniach dual-SIM, ponieważ może na nich wystąpić błąd z transmisją danych. Nie działa również instalacja aplikacji poprzez Visual Studio 2015 Update 2, lecz jeśli komuś bardzo na tym zależy, to można użyć Windows 10 Application Deployment korzystającego z linii komend. Jeśli zaś chodzi o te drobniejsze mankamenty, to wspomnieć trzeba o tym, iż Cortana może nie działać jak powinna, na co na szczęście pomaga zwyczajny restart urządzenia. Pewien błąd dopadł również szybkie akcje, które po aktualizacji do tejże kompilacji zostają pomieszane wbrew naszym wcześniejszym ustawieniom.

Później desktop, gdyż tu jest trochę więcej rzeczy

Tutaj zaskoczenia większego nie będzie, gdyż wzorem poprzednich kompilacji głównie skupiono się na wizualnym aspekcie systemu. Zmniejszono górny margines w menu start, a i nieco poprawiono zachowanie pasków przewijania, które teraz znikają zaraz po tym jak przesuniemy kursor na bok. Wzorem poprzedniej kompilacji mobilnej zdecydowano się i tutaj zmniejszyć wielkość ikonek wyświetlanych w centrum akcji, których rozmiar zmalał z 64x64 na 48x48.
Szczególnie dużo poprawek zaimplementowano w mechanizmie Windows Ink, który teraz powinien być znacznie przyjemniejszy w obsłudze. Postanowiono nieco wydłużyć linijkę, gdyż na ekranach o wysokiej rozdzielczości (Surface Book) była ona zbyt krótka, a przez to mało funkcjonalna. Zmieniono ikonkę odpowiedzialną za „Touch Writing” na bardziej sugestywną, a i wyciągnięto na wierzch przycisk „Clear all” – dotychczas był on skryty w rozwijanym menu opcji „Eraser”. Lekkie uaktualnienie otrzymała również funkcja Sticky Notes, dzięki czemu nasze zapiski nie będą się automatycznie zamykać po wyłączeniu ich obszaru roboczego. Zdecydowano się również na dodanie ostrzeżenia pokazującego po kliknięciu w „X”, co sprawi, że przez przypadek nie pozbędziemy się notatki.
W Ustawieniach systemu również znalazło się kilka nowości, choć jak to zwykle bywa, większość z nich jest stricte wizualna. Zrezygnowano z jednolitego koloru, wskazującego aktualnie otwartą kartę, na rzecz bardziej subtelnego wyróżnienia – poprzez zmianę koloru czcionki (zgodnie z wybranym motywem) i charakterystyczny boczny pasek. Przeniesiono również przycisk „Home” nad pasek wyszukiwania, no i lekko zmieniono jego zachowanie – wcześniej musieliśmy kliknąć w zębatkę, by on zadziałał, a teraz aktywny jest również napis.
W zakładce Status znajdującej się w Network and Internet dodano cztery ikonki symbolizujące poszczególne funkcje, lecz jeszcze kilka odnośników w ogóle ich nie posiada.
Karta „Activation” doczekał się zwięzłego, acz wystarczającego opisu przycisku „Change product key” i choć wydaje mi się, że sama jego nazwa jest oczywistą oczywistością, to zapewne dodatkowe linijki tekstu komuś się przydadzą. Na sam koniec warto wspomnieć o tym, iż Windows Defender nie będzie nas nękać powiadomieniami w swoim normalnym trybie pracy (na poprzedniej kompilacji to była wielka zmora), a w kategorii „Privacy” została dodana karta „Notifications”, której chyba nie trzeba nikomu opisywać.
Idąc dalej, wspomnieć wypada o dodaniu wsparcia dla kontenerów Hyper-V, nareszcie poprawnym przenoszeniu się ustawień Task Managera przy przeprowadzaniu uaktualnienia systemu oraz zaimplementowaniu skrótu Win + Alt + D wysuwającym okno zegara i kalendarza.
Wisienką na torcie niech tym razem będzie nowa ikonka symbolizująca napęd Blu-Ray oraz ta widniejąca na przełączniku „Network” (nie mylić z Wi-Fi).

Podsumowując

Tak mniej więcej wygląda lista zmian, jakie zostały poczynione w kompilacji 14361 w wersji na desktop oraz smartphony. Nie ma tego zbyt wiele (co obserwujemy już od dłuższego czasu), a w zamian atakowani jesteśmy coraz to większą ilością poprawek, które zazwyczaj przynoszą wymierne korzyści dla codziennej pracy. W sumie nie ma co się temu dziwić – poprzednia, mobilna odsłona zyskała już ostateczny numer wersji, czyli 1607, a tym razem to samo poczyniono z klasycznym Windows 10.
Do premiery pozostało jakieś 1,5 miesiąca, więc niebawem wszyscy na własnej skórze przekonają się o tym, jak wiele nowości zaimplementował Microsoft i czy naniesione usprawnienia rzeczywiście były warte czekania. Ja uważam, że owszem, aczkolwiek z doświadczenia wiem, że co sprzęt to inne problemy – może więc być z tym różnie.
 

windows urządzenia mobilne hobby

Komentarze

0 nowych
Kuragari91   12 #1 13.06.2016 13:47

Szczerze, to poprzednie ustawienia mi się bardziej podobały.

Red_Shoehart   9 #2 13.06.2016 15:34

Kto miał zainstalować Windows 10 to już to zrobił, teraz te 300 mln będzie bazą testową nowych wydań. Jakoś dziwnym przypadkiem wydanie W10 zbiega się z wydaniem Linux Mint 18, którego recenzję już tworzę.

AntyHaker   23 #3 13.06.2016 16:06

@Red_Shoehart: Bazą testową nowych wydań są Insiderzy :P

@Kuragari91 Ja z kolei wolę te nowsze - są mniej krzykliwe.

Red_Shoehart   9 #4 13.06.2016 17:13

@AntyHaker: Końcowi użytkownicy też są "szpiegowani", żeby zobaczyć jak odbierane są nowości w szerszym gronie.

AntyHaker   23 #5 13.06.2016 17:24

@Red_Shoehart: Trzeba jednak rozróżnić dwie rzeczy:
1. Testowe wersje wydawane za pośrednictwem Windows Insider.
2. Telemetrię, którą stosuje Apple, Google, Microsoft i cała reszta.

Końcowy użytkownik łapie się tylko na punkt drugi, Insiderzy na oba.

Semtex   19 #6 13.06.2016 18:19

Lumia 830 żony umiera w kilka godzin jeżeli włączone jest WIFI, drenuje baterię jak szalone.

Na mojej 950xl działa jak złoto, bez większych problemów :)

AntyHaker   23 #7 13.06.2016 19:04

@Semtex: Norma - na każdym urządzeniu działa to inaczej :P

darek719   40 #8 13.06.2016 19:47

@AntyHaker: No to strach instalować skoro każdy telefon działa inaczej na baterii pod Windows 10. Co oni tam w tym M$ robią?

  #9 13.06.2016 20:00

pobrałem ze stronki microsoftu 10kę w wersji _pl 1511_2
zainstalowałem i... odinstalowałem
poniżej krytyki to co microsoft próbuje wcisnąć na siłę na rynek

Aragorn77   9 #10 13.06.2016 20:54

Muszę przyznać że z czasem zaczynam coraz bardziej klnąć na W10 Mobile. Bateria trzyma kiepsko, ikony się nie odświeżają - Outlook pokazuje wiadomości nie przeczytane które są przeczytane od 2 dni, Kalendarz zatrzymał się na 9 czerwca, Wiadomości nie pokazują przychodzących sms, często trzeba się naklikać aby zareagował Edge, nie raz-nie dwa klikam na pasek adresu czy próbuję coś wpisać w wyszukiwanie i nie wysuwa się klawiatura, przy próbie napisania emaila Outlook wychodzi na pulpit i trzeba ponownie wchodzić, itp./itd/etc. Wiem, to Insider, ale poziom błędów jest dramatyczny. Jeszcze bardziej mnie dobiło gdy budżetowy LG Spirit LTE który kupiłem dla Żony 3 miesiące temu za jakieś 450 zł otrzymał aktualizację z Androida 5.0.1 do wersji 6.0... Nigdy nie byłem fanatykiem mobilnych okienek, widziałem wady, ale i zalety. Obecnie jednak brakuje iskry abym sprzedał "w cholerę" swoją 640 LTE i kupił nawet Spirita (choć celuję w Moto X Play), i nie martwił się o takie atrakcje jak w WM. PS. No i oberwie się również za Sklep, gdzie pewne aplikacje nie chcą się zainstalować pomimo intensywnego klikania... Wiem, prawdopodobnie chodzi o to że domyślna instalacja jest ustawiona na SD, a powinna być w pamięci telefonu, ale kurna mogliby dać jakiś komunikat. Produkują screeny z ocenami dla byle pierdoły, ale tutaj akurat nie mieli na to czasu :-/

