Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wreszcie coś się zmienia, aczkolwiek wciąż bez szału – bliźniacze kompilacje 14926

Microsoft od dłuższego czasu w ogóle nie stara się zadowolić Insiderów, gdyż już od dawna nie widzieliśmy jakiejś bogatej w nowości kompilacji. Te oczywiście są dodawane, jednakże w takich ilościach, że najczęściej nie ma sensu się nawet nad nimi pochylać. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że kolejne odsłony wydawane są w zasadzie co tydzień, co siłą rzeczy uniemożliwia wdrożenie zbyt wielu zmian.

Niemniej, ostatnio wydane kompilacje 14926 (mobile oraz desktop) robią pod tym względem zauważalny krok naprzód, ponieważ wreszcie pojawiły się zmiany widoczne na pierwszy rzut oka – zwłaszcza na smartphonach. Czy jednak warte instalacji? Przekonajcie się sami.

„Mobile First”, bo bardziej problematyczny

Poważne mankamenty

Zazwyczaj zaczynam od skrupulatnego (meh) wypisywania mniej lub bardziej przydatnych nowości, jednak w tym przypadku zamierzam Was na wstępie ostrzec. Choć nie jest to regułą, to wspomniana wcześniej kompilacja potrafi wprowadzić niemały chaos na niektórych urządzeniach. Czym się to objawia? Otóż pojawia się problem, czy też całkowita niemożność wykrycia, a więc i korzystania z karty SIM (zgłoszone i opisane na forum Microsoft Community). Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że w takim wypadku nasz smartphone jest całkowicie bezużyteczny, no chyba, że nie korzystamy z rozmów, SMS czy internetu mobilnego. To jednak pikuś w porównaniu do drugiej kwestii, która może być znacznie bardziej destruktywna i dla wielu na pewno tak będzie. Otóż chodzi o to, iż w niektórych przypadkach przy próbie odblokowania urządzenia w ogóle nie pokazuje się nam klawiatura do wpisywania PINu, przez co niemożliwym jest dostanie się do pulpitu. Jeśli mieliśmy pecha i natrafiliśmy na ten błąd, to nie pozostaje nam nic innego jak wyczyszczenie urządzenia zgodnie z podlinkowanym poradnikiem.
Pomijając te dwie niedogodności w zasadzie nie ma większych błędów. Centrum akcji w dalszym ciągu nie chce się dać się zamknąć poprzez przesunięcie palca z dowolnego, pustego miejsca – pozostaje nam klasyczny sposób, czyli chwycenie dolnej belki i „rzucenie” nią w górę. Idąc dalej mamy problemy z udostępnieniem sieci, które działa tylko przy pierwszym razie, a każda kolejna próba wymaga już restartu urządzenia. Pozostaje też typowa niemożność zainstalowania najnowszej kompilacji na urządzeniach „takich jak” (cokolwiek miałoby to znaczyć) Lumia 650 – pojawia się błąd 0x80188308 i tyle.

Microsoft Edge

W jego przypadku nie uświadczymy zbyt wielu nowości, gdyż, jak to zwykle bywa, skupiono się na zmianach pod maską. Poskutkowały one między innymi zwiększeniem efektywności sprawdzania pisowni co przełożyć się ma na większą wydajność witryn korzystających z dużej ilości HTML Elements, gdzie osadzony jest tekst. Jeśli chodzi o nowe funkcje, to wymienić można jedynie jedną – dodanie opcji Snooze. Umożliwia ona zapisywanie witryn za pośrednictwem mechanizmu Cortana Reminder, dzięki czemu przypomnienia o nich pojawiają się w centrum akcji.

Ustawienia

Przede wszystkim w oczy rzuca się pozornie zdublowana zakładka odpowiedzialna za ustawienia Wi-Fi, choć warto tutaj zaznaczyć, że jedna z nich zawiera dopisek „legacy”.
Jest tak dlatego, ponieważ zdecydowano się przenieść znany z desktopów panel zarządzania połączeniami bezprzewodowymi. Z racji tego, że jest to jego pierwsza odsłona to może on sprawiać czasem problemy, stąd mamy dostęp do jego wcześniejszej wersji, niezmienianej od czasów Windows Phone 8.1. Jak na mój gust jest to niewątpliwie pozytywna zmiana, gdyż nowa odsłona daje nam dostęp do całkowicie nowych danych, a i wreszcie bez problemu połączymy się z siecią WPS.
Z tych bardziej wizualnych zmian warto tutaj wspomnieć o ustawieniach pamięci, które zyskały ikonki dla każdego z typu danych. Niby to nic nadzwyczajnego, aczkolwiek częstym zarzutem w kierunku Windows Phone było to, że jego ustawienia są pełne lakonicznych opisów, przez co źle się po nich poruszać. Dodanie jednoznacznych ikon zdecydowanie poprawi takim osobom nawigację po systemie.

Desktop

Z racji tego, że jestem dość leniwy, to w zasadzie nad większością zmian nawet nie będę się pochylać. Na pewno nie zdziwi to osoby regularnie czytające moje wpisy (są w ogóle takie?), gdyż wiedza one od dawna, że mobilna i desktopowa kompilacja dzieli wiele mechanizmów, a przez to i nowości. Nie inaczej jest i tym razem, choć pojawiło się też kilka różnic.

Microsoft Edge oraz Ustawienia

Zaimplementowano zarówno nowe ikonki w panelu odpowiedzialnym za zarządzanie pamięcią, jak i poprawiono efektywność sprawdzania pisowni w przeglądarce (wspomniane wcześniej HTML Elements). Nie zabrakło również mechanizmu Snooze, przez co w prosty sposób stworzymy przypomnienie odnoszące się do konkretnej witryny.
Pośród zmian dedykowanych stricte dla desktopu wymienić trzeba możliwość importowania oraz eksportowania ulubionych stron z i do pliku. Do tej pory mogliśmy je pozyskać wyłącznie z innej przeglądarki, więc wiele osób zapewne ucieszy ten mechanizm.
Poza tym, w ustawieniach odnoszących się do naszego konta Microsoft znajdziemy nową zakładkę – Windows Anywhere. Znajdujący się tam opis jest identyczny z tym obecnym w karcie „Sync your Settings” zatem można domniemywać, że wspomniana nowość ma docelowo zastąpić starszy mechanizm. Obecnie nikt nic o nim nie wie, więc ciężko ocenić, czy zmiana wyjdzie nam na plus czy minus.

Ciekawe usprawnienia

Na pierwsze miejsce wysuwa się tutaj wreszcie ogarnięty mechanizm uaktualniania systemu, który na razie nie przywraca nam tony odinstalowanych aplikacji. W stabilnym wydaniu jest to zmorą wielu użytkowników, gdyż mimo usunięcia preinstalowanego oprogramowania cały czas ono samoczynnie wraca. Z tego powodu szczególnie cierpieli Insiderzy, ponieważ w ich przypadku nowe kompilacje pojawiają się w zasadzie co tydzień, co mnie osobiście po jakimś czasie znudziło i po prostu przestałem je wyrzucać.

Kolejne usprawnienie dotyczy klawisza NumLock w kontekście wpisywania PINu na ekranie logowania. Obecnie jego stan (włączony / wyłączony) w ogóle nie jest brany przez system pod uwagę, więc zawsze wpiszemy stosowny numer przy użyciu klawiatury alfanumerycznej. Poprzedni mechanizm potrafił irytować szczególnie posiadaczy laptopów nie posiadających podświetlenia tego klawisza – wymuszało to na nich ponowne wpisanie PINu.

Poprawiono również skalowanie gier mających proporcje obrazu inne od tych natywnych dla naszego wyświetlacza. Co prawda ja nigdy nie miałem z tym problemu więc ocenić tego nie mogę, nie pozostaje więc nam nic innego jak uwierzyć im na słowo.

Podsumowując

Szału nie ma, siedzenia nie urywa – tak można by podsumować obie kompilacje. Choć wprowadzają one kilka mniej (ikonki) lub bardziej (poprawiony mechanizm uaktualniania systemu) wyczekiwanych zmian, to mimo wszystko ciężko jest mówić o jakimś wielkim kroku naprzód względem poprzedniego wydania. Choć z drugiej strony (jak wspominałem na początku) ciężko jest oczekiwać cotygodniowego zalewu nie wiadomo jak ogromnymi implementacjami nowych rozwiązań, gdyż takie operacje wymagają odpowiednio dużo czasu, co nie jest możliwe do wykonania w tak krótkich odstępach. Dlatego też jest duża szansa na to, że najlepsze dopiero przed nami i okolice końca roku przyniosą nam jakieś konkretne nowości, których brakuje od bardzo dawna.

PS.

Warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy, która nie dotyczy stricte opisywanych kompilacji, gdyż pojawiła się już po ich udostępnieniu. Otóż niedawno wydana aktualizacja komunikatora Skype daje mu możliwość wysyłania SMS. Odpowiednie przełączniki znaleźć możemy w jego ustawieniach, natomiast na smartphonach musimy dodatkowo wejść w ustawienia wiadomości i tam zmienić domyślną aplikację. Działa to bez rewelacji, a przy tym wciąż brakuje wsparcia dla interaktywnych powiadomień. Niemniej do dnia ostatecznego wydania powinno to zostać wyeliminowane toteż miejmy nadzieję, że ostateczna odsłona tego mechanizmu będzie znacznie lepsza.

 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 19.09.2016 04:11

Po zainstalowaniu 14926 komputer przestał widzieć w sieci NAS. Drugi komputer - to samo. Pingi idą prawidłowo. Powrót do stabilnej wersji i wszystko działa - NAS pojawia się. Przeinstalowanie systemu od podstaw i zainstalowanie od razu 14926 nic nie daje i nadal nie widać NAS. Nie wiem w czym problem. Spotkał ktoś się z tym?

Czarny Romek   6 #2 19.09.2016 07:45

"Z racji tego, że jestem dość leniwy, to w zasadzie nad większością zmian nawet nie będę się pochylać. Na pewno nie zdziwi to osoby regularnie czytające moje wpisy (są w ogóle takie?),"

Są, są np ja. Regularnie czytam i za każdym razem uśmiecham się politowaniem (nie w stosunku do ciebie, lecz w stosunku do pseudo systemu, jakim jest Windows Phone).

Vidivarius   15 #3 19.09.2016 08:25

@AntyHaker
"Na pewno nie zdziwi to osoby regularnie czytające moje wpisy (są w ogóle takie?)"
Są :)

darek719   40 #4 19.09.2016 10:11

@Czarny Romek: To jest Windows Mobile! :D

kuba3351   10 #5 19.09.2016 10:12

Ja jeszcze czytam, i choć nie używan już Windowsa to podziwiam Cię za tę wytrwałość. Może i dałbym radę co tydzień wgrywać nową kompilację (zawsze można to zapuścić na noc) ale problem jest taki, że przesiadłem się z dysku HDD na SSD. Jak wiadomo na SSD trzeba dbać o to by nie zapisywać niepotrzebnie całych GB danych, to taka wymiana wszystkich plików systemowych raz w tygodniu nie zrobi mu dobrze :)

darek719   40 #6 19.09.2016 10:14

Jak dla mnie słabe te zmiany i mało no ale pozostaje czekać na więcej :D

kowgli   9 #7 19.09.2016 10:20

@kuba3351: "Jak wiadomo na SSD trzeba dbać o to by nie zapisywać niepotrzebnie całych GB danych"

Sorry, ale to bzdura... PB zgoda, ale nie GB...

Bucic   9 #8 19.09.2016 11:02

Od czasów bodajże WP 8.1 WP wykorzystuje mechanizm MTP przy przeglądaniu plików na telefonie podłączonym do komputera. Nie są przestrzegane skojarzenia plików, a transfer to ułamek transferu karty SD. Tak będzie już zawsze? Wiesz coś o tym? Obecnie używam W10M WI Slow.

kuba3351   10 #9 19.09.2016 11:16

@kowgli: PB to by mi się nawet nie zmieścił na dysku, w przedaży konsumenckiej takich nie ma :)

kowgli   9 #10 19.09.2016 11:35

@kuba3351: Przypominam, że możesz tez kasować dane... nie tylko wgrywać ;)

Konsumenckie dyski SSD mają "wytrzymałość" ok. 1PB. To znaczy, że musiałbym wgrywać 1TB dziennie przez 3 lata, aby go zarżnąć. Jest to zupełnie nierealne w domowym używaniu.

Reinstalacja systemu (czyli marne 10-20GB) jest zupełnie pomijalna, pod tym kątem.

Oszczędzanie dysków SSD to mit, sprzed 10 lat, kiedy wchodziły pierwsze modele. Od tego czasu dużo się zmieniło. Prędzej Ci padnie mechanicznie dysk talerzowy, niż dysk SSD.

kuba3351   10 #11 19.09.2016 12:03

@kowgli: Ok, dzięki za uświadomienie mnie w tej kwestii, ale do Windows Insider już i tak nie wracam :D

AntyHaker   22 #12 19.09.2016 12:56

@Vidivarius: Jeden rodzynek się trafił :P

@Czarny Romek A już nie przesadzaj. Stabilne wydanie może ma wiele braków względem Androida, ale sprawdza się.

@kuba3351 Aj tam, chyba za bardzo dramatyzujesz. Więcej w tym tygodniu zapisuję tych danych, nich w trakcie tej jednej instalacji ^^ Niemniej wydaje mi się to być jakąś miejską legendą :P

@darek719 Jak pisałem - BYĆ MOŻE końcem roku będzie lepiej xP MOŻE :D

@Bucic Wiem tyle, ile w changelogach piszą - nie jestem deweloperem działającym za kulisami, więc niczym konkretnym się ze mną nie dzielą. W zasadzie to w ogóle niczym się nie dzielą ze mną :P

darek719   40 #13 19.09.2016 15:03

@AntyHaker: Liczę na ten rok mobilnego windowsa :D

  #14 19.09.2016 18:02

Czytają,czytają i nawet są zadowoleni:))

jarek_wt   3 #15 19.09.2016 22:58

@kuba3351: Akurat w przypadku Windows10Mobile wgranie nowej kompilacji to nie problem. Tuż przed premierą RS1, kolejne kompilacje pokazywaly się co kilka dnia. Update działał bez zarzutu.

AntyHaker   22 #16 20.09.2016 00:33

@darek719: Jak wszyscy xP

waderr73   9 #17 20.09.2016 01:06

Niestety ja już odpadłem. Przytuliłem iPhone SE.

  #18 20.09.2016 02:05

@kuba3351: Prędzej zmienisz dysk bo będzie za mały, bądź padnie Ci komputer, niż przekroczysz ilość operacji zapisu do SSD. Nie ma żadnego sensu chuchać na SSD, bo one są po to, by robić z nich użytek.

