Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows Phone 8.1 - czyli jak Microsoft stara się nadgonić konkurencję

Trochę "histerii"

Windows Phone nie trzeba nikomu przedstawiać. Mobilne kafelki spod skrzydeł Microsoftu "zasłynęły" swego czasu brakiem aktualizacji do ich 8 wersji, gdyż zmianie uległo jądro systemu - ze starego CE na nowe NT. Dzięki takiemu zabiegowi Windows Phone mógł w pewnym stopniu przybliżyć się do swojego "pełnego" brata. Tym bardziej ludzi dziwił fakt, iż zamiast rozwijać Windows Phone również w kierunku tabletów, to stworzono odrębną wersję - Windows RT. Dodatkowo "lekko" upierdliwy był fakt odrębności sklepów, a w konsekwencji aplikacji tam zakupionych. Mimo tej samej architektury (ARM) by używać gier/aplikacji na tablecie i smarcie należało dokonać dwukrotnego zakupu.

Coś takiego w innych systemach jest nie do pomyślenia, zatem kwestią czasu było aż Microsoft coś z tym zrobi. Ten czas powoli nadchodzi, wraz z wersją Windows Phone RT - tak, dobrze czytacie WinPRT (choć to jeszcze nic "oficjalnego"). Aplikacje teraz będą mogły być pisane w HTML5+JS dzięki czemu powinny uruchamiać się bez problemu na obu "wersjach" interfejsu Modern. Te które będą wspólne dla obu systemów otrzymają rozszerzenie .APPX zamiast dotychczasowego .XAP (dla WP) i i prawdopodobnie nazwane zostaną "Universal Apps". Nowe rozszerzenie umożliwi ponadto instalację aplikacji na karcie SD - coś na co BARDZO wiele osób czekało, szczególnie Ci z urządzeniami o małej pamięci wbudowanej. "Niestety" opcja ta będzie zależeć od dewelopera, który może nam ją udostępnić lub zablokować. Zabieg ten spowodował brak wsparcia dla nowych aplikacji pod WP8 - ale spokojnie, nowa aktualizacja będzie dostępna za darmo dla wszystkich. Dodatkowo zmianie ulegnie nazwa SkyDrive > OneDrive tak samo jak w Win8.1 GDR1 - przy tej okazji na pewno doczekamy się nowych funkcjonalności. Być może zapowiadany menedżer plików (prawdopodobnie nie będzie nim w pełnym zakresie, a jedynie "File Picker" - zebrane w nim będą pobrane pliki oraz te niezakwalifikowane do żadnego HUBu) będzie działał na podobnej zasadzie do tego w Win8, czyli poprzez aplikację do Sky/OneDrive.

By jeszcze bardziej ujednolicić działanie aplikacji w obu pokrewnych systemach, zmianie ulegnie sposób działania przycisku "wstecz". W tym momencie za jego pomocą możemy całkowicie zamknąć daną aplikację, lecz w zbliżającej się aktualizacji będzie on tylko hibernował/wstrzymywał dany program. By go zamknąć będziemy musieli udać się do "menu multitaskingu" i tam przy pomocy gestu znanego z Win8 (sunąc paluchem z góry na dół) będziemy mogli to zrobić.

Windows Phone RT - wielkie zmiany dla użytkownika

Głównym zarzutem wobec obecnej wersji WP jest brak "elementarnych" funkcji znanych z innych systemów, takich jak: obsługa VPN, wi-fi direct, mirror screen czy DLNA/PlayTo. Poza tym dochodzi kilka funkcji, których nazwy są poza moją ograniczoną zdolnością pojmowania: wsparcie dla stereoskopowego 3D oraz narzędzia deweloperskie SemanticZoom, DatePicker, TimePicker, czy nowe API dla przypomnień bazujących na naszej geolokalizacji.

Poprawiono również odtwarzacz (nie wiem czy to tylko w aplikacji "YT" czy ogólnie), który teraz umożliwiać będzie przewijanie za pomocą suwaka (działa nie tylko w trybie pełnoekranowym) oraz rozdzielono od siebie aplikacje znane obecnie jako "Music&Video". Jak niedawno głosiły plotki, hub XboX Games również zostanie lekko zmodyfikowany, lecz nie wiadomo czy tak jak to przedstawiały przecieki. Słuchacze podcastów również powinni być zadowoleni, gdyż specjalnie dla nich poprawiono ich obsługę (choć znów bez konkretów jak na razie).
Jeśli ktoś stosunkowo często (tak jak ja) wgrywał oprogramowanie, na pewno ucieszy się z kolejnych kilku nowości dotyczących kopii zapasowej. Przede wszystkim logowania w aplikacjach wreszcie będą zapisywane na naszym koncie (podobnie jak w Win8.1), dzięki czemu będziemy pozbawieni tej "przyjemności" mozolnego wpisywania danych we wszystkich aplikacjach po flashowaniu. Ogólnie zostaną rozbudowane funkcje kopii, aczkolwiek jeszcze nie bardzo wiadomo co to do końca będzie oznaczać.

Smartphone to nie tylko aplikacje, ale też solidna przeglądarka. IE 11 obecny w Windows jest pierwszą odsłoną od bardzo dawna, która jest w stanie konkurować z innymi obecnymi na rynku. Szereg usprawnień takich jak wsparcie dla WebGL czy lepsza obsługa HTML5 przekłada się na lepsze "obcowanie z siecią". Nie inaczej będzie w przypadku jej mobilnej wersji, gdyż ma oferować obsługę tych samych "standardów" co jej pełna wersja. Jeśli ktoś nie boi się Win8.x i go używa, to na pewno zdążył już poznać Bing Smart Search. W skrócie jest to wyszukiwarka Bing zintegrowana z systemową wyszukiwarką. Narzędzie to może się podobać lub nie (głównie ze względu na niedojrzałość usług Bing w Polsce), jednakże jest to bardzo cwane narzędzie. Dzięki niemu możemy przeszukiwać sieć bez uruchamiania przeglądarki - szybko i łatwo z poziomu systemu. Niebawem ta sama możliwość zawita do użytkowników Windows Phone - mam nadzieję, iż przy okazji zostanie rozbudowana.

Starsza rodzina smartphone służyła swego czasu głównie do rozmów telefonicznych. Obecnie trend ten się nieco zmienia i o ile wciąż zdarza nam się wykonywać połączenia głosowe, o tyle powoli są one wypierane przez formy pisane (czy raczej klepane na ekranie). WP7/8 posiada bardzo ładnie wkomponowany w system Facebook Messenger, dzięki któremu nie musieliśmy instalować aplikacji FB (której zresztą nie było przez długi czas, a jak już się pojawiła to była po prostu dość marna). Podobnie jest zresztą z Twitterem, którego zasoby możemy przeglądać natywnie wprost z kafelka "Ja" i "Kontakty". Niestety (a może dla niektórych na szczęście) zostaniemy pozbawieni części/całości integracji z FB, na rzecz zewnętrznej aplikacji. Mimo tego, iż będzie to oddzielny program, ma ona się w jakimś stopniu integrować z systemem by załatać utworzoną lukę - może coś na wzór Skype? Jest to tym bardziej dziwne, iż obsługa Twittera została jeszcze bardziej rozbudowana i zaszyta "w głąb" systemu (podobno głównie HUB Kontakty).

Całkiem możliwe, iż usunięcie obsługi FB ma coś wspólnego z daniem nam wyboru co do aplikacji używanej do pisania wiadomości (podobnie jak w Androidzie) - może będziemy mogli zwyczajnie ustawić tutaj FB Messenger? Aplikacje do pisania swoją drogą, jednakże czymś trzeba w nich pisać - zatem kilka słów o klawiaturze. Ta dostępna w WP w ogólnej opinii uchodzi za jedną z najlepszych, jeśli chodzi o systemy mobilne. Nie oznacza to oczywiście iż jest idealna, zatem programiści z Redmond wciąż starają się sprawić, by była jeszcze lepsza. Tym razem dostajemy tajemnicze "poprawki" do niej, w których prawdopodobnie będzie zawierać się obsługa SWYPE - fajny bajer do wspomagania, lecz na dłuższą metę trochę męczące.