Autor edytował komentarz w dniu: 13.06.2016 20:57
Semtex   19 #11 13.06.2016 21:10

@darek719: Nie robią tylko biorą, widać mocne świństwo :D

Autor edytował komentarz w dniu: 13.06.2016 21:10
AntyHaker   23 #12 13.06.2016 23:48

@darek719: Kto Ci każe korzystać z programu Windows Insider? :P

PC MASTER RACE   7 #13 14.06.2016 08:07

@Red_Shoehart: "Kto miał zainstalować Windows 10 to już to zrobił, teraz te 300 mln będzie bazą testową nowych wydań"

Z czasem W10 trafi na każdy PC na którym dziś jest jakiś Windows. Fragmentacja wersji zniknie bo większość nowych komputerów sprzedaje się z W10. Stare systemy nie wspierają poprawnie nowych GPU a w przypadku CPU też ma się pojawić brak wsparcia od Kaby Lake i Zen.

Za 2-3 lata fragmentacja przejdzie do historii bo w W10 aktualizacje są obowiązkowe więc każdy będzie miał najnowszą kompilację co pół roku

darek719   40 #14 14.06.2016 12:19

@AntyHaker: Na szczęście jeszcze nie Microsoft :D

sacc   10 #15 14.06.2016 12:25

@PC MASTER RACE: Kolego - popełniasz błąd oceny.

Błąd, którego nie popełnia Microsoft czego konsekwencją jest nachalne wpychanie W'10 każdemu kto chce a szczególnie tym, którzy NIE CHCĄ.

Cały dowcip polega na tym, że dla znakomitej większości użytkowników od ładnych paru lat wydajność komputerów, czyli zestawu procesor + RAM jest aż nadto wystarczająca co powoduje, że nie sa oni zainteresowani wymianą zarówno posiadanego sprzętu jak i zainstalowanego na nim oprogramowania.

PZCiB, czyli Przeciętny Zjadacz Chleba i Bułek używa komputera jako konsoli komunikacyjnej, platformy do oglądania filmów i słuchania muzyki, ewentualnie prac tzw. biurowych, które przyniesie do domu z firmy by dokończyć to co musi, jakiejś prostej obróbki filmów czy fotek, szlajania się po Internecie.

Kto więc potrzebuje najnowszych procesorów?
Gracze oraz osoby wykorzystujące sprzęt do prac przy których każda urwana sekunda w wykonaniu jakiejś czynności przekłada się na czystą, żywą gotówkę.
Całą zaś reszta użyszkodników ma W'10 "tam, dokładnie TAM" jak śpiewał i śpiewa Lech JANERKA zaś ja mam cały Microsoft z jego "genialnymi" pomysłami tam, dokładnie TAM gdzie Microsoft ma mnie jako użytkownika świadomego swoich potrzeb, którego traktuje jak idiotę, który wzorem szefów MS nie jest w stanie znaleźć własnej doopy bez podpowiedzi Cortany - ze maksymalnie uproszczę temat.

Na moich komputerach na pewno żaden badziew typu WINDOWS 10 nie zaistnieje a tym samym nie będą mnie dotyczyły przymusowe aktualizacje i zglajchszaltowanie wedle marzeń MS.

Win'7 na 8 oraz 16 GB RAM z 4 jajecznym Phenomem oraz 4 jajecznym i5 starczy mi na długie, długie lata....

AntyHaker   23 #16 14.06.2016 14:59

@darek719: JESZCZE :P

hyouka   9 #17 14.06.2016 16:23

Już mam dość tych update, aplikacje odpalam albo z paska start albo z pulpitu, reszta to średnio mnie obchodzi, nowe menu start jest zryte, już to w 8 było lepsze a to co jest obecnie to kompletny chaos.
Nie wiem kto odpowiada za warstwę wizualną windowsa ale robi to cholernie źle, nie bym narzekał ale to się gryzie to modern ui z którego nikt na pc nie korzysta, cóż takie fakty z klasycznym deskoptem bez którego nikt nawet nie spojrzałby na windowsa.
Powinni brać to na klatę i porzucić modern ui bo to niewypał na pc, a sklep z grami to kolejna porażka, brakuje mi gui jak w macu czyli na pc masz gui na pc a nie na smartphona, no i jest ta spójność.
Odnośnie deskoptu nie mam uwag, ale te modern ui to czysta pomyłka co update przesuwają pierdoły bo nie wiedzą co robić, tak to wygląda niestety. Brak tu wizji, spójności, koniec końców i tak user siedzi na apkach deskopt na klasycznym pulpicie, pytanie więc po co dalej idą w kafle jak nikt, prawie tego nie używa, a dev również nie gonią za tymi aplikacjami uniwersalnymi.
Kolejne bulidy to także zmiany pod maską, jakie to nie wiem, ale póki działa stabilnie jest ok, a gui można ścierpieć, choć szkoda, że tak je skopali. Na samą myśl o menadżerze plików w kaflach robi się niedobrze, choć ostatnio rzadko go używam.

