Windows 10 w wersji 14393 (desktop i mobile) jest kompilacją, która zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom

No i stało się, długo wyczekiwany dzień wreszcie nadszedł. Microsoft dotarł do tego momentu, w którym zmuszony był wyłonić kompilację, która stanie się bazą dla stabilnego, letniego uaktualnienia - RTM. Padło na odsłonę o numerze 14393, przez co od dnia 18 lipca nie uświadczyliśmy niczego nowego. Uaktualnienia owszem były, aczkolwiek udostępniano jedynie kolejne rewizje dla tegoż wydania – aktualnie mamy 14393.3, a w drodze jest już 14393.5. Jakby tego było mało, kompilacja ta bardzo szybko (po dwóch dniach) trafiła do wolnego kręgu aktualizacji, co w przeszłości się raczej nie zdarzało.

Pozostaje więc pytanie, czy Windows 10 z gałęzi Redstone rzeczywiście nadaje się do wypuszczenia na szerokie wody i choć w moim przypadku jest tak od dłuższego czasu, to jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie u wszystkich działa on równie dobrze.

Poprawki

Skoro to już w zasadzie ostateczne wydanie, to większość mankamentów została już dawno wyeliminowana. Dlatego też lista poprawek nie jest jakoś szczególnie imponująca, gdyż w przypadku desktopów zawiera ona dwie pozycje, a w kontekście urządzeń mobilnych mowa jest o trzech.

W pierwszym przypadku usunięto między innymi problemy związane z wydajnością menu start, Cortany / wyszukiwarki oraz centrum akcji, które to lubiły z opóźnieniem reagować na nasze komendy. Dodatkowo, bez problemu zamontujemy iPoda jako urządzenie pamięci masowej, co do tej pory bywało niewykonalne.

Jeśli zaś chodzi o smartphony, to tutaj wspomina się chociażby o poprawkach do zarządzania baterią na starszych Lumiach, takich jak L535, 640, 735, 830, 930 oraz Icon. Ponadto, wyeliminowano kilka problemów dręczących wyłącznie urządzenia posiadające 2 sloty na kartę SIM – pierwszy powodował znaczne drenowanie energii akumulatora podczas synchronizowania wiadomości z poczty głosowej, natomiast drugi dotyczył ograniczenia możliwości tego typu sprzętów (cokolwiek miałoby to oznaczać).

Błędy

W przypadku desktopów Microsoft wspominał wyłącznie o urządzeniach z linii Surface, aczkolwiek w chwili obecnej problem ten został rozwiązany poprzez aktualizację ich sterowników. Ja również żadnych błędów nie uświadczyłem, więc śmiało mogę napisać, że kompilacja ta jest gotowa do ostatecznego wydania.

Jeśli zaś chodzi o urządzenia mobilne, to tutaj sprawa wygląda nieco gorzej. Wciąż u niektórych użytkowników obecne są problemy z modułem Wi-Fi oraz Bluetooth, które mogą powodować różnorakie problemy – od niemożności uruchomienia, poprzez zamrożenie czy restart urządzenia. No ale czy powinno nas to dziwić? Microsoft nie bardzo radzi sobie z mobilnym Windows 10, co obserwować możemy od dnia wydania jego pierwszej testowej kompilacji. No ale może kiedyś zła passa się odwróci – kto wie …

Podsumowując

Pozostał już lekko tydzień do wydania Anniversary Update, którego termin udostępnienia wypada na 2 sierpnia. Do tego czasu Insiderzy otrzymywać będą wyłącznie aktualizacje delta, nastawione na poprawki. Desktop zdaje się być już gotowy, lecz smartphony wydają się wciąż cierpieć z powodu ledwo działającej łączności bezprzewodowej – wcale mnie nie zdziwi, jeśli Microsoft nie wyrobi się z naprawą tego. Tak czy siak instalujcie i korzystajcie śmiało, bo warto.