Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Antywirusy w wersji LiveCD na pendrajwie.

Podczas walki z wirusami, które zagnieździły się w systemie Windows, ważne jest, aby wirusy usunąć kompletnie. Skanowanie dysków i katalogów z poziomu zawirusowanego systemu często bywa nieskuteczne. W takim scenariuszu po zakończonym skanowaniu nigdy nie ma pewności, że po restarcie komputera jakiś głęboko ukryty wirus/trojan nie rozpocznie swojej złowrogiej działalności od nowa.

Ja jestem zwolennikiem skanowania z poziomu czystego i pewnego środowiska. I tak, niektóre programy antywirusowe oferują możliwość stworzenia płyty CD z systemem Linux, z której można wystartować komputer i przeskanować wybrane katalogi lub dyski. Wśród popularnych narzędzi taką funkcję oferują m.in. Avira, AVG i Kaspersky.
Użytkownik może sobie ściągnąć plik dysku ISO ze strony producenta antywirusa i wypalić na płycie.

Ale co, jeśli użytkownik nie ma pod ręką czystej płyty CD/DVD lub ma tylko jedną, a chce użyć kilku programów antywirusowych?
Odpowiedzią na to pytanie jest użycie pendrajwaa oraz programu MultiBootISO.
Ten ostatni umożliwia stworzenie bootowalnego pendrajwa z wieloma obrazami systemów. Podczas startu komputera z pendrajwa użytkownik wybiera z którego systemu umieszczonego na kluczu USB ma wystartować komputer.

Powyżej okno programu MultiBootISO

Niestety, przynajmniej na razie nie da się umieścić na pendrajwie dowolnego obrazu ISO. Twórcy MultiBootISO umożliwili skorzystanie z obrazów zawartych na poniższej liście:NEW Austrumi Linux Sugar on a Stick Debian Live Trinity Rescue Kit System Rescue CD Puppy Linux TinyCore 3 EasyPeasy 1.6 SLAX 6.1.2 Kaspersky Rescue Disk 10 Peppemint Linux OS EEEBuntu 3.0.1 Linux Mint 9 Ubuntu 10.04/10.10 Xubuntu 10.04/10.10 Kubuntu 10.04/10.10 Lubuntu 10.04/10.10 Ubuntu 10.04/10.10 Netbook Remix Damn Small Linux SliTaz Linux 3.0 Ophcrack XP YlmF OS xPUD (Simple Netbook Distro) FreeDOS Ubuntu Rescue Remix Partition Wizard 5 Memtest86+ (Memory Diagnostics) DBAN 2.2.6 RIP Linux (Recovery Is Possible) Redo Backup and Recovery 0.9.5 Parted Magic 5.1 UBCD Ultimate Boot CD Offline NT Password + Reg Editor GParted Clonezilla BKO boot.kernel.org Avira AntiVir Rescue CD (AntiVirus Scanner) AVG Rescue CD (Antivirus Scanner) BitDefender Rescue CD (Antivirus Scanner) Jolicloud | Download EASUS Disk Copy | Download BackTrack 4 Final | Download Mandriva Free 2010 Spring | Download Windows Vista/7 Install Disk | Create the ISO from your DVD

Z narzędzi antywirusowych obecnie użyć można: Avira AntiVir Rescue CD, AVG Rescue CD, BitDefender Rescue CD oraz Kaspersky Rescue Disk 10. Nie ma żadnych problemów, aby do zestawu dodać kolejne narzędzia z listy np. Ultimate Boot CD czy Clonezillę. Jedynym ograniczeniem jest pojemność pendrajwa.

Powyżej zawartość pendrajwa z dwoma antywirusami.

Jak przygotować takiego pendrajwa z kilkoma antywirusami?
1. Z podanej na końcu listy adresów należy ściągnąć wybrane obrazy ISO z oprogramowaniem antywirusowym.
2. Ze strony http://www.pendrivelinux.com/boot-multiple-iso-from-usb-multiboot-usb/ należy ściągnąć MultiBootISOs-2.1.3.6.exe (lub nowszy)
3. Po uruchomieniu narzędzia należy wybrać literę dysku wskazującą na pendrajwa, wybrać obraz systemu z listy oraz wskazać położenie pliku ISO. Program umieści obraz na pendrajwie oraz umożliwi wybór systemu podczas startu komutera.

Wskazówki
- Warto skopiować dotychczasowe dane z pendrajwa. Gdyby coś poszło nie tak trudno będzie cokolwiek odzyskać.
- Kolejne obrazy można dodawać podczas jednego lub kolejnych uruchomień programu MultiBootISO.
- Jeżeli podczas startu systemu z pendrajwa komputer wyświetla błąd: „ File for drive emulation must be in one contiguous disk area” to wszystkie obrazy (pliki ISO) na pendrajwie należy zdefragmentować np. narzędziem Contig.
- Przed rozpoczęciem skanowania (proces może trwać długo) warto zajrzeć do ustawień i upewnić się czy aktualna konfiguracja programu jest właściwa.

Ważną kwestią jest aktualizacja używanych programów antywirusowych.
Z przetestowanych przeze mnie antywirusów (Avira, AVG, Kaspersky) wszystkie trzy umożliwiają aktualizacje przez Internet; AVG może być także zaktualizowany offline (pliki aktualizacyjne mogą się znajdować np. na dysku twardym).
Z aktualizacją antywirusów najłatwiej będą miały osoby łączące się z Internetem poprzez kabel Ethernet . Nie jestem pewien, czy użytkownicy modemów ADSL i osoby łączące się przez wifi będą w stanie uaktualnić bazy antywirusowe. W najgorszym razie pozostanie używanie baz antywirusowych zawartych w obrazie ISO. Avira i Kaspersky często generują obrazy więc ich bazy antywirusowe są dość aktualne. Gorzej z AVG – w momencie testów obraz ISO zawierał bazy sprzed ok.6 tygodni. Bitdefendera nie testowałem w ogóle.

I na koniec najważniejsze: dużo łatwiej jest zapobiegać infekcjom systemu niż z nimi walczyć. Dlatego zachęcam do rozsądnego korzystania z Internetu. Nie instalujmy nieznanego lub niepewnego oprogramowania – jeżeli już musimy to róbmy w maszynie wirtualnej. Dbajmy o regularną aktualizację systemu za pomocą Windows Update. Korzystajmy z bieżącej ochrony programu antywirusowego. Nawet wśród darmowych antywirusów można znaleźć niezłe programy (moje typy to Avira i MS Security Essentials).

Mam nadzieję, że powyższy post ułatwi niektórym czytelnikom walkę z różnego rodzaju wirusami i trojanami.
Wersje LiveCD wybranych programów antywirusowych.
http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk/main?qid=208282173
http://www.avira.com/en/support-download-avira-antivir-rescue-system
http://www.avg.com/us-en/avg-rescue-cd
http://download.bitdefender.com/rescue_cd/
 

Komentarze

0 nowych
dethloe123   5 #1 02.11.2010 11:34

Ja najbardziej polecam funkcję skanowania podczas rozruchu za pomocą avasta, ponieważ zamiast bawić się płytami oraz pamięciami USB możemy od razu przejść do zadania, bez ściągania niepotrzebnych plików .iso

  #2 02.11.2010 17:33

Wymieniłeś wiele firm antywirusowych, ale zapomniałeś o najlepszym: Dr Web LiveCD.

Eru   5 #3 02.11.2010 21:45

Ja tam wolę Sardu bo można i bootowalny pendrive i płytkę zrobić z kilkoma AV i dodatkami: http://www.sarducd.it/index_en.html :P

  #4 03.11.2010 14:52

NIE MA SYSTEMU Linux są dystrybucje!

  #5 03.11.2010 14:52

Nie pisze się "pendrajwie" tylko pendrive.

JanStefan   6 #6 03.11.2010 18:54

Po angielsku może i piszę się "pendrive", ale słowa przychodzące z zachodu zawsze można spolszczyć. Zostało spolszczonych wiele takowych słów jak chociażby słowo "computer".

Dodatkowo muszę zwrócić uwagę, iż w polskim alfabecie nie występuje "v", z tego powodu często jest ono zamieniane na literkę "w"

Osobiście bym przyjmował obie formy za poprawne i nie robił z tego takiego problemu, by komuś coś wytykać. Lepiej skumulować takowe siły i pomóc komuś :)

pozdrawiam

  #7 03.11.2010 19:00

Lepiej pisać oryginalne nazwy, niż spolszczać.

  #8 03.11.2010 19:05

Eru pomóg bys mi ten Sardu skonfigurowac?

Canaris1978   10 #9 03.11.2010 21:26

Pewnie pendrive można spolszczyć i napisać pendrajw aczkolwiek wolę pisownię oryginalną. Sądzę natomiast, że wszystkie odmiany należałoby pisać z polskiego a więc np. pendrajwie, pendrajwa itp.

WODZU   18 #10 03.11.2010 22:10

Fajny wpis, zwłaszcza że niedawno szukałem podobnego rozwiązania. Który z podanych antywirusów pozwala przed stworzeniem wersji Live CD/Pendrive skonfigurować połączenie z siecią i po stworzeniu wersji "uruchamialnej" ze wspomnianych nośników pobrać najnowszą bazę wirusów z internetu?

bubon   6 #11 03.11.2010 22:36

Jedyny sposób jaki znam na konfigurację sieci to wejście w ustawienia programów antywirusowych po załadowaniu systemu z płyty cd lub pendrajwa. Tam można wpisać podstawowe informacje typu adres IP i bramę.
Konfigurować sieci nie trzeba w przypadku łączenia się z Internetem poprzez kabel Ethernet z automatycznym uzyskiwaniem IP z DHCP.

Sinel   4 #12 08.11.2010 01:33

Co do pisowni "pendrajwów" proponuję zerknąć co na ten temat piszą eksperci językowi: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=11159

Cebula REDAKCJA  19 #13 08.11.2010 11:13

@Karolinah
Myślisz, że lepiej wygląda "pendrive'ie"? Poprawnie ale aż przykro patrzeć...

  #14 20.06.2012 11:31

Człowiek chce pomóc a tu sami poligloci.Bardzo dobry artykuł DZIĘKUJE autorowi

LonngerM   12 #15 30.04.2014 13:00

Dzięki, akurat dziś będę się zajmować tym problemem:) Temat jak znalazł:)