reklama

Antywirus Play Protect trafia do niemal wszystkich użytkowników Androida

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Producenci oprogramowania ochronnego na Androida będą musieli zmierzyć się z poważnym konkurentem. Google Play Protect, zapowiedziany podczas tegorocznego Google I/O system ochrony urządzeń z Androidem, właśnie trafia do użytkowników. Łącząc w sobie wiele wcześniej już znanych funkcjonalności w jednym pakiecie daje za darmo użytkownikom właściwie wszystko to, co w swoich antywirusowych pakietach oferowały firmy trzecie.

Do tej pory Google słabo sobie radziło z komunikowaniem tego, że w ogóle oferuje na Androida jakieś mechanizmy zabezpieczające. A przeciez pierwsze z nich pojawiły się pięć lat temu, wraz z Androidem 4.2, kiedy to znacząco ulepszono bezpieczeństwo Androida, wprowadzając rozszerzenia kernela SELinux, działającą w Android Markecie (tak się wtedy nazywał Google Play) usługę skanowania aplikacji pod kątem malware o nazwie Bouncer, oraz uruchamiany na samym urządzeniu skaner App Check. Początkowo działał on tylko podczas instalacji oprogramowania, ale wraz z Androidem 5.0 zaczął działać w trybie ciągłym, by chronić przed aplikacjami, które np. chciałyby z opóźnieniem pobrać złośliwy moduł.

Obok tych zabezpieczeń antywirusowych, Google przygotowało też własne rozwiązania, przynależące do szeroko rozumianego bezpieczeństwa – usługę śledzenia i blokowania zgubionych czy skradzionych telefonów, a następnie ochronę przed złośliwymi stronami internetowymi w mobilnej wersji Google Chrome (Safe Browsing).

Teraz te wszystkie mechanizmy zabezpieczające w wyraźny dla użytkowników sposób mają trafić do praktycznie wszystkich użytkowników Androida – wszystkich tych, którzy korzystają ze sklepu Play. To bowiem aktualizacja google’owych bibliotek systemowych wprowadza na urządzenie Play Protect, czy tego chcemy, czy nie. Dostajemy więc wspierany maszynowym uczeniem skaner antywirusowy, śledzenie lokalizacji smartfonu i ochronę przed szkodnikami na stronach internetowych – podstawowe elementy całościowej ochrony platformy.

Play Protect po aktywacji będzie wyświetlane nad listą zainstalowanych aplikacji na urządzeniu, informując kiedy ostatni raz zostało przeprowadzono skanowanie i z jakimi rezultatami. Jeśli wykryta zostanie złośliwa aplikacja, to Play Protect usunie ją automatycznie, wyświetlając użytkownikowi powiadomienie. Dostępny jest też przycisk pozwalający na ręczne wywołanie skanowania, oraz dodatkowe ustawienia Play Protect w menu sklepu Play, poprzez które można zabezpieczenie to wyłączyć.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama