Antywirusy w wersji LiveCD na pendrajwie.

Podczas walki z wirusami, które zagnieździły się w systemie Windows, ważne jest, aby wirusy usunąć kompletnie. Skanowanie dysków i katalogów z poziomu zawirusowanego systemu często bywa nieskuteczne. W takim scenariuszu po zakończonym skanowaniu nigdy nie ma pewności, że po restarcie komputera jakiś głęboko ukryty wirus/trojan nie rozpocznie swojej złowrogiej działalności od nowa.

Ja jestem zwolennikiem skanowania z poziomu czystego i pewnego środowiska. I tak, niektóre programy antywirusowe oferują możliwość stworzenia płyty CD z systemem Linux, z której można wystartować komputer i przeskanować wybrane katalogi lub dyski. Wśród popularnych narzędzi taką funkcję oferują m.in. Avira, AVG i Kaspersky.
Użytkownik może sobie ściągnąć plik dysku ISO ze strony producenta antywirusa i wypalić na płycie.

Ale co, jeśli użytkownik nie ma pod ręką czystej płyty CD/DVD lub ma tylko jedną, a chce użyć kilku programów antywirusowych?
Odpowiedzią na to pytanie jest użycie pendrajwaa oraz programu MultiBootISO.
Ten ostatni umożliwia stworzenie bootowalnego pendrajwa z wieloma obrazami systemów. Podczas startu komputera z pendrajwa użytkownik wybiera z którego systemu umieszczonego na kluczu USB ma wystartować komputer.

Powyżej okno programu MultiBootISO

Niestety, przynajmniej na razie nie da się umieścić na pendrajwie dowolnego obrazu ISO. Twórcy MultiBootISO umożliwili skorzystanie z obrazów zawartych na poniższej liście:

NEW Austrumi Linux
Sugar on a Stick
Debian Live
Trinity Rescue Kit
System Rescue CD
Puppy Linux
TinyCore 3
EasyPeasy 1.6
SLAX 6.1.2
Kaspersky Rescue Disk 10
Peppemint Linux OS
EEEBuntu 3.0.1
Linux Mint 9
Ubuntu 10.04/10.10
Xubuntu 10.04/10.10
Kubuntu 10.04/10.10
Lubuntu 10.04/10.10
Ubuntu 10.04/10.10 Netbook Remix
Damn Small Linux
SliTaz Linux 3.0
Ophcrack XP
YlmF OS
xPUD (Simple Netbook Distro)
FreeDOS
Ubuntu Rescue Remix
Partition Wizard 5
Memtest86+ (Memory Diagnostics)
DBAN 2.2.6
RIP Linux (Recovery Is Possible)
Redo Backup and Recovery 0.9.5
Parted Magic 5.1
UBCD Ultimate Boot CD
Offline NT Password + Reg Editor
GParted
Clonezilla
BKO boot.kernel.org
Avira AntiVir Rescue CD (AntiVirus Scanner)
AVG Rescue CD (Antivirus Scanner)
BitDefender Rescue CD (Antivirus Scanner)
Jolicloud | Download
EASUS Disk Copy | Download
BackTrack 4 Final | Download
Mandriva Free 2010 Spring | Download
Windows Vista/7 Install Disk | Create the ISO from your DVD

Z narzędzi antywirusowych obecnie użyć można: Avira AntiVir Rescue CD, AVG Rescue CD, BitDefender Rescue CD oraz Kaspersky Rescue Disk 10. Nie ma żadnych problemów, aby do zestawu dodać kolejne narzędzia z listy np. Ultimate Boot CD czy Clonezillę. Jedynym ograniczeniem jest pojemność pendrajwa.

Powyżej zawartość pendrajwa z dwoma antywirusami.

Jak przygotować takiego pendrajwa z kilkoma antywirusami?
1. Z podanej na końcu listy adresów należy ściągnąć wybrane obrazy ISO z oprogramowaniem antywirusowym.
2. Ze strony http://www.pendrivelinux.com/boot-multiple-iso-from-usb-multiboot-usb/ należy ściągnąć MultiBootISOs-2.1.3.6.exe (lub nowszy)
3. Po uruchomieniu narzędzia należy wybrać literę dysku wskazującą na pendrajwa, wybrać obraz systemu z listy oraz wskazać położenie pliku ISO. Program umieści obraz na pendrajwie oraz umożliwi wybór systemu podczas startu komutera.

Wskazówki
- Warto skopiować dotychczasowe dane z pendrajwa. Gdyby coś poszło nie tak trudno będzie cokolwiek odzyskać.
- Kolejne obrazy można dodawać podczas jednego lub kolejnych uruchomień programu MultiBootISO.
- Jeżeli podczas startu systemu z pendrajwa komputer wyświetla błąd: „ File for drive emulation must be in one contiguous disk area” to wszystkie obrazy (pliki ISO) na pendrajwie należy zdefragmentować np. narzędziem Contig.
- Przed rozpoczęciem skanowania (proces może trwać długo) warto zajrzeć do ustawień i upewnić się czy aktualna konfiguracja programu jest właściwa.

Ważną kwestią jest aktualizacja używanych programów antywirusowych.
Z przetestowanych przeze mnie antywirusów (Avira, AVG, Kaspersky) wszystkie trzy umożliwiają aktualizacje przez Internet; AVG może być także zaktualizowany offline (pliki aktualizacyjne mogą się znajdować np. na dysku twardym).
Z aktualizacją antywirusów najłatwiej będą miały osoby łączące się z Internetem poprzez kabel Ethernet . Nie jestem pewien, czy użytkownicy modemów ADSL i osoby łączące się przez wifi będą w stanie uaktualnić bazy antywirusowe. W najgorszym razie pozostanie używanie baz antywirusowych zawartych w obrazie ISO. Avira i Kaspersky często generują obrazy więc ich bazy antywirusowe są dość aktualne. Gorzej z AVG – w momencie testów obraz ISO zawierał bazy sprzed ok.6 tygodni. Bitdefendera nie testowałem w ogóle.

I na koniec najważniejsze: dużo łatwiej jest zapobiegać infekcjom systemu niż z nimi walczyć. Dlatego zachęcam do rozsądnego korzystania z Internetu. Nie instalujmy nieznanego lub niepewnego oprogramowania – jeżeli już musimy to róbmy w maszynie wirtualnej. Dbajmy o regularną aktualizację systemu za pomocą Windows Update. Korzystajmy z bieżącej ochrony programu antywirusowego. Nawet wśród darmowych antywirusów można znaleźć niezłe programy (moje typy to Avira i MS Security Essentials).

Mam nadzieję, że powyższy post ułatwi niektórym czytelnikom walkę z różnego rodzaju wirusami i trojanami.

Wersje LiveCD wybranych programów antywirusowych.
http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk/main?qid=208282173
http://www.avira.com/en/support-download-avira-antivir-rescue-system
http://www.avg.com/us-en/avg-rescue-cd
http://download.bitdefender.com/rescue_cd/