Microsoft już od pewnego czasu przyzwyczaja nas do wydawania własnych aplikacji na Windows 8.x, a następnie przenoszenia ich na Windows Phone. Takim sposobem otrzymaliśmy dość ładną pogodynkę, czy aplikację pokazującą nam wiadomości z kraju. Tym razem ujrzymy odpowiedniki kolejnych aplikacji z "pełnego" Windows - Bing Food&Dring, Bing Health&Fitness itp. Mało tego, kontynuując sukces (choć nie u każdego) Data Sense, programiści stworzyli kolejne aplikacje z tej serii. Tak otrzymujemy Battery Power Sense, która będzie nam szczegółowo ukazywać zużycie energii przez daną aplikację, czy Storage Sense umożliwiające nam chociażby wspomniane już zapisywanie gier i aplikacji na karcie SD.
Ci z was, którzy śledzą przecieki na pewno kojarzą informację o tym, iż WP8.1 ma być w stanie wyświetlać wirtualne klawisze. Okazuje się to być prawdą, a i sposób wdrożenia tej funkcji wydaje się być dość przemyślany. Nie dość że będziemy mogli w każdym momencie "schować" ten pasek nawigacyjny, to dodatkowo dostaniemy kilka opcji jego personalizacji (głównie chodzi o jego kolor etc).
I na zakończenie nowości kilka mniej lub bardziej potrzebnych bajerów, a mianowicie ręczne lub automatyczne aktualizowanie zainstalowanego oprogramowania (zmora obecnej i poprzednich wersji WP - teraz będzie tak jak w Win8.1) czy filtrowanie zainstalowanych aplikacji względem daty instalacji czy na podstawie częstości ich korzystanie. W pakiecie otrzymujemy również lepszą obsługę dla połączeń poprzez USB, m.in. system ma nas informować gdy jesteśmy podpięci do "wolniejszej ładowarki" (pewnie chodzi o port USB) oraz ma nas pytać "czy aby na pewno chcemy" skorzystać z tego połączenia (rozumiem to tak - czy tylko ładujemy przez port, czy kopiujemy dane).
Do tej pory w pewnej uprzywilejowanej pozycji byli użytkownicy Nokii, między innymi ze względu na obsługę Bluetooth 4.0 LE czy bardzo ciekawe aplikacje fotograficzne oraz do późniejszej obróbki zdjęć. To wszystko (a może nawet więcej) otrzymamy teraz out-of-box w systemie, co powinno ucieszyć szczególnie właśnie posiadaczy "nie-Lumii".
Zaś na samiuńki koniec zostawiłem informację ciekawostkę. Prawdopodobnie aplikacje będą miały teraz możliwość (ofc o ile zadba o to deweloper) przechwytywania audio i/lub video z nich samych - bardzo przydatna sprawa przy nagrywaniu recenzji.

Tyle w SDK, a co w przeciekach?

W tych rejonach jest równie ciekawie, choćby przez fakt iż są to potwierdzone informacje (fakt że nie przez MS, ale jednak można w to "wierzyć"). Otóż Windows Phone już niedługo zaoferuje nam dwu poziomową rozsuwaną belkę - 1 poziom zawierać będzie cztery konfigurowalne skróty (wi-fi, bt etc), natomiast drugi poziom będzie brakującym ogniwem czyli centrum powiadomień. Choć nie wszyscy, to wielu zapyta - "po co nam to, skoro to dubluje funkcjonalność kafli?" Całe szczęście wprowadzenie go zostało dość przemyślane, w efekcie będziemy mieli trochę możliwości do manewru. W nasze ręce zostanie oddany wybór, jakie aplikacje będą swoje powiadomienia pokazywać "tu", a jakie "tam". Dodatkowo bardzo możliwe, iż będziemy mogli usuwać powiadomienia z kafli poprzez "przeciągnięcie" palcem po kaflu z lewej do prawej oraz otrzymamy jeden ich dodatkowy rozmiar - "large".
Mało tego, by przypodobać sobie "krzykaczy" (ahh tak wam się spodobało to słowo, iż będę go chyba czasem używał) wprowadzony zostanie podział głośności dwa suwaki - w skrócie multimedia i "system".
No i zostaje nam ta mityczna Cortana, czyli asystent głosowy firmy z Redmond. Jak na razie nic na jego temat nie wiadomo, poza tym iż będzie zintegrowany mocno z wyszukiwarką Bing jak i samym systemem, zastępując obecnie dostępne funkcje mowy.

Podsumowanko

Jak widać Microsoft bardzo przyłożył się do tej aktualizacji, mimo zarzucania mu dość wolnego tempa. Widać woleli dawać "bzdety" w aktualizacjach GDR, a całe swoje siły skupić na tej jednej kluczowej. Dzięki temu za jednym zamachem Windows Phone dogoni konkurencję i zadowoli swoich obecnych jak i przyszłych użytkowników. Teraz pozostaje mieć tylko nadzieję, iż programiści przyłożyli się również do optymalizacji tego wszystkiego, żeby WP nie zyskał funkcji kosztem swojej płynności i niezawodności.

Tak w ogóle przeglądając komentarze na kilku portalach gdzie pojawiły się o tym informacje, ciężko było momentami znaleźć choć jedną narzekającą osobę (oczywiście zdarzają się wyjątki - "Osobne kolory dla każdej ikony" dafuq?). W sumie znalazłem coś, co nie było "hejtem" samym w sobie, a raczej pewną obawą. Czy Microsoft udostępni wszystko dla każdego - tak jak zazwyczaj, a może zrobi pewną selekcję zależnie od danego modelu? Oby jednak "wszystko dla każdego" bo w przeciwnym wypadku cały ten "czar" pryśnie jak mydlana bańka.

Mam nadzieję, iż będzie to początek nowego trendu, a w zasadzie zakończenie starego - bezsensownych wojenek systemowych. Teraz gdy wszystkie systemy będą oferować w zasadzie to samo, wyścig będzie skupiał się w głównej mierze na detalach systemu czy aplikacjach do niego.

 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 12.02.2014 18:05

Właściwie to, po tej aktualizacji pozostanie tylko jedna wada WP (i Androida też) w porównaniu do iOS, to jest znacznie lepsze obchodzenie się z baterią. Dużo mniejsze ogniwa w iOS pozwalają na porównywalną albo dłuższą pracę niż w konkurencyjnych systemach, chociaż podobno MS pracuje nad smartfonem który ma działać tydzień na baterii - czekam :)

msnet   22 #2 12.02.2014 18:12

@silvax - w trzecim akapicie (wewnątrz) wkleił Ci się pierwszy akapit :)

msnet   22 #3 12.02.2014 18:13

...a dalej jest znowu drugi itd... Przez to źle się czyta... Możesz poprawić? :)

AntyHaker   22 #4 12.02.2014 18:25

Lol co się porobiło ... Dzięki za szybką reakcję, nie wiem gdzie tak się pokitrało o.O

AntyHaker   22 #5 12.02.2014 18:27

Poprawione, jeszcze raz dzięki! Mam nadzieję iż już wszystko poprawiłem.

msnet   22 #6 12.02.2014 18:30

Doczytałem do końca i dalej jest już OK :)

rgabrysiak   14 #7 12.02.2014 18:38

Ilość nowinek może robić wrażenie, choć z ostateczną oceną trzeba się wstrzymać się do oficjalnej premiery WP 8.1 - z nadzieją, że wszystkie dotychczasowe urządzenia otrzymają, wszystkie nowinki ;)

Ogólnie rzecz biorąc, zmiany wydają się zmierzać we właściwym kierunku, byle tylko gdzieś po drodze nie została zagubiona najważniejsza zaleta systemu Windows Phone, czyli jego przejrzystość i prostota obsługi.

xomo_pl   24 #8 12.02.2014 18:47

nareszcie WP dostanie to czego w sumie najbardziej brakowało: wifi direct (a stąd prosta droga do miracast), DLNA czy centrum powiadomień. Mówiąc krótko zmiany bardzo na plus tylko aż ciśnie się pytanie co tak długo to trwa(?) :)

mikolaj_s   15 #9 12.02.2014 18:50

"Aplikacje teraz będą mogły być pisane w HTML5+JS dzięki czemu powinny uruchamiać się bez problemu na obu "wersjach" interfejsu Modern. "

To powinny po lekkiej przeróbce zadziałać na dowolnym innym systemie obsługującym HTML5, tyle, że nie będą to wydajne programy tylko jakieś mini aplikacyjki.

  #10 12.02.2014 18:51

@MarciN23 zamrażanie wszystkich aplikacji w tle daje właśnie takie efekty. Weź sobie w takim androidzie zainstaluj aplikacje która będzie robić dokładnie to samo, co iOS ma w standardzie, efektem czego będzie dłuższe działanie na baterii. Tyle że wtedy się traci na multitaskingu. Aczkolwiek najlepszą opcją by było w przypadku androida aby to użytkownik w jakimś ustawieniu mógł zdecydować czy tego chce czy nie. I nie, iphone najgorzej wypada Jeżeli chodzi o baterię. Kiedyś wrzucałem screena ze swojego nexusa po 2 dniach używania 40% baterii (wifi, 3g, max podświetlenie itp).

gowain   21 #11 12.02.2014 18:57

@zomo_prl hmm DLNA z WP7.8 to ja już bodajże 2 lata temu testowałem na HotZlocie na mojej Lumii 800...

ximian   1 #12 12.02.2014 19:16

Niech nadgania, a kto wie co będzie za 10 lat

Lawstorant   9 #13 12.02.2014 19:17

Hej! Nie pisz że swypowanie jest męczące. Może dla ciebie, po nauczeniu się jest bardzo szybkie i bardzo wygodne. Gusta :)

krystian0120   5 #14 12.02.2014 19:26

„Tak otrzymujemy Battery Power Sense, która będzie nam szczegółowo ukazywać zurzycie energii przez daną aplikację, czy Storage Sense umożliwiające nam chociażby wspomniane już zapisywanie gier i aplikacji na karcie SD.” - wdarł ci się tu błąd ortograficzny. Słowo „zurzycie” piszemy przez „ż”.

xomo_pl   24 #15 12.02.2014 19:32

@gowain, z DLNA się zapędziłem trochę :D

gowain   21 #16 12.02.2014 19:46

@zomo_prl nie tylko Ty, bo autor chyba też :)

msnet   22 #17 12.02.2014 20:06

Jeśli chodzi o ilość nowości, jakie mogą się pojawić w WP8.1, to należy tu zauważyć, że niektóre z nich już są dostępne dla użytkowników Lumii. Na przykład DLNA czy Bluetooth 4.0 LE.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #18 12.02.2014 20:22

Zapowiada się bardzo dobrze, a ja nadal nie mam własnej słuchawki z Windows Phone, a testowej Lumii 1520 od Nokii nie mogę się doczekać ;(

enedil   9 #19 12.02.2014 20:53

"tam przy pomocy gestu znanego z Win8" Chyba z iOS7.

AntyHaker   22 #20 12.02.2014 21:11

@krystian0120
Dzięki, już poprawiłem ten błąd jak i kilka innych od razu wychwyconych xP

@enedil
Owszem nie. Z Win8 - porównaj datę premiery iOS i Win8.x (do którego upodabnia się Windows Phone).

@gowain
Nie zapędziłem. Lumia to nie cały świat, a nie należy zapominać iż Nokia rozwijała WP na własna rękę.

@Lawstorant
Mój blog no to chyba mam prawo xP Może nie tyle męczące, co irytujące gdy słownik uparcie coś innego wrzuca xP

ximian   1 #21 12.02.2014 21:21

@silvax
Jakby popatrzeć - Nokia to cały świat Windows Phone, jedyny jako taki przedstawiciel

gowain   21 #22 12.02.2014 21:52

@silvax Jeśli Nokia rozwijała to i każdy inny producent słuchawek mógł :) Poza tym, to tak jak ximian zauważył jednak Nokia to praktycznie cały świat WP :P

studys   5 #23 12.02.2014 22:53

Fajne te poprawki ale ja bym jeszcze dodał kilka
- możliwość włączenia ciągłej wibracji razem z dźwiękiem (telefon pod kurtką, jak nie usłyszę to przynajmniej poczuję a tak to tylko krótka wibra i koniec)
- wyszukiwanie zdarzeń w kalendarzu
- wizualna informacja o nieodebranych połączeniach, sms'ach czy emailach (np. dioda czy przyciski pod wyświetlaczem jakie są w starszych telefonach)
- możliwość przypisania indywidualnych powiadomień dla poszczególnych skrzynek email (np. jak ktoś ma ustawione konto służbowe i prywatne)

Nie są to jakieś kosmiczne rzeczy do dodania a jakoś MS idzie to kiepsko. System się rozwija i bardzo dobrze ale moim zdaniem jeszcze troszkę mu brakuje. Sam mam właśnie służbową L720 i brakuje mi takich rzeczy. O innych nie wspominałem bo będą już w aktualizacji.
Aktualnie nie mogę się już doczekać na GDR3 oficjalną drogą bo mam developerkę.

AntyHaker   22 #24 12.02.2014 23:25

@gowain
Wcześniej może, teraz nie wiadomo co będzie ^^
Co do DLNA, wiadomo że mogli, ale to Samsung i HTC - nie można się wiele spodziewać.

mktos   11 #25 13.02.2014 15:00

Mylisz nieco nazewnictwo - WinRT i Windows RT to kompletnie dwie inne rzeczy. Windows Phone nie staje się Windows Phone RT, obecnie co najwyżej mówi się jeszcze o Windows Phone "Blue".

WinPRT pochodzi od WinRT - Windows (Phone) RunTime, nazwa kodowa "Jupiter". Jest to środowisko uruchomieniowe, będące następcą Silverlighta dla Windows Phone, zgodne z WinRT, które jest środowiskiem uruchomieniowym aplikacji "Windows Store" na Windows 8 i Windows RT. Jak zwykle Microsoft pogmatwał z nazwami i jest dziwnie.

Elementy WinPRT mamy już teraz z WP8 - na przykład cała przestrzeń nazw Windows.* to jest właśnie komponent (no, zestaw komponentów) WinPRT z .NET-owymi dowiązaniami.

AntyHaker   22 #26 13.02.2014 15:47

Nie czaje o czym piszesz. Przecież WinRT to skrót od Windows RT, więc jak to dwie różne rzeczy? Ja nie wiem czym się staje, na razie to tylko plotki - ale tak, Windows Phone RT (WinPRT, a nie WinRT), bo ma to być jedność z Windows RT.

Zresztą, to tylko plotki. Poczekamy zobaczymy.

mktos   11 #27 13.02.2014 18:15

WinRT to nie jest skrót od Windows RT.

Windows RT to Windows dla procesorów ARM.
WinRT to skrót, owszem, ale od Windows Runtime - środowisko i pewne wewnętrzne elementy programowania Windows: http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Runtime

WinPRT to Windows Phone Runtime, nie ma to nic wspólnego z Windows RT (systemem dla ARM).

Ech, jak to wprowadzali, to mówiłem, że będą jaja. Trochę jak z FolderShare, znaczy Windows Live Sync, znaczy Windows Live Mesh, znaczy SkyDrive, znaczy OneDrive :-D

AntyHaker   22 #28 13.02.2014 19:25

@mktos
No to ja już nie wiem xD
Może "WinRT" to coś innego, ale ja tak zawsze skracałem Windows RT i już przywykłem xP Tak samo Windows = Win, czy Windows Phone = WinP.

Tak czy siak, dzięki za wyprowadzenie z błędu, aczkolwiek dalej jestem pewny że pisali o zmienie nazwy na Windows Phone RT xP

mktos   11 #29 13.02.2014 19:46

@silvax:
Cały problem bierze się z tego, że ktoś inteligentnie nazwał Windows dla ARM "Windows RT". Nie wiem skąd im się to RT tam wzięło. Jakby "WOA" (Windows on ARM) było złą nazwą :-)

Ja absolutnie rozumiem, że WinRT może znaczyć Windows RT, ale również oznacza Windows Runtime. Jak tak patrzę, to w oficjalnych materiałach w ogóle się Windows Runtime nie skraca do WinRT (zapewne żeby uniknąć całej tej sytuacji), aczkolwiek gdzieniegdzie im to zostało... pewnie w dokumentach do WP SDK 8.1 też jeszcze im zostało trochę WinPRT.

przemo_li   11 #30 14.02.2014 09:57

Czyli czym się WinP wybija na tle konkurencji?

Skype domyślnie w systemie :D

Czyli sukces WinP a raczej brak szans na takowy zostaje bez zmian. ;)

PS Za to dodanie niższych rozdzielczości to coś ciekawego. Low end jest poza zasięgiem obecnego WinP.

AntyHaker   22 #31 14.02.2014 11:24

@mktos
Ehhh ten Microsoft :D

@przemo_li
A co ma skype do tego?;p

t0m3k_   9 #32 14.02.2014 12:45

@silvax no właśnie dlatego WP nie ma szans na sukces :P

AntyHaker   22 #33 14.02.2014 13:16

@t0m3k_
No ale dlaczego, bo dalej nikt nie odpowiedział ...

  #34 14.02.2014 22:57

Wszystko super a czy system będzie działał w pełni w trybie horyzontalnym (jak i aplikacje) czy znowu trzeba kręcić telefonem ?

  #35 19.02.2014 02:07

Kilka screenów z WP 8.1 które wyciekło prawdopodobnie od chińczyków:
http://imgur.com/a/6Xiu6

AntyHaker   22 #36 19.02.2014 14:13

@Random3 (niezalogowany)
Ekran startowy i aplikacje raczej nie - ustawienia działają.

@Anonim (niezalogowany)
Wyciekło ich znacznie więcej ^^

  #37 19.02.2014 14:58

Link do SDK, które wyciekło, z którego zrobiłem screeny:
http://forums.mydigitallife.info/threads/52484-WZOR-Talks-About-Windows-(Codenam...

  #38 22.02.2014 15:24

@silvax: jakie ustawienia ?

wszystko jest ok jak tel. ma 4"-5" ale jak ktoś chce 6" to ekran blokady czy choćby kafelki mogły by sie przekręcać jak telefon jest położony bokiem (tryb horyzontalny) np. przeglądasz internet w takim trybie chcesz nagle otworzyć jakąś inna appke (napisac sms) to wciskasz przycisk start i kafelki sa obrócone o 90 stopni - mogły by chociaż ikonki na nich sie obracać o te 90 stopni tak aby łatwiej było cos znalezc a nie przerecac tel do pozycji pionowej wybrac apke od sms znowu pozioma bo sie tak lepiej pisze.... bez sensu

AntyHaker   22 #39 23.02.2014 21:19

@Random3 (niezalogowany)
Wiem że szukam dziury w całym, ale nie możesz kliknąć w "pionowe" kafelki?...