PC MASTER RACE   7 #18 14.06.2016 19:42

@sacc: "Na moich komputerach na pewno żaden badziew typu WINDOWS 10 nie zaistnieje"

Nikt ci nie broni używania 7 letniego systemu operacyjnego czy to jest Windows 7, Android 2.1 czy Ubuntu 9. Grunt że taki stary system spełnia twoje oczekiwania. Też mam kolegę który używa wciąż telefonu z symbianem i nie widzi powodu do zmiany na jakiś nowszy system.

Wyluzuj i ciesz się retro

PAMPKIN   12 #19 14.06.2016 23:09

Z Dual-SIM to prawda, ale już się "waliło" w poprzedniej kompilacji. Jest proste rozwiązanie: wyjąć jedną z kart i przeczekać do następnej aktualizacji. Może "dochodzenie" rozwiąże ten problem, bo nie powiem wkurza, zwłaszcza jego efekty uboczne typu brak możliwości wpisania pinu karty (zawiecha).

Kuragari91   12 #20 15.06.2016 01:33

@hyouka: To, że ty nie używasz, to nie znaczy, że nikt nie używa. Aplikacje nowe powstają, tylko trzeba się tym interesować, przeglądać sklep i używać. Po nowej aktualizacji systemu, dojdą mi dwie nowe aplikacje UWP z których będę korzystał. Jest to Edge i Skype. Do pełni szczęścia potrzebuje jeszcze TeamSpeak. Oczywiście chciałbym jeszcze do tego programy bardziej profesjonalne, lecz na to jeszcze nie pora.

hyouka   9 #21 15.06.2016 05:03

@Kuragari91: Profesjonalne programy i uwp mało realne. Edge czy Skype są od ms, to chyba ostatni gwóźdź do trumny tego gui jak i sklepu. Ktoś tego używa ok, ale jesteś raczej w mniejszości jako tester insider widzę to inaczej i brakuje im wizji spójnego gui.

  #22 15.06.2016 08:33

@PC MASTER RACE: "Nikt ci nie broni używania 7 letniego systemu operacyjnego..."
7 letniego? :-))
7 letni to młodziak - gdyby XP/2000 posiadały funkcjonalną wersję 64 bit to jechałbym na nich.
Bo nie wiek jest istotny ale funkcjonalność a tym samym stopień zaspokojenia potrzeb użytkownika.
A że posiadam sporo LEGALNEGO softu, który Microsoft jeden wie dlaczego nie chce nie tylko działać ale w ogóle instalować się tak pod 7 jak i 8.1 zaś ja nie widzę powodu, by wydawać MOJE pieniądze po raz n-ty jedynie ku zaspokojeniu żądzy akcjonariuszy MS, Adobe czy Corela bądź innych firm to ciesze się, że jest takie "cuś" jak wirtualizacja dzięki czemu na wirtualnych maszynach mam postawione XP i 2000 i soft mi hula.

AntyHaker   23 #23 15.06.2016 14:20

@PAMPKIN: W najnowszej kompilacji wciąż to samo :P

PAMPKIN   12 #24 15.06.2016 19:53

@AntyHaker: Myślisz o kompilacji 14364?

AntyHaker   23 #25 15.06.2016 22:59

@PAMPKIN: Dokładnie tak.

PAMPKIN   12 #26 17.06.2016 19:40

@AntyHaker: Kolejna kompilacja i nadal prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie. Czyli nie działa.

AntyHaker   23 #27 17.06.2016 20:24

@PAMPKIN: Cóż - Microsoft :P

  #28 26.06.2016 01:26

@Anonim (niezalogowany): Polecam ci system Windows DT. Fanowski okrojony XPek czyli maszyna do grania :)