reklama

Apache OpenOffice może pochwalić się już liczbą ponad 100 mln pobrań

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Gdy w 2010 roku The Document Foundation ogłosiło dostępność pierwszego wydania LibreOffice, większość członków społeczności Open Source przekonanych było, że to koniec OpenOffice.org, projektu pozostającego wówczas pod kontrolą Oracle'a. Rok później Larry Ellison zdecydował się oddać kod tego pakietu biurowego pod zarząd Fundacji Apache. Od tego czasu rozwijany jest on pod nazwą Apache OpenOffice – i jak właśnie poinformowała Fundacja, pobrano go ponad 100 milionów razy.

Fundacja Apache podkreśla ciągłość rozwoju tego wiodącego opensource'owego pakietu biurowego, dostępnego w 32 językach, dla Windows, OS-a X i Linuksa. Od rozpoczęcia prac nad pakietem StarOffice, z którego wywodzi się dzisiejsze Apache OpenOffice, minęło już bowiem 29 lat. Przeniesienie w 2011 roku OpenOffice.org do inkubatora Fundacji Apache zdołało zrewitalizować projekt, od debiutu pod nowymi opiekunami został on pobrany dotąd 122 miliony razy, w niektórych dniach liczba pobrań przekraczała ćwierć miliona.

Andrea Pescetti, wiceprezes projektu stwierdził, że to zasługa społeczności, utalentowanych ochotników którzy piszą kod, testują go pod kątem błędów, tłumaczą interfejs użytkownika, piszą dokumentację, odpowiadają na pytania użytkowników i zarządzają serwerami projektu. Ta społeczność zajmuje się nie tylko samym pakietem, ale też ponad 750 rozszerzeniami i 2800 szablonami, dostępnymi dziś dla OpenOffice.

Z okazji minięcia tego ważnego kamienia milowego na drodze rozwoju projektu, Fundacja Apache ujawniła nieco ciekawych informacji na temat społeczności OpenOffice i samego oprogramowania. I tak największą popularnością pakiet cieszy się wśród użytkowników Windows, następnie są użytkownicy OS-a X i Linuksa. 10 krajów, w których najchętniej pobiera się Apache OpenOffice, to Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Włoch, Japonia, Wielka Brytania, Hiszpania, Rosja, Kanada i Polska. W głosowaniu na nowe logo projektu wzięło udział ponad 5 tysięcy osób. Oficjalne forum projektu ma ponad 60 tys. użytkowników, którzy napisali do tej pory 270 tys. wpisów, średnio 100 dziennie.

Jeśli chodzi o zmiany, jakie wprowadzono w wersji 4.0, to jedną z najważniejszych było wprowadzenie obsługi Microsoft Active Accessibility oraz IAccessible2, dzięki czemu pakiet biurowy stał się zgodny z popularnymi czytnikami ekranowymi dla osób niewidomych i słabowidzących. Te nowe opcje dostępności uczynić miały Apache OpenOffice atrakcyjnym wyborem dla wielu instytucji publicznych. Ostatnio decyzję o migracji na pakiet ten podjęły władze włoskiego regionu Emilia-Romagna. Równie istotne były zmiany w interfejsie użytkownika – debiut paska bocznego, opracowanego w Hamburgu przez DreamTeam projektu, we współpracy z setkami członków społeczności, a także ponad 500 poprawek, dzięki którym wzrosła kompatybilność z dokumentami Microsoft Office, wydajność i możliwości graficzne.

Aktualną wersję Apache OpenOffice możecie pobrać z naszego repozytorium, w dziale Windows > Biuro >Pakiety biurowe.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama