Aplikacja tygodnia: Ashampoo WinOptimizer 2018

Aplikacja tygodnia: Ashampoo WinOptimizer 2018

Czyszczenie komputera z depositphotos
Czyszczenie komputera z depositphotos
26.06.2018 13:17, aktualizacja: 05.07.2019 12:04

W tym tygodniu przyglądamy się programowi, który może z powodzeniem zastąpić kilka innych narzędzi na waszych komputerach. Ashampoo WinOptimizer 2018 to program, dzięki któremu można utrzymać system Windows w dobrej kondycji, ale na tym jego możliwości się nie kończą. Program zawiera zestaw narzędzi pozwalających posprzątać zbędne pliki, wpisy w rejestrze i zadbać o prywatność, daje również wygodny dostęp do ustawień systemu, odinstalowywania programów i bezpiecznego usuwania plików, czego nie znajdziemy w innych narzędziach tego typu.

Sprzątanie systemuAshampoo WinOptimizer 2018 można uruchomić na dwa sposoby – pełny program lub optymalizację jednym kliknięciem. Drugi scenariusz daje nam dostęp do łatwego i szybkiego skanowania systemu w poszukiwaniu zbędnych plików, błędnych wpisów w rejestrze i pozostałości po przeglądaniu Internetu. Przed uruchomieniem skanowania należy wyłączyć uruchomione programy, w szczególności przeglądarki, których pliki tymczasowe będą analizowane. Proces skanowania uruchamiany jest natychmiast. Po zakończeniu skanowania możemy oczywiście przejrzeć wszystkie znalezione elementy, które program uzna za problematyczne. Jeśli uznamy, że dany plik lub wpis rejestru są potrzebne, można je odznaczyć i dzięki temu nie zostaną usunięte.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Uruchomienie pełnego programu także daje nam dostęp do tego skanowania, ale każdą część można wykonać osobno. W obu scenariuszach interfejs przeglądania znalezionych elementów wygląda identycznie. Wpisy i pliki są podzielone na kategorie, co ułatwia przeglądanie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Optymalizacja systemu w wykonaniu Ashampoo WinOptimizera to nie tylko sprzątanie. Program ma też możliwość sprawdzenia wydajności z pomocą benchmarków (ma kilka własnych testów, których wyniki można porównać online) i w wielu przypadkach także poprawienia możliwości komputera przez zmianę ustawień. W części poświęconej poprawie wydajności możemy przyspieszyć uruchamianie systemu przez zmianę uruchamianych procesów, zarządzać usługami działającymi w tle oraz na bieżąco zarządzać procesami, korzystając z wbudowanego menedżera procesów. Znalazł się tu także Internet Tuner, który dopasowuje ustawienia komunikacji sieciowej do warunków (MTU, QoS, TTL i tym podobne). Program podpowie, jakie ustawienia będą korzystne w danych warunkach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zaletą Ashampoo WinOptimizera 2018 jest możliwość przeprowadzenia wszystkich działań związanych z optymalizacją w jednym programie. Wprowadzone zmiany można oczywiście przywrócić, jeśli zajdzie taka potrzeba. W części poświęconej historii znajdziemy kopię zapasową wszystkich zmienianych przez program ustawień. Jeśli kopie nie będą już potrzebne, można je w każdej chwili skasować. Na wszelki wypadek można też utworzyć dodatkową kopię zapasową po otwarciu folderu ze starszymi ustawieniami. Informacje o wprowadzanych zmianach można też przejrzeć w podsumowaniu – ostatniej pozycji menu programu.

Informacje o systemie i ustawienia

Ashampoo WinOptimizer daje też wgląd w informacje o systemie, na którym został uruchomiony. Poza wspomnianym wyżej benchmarku sprawdzającym wydajność możemy także sprawdzić prędkość działania dysków i zarządzać fontami. Przy odzyskiwaniu miejsca na dysku pomoże moduł DiskSpace Explorer, prezentujący przestrzeń dysku na wykresach, z możliwością odnalezienia folderów zajmujących najwięcej miejsca. Nie zabrakło modułu do odinstalowywania programów. Co ciekawe, można program usunąć, korzystając z systemowych narzędzi do usuwania programów lub tylko usunąć jego wpisy z rejestru.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ciekawostką, której nie najdziemy w wielu narzędziach do konserwacji systemu, jest możliwość dzielenia i szyfrowania plików. Ashampoo WinOptimizer 2018 ma możliwość zabezpieczenia pliku hasłem (4-16 znaków). Pliki można odszyfrować w tym samym programie albo utworzyć plik wykonywalny (EXE), który uruchomiony zapyta o hasło i sam wykona proces odszyfrowania. W tym samym miejscu możemy podzielić duży plik na mniejsze części.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Bezpieczne usuwanie plików także jest możliwe. W ustawieniach programu można wybrać metodę nadpisywania bitów, od jednego powtórzenia zapisu (dla pamięci flash) do metody Gutmanna (35 powtórzeń).

Moduł pozwalający na dostęp do ustawień Windowsa może pracować na różnych wersjach systemu Windows. Ustawienia zostały podzielone tematycznie, ale nieco inaczej niż w Panelu Sterowania czy preferencjach Windowsa 10. W ustawieniach logowania możemy na przykład zmodyfikować wiadomość powitalną, aktywować zaawansowane opisy urządzeń w menedżerze sprzętu, ukrywać napędy czy aktywować Superfetch, przyspieszający uruchamianie programów. Warto zwrócić szczególną uwagę na ustawienia prywatności. Ashampoo WinOptimizer eksponuje parametry Telemetrii i poza wyłączeniem systemowych mechanizmów zbierania danych umożliwia także dodanie adresów serwerów do pliku Hosts, co permanentnie uniemożliwi połączenie z nimi. Ponadto można włączyć nadpisywanie pliku wymiany zerami podczas wyłączania systemu, co utrudni odzyskiwanie naszych działań, jeśli komputer wpadnie w niepowołane ręce oraz wyłączyć usługę zgłaszania błędów, którą także można wykorzystać do naruszenia prywatności.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Opcje programu

Ashampoo WinOptimizer 2018 jest też bardzo elastyczny. W jego ustawieniach możemy włączyć lub wyłączyć wszystkie parametry skanowania systemu, przeorganizować menu skrótów (z lewej strony okna), zmienić sposób bezpiecznego usuwania plików i zachowanie DiskSpace Explorera.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ashampoo WinOptimizer 2018 możecie mieć za darmo. Wystarczy pobrać instalator z naszej bazy programów i zarejestrować się na stronie Ashampoo, by otrzymać klucz aktywujący program za darmo. Klucz zostanie przesłany na adres e-mail podany przy rejestracji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)