Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8.1 GDR1 - czyli jak Microsoft ugiął się pod presją krzykaczy

Firmy z Redmond chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - najbardziej znienawidzona przez ludzi firma technologiczna (choć chyba nigdy nie zrozumiem o co chodzi - kiedyś spoko, teraz wtf?). Ich "pierwszoplanowy" produkt Windows jest ostatnimi czasy obiektem narzekania i pretekstem do wylewania żalu, czy wieńczenia ery "post-PC" czy wręcz "post-MS". Głównym powodem takiej sytuacji jest obecność ModernUI na desktopach, co dla niektórych jest wręcz nie do pomyślenia. Jest to w sumie lekko dziwne, gdyż w zasadzie w niczym nie przeszkadza, a niektórym może się spodobać i przydać. Nie żebym jakoś szczególnie miłował "Nowy Start", jednakże w mojej opinii jest on faktycznie dużo wygodniejszy od starego rozwiązania. Do tej pory żeby szybko się do czegoś dostać musieliśmy albo nawrzucać skrótów na pulpit i tym samym zasłonić cudną tapetę, lub poprzypinać skróty na pasek zadań, tym samym zmniejszyć przestrzeń dostępną na otwarte okna. Jak się łatwo można domyślić, oba te rozwiązania miały swoje wady - choć i pewnie zwolennicy znaleźli ich zalety. "Teraz" wystarczy nasze Menu Start "wyłożyć kafelkami" by wszystkie potrzebne skróty mieć pod ręką, a nawet ciut więcej - szybki podgląd na nowe wiadomości z aplikacji pocztowej czy z kanałów RSS.

Trudne początki

To tyle jeśli chodzi o ogólne założenia i możliwości, lecz jak to wyglądało/wygląda/będzie wyglądać? W Win8 mieliśmy pierwsze do tego przymiarki - nowa warstwa (ModernUI) nie posiadała zbyt wielu możliwości konfiguracyjnych, a i same kafle były zbyt wielkie jak na zwykłe skróty do aplikacji. Mimo względnie dobrych chęci Microsoftu ekran startowy dalej był zaśmiecony, gdyż nowo zainstalowane programy automatycznie umieszczały na nim swoje skróty - co było w pewnym sensie też i zaletą, gdyż nie musieliśmy tego robić ręcznie. Następny krok w ewolucji, czyli Win8.1 wprowadził ModernUI v2. W głównej mierze aktualizacja ta naprawiała braki w interfejsie kafelkowym, dzięki czemu praca z nim stawała się znacznie przyjemniejsza. Dla niektórych to wciąż było niewystarczające, gdyż domagali się większego zatarcia granicy między środowiskiem AERO oraz Modern, jak również lepszego przystosowania tego drugiego do obsługi myszką i klawiaturą.

Ku chwale Gryzoniom!

Z myślą o nich została przygotowana (jest wciąż przygotowywana w sumie xP) aktualizacja GDR1 (Spring Update) - wprowadza ona "wiele" udogodnień właśnie dla pracy przy pomocy naszych kochanych gryzoni (przy okazji przemycając pewne "kosmetyczne" zmiany). Przede wszystkim zwiększono integrację aplikacji Modern z pulpitem, a w zasadzie z samym paskiem zdań. Dostajemy możliwość pokazywania na nim uruchomionych programów, czy nawet przypinania ich tam. Ten drobny zabieg sprawił, iż nie jesteśmy zmuszani (no chyba że tego chcemy) do wykonywania dziwnych gestów naszą myszką - szczególnie zadowoleni będą tradycjonaliści. Pewnie zastanawiacie się teraz jak rozwiązano gest zamykania oprogramowania w trybie Modern - w zasadzie klasycznie. Po najechaniu myszką na górną krawędź ukazuje nam się znajomy pasek, a na nim przycisk "zamknij". Dodatkowo dodano na nim ikonkę programu i gdy w nią klikniemy ukazuje się naszym oczom małe menu podręczne z podstawowymi opcjami dla całego "okna". Zwieńczeniem całości jest jeden fajny bajer, a mianowicie po włączeniu pewnej opcji mamy dostęp do paska zadań z poziomu aplikacji Modern, dzięki czemu możemy przełączać się szybko między aplikacjami z obu środowisk.

Przenikanie się interfejsów

Wróćmy jednak do esencji Win8.x czyli Menu Start. Jak ono wygląda obecnie wie każdy. Choć się to ludziom może nie spodobać (lub wręcz odwrotnie) Microsoft wciąż brnie w ten interfejs, uparcie przystosowując go pod panowanie gryzoni. Kiedyś do zaznaczania kilku aplikacji wystarczyło nam "zaledwie" kilka kliknięć samym prawym przyciskiem myszy. Obecnie MS to zmienił i zrobił wszystkim dobrze znany "trik" z użyciem CTRL - czyli by zaznaczyć więcej niż jedną aplikację należy przytrzymać ten magiczny przycisk. Zmieniono również sposób wyświetlania możliwych akcji na kafelkach - do tej pory "z dołu" wysuwał nam się specjalny pasek, na którym znajdowały się wszystkie opcje. Firma z Redmond próbując wyjść naprzeciw sile przyzwyczajeń użytkowników, wprowadziła "zwykłe" menu podręczne w interfejs Modern (choć trzeba przyznać że jest ono żywcem wyjęte z trybu AERO i nijak nie pasuje do trybu kafelkowego).

Kosmetyka

To by było na tyle jeśli chodzi o jakieś "większe" zmiany. Z tych bardziej kosmetycznych należy szczególnie wyróżnić przechrzczenie SkyDrive na OneDrive, zarówno z poziomu Modern jak i AERO. Kolejną zmianą (w sumie zbędną) jest dodanie przycisku "szukajki" oraz "opcji zasilania" obok naszej nazwy użytkownika w trybie kafelkowym (screen wyżej). Zaimplementowano w Internet Explorer "tryb korporacyjny" który ponoć ma umożliwiać działanie aplikacji pisanych z myślą o starszych wersjach IE (trudno mi stwierdzić) oraz podniesiono wersję przeglądarki do 11.0.3.

Ciekawostka?

Na sam koniec zostawiam ciekawostkę, lub moje zwykle niedopatrzenie. W tej najnowszej aktualizacji Windows wyróżnia tryb "dotykowy" i tryb "gryzonia". W tym pierwszym Modern zachowuje się tak jak wcześniej - brak paska tytułowego w aplikacjach metro i wysuwany dolny pasek z opcjami, w tym drugim trybie tak jak wyżej zostało opisane.

Podsumowanko

Mam nadzieję iż ta aktualizacja zaspokoi pewne "pragnienia" desktopowych hardcorów i zmieni ich zdanie względem dobrego (choć nie idealnego) Windows 8. Kolejne aktualizacje wyraźnie pokazują, iż można wiele zarzucać firmie z Redmond, lecz na pewno nie to iż nie słuchają użytkowników. Cieszę się iż "rewolucję" wprowadzili na siłę, a dopiero teraz dostosowują wszystko wedle "głosu ludu".

Z góry przepraszam za jakiekolwiek braki, aczkolwiek wydaje mi się iż główne zmiany przedstawiłem, a reszta po prostu wyjdzie w praniu.

PS

Jeśli ktoś chce to wyciekła aktualizacja przez MSU, więc w zasadzie każdy już dziś może sobie zainstalować ^_^ Jeśli ktoś byłby chętny to niech się odezwie na gg czy coś bo tu raczej tego wrzucić nie mogę xP  

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
foreste   16 #1 08.02.2014 12:11

Nadal klasyczny win(xp/vista/7) jest wygodniejszy i dla oka przyjemniejszy niż śmietnik jakim jest w8/8.1

Czajo   11 #2 08.02.2014 12:16

Jeszcze jakbyś podrzucił link do instalacji bety, chętnie bym przetestował ;)

  #3 08.02.2014 12:16

Mam od wczoraj i moim zdaniem jest to zmiana na plus.
Co ciekawe, ponoć da się włączyć Aero Glass zmianą w rejestrze... u mnie to nie działa.


@foreste:
Ty jesteś betonem nie do skruszenia, więc Twoja opinia się nie liczy ;P
Joke.

  #4 08.02.2014 12:17

bardzo fajny artykuł, konkretnie przedstawiony temat :) Mi osobiście nie podoba sięGDR1, bo uważam Windows 8.1 za wystarczająco dobry, jak oficjalnie wrzucą poprawkę trzeba będzie używaćw trybie touch bo Modern UI jest całkiem fajny :) Pozdrawiam.

Voltar   9 #5 08.02.2014 12:23

Panie foreste, mam w pracy dostęp do Windows 8.1, 8, 7, Vista, XP i bezsprzecznie Windows 8.1 jest najszybszym i najwygodniejszym systemem w obsłudze. Wystarczy porównać szybkość wyszukiwania aplikacji w menu start. W W8.1 - dla przykładu - klikam klawisz windows, wciskam F i już pokazuje mi się firefoks, enter i voila! a teraz porównajcie to sobie z pokazywaniem wszystkich programów w xpeku...

A tak poza tym to proponuję postawić obok siebie W7 i W8.1 i puścić na obydwu maszynach ponowną instalację systemu... Po takim pokazie każdemu przejdzie ochota na W7/Vista/XP.

pciproblem   6 #6 08.02.2014 12:23

jeśli przywrócą menu start takie jak z win7 i uruchamiać metro w okienku bo logować się do pulpitu juz można to gdzie podzieją się ci wszyscy hejterzy

lukaszgda   3 #7 08.02.2014 12:25

To że kafelki są dobrym rozwiązaniem pokazuje unity ze swoim menu wyboru aplikacji :D

foreste   16 #8 08.02.2014 12:26

@lukasamd
windows 8/81 jest narzędziem testu nerwów klientów :).

AntyHaker   22 #9 08.02.2014 12:29

Tutaj raczej nie mogę tego wrzucić, więc kto chce niech się odezwie na gg czy cos xP

ximian   1 #10 08.02.2014 12:29

Rozumiem, że wszyscy używający Windowsa 7 to krzykacze, a reszta to cywilizowani ludzie ...

Czy raczej na odwrót powinno być?

foreste   16 #11 08.02.2014 12:32

@VOLTAR to stanowczy mit ze win8 jest szybszy mam windows 7 64b od siepnia nie reinstalowany ani przywracany z kopi czas boot systemu 38 ~ 45 sek to bardzo szybko co mi da 10 sek krócej ? nic
, ja wole żeby system startował dłużej był prosty jak na windowsa anie cuda nie widy robić na win8 to co pare kliniec mam na win7.

AntyHaker   22 #12 08.02.2014 12:33

@ximian
Głównie chodziło mi o ludzi z Twoim podejściem - używanie Windows 7 nie jest regułą ^_~ Jeśli tak szufladkujesz ludzi to już nie moja wina.

mirekk   5 #13 08.02.2014 12:34

Określenie "krzykacze" samo wiele mówi o traktowaniu klientów, którzy mają jak najbardziej uzasadnione uwagi krytyczne co do przydatności interfejsu Modern na desktopie. Rozumiem, że MS wolałby żeby użytkownicy bezkrytycznie łykali wszystko co im jaśnie państwo z Redmond łaskawie wrzucą na pulpit, niezależnie od tego czy ma to sens czy nie, ale niestety "life is brutal". Ludzie maja swoje potrzeby i nie będą sobie utrudniali życia w imię dobrego samopoczucia takiego czy innego biznesmena/programisty/blogera, itp. Ideologia musi ustąpić miejsca rzeczywistości i tyle. Pozdrawiam

que_pasa   9 #14 08.02.2014 12:37

@Voltar, ja nie klikam, wciskam ctrl+shift+f i uruchamia mi się od razu firefox... nie pleć bzdur co jest szybsze czy lepsze w obsłudze. Każdy interfejs trzeba dostosować pod siebie aby było wygodnie.

Kafelki tylko robią efekt "wow", do pracy z klawiaturą i myszką to nie wygodne.

Marvolus23   4 #15 08.02.2014 12:42

Ja po miesiącu przyzwyczaiłem się do nowego startu chociaż też na samym początku hejtowałem. Przy rozdzielczości fullhd to już wogóle bajka. Ale jednak cieszyłbym się jakby wrócił aeroglass. Start może zostać ale przezroczyste bez koloru okienka jak w win7 to byłoby cudeńko.

gargamel.pce   5 #16 08.02.2014 12:50

@silvax "Zwieńczeniem całości jest jeden fajny bajer, a mianowicie po włączeniu pewnej opcji mamy dostęp do paska zadań z poziomu aplikacji Modern, dzięki czemu możemy przełączać się szybko między aplikacjami z obu środowisk." Gdzie ta pewna opcja?

gruchapaul   2 #17 08.02.2014 12:59

'@Voltar "Wystarczy porównać szybkość wyszukiwania aplikacji w menu start. W W8.1 - dla przykładu - klikam klawisz windows, wciskam F i już pokazuje mi się firefoks, enter i voila!"

Mam windows 7 klikam klawisz windows wciskam F i już pkazuje mi się firefox i wszystkie programy opcje na F. Tak samo jak w windows 8. Pytanie tylko dlaczego mam przełączać cały ekran, żeby czegoś poszukać. To jest tak jakbyś miał w FF bo wejściu do paska google otwierany ekran, który Ci zasłania wszystko co masz na pulpicie.

