r   e   k   l   a   m   a
reklama

Aplikacje GTK+ 3.2 będą działać w przeglądarce

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Podczas kiedy użytkownicy cieszą się stabilnym GTK+ 3.0, deweloperzy pracują już nad kolejną wersją bibliotek.

GTK+ 3.2, nad którym obecnie trwają prace, z pewnością wprowadzi rewolucję do świata interfejsów użytkownika. Dzięki nowemu backendowi „broadway”, aplikacje których interfejs opiera się o GTK+, będą mogły być uruchamiane w dowolnej przeglądarce. Broadway generuje interfejs użytkownika z użyciem HTML5. W praktyce oznacza to, że z GIMPa, Pidgina, Gedita czy Inkscape będzie można używać w oknie przeglądarki obsługującej ten standard. Brzmi niepraktycznie, ale wystarczy dodać, że przeglądarka może być uruchomiona na innym komputerze niż aplikacja. Wprowadzenie backendu generującego HTML5 rzuca zupełnie nowe światło na zdalną pracę i poszerza perspektywę korzystania ze zwykłych programów zainstalowanych na mocnych maszynach użytkownikom korzystającym z netbooków lub urządzeń mobilnych.

Na razie z programów napisanych w oparciu o GTK+ 3.2 można korzystać jedynie z Firefoksa 4. Sama technologia jest bardzo eksperymentalna, ale jak widać na filmie zamieszczonym przez Alexandra Larssona, wygląda imponująco. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na blogu Larssona.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii