reklama

Aplikacje dla Chrome coraz bardziej wchodzą na pulpit: wypróbuj nowy launcher

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Granice między aplikacjami webowymi a desktopowymi zacierają się coraz bardziej. Webowe aplikacje zyskały dostęp do lokalnych systemów plików, zaczęły dobrze współpracować z systemowym schowkiem, w końcu „nauczyły się” nawet pracy offline, bez dostępu do Internetu. Pozostawał jeden problem – wciąż gdzieś tam otwarte było okno przeglądarki, a w nim uwięziona webowa aplikacja. Co prawda Opera od wersji 10.50 pozwoliła widżetom przeglądarki działać nawet po zamknięciu głównego okna programu, ale nigdy jakoś to nie zdobyło popularności (a dziś widżety Opery to technologia porzucona).

Kolejny krok w stronę uczynienia z aplikacji webowych równoprawnych z aplikacjami natywnymi mieszkańców pulpitu uczyniło Google, wprowadzając do przeglądarki Chrome launcher aplikacji z systemu Chrome OS. Debiut tej funkcjonalności nastąpił w wydaniu dla Windows (kanał deweloperski, wersja 26.0.1410.10). Integruje się ono ze standardowym paskiem zadań Windows – otrzymujemy po prostu dodatkowy przycisk obok menu Start.

Launcher Chrome obsługuje webowe aplikacje w formacie Packaged Apps, czyli posiadające pełen dostęp do interfejsu programowania przeglądarki. Mimo że są to standardowe aplikacje webowe napisane w JavaScripcie, HTML i CSS, to ich okna nie mają tradycyjnych elementów interfejsu przeglądarki, paska kart, czy paska adresowego. Działają offline, można je odinstalowywać, włączać i wyłączać – tak samo jak aplikacje natywne.

Pracując z takimi aplikacjami, można całkowicie zamknąć okno Chrome, choć oczywiście sam proces (a raczej procesy) pozostają w systemie, pochłaniając zasoby systemowe. Jednak w czasach, w których użytkownicy nawet w prostych laptopach mają zwykle po 4 GB RAM, nie powinno to być żadnym problemem.

Więcej informacji o budowaniu własnych aplikacji dla Chrome znajdziecie w serwisie Stack Overflow. Pomysł na pewno jest wart podchwycenia przez innych producentów przeglądarek, ale miejmy nadzieję, że nie skończy się to tak, że każdy browser będzie miał na pasku zadań własny launcher z własnymi webowymi aplikacjami.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić