Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zaledwie kilka drobnych zmian — wyciekają kompilacje 10134 oraz 10135

Microsoft jest już w zasadzie na finiszu, jeśli chodzi o rozwój swojego najnowszego produktu – Windows 10. Mniej lub bardziej jawny wgląd w postęp prac zyskaliśmy w październiku zeszłego roku i od tamtego czasu cyklicznie otrzymywaliśmy dostęp do kolejnych kompilacji. Zazwyczaj wprowadzały one pokaźną liczbę zmian i choć nie zawsze wszystkie były pozytywne, to jednak dzięki społeczności szybko udawało się je skorygować. Poza tymi oficjalnymi wydaniami czasem możemy zainstalować te mniej autoryzowane wersje, które raz na jakiś czas wyciekają do sieci. Nie inaczej jest tym razem, ponieważ po ostatnim udostępnieniu kompilacji 10130 w szybkim kręgu cieszyć się możemy dostępem do buildu numer 10134 oraz 10135, które niestety zbyt wiele nowości nie wprowadzają (co zresztą sugeruje liczba w nich użyta).

Interfejs oraz funkcje

Jako, że obie wyżej wymienione odsłony zostały wydane dzień po dniu, zatem nie ma między nimi żadnych widocznych różnic – oprócz poprawionej stabilności czy usunięciu wykrytych błędów. Ogólnie postanowiono w nich znów pochylić się nad problemem ikon systemowych, które rozpalają serca wielu internautów. Po raz kolejny wymieniono ich garść na całkiem nowe (chociażby tą odpowiadającą za eksplorator plików), dzięki czemu jeszcze lepiej współgrają one z systemem.

Z ciekawszych zmian warto tutaj wymienić dwie nowości, które zawitały do funkcji aktualizacji zaimplementowanej w systemie Windows 10. Wreszcie odblokowano możliwość wypisania się z programu Windows Insider, dzięki czemu po udostępnieniu obrazu RTM nie będziemy dalej dostawać testowych wydań kolejnych uaktualnień. Choć opcja ta była dostępna już od jakiegoś czasu, to jednak dopiero teraz zdecydowano się ją odblokować. Poza tym dodano suwak, który daje furtkę dla Microsoftu do dawania nam wybiórczego dostępu do pewnych nowych funkcjonalności. Po odpowiednim jego ustawieniu będziemy mogli otrzymywać poprzez Windows Update specjalne uaktualnienia, które odblokują nam domyślnie niedostępne opcje.

Microsoft ponadto zaskoczył wszystkich, ponieważ lekkiego odświeżenia doczekało się systemowe narzędzie do tworzenia wycinków ekranu. Choć wizualnie wciąż jest ono w erze Windows 98, to jednak wreszcie dodano do niego funkcję opóźnionego wyzwalania, która w niektórych zastosowaniach jest wręcz niezastąpiona. Dziwi fakt, iż do tej pory ten programik był w zasadzie pomijany i od dawna nic się w nim nie zmieniło.
W tych kompilacjach postanowiono również uaktualnić przeglądarkę Microsoft Edge (wciąż widniejącą w systemie jako Project Spartan), która z wydania na wydanie jest zdecydowanie płynniejsza i stabilniejsza. Funkcja zapisywania haseł oraz formularzy wreszcie działa tak jak powinna, przez co ich przenoszenie pomiędzy urządzeniami oraz późniejsze wypełnianie pustych pól jest dziecinnie proste i całkowicie bezproblemowe. Dodatkowo postanowiono dodać nam możliwość dodawania / usuwania przycisku Home, który pojawia się na prawo od tego służącego do odświeżania – niby detal, jednak wielu ludziom go brakowało. Na końcu warto odnotować dodaną obsługę importowania zakładek, jednak na razie wspiera ona jedynie Internet Explorera – miejmy nadzieję, iż w przyszłości dodane zostaną również produkty konkurencji.

Podsumowanie

Zaplanowana na 29 lipca premiera Windows 10 zbliża się nieubłaganie. Dlatego też Microsoft trochę przystopował z dodawaniem nowych funkcji, a zamiast tego zdecydował się na doszlifowanie już istniejących elementów. Wreszcie podmieniono dość irytujący ekran przygotowywania systemu, który od czasu Windows 8 mienił się różnymi kolorami – co doprowadzało niektóre osoby do szału. Teraz jest on wyłącznie niebieski, lecz wciąż lekko rozjaśnia się i przyciemnia – mimo wszystko jest to jednak lepsze rozwiązanie, niż to dotychczasowe (choć muszę przyznać, że zmieniono to wcześniej, lecz zapomniałem o tym wspomnieć w poprzednim wpisie).

Ponadto wyeliminowano błąd obecny w oficjalnej kompilacji 10130, który pojawiał się każdorazowo podczas zamykania systemu. Jeśli ktoś w tym momencie zostawił swoje urządzenie, to z wiszącym oknem wyrażającym problem komputer nie zostałby wyłączony. Oczywiście pozbyto się też kilku pomniejszych niedogodności, a sam system jest nad wyraz stabilny – co nie powinno zresztą dziwić, gdyż premiera już niebawem.

Oby Microsoft nie zboczył z obranej przez siebie ścieżki, która zakłada dokładne dopracowywanie Windows 10. Przy poprzednich systemach nie przywiązywano tak dużej wagi do detali, dlatego też bardzo cieszy taka zmiana.

 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
xomo_pl   24 #1 08.06.2015 23:08

" narzędzie do tworzenia wycinków ekranu. Choć wizualnie wciąż jest ono w erze Windows 98"
raczej bym powiedział, że wizualnie zachowało styl aero z Windows Visty*/7 ;)

AntyHaker   23 #2 09.06.2015 00:07

@xomo_pl: Mi się raczej z Win98 kojarzy, no ale gusta :D

xomo_pl   24 #3 09.06.2015 00:24

@AntyHaker: wszystko przez brak efektu szkła :D

PAMPKIN   12 #4 09.06.2015 07:54

Można powiedzieć, że korzystający z programu Insider będą mieć W10 za darmo, dopóki się z niego nie wypiszą. Będzie to jednak obarczone ryzykiem niestabilności.

AntyHaker   23 #5 09.06.2015 09:58

@xomo_pl: Którego brak mnie niezmiernie cieszy.

@PAMPKIN Na to wszystko wskazuje, ale gdzieś mi kiedyś mignął płatny do niego dostęp po zakończeniu zabawy z Win10 xP Oby to była jednak plotka :D

grajekk   12 #6 09.06.2015 22:13

Skąd można pobrać Windows 10 do testów? Czy wystarczy wersja TP i zaktualizować ją?

Autor edytował komentarz.
  #8 16.06.2015 15:50

Ja pierdziule, ileż razy można pisać o tym samym? Eksyctować się takimi pierdoletami? OMFG.. się dziwić, że spoleczenstwo upada...

AntyHaker   23 #9 16.06.2015 19:40

@Zibbis (niezalogowany): O tym samym? Piszę o każdej nowej kompilacji, a nie non stop o tej samej ^^

kuba200344   4 #10 03.07.2015 21:19

Windows 10 staje się coraz lepszy.