Windows 8 z swoim modern UI nie odniesie sukcesu dopóki korporacje nie uznają go za wartego do migracji. Po co kolesiowi od księgowości, obsługującemu jakiś system albo developerowi metro UI jak ma myszke i klawiature ? U mnie w firmie na ostatnie 200 nowych thinkpadów (po wejściu windows 8) wszystkie mają widnows 7 : ]

Rozwiązanie jest proste - prawy przycisk myszki na pasku nawigacyjnym włącz/wyłącz metro :D I wszyscy byliby szczęśliwi ludzie jedno wątkowi, którym metro i jedna aplikacja odpowiada i ludzie wielowątkowi, którzy korzystają z kilku aplikacji na raz :)

kpkrycho   3 #18 08.02.2014 13:00

Nie jestem miłośnikiem Windowsa 8.1 ani żadnego. Zdecydowanie wolę Linuxa. Oczywiście, cała masa malkontentów powie że tego i tego nie można, a tego nie ma, że za dużo dystrybucji. 80% narzekań wynika po prostu z braku wiedzy i z tego co się gdzieś poczytało a może nawet się dotknęło. A wystarczy się zapoznać, uczepić jakiejś dystrybucji, dla jednych będzie ok openSuse, Mandriva, drugim Ubuntu, Mint, albo najlepiej Debian albo Gentoo (ten wymaga więcej wysiłku od mózgu). Ale jak to w życiu, przyzwyczajenie wygrywa a z nim Windows. Windows 8.1 jest szybki jak na Windowsa i jak tam komuś brakuje przycisku START to niech sobie zainstaluje Classic Shell (http://www.classicshell.net/) i gra gitara.

arkur   1 #19 08.02.2014 13:02

@silvax
Skoro nie możesz podać linku bezpośredniego to może mógłbyś wrzucić sumy kontrolne? Sam jestem ciekawy nowości a nie chcę instalując gratis podłączyć się do jakiegoś botnetu ;)

gowain   21 #20 08.02.2014 13:04

@foreste tak "stanowczy mit" tyle, że potwierdzony przez wiele osób... skończ już proszę.

kuchar511   3 #21 08.02.2014 13:09

@silvax
Jestem bardzo ciekaw co wnosi poprawka jak byś mógł to zapodaj linka na maila :)
kuchar511@gmail.com
Pozdro

  #22 08.02.2014 13:11

System operacyjny to program, który ma ułatwić zarządzanie komputerem. A co do Win 8/8.1 to jest wygodniejszy w obsłudze.

skoruppa   8 #23 08.02.2014 13:14

@gowain: to jest mit. Według mnie uruchamia się nawet DŁUŻEJ, dużo dłużej jak 7, a wrażenie szybkości masz tylko kiedy zahibernujesz komputer (domyślnie Win 8 używa hybrydowego wyłączania, gdzie pewna część systemu jest hibernowana). Kiedy zrobisz restart ten system wstaje wieczność :[

  #24 08.02.2014 13:16

Nie od dziś wiadomo ze najskuteczniej wyraża sie swoje niezadowolenie portfelem. Poczekam ze zmianą na Windows 9 -może ten system nie będzie dziwną hybrydą środowiska dla tabletów z pozostałościami po pc.

wojownik   8 #25 08.02.2014 13:17

Windows 8 jest słaby, ale nie tak jak Vista. Inaczej - słabością są te kafle , beznadziejnie ukryte funkcje, głupa itp itd - Instalujesz Pokki i jest menu i wszystkie opcje wygodnie w jednym miejscu. Zmuszają ludzi do zakładania kont MS - deamat - i porażka. Zmuszają ludzi do kupna * bo ma nowszy dx a 7 nie dostanie- bo bf 4 ma wiecej klatek itp itd. Wyzanacznikiem sukcesu W8 niech będzie przegladarka zdjęć - tak ta wbudowana to przecież kpina .... używam win 8.1 bo mam legalna i za darmoche - teraz wypuszczą 9 - będzie jak 7 ale ma mieć nowy dx i bf 5 bedzie miał więcej klatek bla bla - taka pozycja monopolisty - steam da hity na linuxa ( jak da ) i po winzgrozie będzie

waderr73   9 #26 08.02.2014 13:19

@foreste
To nie jest kwestia 10 sec. U mnie na Win 8.1 x64 przy "cold boot" do pulpitu mam 14 sec. na HDD. Weż pod uwagę, że sam BIOS bootuję się też krócej.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #27 08.02.2014 13:20

Zgadzam się z całym tekstem. Sądzę, że nawet jakby Microsoft zostawił klasyczny Menu Start to i tak większość by narzekała w końcu tak trzeba, Microsoft to ten zły, co nie? Dla mnie też ekran startowy jest wygodniejszy, chociaż z aplikacji Modern rzadko korzystamy. Nowe zmiany cieszą i pozostaje czekać na aktualizacje ;)

  #28 08.02.2014 13:21

Dopóki istnieje Modern UI, dopóty Windows 8 nigdy nie zdobędzie mojej (jak i wielu ludzi) symaptii. O ile płaski design jest w porządku, o tyle ta dualność interfejsu to tragedia. Krótko mówiąc to wszystko się kupy nie trzyma i próbuje z wielozadaniowego peceta zrobić smartfon ;[

  #29 08.02.2014 13:24

Tryb korporacyjny w IE nie ma związku z metro. Chodzi o to że nowe IE11 będzie mogło zostać zmuszone do używania starego silnika z IE8 który jest bardzo lubiany w firmach. F

Większość firm pragnie używać IE8 ponieważ ta przeglądarka jest ostatnią która jest zgodna z rozwiązaniami znanymi z IE6 oraz IE7. Nowsze wersja przeglądarek IE9-11 mają już zupełnie nowy silnik. A większość firm ma dużo starego oprogramowania pisanego pod IE6. Firmy chcą jeszcze przez wiele lat używać IE8, tak długo jak to tylko będzie możliwe.

Problem był z dostępnością:
- Windows Vista == IE7 do IE10
- Windows 7 == co najmniej IE 8
- Windows 8.1 == co najmniej IE 11

Tak więc firmy wolały kupować komputery z Windows 7 by mieć dostęp do IE8. Microsoft więc zapowiedział że wprowadzi do Windows 8.1 możliwość używania przez firmy IE 8 jako tryb biznesowy. Tak by firmy mogły kupić Windows 8.1 ale jednocześnie miały pod nim starą przeglądarkę z kodem pamiętającym czasy IE6 której firmy potrzebują

gargamel.pce   5 #30 08.02.2014 13:29

@kuchar511 są to dwie poprawki:
Windows8.1-KB2919442-x64.msu (instalowana jako pierwsza);
Windows8.1-KB2919355-x64.msu (instalowana jako druga po wcześniejszym restarcie komputera);

  #31 08.02.2014 13:33

"Do tej pory żeby szybko się do czegoś dostać musieliśmy albo nawrzucać skrótów na pulpit i tym samym zasłonić cudną tapetę, lub poprzypinać skróty na pasek zadań, tym samym zmniejszyć przestrzeń dostępną na otwarte okna."

- kafelkowe menu robi to samo, zasłania Ci cały ekran.. więc o czym Ty piszesz?!

waderr73   9 #32 08.02.2014 13:34

@skoruppa
Pełen restart 36 sec. z tą wiecznością to trochę przesada :)

aptu   5 #33 08.02.2014 13:35

Próbowałem używać nowego Windowsa jak M$ przykazał czyli z kafelkowym menu, niestety nie udało się. Ratunkiem okazało się Pokki Menu i wyłączenie wszystkiego co nawet przypadkiem mogło by włączyć kafelki. W ten sposób mam Windowsa 8.1 który jest szybszy i mnie zasobożerny niż Win 7 i żadnego kafelka nie widziałem od paru miesięcy. W tej formie Win 8 jest używalny bo prawie nie odróżnialny od Win 7.

trux   11 #34 08.02.2014 13:39

silvax@
"Firmy z Redmond chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - najbardziej znienawidzona przez ludzi firma technologiczna (choć chyba nigdy nie zrozumiem o co chodzi - kiedyś spoko, teraz wtf? "

Microsoft w przeszłości wykończył kilka firm i konkurencyjnych projektów.
Od dłuższego czasu pozycja tej firmy na rynku słabnie, Windows 8 jest jednym z powodów takiej sytuacji.

  #35 08.02.2014 13:41

"Do tej pory żeby szybko się do czegoś dostać musieliśmy albo nawrzucać skrótów na pulpit i tym samym zasłonić cudną tapetę"

A to kafelki mi tapety nie zasłaniają??, 23 cale 1920x1080p, pare kafli i gó.... widać a nie tapete, nigdy na microsoft nie narzekałem, zawsze podąrzałem za wszystkim co nowe, ale te kafle są dobre na tablet a nie na stacjonarke. Oczywiście mogę sobie kupić monitor dotykowy tylko po co??, żeby z wyprostowanymi grabiami machać przez 10 minut i zakwasy 2 dni. Wszyscy narzekali na Apple, że wprowadza kosmetyczne zmiany typu zmiana ikonki a ludzie robią achy i ochy, a ja się pytam co robi microsoft w tej chwili. Wprowadzili kilka poprawek do windows 8 i już nowy system 8.1 i jeszcze mam ich całować po nogach, że mając 8 za tą aktualizacje do 8.1 nie muszę płacić, Za niedługo będzie tak, że microsoft zmieni domyślną tapetę i będziemy mieli 8.2.

  #36 08.02.2014 13:42

skorupa
"to jest mit. Według mnie uruchamia się nawet DŁUŻEJ, dużo dłużej jak 7"


Sorki ale w takie bajki nikt nie wierzy. Mam oba systemy na komputerze na dwóch partycjach. Windows 7 uruchamia mi się blisko 50 sekund po czym jeszcze przez minutę miesza po dysku. Windows 8.1 uruchamia mi się 12 sekund łącznie z BIOS. Oba systemy są na 6 letnim HDD na ATA

Oczywiście Windows 8.1 działa szybciej. Windows 7 natomiast podobnie jak Vista lubi sobie czasami bez powodu rzeźbić dyskiem przez minutę lub dwie co powoduje chrupanie systemu.

JanStefan   6 #37 08.02.2014 13:50

Mi się bardzo dobrze korzysta z Metro UI. Dla mnie obecne menu start to taki bogatszy pasek zadań. Dodatkowo posiadam ThinkPad 440s, który posiada świetny TouchPad (dziwie się, że jest tak krytykowany). Rozpoznaje gesty i poruszanie się po Metro UI jest po prostu genialne, ba łatwiejsze niż miałbym machać po 14",15" calowym ekranie. W dodatku wykonuje gesty w pozycji poziomej co jest po prostu wygodniejsze.

Pozdrawiam
JanStefan

  #38 08.02.2014 13:54

Nie ma to jak napisać kontrowersyjny artykuł o dupie Maryni w żaden sposób nie analizujący problemu. Gratuluję też odkrycia skrótów klawiaturowych - o ile dobrze pamiętam już Vista (znienawidzona) je wprowadziła. Można też dodatkowo rozszerzyć funkcjonalność klawiatury instalując dowolne darmowe oprogramowanie - ot taka "opcja". Zrzuty ekranu w artykule pokazują tylko jak bardzo niedopracowane jest połączenie dawnego trybu z nowym metro - może i jest bardziej funkcjonalne niż stare nowe metro, ale teraz wygląda jak połączenie poczciwego Poloneza z Bugatti Veron - słabo. Artykuł pisany przez fanatyka nowości, który za nic ma ergonomię, funkcjonalność i możliwość konfiguracji systemu. Ktoś każe Ci płacić za nową zabawkę, która świeci, błyszczy, śpiewa, ale nie wolno Ci nic z nią zrobić. Problem z Windowsem nie polega na szybkości uruchamiania, czy wyglądzie. Chodzi o obsługę narzędzia. Jeśli nie daje dodatkowej funkcjonalności (a wręcz ją odbiera), to nikomu nie chce się uczyć jego obsługi. Modern jest super dla paluchów, ale myszka i klawiatura, których zdrowo myślący człowiek używa w relacjach z komputerem kiedy chce coś zrobić szybko i dokładnie zostały perfidnie pominięte i zapomniane. Ot, esej sobie napisałem:)

kilijanek   9 #39 08.02.2014 13:57

No to sobie Panowie i Panie (jeśli są) pohejtowali. A teraz odniosę się do dbania o przyzwyczajenia: z Metro UI w Windows 8 jest jak z pierwszymi czołgami we Francji (Francuzi byli zwolennikami tradycji i wg nich czołg powinien iść za piechotą, bo jest mobilną artylerią. W ogóle widzieli czołg jako metodę TYLKO na rozbijanie bunkrów.), czyli nie mieli pojęcia jaki to ma potencjał. Dzięki temu I wojna trwała długo, a w drugiej szybko Francja poddała się (nie umocnili odcinka w Ardenach, bo przecież czołgiem przez las w górzystym terenie się nie przejedzie).
Co chcę powiedzieć? Narzekanie na każdą próbę zmiany interfejsu ma tyle samo sensu, co wojna wg tradycyjnych zasad we Francji na początku XX wieku. Zmiany mogą być na gorsze, ale też i na lepsze.
Zamiast mówić, że nowy Windows jest zły i ma kiepski interfejs, raczej napisz konstruktywną opinię do Microsoftu, by wiedzieli, czego oczekujesz, co podoba Ci się, a co można jeszcze dopracować i jak to dopracować!

Ta cała sytuacja jest tak, jak w szkole - gdy uczeń popełni błąd, nauczyciel powinien wskazać, że to i to jest źle, a nie kończyć to stwierdzeniem: "Ty głupi jesteś!", bo uczeń zawsze popełni ten sam błąd.

Rozpisałem się, ale chyba przekaz powinien być jasny. Nie narzekajcie! Przedstawiajcie konstruktywną krytykę i ocenę, a nie biadolicie, że podczas burzy pada! W Windows potrzebne są zmiany - świat ma iść do przodu, a nie stać w miejscu!

  #40 08.02.2014 13:58

Narzekania, wyklinania i wyszydzania produktow Microsoft nie zmieniaja faktu ze kazdy krzykacz uzywa windows, jak i tego ze windows to bezapelacyjny zwyciezca na rynku systemow operacyjnych.nic tez nie wskazuje by mialo sie to zmienic. Microsoft nie buduje nowego systemu ale udoskonala juz istniejacy dokladnie tak jak robi to apple czy kazdy z tworcow linux. A windows 8 to doskonaly system dla "touch screen" urzadzen. jesli nie masz takiego urzadzenia to za darmo w kilka minut mozesz przerobic posiadane windows 8 tak by wygladalo i pracowalo jak windows 7. A porownywanie go z win xp to zabawny dowod ze piszacy nie ma pojecia o windows 8, ze sie go boi i ze jest odporny na wszelkie nowosci.

skoruppa   8 #41 08.02.2014 14:01

@możę i dramatyzuje ale gdy na tym samym sprzęcie 7 wstaje 20s, a restartowany 8, 36s to zaczynasz się zastanawiać czy aby na pewno jest tak szybki jak go reklamują :P

Kpc21   10 #42 08.02.2014 14:02

"Voltar
| 08.02.2014 12:23 #5
Panie foreste, mam w pracy dostęp do Windows 8.1, 8, 7, Vista, XP i bezsprzecznie Windows 8.1 jest najszybszym i najwygodniejszym systemem w obsłudze. Wystarczy porównać szybkość wyszukiwania aplikacji w menu start. W W8.1 - dla przykładu - klikam klawisz windows, wciskam F i już pokazuje mi się firefoks, enter i voila! a teraz porównajcie to sobie z pokazywaniem wszystkich programów w xpeku... "

W 7 nie działa to inaczej. Tyle że masz do tego normalne menu Start.

I tak nic nie pobije linuksowych środowisk graficznych i menedżerów okien, gdzie w dowolnym momencie wciskam Alt+F2 (taki odpowiednik Win+R), wpisuję kilka pierwszych liter nazwy, wciskam Enter i program się otwiera.

Windowsowe Win+R też jest całkiem wygodne, ale nie aż tak - nie wyszuka mi programu po początku nazwy, jeśli go wcześniej stamtąd nie wywoływałem.

  #43 08.02.2014 14:02

pciproblem
"jeśli przywrócą menu start takie jak z win7 i uruchamiać metro w okienku bo logować się do pulpitu juz można to gdzie podzieją się ci wszyscy hejterzy"

Hejterzy zawsze coś znajdą. Znajomy kiedyś powiedział mi że hejterzy przestaną nienawidzić Windows 8.1 dopiero jak system ten będzie tak zcrackowany by mogli go zpiracić równie łatwo jak piraci się dziś Windows 7. A jak wiadomo piracenie Windows 8.1 jest trudniejsze bo może to doprowadzić do zablokowania konta MS z którego część piratów korzysta np. w Xbox itp.

xomo_pl   24 #44 08.02.2014 14:04

@silvax, patrząc na tytuł już widzę negatywne nastawienie do osób, które nie lubią Windows8 na zwykłym laptopie/pc i mają ku temu konkretne powody. To, że Tobie W8, niparaktyczne na laptop/pc modern menu start się spodobało nie znaczy, że to wszystkim musi się to podobać.

Jak dla mnie MS wreszcie wziął się za robotę i dodaje usprawnienia, które być powinny na premierę Windows8 a nie dopiero teraz. Wprowadzone przez nich zmiany takie jak:
- przycisk wyłączania w menu start uważam za najlepsze co mogli zrobić i od początku uważałem, że tam właśnie tego brakowało...
- klasyczne przyciski okien modern- podobnie- zamykanie aplikacji przez zrzucanie ich jest fajne na tablecie ale z użyciem myszy czy touchpada jest bezsensu...
- nowe menu podręczne może nie będzie najwygodniejsze jeśli chodzi o dotyk (czyli tablety) ale nareszcie modern dostanie to co miał od zawsze zwykły interfejs- spójność i "skupienie" interfejsu a nie jak w W8, że klikamy na ikonkę w modern, lecimy na dół ekranu na pasek, wybieramy coś i "wracamy" do góry...
Właśnie brak tego skupienia interfejsu mnie osobiście denerwuje w W8 i to nawet na 11.6" tablecie- po prostu irytuje to ciągłe latanie od jednego boku do drugiego itd. Jeśli ja to zauważam na 11.6" i 1366x768 to nie wiem co odczuwają ludzie na większych ekranach, często 1080p...

Tablet =/= pc& laptop - dobrze, że MS powoli zaczyna to rozumieć....

piotrJan   3 #45 08.02.2014 14:25

No ciekawe, mam nadzieję że nie przerobią zbytnio w finalnym efekcie bo Windows 8.1 podoba mi się w 99,9% procentach :)

pulka103   7 #46 08.02.2014 14:25

Jak rozumiem tym razem nie będę miał problemów ze sterownikami jak podczas upgrade na 8.1, tak?
To taki bardziej "Feature Pack" ?

aptu   5 #47 08.02.2014 14:29

@kilijanek
Najbardziej konstruktywna propozycja jaką mam dla Microsoftu jest następująca. Zróbcie wersję Windowsa na desktopy, z normalnym menu start i aplikacjami metro uruchamianymi w oknie jak normalne aplikacje.

lynx44   11 #48 08.02.2014 14:33

@Kpc21 W Windows 8.1 odpowiednikiem twojego Alt+F2 jest Win+S, a nie Win+R. Odpalisz je wszędzie i wyszukuje nazwy od pierwszej litery

oner   5 #49 08.02.2014 14:43

Po prostu skopiuję swoją opinię na temat W8 z innego komentarza bo nic się nie zmieniło :)

Ja tam nigdy nie rozumiałem niechęci do Windows8 i całego tego metro. Tzn. "niechęć" do aplikacji metro zrozumiem, w moim przypadku przejawia się ona tym, że ich po prostu nie używam i... tyle. Poza tym to sprawniejszy, kolejny Windows. Co może niektórych zaskoczy, cały ten "ekran start" sprawdza się (przynajmniej w moim przypadku) dużo lepiej od tego starszego. Wszystko czego używam w kółko i ciągle mam w skrótach na pulpicie/pasku a na ekranie startowym ładnie pogrupowane ikonki wszystkich innych programów, których kiedykolwiek mogę użyć - ta dam!
Poza tym, jak już wspomniałem, to cały czas ten sam Windows. Ba, można nawet do tego ekranu startowego za bardzo nie zaglądać (z resztą i mi rzadko się zdarza). Większość na co dzień używanych opcji można uzyskać klikając prawym przyciskiem myszy w miejsce menu start (panel sterowania, uruchom, wiersz poleceń, itd.).
Na koniec takie luźne "o" z mojego otoczenia: Używam od dawna W8, kupowali u mnie w rodzinie laptopa i pomagając im w wyborze też usłyszałem, że chcą ósemkę (całkowicie ciemni jeżeli chodzi o komputery itd.). W grudniu moja kobieta kupowała laptopa, na co dzień korzystała w domu z W7. Zapytana o to, jaki ma być system na pokładzie, prawie się zdziwiła - oczywiście, że W8.
Także IMO narzekanie na nowy system to takie już przyzwyczajenie, kilka osób na początku zaczęło krzyczeć i pooooooszzzzło w świat, teraz każdy bezmyślnie powtarza a tak na dobrą sprawę, tego metro można by W OGÓLE nigdy na oczy nie zobaczyć (zwłaszcza, że teraz da radę bezpośrednio do pulpitu startować) jak się komuś nie podoba. Narzekanie dla narzekania.

Ja tam polecam W8, w ogóle chyba Microsoft coś ostatnio się wziął za te swoje produkty, bo chodzą szybciej i jakieś takie ogólnie, za przeproszeniem, "mniej gówniane". Nawet taki IE teraz śmiga i to nieźle i dbają o niego. Tak samo z WP. Ani z IE na PC ani z WP na telefonie nie korzystam, ale w RENCACH miałem i naprawdę nie można tym produktom wiele zarzucić.

  #50 08.02.2014 14:59

Nie ma to jak napisać kontrowersyjny artykuł o dupie Maryni w żaden sposób nie analizujący problemu. Gratuluję też odkrycia skrótów klawiaturowych - o ile dobrze pamiętam już Vista (znienawidzona) je wprowadziła. Można też dodatkowo rozszerzyć funkcjonalność klawiatury instalując dowolne darmowe oprogramowanie - ot taka "opcja". Zrzuty ekranu w artykule pokazują tylko jak bardzo niedopracowane jest połączenie dawnego trybu z nowym metro - może i jest bardziej funkcjonalne niż stare nowe metro, ale teraz wygląda jak połączenie poczciwego Poloneza z Bugatti Veron - słabo. Artykuł pisany przez fanatyka nowości, który za nic ma ergonomię, funkcjonalność i możliwość konfiguracji systemu. Ktoś każe Ci płacić za nową zabawkę, która świeci, błyszczy, śpiewa, ale nie wolno Ci nic z nią zrobić. Problem z Windowsem nie polega na szybkości uruchamiania, czy wyglądzie. Chodzi o obsługę narzędzia. Jeśli nie daje dodatkowej funkcjonalności (a wręcz ją odbiera), to nikomu nie chce się uczyć jego obsługi. Modern jest super dla paluchów, ale myszka i klawiatura, których zdrowo myślący człowiek używa w relacjach z komputerem kiedy chce coś zrobić szybko i dokładnie zostały perfidnie pominięte i zapomniane. Ot, esej sobie napisałem:)

Indy   9 #51 08.02.2014 15:07

Dalej żeby usunąć stare nieużywane profile WiFi trzeba używać Wiersza poleceń?

TheAdriano   7 #52 08.02.2014 15:14

@Indy

Jak dobrze pamiętam to już od Windows XP jest możliwość łatwego usuwania profili WiFi.

  #53 08.02.2014 15:19

Kolejny portal schodzi na psy. Nie ma to jak rzucac obelgami na kazdego kto ma *JAKIEKOLWIEK* zastrzezenia do "naszego" nowego bOGA.

Jesli ktos sie jeszcze nie dostosowal, to tutaj macie 10 przykazac:
1. Płac microsoftowi swemu.
2. Płac microsoftowi swemu.
3. Płac microsoftowi swemu.
4. Płac microsoftowi swemu.
5. Płac microsoftowi swemu.
6. Płac microsoftowi swemu.
7. Płac microsoftowi swemu.
8. Płac microsoftowi swemu.
9. Płac microsoftowi swemu.
10. Płac microsoftowi swemu i nie gadaj.

Indy   9 #54 08.02.2014 15:21

@TheAdriano
No właśnie od XP do Siódemki dało się to zrobić z poziomu okienek. A w Win 8 trzeba korzystać z Wiersza poleceń. O szybkim usunięciu np. dziesięciu profili publicznych HotSpotów można zapomnieć - przy każdym usunięciu trzeba dokładnie podać nazwę profilu.
Widzę, że już kiedyś na blogu poruszono tą kwestię:
http://www.dobreprogramy.pl/lukasamd/Usuwanie-zapamietanych-sieci-w-Windows-8,39...

  #55 08.02.2014 15:24

Dla mnie (przepraszam za to określenie) windows 8 to wielka śmierdząca kupa na którą MS dokleja w każdym uaktualnieniu następne kolorowe papierki i udaje, że już nic nie śmierdzi. Nie mam nic przeciwko filozofii Modern UI jeżeli chodzi o tablety i notebooki z małym ekranem. Na nich i tak nie da się pracować w okienkach. Ale dla posiadaczy monitorów 24"+ którzy używają PC do profesjonalnych zastosowań to niewypał. Inny problem to to, że niema obecnie żadnych ciekawych aplikacji modern, a jeżeli już coś znajdziemy to jest płatne (chociaż pod okienka jest darmowe) albo jest tak okrojone. że staje się bezużyteczne. Dodam, że sam pomysł ekranu startowego nie jest zły jeżeli używa się go jako miejsca ze skrótami programów ewentualnie miejsca na umieszczenie widgetów np. pogoda, notowania giełdowe itd.

TheAdriano   7 #56 08.02.2014 15:30

@Indy

O, to dobrze o tym wiedzieć, bo jak by co to będę już wiedział i nie będę szukał. Myślę, że to poważna dysfunkcja, bo miałem do czynienia dużo razy z problemami podłączania się do AP, a usuwanie profilu zawsze pomagało. Myślałem, że robiłem to na Windows 8.x, lecz jednak to był Windows 7.

grocalt   7 #57 08.02.2014 15:47

@Kpc21

Jedno słowo: Launchy.

Mk13   16 #58 08.02.2014 15:55

Sinofsky wyleciał, to teraz powoli odkręca się jego porąbane pomysły i dążenie po trupach do estetyki ponad produktywność.

  #59 08.02.2014 15:58

Autorze wpisu. Post jest bardzo ciekawy, gratuluję. Nie podoba mi się tylko sformuowanie "TRYB AERO". W Windows 8 po prostu nie ma Aero, w ogóle. Chodzi ci o desktop, nie Aero. Aero to przezroczystości okien, ich w ósemce zasadniczo nie ma.

  #60 08.02.2014 15:58

Zasłonięcie pulpitu skrótami jest be, ale zasłonięcie większymi kafelkami jest ok? IMO wbrew logice. Zresztą osobiście wszystko upakowałem w 3 foldery + kosz w drugim narożniku i tapeta cała w widoku. Kafle w foldery upakuję?

kilijanek   9 #61 08.02.2014 16:03

@TheAdriano: W Windows 8 problemy z łączeniem się z AP zniknęły - serio, też na Win7 przerabiałem takie kwiatki, a na Win8 nic, zero problemów, wystarczy zrobić Disconnect i Connect. Poważnie, to działa ;)

xomo_pl   24 #62 08.02.2014 16:04

@TomaszGasior doszkol się zanim komentujesz....

Windows8 ma aero nadal, nie ma tylko aero glassu czyli przezroczystości okien

Frankfurterium   10 #63 08.02.2014 16:04

"Kolejne aktualizacje wyraźnie pokazują, iż można wiele zarzucać firmie z Redmond, lecz na pewno nie to iż nie słuchają użytkowników. "

MS dał ludziom poużywać Developer Preview już w 2011 roku. Chwalmy Pana za to, że po trzech latach wreszcie zareagowali na lamenty!

Semtex   19 #64 08.02.2014 16:16

@TomaszGasior

Tak się składa, że przezroczystość okien jest w "wyciekniętym" bulidzie: http://www.neowin.net/news/aero-glass-can-be-turned-on-in-the-leaked-build-of-wi...

Nie wiadomo tylko czy tam zostanie na stałe czy tylko jest włączony na "chwilę"...

