Aplikacja dnia: Notebloc

Strona główna Aktualności

O autorze

W ramach cyklu „Aplikacja dnia”, tym razem przedstawiamy Wam Notebloc – program na Androida, który pomoże zdigitalizować odręczne notatki, książki, broszury i wszelkie inne papierowe źródła. Może się więc okazać przydatny w większości codziennych sytuacji, w tym na studiach podczas dzielenia się notatkami, w pracy, chcąc szybko wysłać komuś odręczny szkic czy też w domu, wysyłając maila z przepisem na świąteczne ciasto zapisanym w papierowej książce kucharskiej.

Aplikacja pozwala korzystać ze zrobionych już wcześniej zdjęć lub wykonywać je na bieżąco. Wczytany plik, czy też dopiero co zrobione zdjęcie zostanie przeanalizowane pod kątem zawartości, w efekcie czego program sam zaznaczy obszar, który jego zdaniem chcieliśmy „zeskanować”. Uwzględniana jest przy tym perspektywa, a zaproponowany obszar można poprawić ręcznie, więc teoretycznie nie ma konieczności przesadnego starania się z kadrowaniem podczas robienia zdjęć.

Po zaakceptowaniu docięcia, zdjęcie zostanie automatycznie wyrównane, a jego kolorystyka mocno podkręcona w taki sposób, by maksymalnie uwidocznić treść. Wiele opiera się więc tutaj na podbijaniu kontrastu, w niektórych przypadkach może i do wartości, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, ale mających się przełożyć na wyraźne czcionki na skanie.

W razie potrzeby, podczas edycji (ale także później, w dowolnym momencie), każdy skan można dodatkowo dostosować do własnych potrzeb wskazując aplikacji, czy skanowane było zdjęcie czy też dokument. Dodatkowo zdecydować można o tym, czy wynikowy plik ma być kolorowy, czy też w odcieniach szarości (w przypadku dokumentu – czarno-biały).

Jeśli podczas korzystania z programu zadbamy o niezłe światło, a kadrując zdjęcie unikniemy niepotrzebnych krzywizn, efekty będą zdecydowanie zadowalające. Aplikacja praktycznie w każdym przypadku będzie szybsza, niż ręczne wykonanie, a później przycięcie zdjęcia i poprawienie jego parametrów dla zwiększenia czytelności.

Wykonane w ten sposób skany można zapisywać w samodzielnie tworzonych folderach oraz bezpośrednio z aplikacji udostępniać. Do wyboru format PDF lub JPG oraz podstawowe ustawienia jakości, co przełoży się na wielkość pliku. Aplikacja pozwala także na drukowanie oraz zapisywanie plików do galerii.

Ustawienia programu pozwolą natomiast wybrać rozdzielczość zdjęć (średnią lub wysoką), ustalić sposób nazewnictwa plików wraz z formatem daty i godziny, a także ustalić domyślnego odbiorcę wiadomości e-mail podczas udostępniania.

Aplikacja Notebloc dla Androida jest już dostępna do pobrania z naszej bazy.

© dobreprogramy
s