Apache OpenOffice 3.4 wydany

Apache OpenOffice 3.4 wydany

Redakcja
08.05.2012 18:40, aktualizacja: 09.05.2012 10:38

Po 15 miesiącach od wydania OpenOffice.org 3.3 (w styczniu 2011) opublikowano w końcu jego prawnego następcę. Apache OpenOffice 3.4 to efekt czasochłonnych, aczkolwiek niezbyt imponujących użytkownikowi "zmian wewnętrznych", m.in. przepisania kodu z wolnej licencji LGPL v3 na licencję Apache czy związaną z migracją, procesem przeniesieniem całej infrastruktury repozytoriów rozszerzeń i szablonów.

Ze zmian, które odczuje użytkownik należy wymienić szybszy start, szyfrowanie danych według algorytmu AES-256, zniesienie liczby ograniczeń co do liczby pól w narzędziu Tabele przestawne (dawniej Data Pilot), rozszerzenie filtra eksportu do CSV o funkcję "Quote all text cells" oraz poprawę kompatybilności formatu z innymi narzędziami obsługującymi go. Narzędzie formuły w edytorze tekstu od teraz pozwala zapisać poszczególne symbole, co powinno zmniejszyć wagę dokumentu, zakotwiczyć formułę do znaku a także obsługuje znaki specjalne z zestawu UTF-32. Narzędzia Impress i Draw doczekały się lekkiego liftingu interfejsu, który poprawił ich użyteczność. Zmiany nie ominęły modułu wykresów, który zyskał oś czasu i opcję zmiany rozmiaru legendy. Poprawiono wiele zgłoszonych błędów w tym opcję eksportu do formatu RTF i importu DOCX. Usunięto filtr eksportu do starych, binarnych plików StarOffice'a, a pod systemami Uniksowymi dodano obsługę multimediów poprzez framework Gstreamer. Te i pozostałe zmiany dostępne są na wiki projektu.

OpenOffice 3.4 w dniu premiery nie jest dostępny w polskiej wersji językowej i trudno oczekiwać zmiany w tej sprawie. W momencie eksodusu społeczności OpenOffice'a do projektu LibreOffice, analogiczny krok wykonała jej polska część. Ponadto niektóre ze zmian w Apache OpenOffice 3.4 dostępne są tylko dzięki życzliwości sympatyków The Document Foundation (np. relicencjonowany kod narzędzia do wyboru kolorów).

Niektórzy użytkownicy mogli zaobserwować zbieżność zmian w nowym OpenOffice, a LibreOffice, który był powszechnie instalowany w zastępstwie przez ostatnie półtora roku. To dlatego, że wymienione wyżej zmiany dostępne są w LibreOffice 3.4 i 3.5, a fundacja Apache jak na razie nadrabia zaległości. Podobnego spostrzeżenia dokonał Michael Meeks (deweloper LibreOffice), który stworzył zestawienie "nowości" i "starości" w obu pakietach. Wynika z niego, że OpenOffice jak na razie wyróżnia się lepszą obsługą języków azjatyckich i narzędziami graficznymi (renderowaniem wykresów, zakończeniem rysowanych linii, renderowaniem obiektów OLE, ulepszeniem obrazków oraz wyostrzeniem transformacji). Na plus dla deweloperów OpenOffice'a można wymienić zdecydowanie większą responsywność w porównaniu do LibreOffice. Kiedy ten drugi mrozi się tuż po starcie, OpenOffice jest od razu gotowy do pracy.

Wersję instalacyjną Apache OpenOffice można pobrać w dziale Programy -> Biuro -> Pakiety biurowe

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)