AntyHaker   22 #65 08.02.2014 16:21

@mirekk
Strasznie Ci współczuję, iż lekka zmiana UI w systemie całkowicie utrudnia Ci życie.

@Marvolus23
AeroGlass jest w Win8 jako tako, z tym że wyłączone xP

@gargamel.pce
Drugi screen. Właściwości paska zadań i zaznaczasz "pokaż aplikacje sklepu windows na pasku zadań".

@gruchapaul
Faktycznie, bo korzystanie lub nie korzystanie z ModernUI świadczy o "ilości wątków" danego osobnika ...

@arkur
Nie mogę bo to nie obraz płyty, tylko pliki instalacyjne z Windows Update xP

@wojownik
Przecież przeglądarka zdjęć jest IDENTYCZNA jak ta na Win7, więc WTF? Reszta to zwykły bełkot - żeby korzystać z Win8 nie potrzeba konta MS, można pracować lokalnie ...

@aptu
Po to mamy wybór by z niego korzystać - dużo ciekawszą postawę reprezentujesz, niż reszta tutaj się wypowiadających :D

@trux
"Przeszłość niech na zawsze pozostanie przeszłością ..." - pozycja słabnie nie przez Win8, lecz przez zwiększającą się świadomość ludzi odnośnie alternatyw ^^ No i sam fakt powstawania takowych.

@skoruppa
Wiesz, tylko jak często uruchamiasz komputer, a jak często go restartujesz? xP

@Kpc21
To fakt, Linuksowe rozwiązania w tym wypadku są dużo bardziej rozwinięte. Na tyle że lubiłem uruchamiać programy nawet z konsoli xP

@zomo_prl
Tak naprawdę to temat miał być inny, jednakże pomyślałem iż tak prościej będzie "wywołać wilka z lasu" i zmusić co niektórych do jakiejkolwiek opinii - a nie "bo tak" ^^ Jeśli poczułeś się urażony to wybacz. Fakt mam negatywne nastawienie do takich osób, jednakże tylko do tych którzy nie potrafią uargumentować swojego wyboru.

@pulka103
Tak, to zwykła aktualizacja dla Win8.1 przez Windows Update, a nie jak wcześniej nowsze jądro przez co robiły się problemy z programami.

@Frankfurterium
Lepiej późno niż wcale xP

@TomaszGasior
Jak pisali inni - AERO to "desktop", a AeroGlass to przeźroczystości etc. Jak też pisali AeroGlass jest "dostępne" w obecnym buildzie, lecz nieaktywne - podobno w każdym buildzie beta się znajduje, aczkolwiek ja osobiście nie wiem xP

_qaz7   6 #66 08.02.2014 16:27

Modern to nie tylko kafelki - w zasadzie to te są najmniej istotne w całej sprawie, chodź są najbardziej widoczne. Modern to przede wszystkim nowy sposób dystrybucji, instalacji i model aplikacji.

Co do dystrybucji - to tutaj można narzekać, że tylko sklep MS, że nie można z innych źródeł, itd.,

..ale już sam model aplikacji Modern przynosi dużo korzyści, np. instalacja aplikacji - do tej pory instalatory mogły robić co chciały - Windows od 20 lat nie miał żadnych restrykcji jeśli chodzi o instalowanie aplikacji - pełna dowolność twórców, MS jedyne co zrobił, to zapisał na papierze kilka rekomendacji jednak pozostawił dowolność deweloperom na sposób instalacji aplikacji w systemie. Ta dowolność obrodziła w tony śmieci zapisywane do rejestru podczas instalacji, pliki aplikacji mogły zostać zainstalowana w dowolne miejsca na dyskach, wraz z instalacją można było uruchomić na podwyższonych uprawnieniach dowolny kod, robiący dowolne rzeczy z systemem - jak choćby zmiana ustawień systemowych, doinstalowywanie usług z wysokimi uprawnieniami, dorzucane adware'y, toolbary i różne śmieciowe toole, czy spywere'y a w skrajnych przypadkach i robale, a odinstalowanie tego nie gwarantowało przywrócenia systemu do stanu sprzed instalacji - to wszystko zostawało w kwestii użytego instalatora i dewelopera. Generalnie instalator mógł zrobić z systemem wszystko - łącznie z uszkodzeniem go.

W przypadku aplikacji modern sytuacja z instalacją jest zgoła odmienna - instalacją zajmuje się system i na jej przebieg nie ma wpływu deweloper. Dzięki ustandaryzowaniu i uproszczeniu tego procesu, nie ma zbędnego bałaganienia w rejestrze, aplikacje są instalowane w jedno miejsce na dysku, a o update'y aplikacji może dbać sam system a nie jak w przypadku obecnego modelu - każda aplikacja na swój sposób.

Druga ważna rzecz - aplikacje modern działają w piaskownicy i na bardzo niskich uprawnieniach, także nie mają możliwości zmian w systemie, nie mogą też oddziaływać na inne procesy, niczego instalować, nie mogą czytać ani pisać do rejestru, do czytania i pisania po dysku czy korzystania z kamery,mikrofony, itp urządzeń muszą posiadać pozwolenie użytkownika - na podobnej zasadzie jak w androidzie.

Dzięki temu modelowi przychodzi coś, czego nie było do tej pory w windowsie - zupełne odseparowanie aplikacji od systemu - system to system, aplikacje to aplikacje - takie aplikacje nie mogą nic popsuć w systemie, do takich aplikacji nie potrzebne antywirusy, dodatkowe sandboxy, jakieś reg cleanery itp.

Taki model był potrzebny zwłaszcza na telefony z Windows Phone i tablety Windows RT - gdzie nie można sobie pozwolić, by byle złośliwa aplikacja obdarzona przez użytkownika zaufaniem rozwalała system - nawet jeśli nie miała by być złośliwa, tylko źle napisana. Ten model też byłby potrzebny na PC tylko że musi wyewoluować bo w takiej formie w jakiej jest dzisiaj to można go traktować jedynie jako możliwość odpalenia aplikacji pisanych z myślą o tabletach i telefonach - możliwość jakiej nie ma linux z aplikacjami na androida i jakiej nie ma OSX z aplikacjami pisanymi na iOS.

A jak sobie wyobrażam ewolucję Metro ? przede wszystkim aplikacje metro w oknach - niech będą sobie domyślnie pełnoekranowe na urządzeniach przenośnych - ale na PC muszą to być okna, które będą się zachowywać tak, jak standardowe okna desktopowe.

AntyHaker   22 #67 08.02.2014 16:32

@_qaz7
Może być problem ze skalowaniem tych aplikacji xP Chyba że będą jakieś z góry ustalone rozmiary, podobnie jak teraz w podziale całego ekranu.

mikolaj_s   15 #68 08.02.2014 16:32

@silvax: "..jak Microsoft ugiął się pod presją krzykaczy "

A może klientów? W kapitalizmie nasz klient nasz pan, co tylko świadczy o fakcie, że monopol Microsoftu ma mało wspólnego z tym systemem. Jeśli krzyczą klienci Microsoftu, to ich prawo, Cieszę się, że robisz zły PR tej firmie zniechęcając użytkowników przez nazywanie ich krzykaczami.

"najbardziej znienawidzona przez ludzi firma technologiczna"

Tak jest zawsze gdy firma ma monopol i nie musi się specjalnie wysilać, a ludzie i tak muszą wziąć ich produkt.

"Firma z Redmond próbując wyjść naprzeciw sile przyzwyczajeń użytkowników,'

Gdyby na prawdę chciała wyjść na przeciw to wywaliłaby całe Modern. Wiadomo, że tu nie chodzi o użytkownika desktopa tylko o wbicie się na rynek tabletów. Gdyby nie słabość technologiczna tej firmy to dostarczyliby system, który w momencie instalacji pozwalałby wybrać rodzaj interfejsu (albo nawet po instalacji wybierając odpowiednią opcję). Tak by było sensowniej.
W sumie cały interfejs logicznie przypomina Ubuntu, samo menu pełni podobną rolę jak dash Ubuntu, całe szczęście że Canonical nie wymyśliło aplikacji pełnoekranowych dla desktopa. Przecież logiczniej byłoby gdyby na desktopie Modern wyświetlało się w zwykłych oknach.

Semtex   19 #69 08.02.2014 16:37

@mikolaj_s

""A może klientów? W kapitalizmie nasz klient nasz pan""

+1 za takie podejście, w końcu ZU/Korporacje pracują na tym systemie, system jako taki nie jest zrobiony dla MS tylko dla Userów, domowych (małych) i korporacji (dużych).

Mk13   16 #70 08.02.2014 16:48

Generalnie nie zdziwiłbym się gdyby teraz Microsoft poszedł bardziej w stronę korporacji i oddalił się trochę od rynku typowo konsumenckiego - smartfony, tablety, hybrydy-dziwolągi i takie tam. Tylko jedna rzecz mi w tej teorii nie pasuje - Nokia ;)

  #71 08.02.2014 16:55

Mam pytanie odnośnie UI, w Windows 7 do wyświetlania wizualnych stylów okien wymagana była usługa kompozycje, po jej wyłączeniu mieliśmy wygląd a'la XP. W Win8 (8.1) wyłączenie tej usługi nic nie zmienia w wyglądzie? Czyżby była zbędna? Czy może domyślnie nie są włączone "wodotryski" interfejsu?

xomo_pl   24 #72 08.02.2014 16:59

@MK13. nokia mogła być jedną z wielu fanaberii Ballmera jako CEO...

@_qaz7 ten sposób instalacji oprogramowania, że nie może ono robić co chce z jednej strony jest dobry- bo zabezpiecza komputer i dane usera a z drugiej sprawa, że aplikacje modern nie są tak funkcjonalne jak ich win32 odpowiedniki. Tak po prawdzie to zmiana sposobu instalacji softu mogła się odbyć na poziomie win32 bez odkrywania koła na nowo...

@silvax "Tak naprawdę to temat miał być inny, jednakże pomyślałem iż tak prościej będzie "wywołać wilka z lasu" i zmusić co niektórych do jakiejkolwiek opinii - a nie "bo tak" ^^ Jeśli poczułeś się urażony to wybacz. Fakt mam negatywne nastawienie do takich osób, jednakże tylko do tych którzy nie potrafią uargumentować swojego wyboru."

patrząc na liczbę komentarzy udało Ci się małą wojenkę wywołać na blogach :D
Urażony się nie poczułem a tylko nie spodobało mi się, to, że dlatego, że Tobie się podoba modern menu (i cała reszta) to pozostali powinni wychwalać MS albo siedzieć cicho. Tak właśnie odebrałem ten wpis :)
Osobiście nie przepadam szczególnie za Windows8, tablet z tym OSem mam na zasadzie mniejszego zła i chęci posiadania użytecznego sprzętu a nie zabawki za ponad 2K. Ani Android a tym bardziej iOS nie oferują tak dużych możliwości jakie oferuje Windows. Windows 8x jest po prostu lepszy od swojej mobilnej konkurencji mimo, że sam nie jest idealny...

mirekk   5 #73 08.02.2014 17:03

@Silvax
Jak widać nie tylko mnie. Sądząc po tempie przyjmowania się Win8/8.1 takie problemy/zastrzeżenia ma WIĘKSZOŚĆ osób które chociaż spróbowały tego systemu używać na desktopie z myszką. Notebene modyfikacja UI nie jest drobna - to nie tylko kafle ale także charmy, aktywne rogi, korowody z zamykaniem zbędnych aplikacji, podwójne zestawy aplikacji, itp. Nie twierdzę że system jest zły na tabletach, ale na desktopach z myszką i dużym ekranem (niedotykowym), przy poważnej pracy (aplikacje CAT+słowniki+wyszukiwarka=kilka otwartych jednocześnie okien) się nie sprawdza. I tyle...

AntyHaker   22 #74 08.02.2014 17:04

@mikolaj_s
Taaaa bardzo zły PR robię. Napiszmy sobie szczerze - kto jest tym "krzykaczem" się obrazi i zacznie bulwersować. Ci "niewinni", którzy argumentują swoje wymagania po prostu to oleją.
Żeby była jasność - mam tam na myśli tych, którzy jęczą o zmiany "bo tak". Nigdy nie podają żadnych argumentów, a jednym pojawiającym się od biedy argumentem jest "tak będzie dla mnie wygodniej".

"Tak jest zawsze gdy firma ma monopol i nie musi się specjalnie wysilać, a ludzie i tak muszą wziąć ich produkt. "
Gdyby tylko o to chodziło, to ludzie narzekaliby też na Google, a tego nie robią. To jest bardziej kwestia pewnych stereotypów - wszystko co od MS jest automatycznie złe etc.

"Gdyby na prawdę chciała wyjść na przeciw to wywaliłaby całe Modern."
Tyle że wtedy przegięliby w druga stronę, gdyż wielu użytkowników zwyczajnie polubiło ModernUI.

AntyHaker   22 #75 08.02.2014 17:11

@zomo_prl
A gdzie tam, mi w wielu miejscach też nie podoba się ModernUI - cóż, muszę albo używać albo zmienić system. Próbowałem tego drugiego i skończyło się tak jak opisałem w innym wpisie xP

@mirekk
Tempo jest wolniejsze niż w przypadku Win7 w zasadzie z dwóch powodów:
1. Win8 ma bardzo dobrego poprzednika - w przypadku Win7 poprzednik był tylko hmm zadowalający
2. Zmienił się trochę rynek i nowego sprzętu nie wymienia się tak często. Jeśli już to zazwyczaj idzie się w mobilne zabaweczki ^^

Co do reszty komentarza - typowe "nie znam się, lecz się wypowiem". "Paski zaklęć" można wyłączyć bez najmniejszego problemu.
U mnie jest raczej odwrotnie - większość chwali sobie Win8. Ale pewnie napiszesz mi że się nie znają i takie tam, więc dalsza rozmowa w tym temacie nie ma sensu ^^

WispMK   9 #76 08.02.2014 17:39

A ja tam też nie miałem przekonania do Windows 8/8.1 przez te kafelki...
Ale co to za problem w dzisiejszych czasach :)
Instalujesz sobie Classic Shell ze strony:
http://www.classicshell.net
i wszystko działa jak cacuszko, niemal identyczne menu start jak z Windows 7 :), a dodatkowo można sobie fajne poustawiać wszystko, porobić skróty itp a na końcu kopie (później backup).
Już nawet nie pamiętam jak wygląda to Menu Kafelkowe, bo nie używam :D

Dragonji   7 #77 08.02.2014 18:49

Coś mi się wydaje, że ten Update 1 będzie jeszcze przez długi czas fixowany mniejszymi poprawkami... Przekładano wydanie już chyba ze 3x na coraz wcześniejsze terminy, wyniknie z tego wydanie dziurawego bubla wg mnie ;)

Dragonji   7 #78 08.02.2014 18:49

Coś mi się wydaje, że ten Update 1 będzie jeszcze przez długi czas fixowany mniejszymi poprawkami... Przekładano wydanie już chyba ze 3x na coraz wcześniejsze terminy, wyniknie z tego wydanie dziurawego bubla wg mnie ;)

_qaz7   6 #79 08.02.2014 18:57

@zomo_prl
"bo zabezpiecza komputer i dane usera a z drugiej sprawa, że aplikacje modern nie są tak funkcjonalne jak ich win32 odpowiedniki."

---Dzisiaj aplikacje modern są wciąż bardziej aplikacjami krojonymi na miarę tabletów niż na PC, po prostu mamy możliwość z nich korzystać na PC.

"Tak po prawdzie to zmiana sposobu instalacji softu mogła się odbyć na poziomie win32 bez odkrywania koła na nowo..."

---Jest Microsoft Installer i nic z tego i wynika - po prostu instalacja oprogramowania na windows jest skomplikowana. MS podjął różne decyzje projektowe 2 dekady temu i do dzisiaj w imię "kompatybilności" się ich trzyma - instalowanie i rejestrowanie usług, rejestrowanie serwerów COM, COM+, rozszerzeń shella, wpisy do rejestru, tokeny GUID, SID - prawdziwe piekło, rejestr po czymś takim to sieczka a system zaczyna działać coraz wolniej.

Nawet oni sami nie dają sobie dobrze rady z WindowsUpdate, instalowanie 50 hotfixów ważących powiedzmy 150MB zajmuje kilka ładnych kwadransów przy czym dysk mieli jakby przerzucał ze 20GB, a przecież po to niby mieli rejestr, by wszystko co ważne w systemie było w rejestrze - a ten jest zmapowany w całości do RAM, więc HDD powinien co najwyżej rozpakować i przekopiować poprawki gdzie trzeba - od biedy robiąc backup jeśli sobie życzymy.

Soft 3rd party do instalowania na windowsie - np. InstallShield Pro - jego wersja na jedno stanowisko/usera w zależności od poziomu supportu od 3 do 4tyś dolarów - i to nie jest cena za nic, to cena za poziom skomplikowania mechanizmu instalowania w Windows.

A użytkownicy Windowsa pewnie życzyliby sobie, żeby jednak instalowanie softu nie robiła z systemu śmietnika - wystarczyłoby w większości przypadków instalacja typu unzip & run.

video   10 #80 08.02.2014 18:58

@silvax ""Paski zaklęć" można wyłączyć bez najmniejszego problemu. "

Więc jak wyłączyć harmsbar? Mam 3 monitory i dostaje szału w aplikacjach pełnoekranowych.

Proszę podać sposób na "bez najmniejszego problemu" jego permanentne wyłączenie.

xomo_pl   24 #81 08.02.2014 19:12

@_qaz7 "---Dzisiaj aplikacje modern są wciąż bardziej aplikacjami krojonymi na miarę tabletów niż na PC, po prostu mamy możliwość z nich korzystać na PC."

nawet na tablety te aplikacje są aż za proste....

"MS podjął różne decyzje projektowe 2 dekady temu i do dzisiaj w imię "kompatybilności" się ich trzyma"
dzięki temu, że nie zmieniają standardów jak rękawiczek Windows istnieje na rynku i ma się nadal dobrze. Raz już mieli okazję się przekonać czym się kończy rewolucja- zaczynanie wszystkiego od zera, włącznie z bazą aplikacji- WindowsPhone zamiast WMobile. Sami się zabili na rynku mobilnym odcinając się 100% od WM. Teraz niby powoli odbijają się od dna ale dużo wody upłynie w rzekach zanim świat nawróci się na systemy mobile od MS nie jako system na budżetowe urządzenia ale na te, gdzie user wymaga więcej od działania...
Wracając trochę do tematu to osobiście uważam, że winni temu jak instalują się aplikacje w Windows komputerowym to nie tylko u MS się znajdują ale też leniwi twórcy oprogramowania, którzy często zamiast się wysilić odwalają coś co jedyne co robi to zamula cały system. To, że MS dał dużą wolność twórcom softu nie jest tożsame z tym, że powinni oni ją wykorzystywać.

"A użytkownicy Windowsa pewnie życzyliby sobie, żeby jednak instalowanie softu nie robiła z systemu śmietnika - wystarczyłoby w większości przypadków instalacja typu unzip & run."
ale przecież to już jest i zwie się portable aplications.
Nie potrzeba do tego nowej filozofii aplikacji modern bo działa na x86 i 64bit
Na Windows działa bardzo dobrze. Jedyny problem w tym, że twórcy oprogramowania nie chętnie z niego korzystają. Często pirackie kopie są jako portable a te oryginalne już nie.
Zaletą wersji portable jest to, że nie robią śmietnika w systemie (nie mogą grzebać w rejestrze, dodawać własnych usług etc) i powiem Ci, że chętnie z nich korzystam.
Windows jest potężnym narzędziem tak dla dewelopera jak i użytkownika, tylko każdy musi wiedzieć co i jak :=)

  #82 08.02.2014 20:05

A kiedy nie będzie problemu
z aktywacją systemu windows core 8.1
tym samym legalnym kluczem!

  #83 08.02.2014 20:17

Ś.P. Stanisław Lem powiedział : " dopiero wtedy, kiedy pierwszy raz wszedłem do internetu, zdałem sobie sprawę z tego ilu IDITÓW jest na tym świecie"

  #84 08.02.2014 20:58

A czy to nowe cudo umie obliczyć silnię ze 100000? Bo "przestarzały" XP umie...

AntyHaker   22 #85 08.02.2014 21:18

@Dragonji
Siła plotek ^^ Poza tym, to źle ze poprawiają? Nawet "idealnego" Linucha wciąż aktualizują xP

@video
Mycha na TaskBar > PPM > Właściwości > Wyświetlanie (nie jestem pewny nazwy xP - piszę z pamięci) i tam zaznaczasz/odznaczasz wedle uznania > http://www.youtube.com/watch?v=XKP2VfdC534 film pilotażowy :D

  #86 08.02.2014 21:37

jak się chce szybko do czegoś dostać to nie trzeba zaśmiecać pulpitu czy paska zadań (quick lunch) tak jak to zostało na początku artykułu napisane. Jest takie magiczne polecenie w xp jak przypnij do menu (jak to wygląda w vista czy 7 ciężko powiedzieć) i wtedy zaśmiecamy menu start :P

Radek68   21 #87 08.02.2014 21:44

Windows 8 i jego mutacje (8.1, 8.1 GDR1) to nadal brzydki i pozbawiony funkcjonalności na desktopie system operacyjny. Zdecydowanie wolę od niego Windows 7 SP1, Vistę SP2, czy XP SP3 z którego właśnie piszę.
Dziś odniosę się jedynie do jednego zarzutu. Słuszne skądinąd wpisy o długiej instalacji XP (do tego SP3, do tego masa sterowników, programów i konfiguracja wszystkiego) może i są zmorą dla reinstalujących swoje systemy co 3 tygodnie (miesiące), ale mnie nie dotyczą. Ja swojego domowego XP-ka instalowałem w roku 2008 (6 lat temu) i od tamtej pory nigdy nie musiałem ani go przeinstalowywać, czy korzystać z obrazu systemu.
W międzyczasie zmieniłem w komputerze wszystko (oprócz płyty głównej i obudowy). A system jak działał tak działa :) i ma się wyśmienicie.

  #88 08.02.2014 21:52

Windows 8,1 to najlepszy obecnie system MS ale... dopiero wtedy gdy go sobie dostroisz do swoich potrzeb grzebiąc w rejestrze i uzywając róznych tweaków (ustawienie menu start po staremu, czcionki, paski narzedzi , kolory). Microsoft usuwa funkcje z systemu, które już przecież były. To ZŁY ZNAK bo to oznacza, że konczą im sie pomysły na nowy system a przeciez tysiącom zatrudnionym tam ludzi trzeba dać jakąs pracę bo przecież nie pójdą na bruk. Ale w korporacjach juz tak jest, że jak nie ma pomysłów na coś nowego to sie wprowadza sztuczne zmiany aby tylko było zajęcie.

Pablo79   11 #89 08.02.2014 22:27

Ja korzystałem najpierw z systemu Windows 8 a teraz z Windows 8.1 i też z początku miałem problemy z przyzwyczajeniem się do nowego interfejsu, ale po tygodniu już jakoś opanowałem to i teraz kiedy w Windows 8.1 ulepszono jeszcze ekran modern UI nie sprawia mi to już najmniejszego problemu. Nie uważam bynajmniej ja że Menu Start znane z poprzednich wersji systemów Windows jest mi aż tak niezbędne.
System Windows 8.1 działa zauważalnie szybciej no i oczywiście szybciej się uruchamia i jest gotowy do pracy. Nie porównywałbym systemu Win 8.1 jako podobnego niewypału jak Vista (choć Vista po dwóch Service Packach była całkiem znośnym systemem), bo na to po prostu nie zasługuje.

AntyHaker   22 #90 08.02.2014 22:41

@paranoya guest (niezalogowany)
Oczywiście że można, ALE:
1. Większość o tym nie wie.
2. Po pewnym czasie Start i tak zajmuje cały ekran.

@Radek68
Jak magicznie zmieniłeś dysk bez reinstalacji Windowsa?^^

@Marxx (niezalogowany)
Bez przesady, nic nie usunęli - po prostu menu start zrobili w odmiennej formie i tyle. W ogóle co chcesz od pasków narzędzi i czcionek?

_qaz7   6 #91 08.02.2014 22:48

@zomo_prl
"dzięki temu, że nie zmieniają standardów jak rękawiczek Windows istnieje na rynku i ma się nadal dobrze. (...) To, że MS dał dużą wolność twórcom softu nie jest tożsame z tym, że powinni oni ją wykorzystywać"

---Windows może i ma się dobrze, gorzej z użytkownikami - nie jest przecież mitem, że windows wraz z ilością zainstalowanych aplikacji zwalnia, a to przez to, że instalator może wszystko - tak więc chwila nieuwagi instalując choćby Flasha i mamy na pokładzie McAfee, którego przecież nie chcemy, podobnie z DP - ściąga się jakiś plik i w bonusie delta toolbar, którego przecież nikt nie chce, ale na to właśnie pozwala windows - instalator najmniejszej pierdoły może wszystko.

"ale przecież to już jest i zwie się portable aplications.
Nie potrzeba do tego nowej filozofii aplikacji modern bo działa na x86 i 64bit"
Na Windows działa bardzo dobrze."

---tak, sam używam PortableApps - ale jest tylko proteza - raz, że jest tam aplikacji jak na lekarstwo, a dwa nie wszystkie aplikacje instalacyjne da się przerobić legalnie na portable, więc w większości są to jakieś open source.

A filozofii modern Windows akurat potrzebuje, bez tego nie doczekamy się nigdy porządku z systemem, scentralizowanych automatycznych aktualizacji aplikacji i przed wszystkim odizolowania aplikacji od systemu i nawet nie mam na myśli uprawnień, a zwykłe odizolowanie plików i ustawień aplikacji od plików i ustawień systemu. Dzisiaj nie ma tej granicy, wystarczy, że zajrzysz w rejestr i zobaczysz zarejestrowane komponenty COM - konia z rzędem temu, kto potrafiłby rozdzielić wszystkie elementy które nie są stricte systemowe - tj serwery COM office'a, VS, IE, itd od COM systemowych i exploratora, który nie jest stricte systemowy, ale bez niego system jest nieużywalny.

W idealnej sytuacji przywrócenie systemu do świeżości powinno wyglądać tak: kasujemy wszystko z program files, kasujemy klucz rejestru odpowiedzialny za integrację aplikacji z systemem - viola, system jak czysty i to jest w pewnym stopniu możliwe z Modern.

  #92 08.02.2014 23:40

W robocie nadzoruje obecnie 182 komputery. Gdy się w niej zatrudniłem większość śmigała na windowsie 7, pozostałe na XP.

Na samym starcie podpowiedziałem właścicielowi, że taniej będzie przenieść się na debiana.
No i zaczęło sie. Po roku , okazało się że na najstarszych komputerach debian z emulatorem wine, działa lepiej i co ważne bardziej niezawodnie niż na najnowszych z windowsem 7, a nawet 8. A najstarsze programy księgowe wprost doznały nowej mocy.
Podjęliśmy więc ostatecznie decyzję o całkowitej eliminacji wszystkich windowsów.
I tak jest od ponad roku.
Dzisiaj u nie nikt już też nie używa microsoftowych offisów, chociaż wciąż posiadamy dużą licencje na 50 stanowisk jest to jednak pozostałość po poprzedniej polityce, libre office wyparło microsofta i się świetnie sprawdziło

Oszczędności na systemach i programach pozwoliły na zakup lepszego sprzętu, oraz na szkolenia pracowników.
Ci ostatni w swoich domach też już zaczęli masowo lansować debiana.
I po tych trzech latach nie sprawia im większego kłopotu jego instalacja , oraz konserwacja.

Windowsa 8, 9, 10 itd. ... już nam nie potrzeba.

xomo_pl   24 #93 08.02.2014 23:46

@_qaz7
" nie jest przecież mitem, że windows wraz z ilością zainstalowanych aplikacji zwalnia, "
od czasów visty to jest już mit :) O ile w viście czasem się to jeszcze zdarzało tak w 7 i 8 MS problem ten wyeliminował praktycznie całkowicie.

"a to przez to, że instalator może wszystko - tak więc chwila nieuwagi instalując choćby Flasha i mamy na pokładzie McAfee, którego przecież nie chcemy,[...] ale na to właśnie pozwala windows - instalator najmniejszej pierdoły może wszystko."

chwila, moment... instalator sam nie wgrywa tych aplikacji tylko pyta usera czy chce obok głównej aplikacji coś jeszcze (za pomocą mniej lub bardziej widocznych checkboxów). Nie zwalaj głupoty usera na Windows. Jeśli ktoś bezmyślnie klika next to potem znajduje takie kwiatki ale tylko na własne ryzyko. Jedyne czego Windows wymaga to odrobiny pomyślunku.

"a dwa nie wszystkie aplikacje instalacyjne da się przerobić legalnie na portable, więc w większości są to jakieś open source."
Wiele aplikacji idzie znaleźć w edycjach portable. Fakt, że nie wszystkie nad czym ubolewam. Ale to jeszcze nie znaczy, że trzeba porzucać od razu Win32 na rzecz badziewia modern, które zostało tak zaprojektowane, że w praktyce te aplikacje do niczego się nie przydają bo nic nie mogą :/

To, że twórcy softu nie potrafią zrobić aplikacji, by nie robiła śmietnika w systemie nie oznacza, że Win32-64 jest złe. Rejestr systemu też powstał nie bez powodu....

" Dzisiaj nie ma tej granicy, wystarczy, że zajrzysz w rejestr i zobaczysz zarejestrowane komponenty COM - konia z rzędem temu, kto potrafiłby rozdzielić wszystkie elementy."

ale komu to potrzebne? uświadom sobie, że ludzie chcą na sprzęcie pracować a nie martwić się o takie bzdety.
Od 2000 roku Windows ma przywracanie systemu do czasu przed wgraniem jakiegoś programu i działa to dobrze wiec jakoś system potrafi usunąć to co nie "jego" ;)

"W idealnej sytuacji przywrócenie systemu do świeżości powinno wyglądać tak: kasujemy wszystko z program files, kasujemy klucz rejestru odpowiedzialny za integrację aplikacji z systemem - viola, system jak czysty i to jest w pewnym stopniu możliwe z Modern."
przecież to już jest- przywracanie systemu działa na tej zasadzie a też w Windows8 MS dodał funkcję "refresh pc"- jej celem jest przywrócenie systemu do stanu takiego jak po instalacji. Jak widzisz Windows w starej wersji nie jest taki zły a co najwyżej nie doskonały. Nie modern filozofii nam tu było potrzeba a porządków z Win32-64.

  #94 08.02.2014 23:46

@Radek68
Jakiej to niby funkcjonalności jest pozbawiona Ósemka? Co można zrobić na Windows 7 czego nie da się na Windows 8? Bo ja korzystam z 8 dokładnie w taki sam sposób jak z 7, używam tego samego zestawu aplikacji, a z metro to jedynie start widzę od czasu do czasu.

piecia77   3 #95 09.02.2014 00:06

To tak jak nasz Donald "on i tak wie lepiej od milionów ludzi". Zarozumiałe to .... A propo Win 8 to już wszystko chyba zostało powiedziane ale zapraszam do lektruy:

http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/hist/002_gui/win8.php

  #96 09.02.2014 00:20

Wszystko fajnie, ale te emotikony nie powinny się pojawiać w artykule. Możesz sobie pozwolić czasem na ";)", ale "xP" wygląda jakby artykuł pisał gimnazjalista.

Swoja drogą artykuł ciekawy i miło, że poświęciłeś czas i swój komputer na testowanie bety kolejnej aktualizacji Windowsa.

dendrytus   5 #97 09.02.2014 00:25

A tu najlepsze podsumowanie tych mądrości, a raczej wypocin

http://www.theguardian.com/technology/2014/jan/21/windows-7-back-by-popular-dema...

Dla przypomnienia TYLKO 2 firmy produkujące komputery PC w zeszłym roku zakończyły na plusie, ich udział w kurczącym się rynku PC wzróśł.
Obie firmy zrobiły to samo.

dendrytus   5 #98 09.02.2014 00:32

Windows 8.1 GDR1 - czyli jak HP i Lenovo ugięło się pod presją krzykaczy

http://www.computerworld.com/s/article/9245556/HP_sticks_thumb_in_Microsoft_s_ey...

http://www.infoworld.com/t/microsoft-windows/how-lenovo-kept-pc-sales-strong-whi...

I zarobił kasę i przejmuje rynek PC

  #99 09.02.2014 09:24

foreste
@VOLTAR to stanowczy mit ze win8 jest szybszy mam windows 7 64b od siepnia nie reinstalowany ani przywracany z kopi czas boot systemu 38 ~ 45 sek to bardzo szybko co mi da 10 sek krócej ? nic

no faktycznie szybko, tyle że mi desktop z ssd wstaje w 6-7 sekund bez hibernacji,

  #100 09.02.2014 09:33

ja używam windowsa 8.1, ponieważ jest znacznie wydajniejszy niż w7. Rok po instalacji system nie zwolnił mi nawet odrobinę, startuje tak samo szybko (na dyskach raid 0 tak samo szybko jak w7 na ssd). Na w7 po jakimś czasie jednak wszystko zaczyna mulić. Ludzie zrozumcie szybsze znaczy lepsze!

mirekk   5 #101 09.02.2014 09:54

@Silvax
1. Tak, ludzie nie kupują więcej PC-ów tylko tablety. Ale nawet na tabletach Win8/8.1 nie jest specjalnie popularny. Cały pierwszy "nakład" Surface sprzedał się w śladowych ilościach i przyniósł straty, przy rosnącej sprzedaży Androida i iOSa. Na lapkach czy desktopach ludzie także wola Win 7 (casus Della). Coś chyba jest na rzeczy? Czy uważasz że wszyscy to debile i krzykacze a racje ma jedynie garstka wychwalająca WIn 8/8.1 pod niebiosa?
2. Nie, nie jestem "IT Professional". Nie wiedziałem też, że Win 8/8.1 jest tylko dla fachowców i specjalistów przeznaczony. Jeśli tak to dzięki za wyjaśnienie nieporozumienia. Teraz już rozumiem dlaczego tak mało ludzi używa Win 8/8.1 (to sami grzebiący w kodzie zawodowcy potrafiący sobie wszystko sami włączyć, wyłączyć i skonfigurować nie korzystając z czegoś tak banalnego i w sumie niepotrzebnego jak menu ustawień).
Najłatwiej komuś zarzucić że się na czymś "nie zna". To nie merytoryczny argument tylko wykluczenie z dyskusji. Znam się na tyle na ile jest mi to potrzebne. Zwykli ludzie, którzy komputer używają do pracy a nie zabawy z bebechami, chcą systemu który "nie przeszkadza", bez zbędnych wodotrysków, za to łatwego w obsłudze i konfiguracji. Win 8/8.1 dla mnie taki nie jest i dlatego Win 7 jeszcze dłuuugo u mnie popracuje.. Pozdrawiam

mikolaj_s   15 #102 09.02.2014 10:08

@Silvax
>>Taaaa bardzo zły PR robię. Napiszmy sobie szczerze - kto jest tym "krzykaczem" się obrazi i zacznie bulwersować. Ci "niewinni", którzy argumentują swoje wymagania po prostu to oleją.>Żeby była jasność - mam tam na myśli tych, którzy jęczą o zmiany "bo tak". Nigdy nie podają żadnych argumentów, a jednym pojawiającym się od biedy argumentem jest "tak będzie dla mnie wygodniej".>Gdyby tylko o to chodziło, to ludzie narzekaliby też na Google, a tego nie robią. To jest bardziej kwestia pewnych stereotypów - wszystko co od MS jest automatycznie złe etc.<<

Chyba jesteś głuchy i ślepy ;) To zaślepienie to miłość do MS. Może i krytyka Googla jeszcze nie jest na tym samym poziomie ale jest. Głównie dotyczy Androida i szpiegowania. Zresztą znacznie łatwiej jest zrezygnować z usłuh Google niż z systemu Microsoftu, stąd krytyka Google łatwiej znajduje ujście.


”Tyle że wtedy przegięliby w druga stronę, gdyż wielu użytkowników zwyczajnie polubiło ModernUI."

Tak trudno dać ludziom wybór. A ilu jest tych co polubiło i ilu lubi w Win8 kafle i aplikacje Modern?
Raczej z opinii można by wnioskować, że cieszą inne cechy jak zwiększona respozywność GUI po wyłączeniu Areo. Wiele osób tak jak mój syn używa komputera tylko, żeby odpalić grę lub poużywać przeglądarki i jest im obojętne jak wygląda interfejs, poza faktem że muszą się naklikać aby wyłączyć system. Do tej pory nie updatowałem jego Win8 do 8.1 bo po co jeśli starszy działa, Może gdyby usuneli Modern to miałbym powód aby poświęcać na to czas.

dendrytus   5 #103 09.02.2014 10:31

@mirekk "2. Nie, nie jestem "IT Professional". Nie wiedziałem też, że Win 8/8.1 jest tylko dla fachowców i specjalistów przeznaczony. "

Fachowcy od IT nie używają ani win 8, ani modern ui, czego dowodem jest że w 2013 roku 99% sprzętu PC zakupionego dla firm miało win7 na pokładzie.
Nawet w serwerowej wersji win 2012, gdzie zamontowano modern nikt go nie używa.

Niektórzy dowartościowują się że są fachowcami bo używają win8 i wp. Największym dowartościowywaczem jest tablet z win rt, ale tego używają tylko ci najwybitniejsi z wybitny.

http://mobtech.interia.pl/systemy-operacyjne/news-z-windows-phone-nie-chca-korzy...

mirekk   5 #104 09.02.2014 10:50

@dendrytus
To była ironia, nie bierz tego do siebie plz ;)

_qaz7   6 #105 09.02.2014 11:29

@zomo_prl

"od czasów visty to jest już mit :) O ile w viście czasem się to jeszcze zdarzało tak w 7 i 8 MS problem ten wyeliminował praktycznie całkowicie."

http://blog.tune-up.com/windows-insights/performance-check-how-200-new-programs-.../

przykład może i ekstremalny, ale pokazuje, że nic się nie zmieniło w tej kwestii


"chwila, moment... instalator sam nie wgrywa tych aplikacji tylko pyta usera czy chce obok głównej aplikacji coś jeszcze (za pomocą mniej lub bardziej widocznych checkboxów). Nie zwalaj głupoty usera na Windows."

----Tylko jeśli developer ma dobrą wolę, by instalator pytał - instalator próbujący przemycić spyware nie zapyta. A te ogromna liczba malware-u wykrywanego każdego roku nie powstaje przez dobrą wolę deweloperów.

"Ale to jeszcze nie znaczy, że trzeba porzucać od razu Win32 na rzecz badziewia modern, które zostało tak zaprojektowane, że w praktyce te aplikacje do niczego się nie przydają bo nic nie mogą :/"

----Dzisiaj aplikacje modern są nieprzydatne, ale nie ze względu na ograniczenia uprawnień aplikacji, tylko ze względu na tryb w jakim pracują. Włączasz pogodę i nie widzisz godziny z traya, nie widzisz powiadomień z gg, mailara, itd. Wystarczy, że aplikacje modern będą mogły działać w trybie okienkowym na pulpicie i nie przez dzielenie obrazu, ale na takiej zasadzie jak zwykłe okna win32. To co oferuje modern to przede wszystkim bezpieczeństwo, czyli coś co w modelu win32 jest piętą achillesową. Każdą aplikację modern możesz zainstalować bez cienia obawy, że naruszy Ci prywatność czy bezpieczeństwo systemu. Oczywiście, są ciągle potrzebne aplikacje commandlinowe, czy aplikacje które ingerują w system czy systemowe ustawienia - te nadal będą tworzone tylko w winapi, niemniej jednak wiele aplikacji użytkowych typu edytory, playery, rss,przeglądarki itp rzeczy mogłyby powstać jako aplikacje modern - nie potrzebują one możliwości dostępu do zasobów całego komputera, jaki daje win32.


"To, że twórcy softu nie potrafią zrobić aplikacji, by nie robiła śmietnika w systemie nie oznacza, że Win32-64 jest złe."

Twórcy softu mogą mieć dobre i złe intencje - i w tym rola systemu, żeby tym drugim ograniczała możliwości szkodzenia. O ile model Win32 w pewien sposób ogranicza możliwość zniszczenia systemu przez aplikacje o uprawnieniach użytkownika, o tyle nie chroni w żaden sposób danych użytkownika - każda aplikacja ma dostęp do wszystkich Twoich dysków, do wszystkich ustawień Twojego profilu, może legalnie założyć hooka na komunikaty przychodzące z klawiatury robiąc keylogger i nie potrzeba do tego żadnych wyższych uprawnień. Dzisiaj akurat mniejszym złem jest uszkodzenie systemu, niż zniszczenie prywatnych danych które masz na kompie. System możesz sobie przeinstalować, ale własnych danych po ich np. nadpisaniu czy zaszyfrowaniu przez malware już nie odzyskasz.


"Rejestr systemu też powstał nie bez powodu.... "

--oczywiście, że nie powstał bez powodu - powstał jako magazyn na rejestrowanie serwerów COM, potem bez większego pomyślunku zrobiono z niego zastępstwo dla configów - i nic w tym by nie było złego, gdyby na dzień dobry zrobiono to z głową - oddzielnie wszystko co niezbędne systemowi do działania, oddzielnie wszystko co użytkownika. no, ale w czasach gdy to robiono miało prawo to tak wyglądać, dzisiaj z tego rodzą się same problemy - nie bez powodu istnieje milion różnych reg-cleanerów, MS wykupywał nawet firmy które zajmowały się takim softem, zresztą wykupywał firmy które zajmowały się też instalatorami, żeby ogarnąć to wszystko - mało skutecznie.

Rekomendacje MS mówią o trzymaniu configów i danych w rejestrze, cały rejestr jest ładowany do pamięci na starcie - u mnie to około 100MB dla HKLM+HKCU - z czego 70MB to wpisy z HKLM/software czyli większość to COM - i teraz pytanie, po system ładuje ustawienia WSZYSTKICH zainstalowanych aplikacji + cały ten bajzel COM dla aplikacji, których nie odpalamy ? czemu nie jest to ładowane na żądanie ? a no temu, że nie ma rozdzielenia tego co jest niezbędne do działania systemu od tego co jest potrzebne na żądanie dla aplikacji.

Szczytem chyba wszystkiego jest explorator, który w rejestrze trzyma ikony, które widzimy w
Control Panel->All Control Panel Items->Notification Area Icons, trzyma je żywcem, jako bitmapy w ciągach REG_BIN - po kilka kilobajtów. Chylę czoła przed takim rozwiązaniem.

"Od 2000 roku Windows ma przywracanie systemu do czasu przed wgraniem jakiegoś programu i działa to dobrze wiec jakoś system potrafi usunąć to co nie "jego" ;) "

---ta, całość polega na tym, że system robi backup całego rejestru i rejestruje zmiany na partycji systemowej - jeśli w zainstaluejsz coś co wywoła przywracanie systemu, a potem na partycji systemowej wrzucisz sobie katalog ze zdjęciami z wakacji, to po przywróceniu systemu do tego punktu nie masz zainstalowanego programu ale też i zdjęć - a to dlatego, że system nie potrafi sam z siebie oddzielić tego co jest jego a co jest obcego programu, więc jedynym rozwiązaniem są takie hardcorowe metody z obrazami rejestru i snapshotem drzewa katalogów i plików.

"przecież to już jest- przywracanie systemu działa na tej zasadzie a też w Windows8 MS dodał funkcję "refresh pc"- jej celem jest przywrócenie systemu do stanu takiego jak po instalacji. Jak widzisz Windows w starej wersji nie jest taki zły a co najwyżej nie doskonały. "

---to znowu proteza - zrobiona tylko na potrzeby Windows RT, bo inaczej uszkodzenie systemu = cegła. Windows nie potrafi selektywnie usunąć zainstalowanych aplikacji ani zbędnych danych z rejestru, refresh wyciąga kilka niezbędnych gałęzi - jak hkcu, trochę configów systemowych dla sieci, sterowników, itp, po czym z ukrytej partycji 350MB (widać ją przy instalowaniu windy) lub płyty CD nadgrywa cały rejestr, a na niego nanosi tych kilka zachowanych wpisów ze starego rejestru, by zgadzał się token użytkownika, hasła, ustawienia sieci, itp.

I niby działa - ale znowu - chciałem swego czasu zrobić refresh bo nie mogłem zrobić update-u z do 8.1 - powszechny błąd z dochodzeniem do 50% i restartem pobierania obrazu. Okazuje się, że miałem za mało miejsca na systemowej partycji - partycja ta ma 64GB - winda zajęła na niej ~30GB, kilka bzdetów dodatkowo i zostało wolne około 20GB - z taką ilością wolnego miejsca na partycji systemowej refresh raportuje 'za mało wolnego miejsca'. Czyli nici z refeshu. Dalej idąc, instalując 8.1 refresh może żądać nośnika z 8.0 i jeśli uda mu się zrobic refresh, to właśnie do 8.0 - a chyba nie tego oczekujemy - pewnie MS się bał, że jeśli 8.1 będzie gdzieś niestabilne, to trzeba pozwolić na refresh do starej wersji - znowu pod kątem Windows RT. Inna sprawa, że na szczęście dorzucili do systemu recimg.exe, którym można zrobić obraz dla refreshu dla 8.1. No ale znowu - czy MS gdzieś przy opcjach refresh umieścił o tym informację, żeby można było o tym wiedzieć ? nie.

I znowu - nie ma problemu z aplikacjami Metro - bo one mają ustandaryzowaną procedurę instalacji - system dokładnie wie co, gdzie i jak z nimi postępować, więc może też bez większego problemu zarządzać ich instalacją, reinstalacją i usuwaniem.


"Nie modern filozofii nam tu było potrzeba a porządków z Win32-64."

nie da rady zrobić radykalnych porządków i zachować jednocześnie kompatybilność 15 lat wstecz.

_qaz7   6 #106 09.02.2014 11:35

*"jeśli w zainstaluejsz coś co wywoła przywracanie systemu" - miało być punkt przywracania systemu

  #107 09.02.2014 12:09

Do anty Win 8 "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą."

  #108 09.02.2014 12:49

Jak między XP, Vistą i Windows 7 nie było wielkich zmian w środowisku graficznym to wszyscy narzekali na to, że MS nic nie zmienia i sprzedaje odgrzewane kotlety. Teraz jak MS dość radykalnie zmienił interface to jest znowu narzekanie na to, że zbyt radykalna zmian. Wam się nigdy nie dogodzi.

  #109 09.02.2014 14:00

dendrytus
"Nie, nie jestem IT Professional"

Nie musisz tego pisać. Nikt cię nigdy nie podejrzewał o to że znasz się na komputerach a co dopiero że jesteś z IT. Wystarczy przeczytać kilka twoich wpisów i już wiadomo że o komputerach nie masz zielonego pojęcia

  #110 09.02.2014 14:07

Najzabawniejsze że wszystkie te osoby które teraz krzyczą że nie potrafią sobie poradzić z Windows 8, że jest dla nich za trudny robią to cyklicznie przy każdej edycji systemu. Dziś te osoby używają Windows 7 ale trzy lata temu używały Windows Vista lub XP. Dlaczego te osoby które nie radziły sobie trzy lata temu z Windows 7 teraz go chwalą? To proste, ktoś mądrzejszy z ich znajomych im nowy system wytłumaczył i pokazał.

Nie każdy jest na tyle inteligentny by potrafić samodzielnie nauczyć się obsługi nowego systemu ale każdy ma w swoim otoczeniu mądrzejsze od siebie osoby. Te osoby pomogły im 3 lata temu zrozumieć Windows 7 i te same osoby pomogą im zrozumieć z czasem Windows 8. Po prostu niektórzy na naukę potrzebują więcej czasu a inni mniej. Nie każdy rodzi się Einstainem lub Gatesem

xomo_pl   24 #111 09.02.2014 15:28

@_qaz7,

"przykład może i ekstremalny, ale pokazuje, że nic się nie zmieniło w tej kwestii"
ten przykład niczemu nie dowodzi- po pierwsze mało kto instaluje 200 aplikacji a po drugie wszystko zależy co instalujesz- nie każdy program zamula. Nie obwiniaj Windows o partactwo deweloperów. Jak deweloper chce i umie to aplikacja jest nie odczuwalna.

Ja tam widzę po swoich systemach- najpierw po viście, potem po Win7 na hdd i teraz na SSD- te systemy nie zwalniają wraz z upływem czasu od instalacji i ilości wgranego softu (w granicach rozsądku). Jedyne co trzeba robić to zadbać o autostart jeśli natrafimy na jakiś kiepsko zrobiony soft, który ładuje się niepotrzebnie wraz z Windows.

"----Tylko jeśli developer ma dobrą wolę, by instalator pytał - instalator próbujący przemycić spyware nie zapyta. A te ogromna liczba malware-u wykrywanego każdego roku nie powstaje przez dobrą wolę deweloperów."

99% instalatorów pyta. Reszta to malware itp a tego nie liczę bo to user powinien wiedzieć czy dany program jest bezpieczny, pobierać je ze sprawdzonych źródeł a nie torrentów. Jeśli dla Ciebie receptom na wirusy i inne zagrożenie jest zamykanie systemu na sklepik producenta to ja nie mam pytań...
Poza tym maja AV duża część zagrożeń nawet z takich "złych" instalatorów jest w porę wykrywana...

"coś co wywoła przywracanie systemu, a potem na partycji systemowej wrzucisz sobie katalog ze zdjęciami z wakacji, to po przywróceniu systemu do tego punktu nie masz zainstalowanego programu ale też i zdjęć"

co Ty za bzdury pleciesz- przywracanie nie narusza żadnych danych użytkownika jak dokumenty, fotki itd. Bez względu gdzie one są zostawione- miałem się o tym okazję kilka razy przekonań i co więcej tak to już działa od 14 lat (WinMe) ;)

refresh.... "Okazuje się, że miałem za mało miejsca na systemowej partycji"
tylko co ma do tego MS? na pewno gdzieś są podane wymagania, min. to, że musisz mieć x GB miejsca aby z tego skorzystać
"
I znowu - nie ma problemu z aplikacjami Metro - bo one mają ustandaryzowaną procedurę instalacji - system dokładnie wie co, gdzie i jak z nimi postępować, więc może też bez większego problemu zarządzać ich instalacją, reinstalacją i usuwaniem."
bo one są tak uproszczone, że nie muszą się odwoływać do prawie niczego w systemie.

"nie da rady zrobić radykalnych porządków i zachować jednocześnie kompatybilność 15 lat wstecz."
pewnie, że by się dało ale na tym nie zarobią tak jak myśleli, że zarobią na Windows Store.
Wystarczyłoby rozpropagować tworzenie aplikacji w oparciu o portable - czyli wszystkie dane aplikacji w jej folderze program files.
"
Dzisiaj aplikacje modern są nieprzydatne, , tylko ze względu na tryb w jakim pracują. Włączasz pogodę i nie widzisz godziny z traya, nie widzisz powiadomień z gg, mailara, itd. Wystarczy, że aplikacje modern będą mogły działać w trybie okienkowym na pulpicie i nie przez dzielenie obrazu, ale na takiej zasadzie jak zwykłe okna win32. To co oferuje modern to przede wszystkim bezpieczeństwo, czyli coś co w modelu win32 jest piętą achillesową. Każdą aplikację modern możesz zainstalować bez cienia obawy, że naruszy Ci prywatność czy bezpieczeństwo systemu. Oczywiście, są ciągle potrzebne aplikacje commandlinowe, ca - te nadal będą tworzone tylko w winapi, "

aplikacje modern są nie przydatne przede wszystkim dlatego, że nic nie mogą- żadne narzędzie systemowe nie ma szans powstać w modern przykładowo.
Sprawa zakrywania reszty systemu to też jest przyczyna ale nie najważniejsza- wiele osób i tak chowa taskbar by mieć większy obszar pracy.
Filozofia modern po prostu jest taka, że te aplikacje nigdy nie będą przydatne poza zabawą. Włożenie ich do okienek nie wiele tu zmieni.
Win32 jest bezpieczne- wystarczy tylko, że wiesz co robisz a przy tym jest użyteczne.
Tak długo jak nie powstanie coś co może wypełnić całość funkcji Win32-64 te drugie będzie "rządzić" a modern pozostanie zabawką na tablety.

AntyHaker   22 #112 09.02.2014 17:09

@LexanderPl (niezalogowany)
Ale to wpis na bloga, a nie żaden "oficjalny" artykuł. Nie lubię pisać "smutno i oficjalnie" :D

@dendrytus
Zastanawiałem się kiedy Ty coś napiszesz ^^ Zatem kilka faktów:
1. To nie przez Win8.x rynek PC traci
2. Ludzie wolą Win7 bo są do niego przyzwyczajeni.
3. Win8.x wolno rośnie w udziałach, bo coraz wolniej ludzie wymieniają swoje sprzęty.

@mirekk
1. Dlatego iż takie tablety są zauważalnie droższe od tych z Androidem i tutaj bym upatrywał głównej przyczyny takiego stanu.
Już to tłumaczyłem, ale - "krzykacz" osoba która domaga się bóg wie czego, a nie podaje żadnych na to argumentów, zazwyczaj ograniczając się do "bo tak" ^^
2. Gdzie ja coś takiego pisałem? Poza tym, to właśnie Win7 ma zbędne wodotryski w postaci AeroGlass ^^

@mikolaj_s
Dlaczego niby tak trudno zrezygnować z systemu MS? Jeśli nie jesteś graczem to można to zrobić bez najmniejszego problemu ^^
Poza tym, jakbym tak kochał MS to nie używałbym równolegle Linucha i nie "zabawiałbym" się na boku z Andrutem :D

Tylu ilu spróbowało ^^ Poza tym, już jest ten wybór. Paski zaklęć można wyłączyć, aplikacje Modern można uruchamiać z poziomu paska zadań i na nim je wyświetlać etc Całego start przecież nie zlikwidują bo będzie płacz. Co do aktualizacji - no to skoro siedzisz na starym systemie, to do kogo pretensje że nic się nie zmienia? Do mnie? Do MS? A może jednak do siebie?

xomo_pl   24 #113 09.02.2014 17:42

@silvax, niskiej popularności tabletów z Win8 doszukiwałbym się w tym, że praktycznie dopiero ostatnie 2-3 miesiące to okres, kiedy można bez większych poszukiwań znaleźć w marketach z elektroniką tablety z Windows. Wcześniej były na zamówienie głównie. Masa ludzi kupuje coś jak najpierw to zobaczy na żywo. Pamiętam ile ja się naszukałem by móc nim się zdecyduję na coś zobaczyć tablet z Windows. Tylko jeden sklep miał na stanie a nie wirtualnie w magazynach. Jak już zobaczyłem, po"bawiłem" się nim to zrozumiałem, że Windows jest lekarstwem na wady androida :=D

cenowo teraz nie jest aż taka różnica- najtańszy tablet- asus t100 za ok 1500 już jest a w zestawie jest dock z klawiaturą- coś co u samsunga dla modeli galaxy kosztuje ok 250zł....

dendrytus   5 #114 09.02.2014 18:10

@silvax "1. To nie przez Win8.x rynek PC traci"

No cóż, jakimś cudem zarówno HP jak i Lenovo zwiększają udział w rynku PC i w 2013 nie zanotowały spadku sprzedaży, a wręcz przeciwnie. WSZYSTKIE firmy mające w podstawowej ofercie tylko sprzęt z win8 zanotowały straty, to samo z win8.1 i żadne dodatki z nieużywanymi funkcjami nie zmienią tej tendencji.
Słaba sprzedaż i brak wizji spowodowały, że sony i samsung rezygnują z rynku PC, aby skupić się na rynku mobilnym.
Skoro nie widzisz związku, to nie mój problem.
Jedyną zaletą win8 jest to, że powstaje coś takiego jak steamOS i wiele rządów patrzy nad odejściem od windowsów.
Ja np dzięki win 8 przeszedłem na linuksa, na którego nigdy wcześniej nie miałem czasu.
Dużo łatwiej było mi opanować Ubuntu niż kretyńskie nic mi niedające modern ui.

  #115 09.02.2014 18:16

Wszyscy jak dzieci piszczą .Win 8.02 jest najlepszy najszybszy i ma sporo nowości pod maską i w kodzie.Sprawnie można dostosować pod siebie wszystko i fakt przyspiesza 10% .Od win 7 jest szybszy jakieś 40% Mam słabe łącze 2 TB i online wszystkie testy robiłem win 8 i win 8.01 i win8.02 i jako Deweloper win9 powiem że szczeki opadną z wrażenia .Nadmienię iż w firmie flota składa się z 1800 maszyn z win 8.01.i po jednorazowym ustawieniu nie potrzeba nadzorować nic .Jest tylko 1 wada IE systemowa przeglądarka ma ok 10000 luk i nigdy nie nada się do internetu .W domu mam win 8.01 sam złożyłem komputer i nigdy antywirusów nie potrzeba a dla wtajemniczonych dodam iż w kodzie win 8.itd jest raportowanie o zdrowiu os

dendrytus   5 #116 09.02.2014 18:40

@Nightly31 (niezalogowany) a jak się obudziłeś to główka nie bolała?

  #117 09.02.2014 19:53

Jak czytam:
"Nie żebym jakoś szczególnie miłował "Nowy Start", jednakże w mojej opinii jest on faktycznie dużo wygodniejszy od starego rozwiązania. Do tej pory żeby szybko się do czegoś dostać musieliśmy albo nawrzucać skrótów na pulpit i tym samym zasłonić cudną tapetę"

Czyli jak rozumiem zasłanianie wszystkich pikseli tapety przez wspaniałe i niezwykle wysmakowane prostokątne kafelki ModernUI są znacznie lepsze niż ikonki na pulpicie które zasłaniają tylko niewielką cześć tapety? A może:
"poprzypinać skróty na pasek zadań, tym samym zmniejszyć przestrzeń dostępną na otwarte okna"
Faktycznie to zajmuje więcej miejsca na ekranie niż kafelki zasłaniające całą powierzchnię ekranu...

No faktycznie, parafrazując autora w Windows 8 nie ma się do czego przyczepić...

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #118 09.02.2014 21:29

A jednak siła użytkowników jest duża skoro MS poszedł po rozum do głowy, choć przed firmą z Redmond długa droga, aby zadowolić większość krzykaczy,

nitro2012   10 #119 09.02.2014 21:53

nie krzykaczy tylko konsumentów

AntyHaker   22 #120 09.02.2014 22:02

@zomo_prl
Teraz może i żadna różnica, ale nie tak dawno jeszcze różnica była duża w cenie. Co do początku wypowiedzi - również masz rację :D

@dendrytus
No to tylko o Tobie świadczy, jakoś inni mniej obeznani "specjaliści IT" dają radę ^^

AntyHaker   22 #121 09.02.2014 22:03

@nitro2012
Konsumentów może zadowolić, krzykaczy już nie bardzo ^^

xomo_pl   24 #122 09.02.2014 23:29

@silvax, ja wiem czy różnica była aż tak duża? wszystko zależy jakie tablety, z jakimi funkcjami brało się pod uwagę...

Hasov   7 #123 10.02.2014 01:59

Dziękuję temu panu za Pomoc!
przy instalacji :)

mirekk   5 #124 10.02.2014 08:30

@silvax
Podałem argumenty, możesz sobie jeszcze raz przeczytać w moim poście. To raczej Ty jedziesz po emocjach a nie po faktach ("krzykacze" zamiast "osoby krytycznie nastawione do systemu")).
Nie, nie pisałeś tego, ale to wynika z Twojej wypowiedzi. Bo skoro ty potrafisz wyłączyć charm bar a ja nie to znaczy że wiesz jak to zrobić. A ponieważ opcji wyłączenia tych "zaklęć" nie ma w ustawieniach zakładam że znasz inny sposób. Szacunek dla Twojej wiedzy. Gdyby mnie ktoś zasugerował że jestem fachowcem/specjalistą w jakiejś dziedzinie byłbym raczej zadowolony, a nie zgorzkniały... No ale to Twoje życie, rób co chcesz, wierz sobie w "krzykaczy", łykaj co Ci wrzucą i baw się dobrze. Widzę że się nie dogadamy wiec pozdrawiam i życzę miłego życia.

SmallBoobsLover   7 #125 10.02.2014 11:22

@silvax co to znaczy:
'stan postępu synchronizacji wbudowanego w system OneDrive'

Czy to znaczy, że jak otworzę skydrive w exploratorze to mam jakiś pasek postępu/procenty uploadu z danymi wysyłania? (kb/s?) teraz jest tylko mała ikonka w rogu ikonki pliku. Czy można wygenerować kod jakoś w eksploratorze a nie przenosić się do strony www?

Czy w aplikaca modern skydrive ma wbudowany już jakiś generator linku? Bo dla mnie w tym momencie ta aplikacje jest bezużyteczna jeśli nie mogę udostępniać plików. Dla mnie to był szok, że ta sztandarowa aplikacja modern nie ma tej opcji lol.

  #126 10.02.2014 11:48

Swiadomy klient glosujacy portfelem = krzykacz. Fenomenalny belkot. Autor rozumiem jest MSowym lemingiem?

AntyHaker   22 #127 10.02.2014 12:57

@zomo_prl
Win8 PRO vs Andrut ^^ Jest BARDZO DUŻA różnica :D

@mirekk
Osoby krytycznie nastawione do systemu to jedno, a krzykacze to drugie - co dobrze widać w komentarzach ^^
W ogóle to źle się wyraziłem, ich nie można wyłączyć - można tylko ograniczyć gesty ich wywoływania, tak żeby ich nie odpalać przez przypadek. Wybacz zamieszanie xP
Pewnie, łykaj co dają i bierz co wrzucą i o nic nie pytaj - moje motto ^^

@SmallBoobsLover
1. Tak - na pasku zdań pojawia się mała ikonka OneDrive i wyświetla tak jak na zrzucie - ile na ile MB wysłano oraz ile to procent
2. Ma taką funkcjonalność - sprawdzone w tym momencie, choć dam głowę iż wcześniej tego nie było xP

mikolaj_s   15 #128 10.02.2014 17:41

@Silvax
"Dlaczego niby tak trudno zrezygnować z systemu MS? Jeśli nie jesteś graczem to można to zrobić bez najmniejszego problemu ^^ "
Sam na własnym sprzęcie obywam się bez Windows, ale jak zauważyłeś do grania moje dziecko musi mieć Windows. Natomiast w pracy jest już gorzej, za dużo jest oprogramowania napisanego dtylko dla Windows. Udajesz, że nie wiesz o co chodzi?

Tylu ilu spróbowało ^^ Poza tym, już jest ten wybór. Paski zaklęć można wyłączyć, aplikacje Modern można uruchamiać z poziomu paska zadań i na nim je wyświetlać etc Całego start przecież nie zlikwidują bo będzie płacz. Co do aktualizacji - no to skoro siedzisz na starym systemie, to do kogo pretensje że nic się nie zmienia? Do mnie? Do MS? A może jednak do siebie?"

Jakoś z tym Win8 syn sobie radzi. Programy odpala ze skrótów na pulpicie. Ja bardzo, rzadko go używam więc jakoś nie robi mi różnicy. Gorzej by było gdybym potrzebował go do pracy. To,, że MS dał drobne zmiany mnie nie satysfakcjonuje. Jak usunie Metro to to wtedy poświęce czas na update.
Widzę, że winą za niedorobiony system obarczasz teraz użytkowników. Ja za Windowsa zapłaciłem i jako klient wymagam bo mam do tego prawo. Oczekujesz że będę beta testerem Microsoftu i jeszcze za to płacił?

xomo_pl   24 #129 10.02.2014 18:23

@silvax
"Win8 PRO vs Andrut ^^ Jest BARDZO DUŻA różnica :D"

ale po co komu Windows8 PRO? pytam bo przecież większość funkcji przydatnych większości jest już w zwykłej wersji (włącznie z genialnym dostępem do pakietów językowych) a to czego nie ma to pierdoły potrzebne nielicznym
ale dobra, załóżmy, że chcemy PRO "bo tak": wyście jest proste: kupujemy tablet z Winddows8 a potem upgrade do PRO- wyjdzie nie tak drogo już albo jeszcze genialniejszy wybór: zapisujemy się na studia z dostępem do MSDNAA, mamy tam 8 PRO.

o drugie, nawet Windows8 w wersji zwykłej jest bardziej użyteczny od androida...

AntyHaker   22 #130 10.02.2014 19:26

@zomo_prl
Z tym PRO po prostu jako "mocniejszy" przykład podałem bo już sam RT wystarczy by go "pokonać" :D

@mikolaj_s
Śmiem twierdzić iż pisałeś o użytkowniku domowym, a w takim wypadku zaznaczyłem że tylko gracz może mieć problem.
Widzisz, sam piszesz że Twój syn problemu nie robi bo i tak ma skróty na pulpicie, więc widocznie da się - prawda?
Ale co jest niby niedorobione skoro prócz ModernUI to wszystko jest jak w Win7 (de facto wychwalanym przez Ciebie)?

xomo_pl   24 #131 10.02.2014 19:50

@silvax,

"Z tym PRO po prostu jako "mocniejszy" przykład podałem bo już sam RT wystarczy by go "pokonać" :D"
chyba, że tak ;p

  #132 12.02.2014 20:00

a ktos moze miał problem po wgraniu tego 2 pliczku i zresetowaniu mam working on updates 35% i stoi:( pomaga tylko odzyskiwanie systemu

Kot-ek   11 #133 12.02.2014 23:38

@silvax: "Coś czego bardzo mi brakowało - stan postępu synchronizacji wbudowanego w system OneDrive :D" - tego nie można przypisać Windows 8.1 GDR1 - aktualizacje grudniowe wprowadziły to samo na "zwykły" Windows 8.1, aczkolwiek to ciągle SkyDrive (ale chmurka w tray poza nazwą pewnie się nie różni).

AntyHaker   22 #134 13.02.2014 09:56

@Kot-ek
Wiem że JUŻ jest, z tym że tego nie było. A i nie grudniowe, a z zeszłego wtorku.

  #135 18.02.2014 22:34

tak chwalicie win 8 , a przypomnijcie sobie ile wam zajęło zanim żeście znaleźli jak się to wyłącza {tak power off} w windowsach 7 i starszych wystarczyło kliknąć menu start i przycisk wyłącz , a w win 8 narpierw musisz stracić z pół godziny na szukanie , zwłaszcza jak masz tradycyjny desktop bez dotyku , z dotykiem łatwiej , ale też trza się oszukać

AntyHaker   22 #136 19.02.2014 14:14

@sdaa (niezalogowany)
Ja od razu znalazłem, bo wiedziałem o charm barach. Zresztą, Win8.1 GDR1 tutaj jest opisywany, a nie Win8 - dużo się zmieniło. Poza tym, umieszczenie przycisku do wyłączania było wcześniej nielogiczne - START nie kojarzy się z zamykaniem.

xomo_pl   24 #137 20.02.2014 00:24

@silvax, nie logiczne ale po latach ludzie do tego przywykli, że zamknij jest w start menu...

AntyHaker   22 #138 20.02.2014 10:54

@zomo_prl
No skoro "po latach" przywykli, to czy znów "po latach" nie przywykną? ^^ Pokolenia przemijają etc

  #139 23.02.2014 18:52

@foreste
Hahaha, ILE?!
Mój PC z Windows'em 8.1 uruchamia się ok 4 - 6 sekund - Pozdrawiam :d
Za około minutę to zdążyłbym sobie kawę zrobić i ją wypić a nie tyle czekać na uruchomienie komputera xD
Co innego Ultrabook - on się uruchamia 2 - 4 sekund'y (jeszcze lepiej).
Zresztą to co ty robisz na tym swoim "syfie" Windows 7 - 20 minut, ja na moim Win8.1 robię 2 minuty :*
Zacofani i uparci zawsze będą mieć gorzej i się upierać że mają lepiej bo są po prostu pa*antami.
Pozdrawiam :)

  #140 20.04.2014 20:42

Panie foreste, ja mam starsze oprogramowanie, a próbowałam z win8 w Avansie i jest o WIELE lepszy!

  #141 10.09.2014 14:28

Jestem graczem i używam mojego PC tylko do tego, mam na pulpicie ikonke Team speaka i folder ze skrótami do gier, nie zasłania mi tapety wszystko jest czytelne i przejrzyste, jak ktoś umie sobie zorganizować pulpit to nie jest żaden problem, a autor artykułu twierdzi że w poprzednich systemach trzeba było zasłonić tapetę skrótami. Kupiłem nowy komputer z tym całym Windows 8, jak go odpaliłem to do słownie zdzikłem, miałem wrażenie jak by ktoś podłączył smartfona do mojego monitora. 20 minut później Format i powrót do Windows 7. Takie są moje odczucia po styczności z tym badziewiem. Jeden wielki bajzel w tej ósemce, oprogramowanie do komputerów stacjonarnych powinno być proste i czytelne, a nie dostęp do jakiś aplikacji rodem ze smartfona. Oni utracili różnice pomiędzy tym co to jest PC a smartfon, bo moim zdaniem ten system nadaje się tylko i wyłącznie do smartfonów, a nie do komputerów stacjonarnych!!!

AntyHaker   22 #142 10.09.2014 21:30

@Pro100Gamer (niezalogowany): Jakość Twojego komentarza plus dopisek "niezalogowany" mówią same za siebie. Zatem nawet nie będę tego komentować. 20 minut ehe

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.