Musiałbyś wgrywać setki GB danych dziennie przez kilka lat, by całkowicie zniszczyć pamięć. Dasz radę? :)

AntyHaker   22 #19 20.09.2016 02:22

@waderr73: Co kto lubi, ja wybrałem Androida :P

darek719   40 #20 20.09.2016 16:33

@AntyHaker: Ta... więcej chyba czeka na ten rok linuksa :D

AntyHaker   22 #21 20.09.2016 16:46

@darek719: A tego to już nie wiem :P Ja tam czekam na Andruta 7.0 :D

darek719   40 #22 20.09.2016 16:48

@AntyHaker: Po co, i tak będzie mulił jak te poprzednie :D

AntyHaker   22 #23 20.09.2016 17:13

@darek719: "Chyba Ty" :P Mam teraz 6.0.1 i narzekać nie mogę.

darek719   40 #24 20.09.2016 17:46

@AntyHaker: Windows i tak lepszy :D

AntyHaker   22 #25 20.09.2016 20:40

@darek719: Ale co z tego, jak aplikacji brak xd

darek719   40 #26 21.09.2016 15:45

@AntyHaker: Tak wiem, pokemonów brakuje i snapczata :D Wielka mi rzecz :D

AntyHaker   22 #27 21.09.2016 19:40

@darek719: Akurat fapczata nie używam, a pokemony mi na roocie zablokowali. Jak żyć ??

darek719   40 #28 22.09.2016 20:01

@AntyHaker: heheh, widzisz, na Windowsie byś nie załował bo tam nie mają co zablokować :D

AntyHaker   22 #29 22.09.2016 21:29

@darek719: Haha, no jak to nie mają co? Był Snapchat i nie ma Snapchata :D

neXt___   12 #30 23.09.2016 18:51

Tylko mnie nęka od 14915 resetujące się ustawienie kafelków w Menu Start? 6 durnych płytek. 6. I nie mogą zapamiętać swojego położenia.

AntyHaker   22 #31 24.09.2016 00:56

@neXt___: Nie wiem czy tylko Ciebie, lecz u mnie to nie występuje.

darek719   40 #32 24.09.2016 13:33

@AntyHaker: Był? ale chyba jakiś nie oficjalny tylko?

AntyHaker   22 #33 24.09.2016 14:17

@darek719: Ten od Hyuna :P

darek719   40 #34 24.09.2016 20:44

@AntyHaker: Nie ma co płakać, będzie wkoncu oficjalny... kiedys... :D

AntyHaker   22 #35 24.09.2016 21:41

@darek719: Raczej nigdy ^^

darek719   40 #36 24.09.2016 21:43

@AntyHaker: Może wtedy jak już przestanie być taki popularny :D hehe

AntyHaker   22 #37 24.09.2016 22:32

@darek719: Najprędzej :s

walgav   16 #38 25.09.2016 13:22

@Czarny Romek: a co Ty masz do WP/WM? Ja korzystam od jakiegoś czasu i jakoś nie narzekam na ten system

Czarny Romek   6 #39 25.09.2016 16:33

@walgav: W skrócie: wygląda jak kupa, cokolwiek zechcę na nim zrobic a co robię na Androidzie okazuje się albo trudne albo niemożliwe

walgav   16 #40 25.09.2016 16:46

@Czarny Romek: Co do wyglądu to samo można powiedzieć o andku. A co do funkcjonalności - no cóż... mi WM odpowiada znacznie bardziej niż andek

AntyHaker   22 #41 25.09.2016 19:03

@Czarny Romek: Panie, gusta - słyszałeś o tym?

Czarny Romek   6 #42 25.09.2016 19:28

@AntyHaker: A jakże. Można mieć zły gust (wypaczony) lub dobry

AntyHaker   22 #43 26.09.2016 00:11

@Czarny Romek: Oczywiście, nie inaczej - zapewne domyślasz się, że jesteś w tej pierwszej grupie, nie? Chociaż czekaj, w sumie to nie kwestia gustu, a wypaczonego postrzegania świata ...

Czarny Romek   6 #44 26.09.2016 07:55

@AntyHaker: Rozumiem zatem, że 95% ludzi na tym świecie ma spaczony gust tak jak ja

AntyHaker   22 #45 26.09.2016 12:05

@Czarny Romek: Nie mieszaj do tego innych, bo to nie ma nic do rzeczy. Nie przypominam sobie, żeby 95% ludzi bredziło tak jak Ty.