Antywirus Kaspersky Lab z niebieskim ekranem śmierci? Ta łatka może pomóc

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Oprogramowanie Kaspersky Lab regularnie wygrywa w testach najlepszych antywirusów, nie tylko pod względem swojej skuteczności ochrony przed malware, ale także wygody użytkowania i szybkości działania. Ostatnio jednak użytkownicy zaczęli się skarżyć. Korzystając z pakietu Internet Security 2018 od czasu do czasu oglądają niebieski ekran śmierci. Co najgorsze, trudno powiedzieć, co jest przyczyną – początkowo myślano, że chodzi o ostatnią aktualizację Windowsa 10, ale pojawiły się doniesienia, że podobne problemy pojawiają się też na Windowsie 7.

O problemie tym donosi Günter Born, autor poświęconego IT niemieckiego bloga BornCity. Niebieski ekran śmierci zaczął pojawiać się na komputerach z Windows 10 wersja 1709 build 16299.98, tj. aktualizacji po paczce KB4051963 – tej samej, co naprawiała obsługę starożytnych igłowych drukarek Epsona. Sporadycznie, nieregularnie, ale na tyle często, by zirytować. Przyczyna najprawdopodobniej tkwiła w oprogramowaniu Kaspersky Lab – do awarii dochodziło, jeśli program antywirusowy działał obok Firefoksa 57. Windows na niebieskim ekranie zgłasza błąd w classpnp.sys, po czym dochodzi do restartu komputera.

Zrzut kernela przeanalizował jeden z czytelników BornCity, twierdząc, że winny jest klbackupdisk.sys, sterownik filtru wolumenu z pakietu Kasperskiego. Wygląda na to, że jego wywołanie jednej z funkcji NTFS powodowało awarię.

Taka sytuacja nie wynika raczej z KB4051963 do Windowsa 10, tym bardziej, że podobne usterki zgłaszano już w listopadzie na forum Microsoftu. Wina nie leży też po stronie Firefoksa – część zgłoszeń pochodzi od użytkowników Chrome. Tydzień temu na forum Kasperskiego jeden z moderatorów zapowiedział przygotowanie łatki, która skończyć z niebieskim ekranem.

Poprawki z Kaspersky Lab

Łatka jest już dostępna, ale trzeba pamiętać, że to wersja beta. Aby ją zastosować, należy kolejno:

  • zaktualizować antywirus Internet Security 2018 i zrestartować komputer,
  • po ponownym uruchomieniu przełączyć antywirusana tryb ręcznych aktualizacji,
  • jako źródło aktualizacji należy podać adres http://dnl-test.kaspersky-labs.com/test/ap,
  • wyłączyć standardowe źródło aktualizacji i zaktualizować antywirusa,
  • zrestartować komputer, a następnie sprawdzić na ikonce w systemowej tacce, czy dostaliśmy łatkę oznaczoną jako E.

Potem pozostaje już tylko uruchomić Firefoksa i sprawdzić, czy wciąż występują niebieskie ekrany śmierci. Z pierwszych doniesień użytkowników wynika, że aktualizacja powinna pomóc.

© dobreprogramy