Aplikacje mobilne, które pomogą przygotować się do zimowych sportów

Strona główna Aktualności

O autorze

Kalendarzowa zima za pasem, w górach spadł już pierwszy śnieg, a to oznacza, że wkrótce na całego będzie można oddać się sportom zimowym. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli Wam przygotować się wszechstronnie do zimowego uprawiana sportu dzięki aplikacjom mobilnym i nowym technologiom. Zaczniemy od najlepszych w naszej ocenie aplikacji mobilnych, które służą do mierzenia naszych wyników sportowych. Wszystko po to, aby przed np. zimowymi szaleństwami na narciarciarskich stokach lub na snowboardzie popracować nieco nad formą. Porządna zima nie trwa długo, dlatego dobrze wzmocnić kondycję, aby móc jak najlepiej wykorzystać ten czas. Wspierające sportowców aplikacje mobilne mogą być świetnym partnerem w realizacji tego celu. W kolejnych częściach naszego poradnika zapoznacie się zaś z narzędziami do planowania zimowych wypraw, grami pozwalającymi wczuć się w klimat sportów zimowych i elektronicznymi gadżetami, które okażą się w tym wszystkim pomocne.

Sporo jest aplikacji, które pomagają na bieżąco śledzić nasze treningi, analizować dane i trasy biegów, rowerowych przejazdów lub też ćwiczeń siłowych. Ale, jak wiadomo, ilość nie zawsze przechodzi w jakość. Dlatego zebraliśmy dla Was te programy, które uważamy za najlepsze w roli wirtualnych asystentów sportowych działających na smartfonach.

Google Fit

system: Android

Przez długi czas Google oferowało sportowcom tylko dość ascetyczną aplikację, czyli Moje Trasy. Pod względem wizualnym jest ona bardzo skromna, liczbą funkcji także nie rzuca na kolana. Dlatego ponad rok temu Google przygotowało zupełnie nową aplikację dla sportowców, czyli Google Fit. To program o znacznie większych możliwościach i pokazujący, że firma z Mountain View myśli o zajęciu eksponowanego miejsca w tym sektorze rynku aplikacji mobilnych.

Google Fit na bieżąco śledzi liczbę stawianych przez nas kroków. Pozwala też ustawić też dzienny cel, zachęcając w ten sposób do odbywania regularnych spacerów. Do działania Fit potrzebuje danych o naszej płci, wzroście i wadze. Później aplikacja radzi sobie sama, wykorzystując czujniki w smartfonie, a także – jeśli ktoś posiada – w smartwatchu pracującym pod kontrolą systemu Android Wear. Za pośrednictwem aplikacji Fit na smartzegarku sprawdzimy też nasze tętno. Dane są prezentowane w formie wykresów, a znajdziemy je zarówno w aplikacji, jak też w usłudze internetowej, dostępnej pod adresem fit.google.com. Fit pokaże nam liczbę kroków, czas aktywności, pokonaną odległość lub spalone kalorie. Do wyboru mamy widok dnia, tygodnia lub miesiąca.

Po aktualizacji, Google Fit potrafi już śledzić na bieżąco nasz trening – czas, mapę i podstawowe dane. To sprawia, że aplikacja ta wreszcie posiada kluczową dla wielu użytkowników funkcję. Informacje o odbytym treningu możemy też wpisać ręcznie, a aplikacja oferuje szeroką bazę aktywności sportowych.

Fit rozwija się także na Android Wear. Oferuje codzienne wyzwanie treningowe, namawiając do robienia pompek, brzuszków lub przysiadów i codziennie – po każdym treningu – zwiększając ich liczbę. Ćwiczenia na bieżąco monitoruje smartwach z Android Wear i trzeba przyznać, że wyniki w 99% sytuacji mierzy bardzo precyzyjnie.

Google Fit w swojej stylistyce jest mocno osadzony w promowanej przez Google estetyce Material Design.http://www.dobreprogramy.pl/Runtastic,Program,Android,60274.html Jest więc kolorowo, w aplikacji znajdziemy sporo animacji, nie zabrakło też charakterystycznego, wyeksponowanego przycisku dodawania aktywności. To plus tej aplikacji – zwłaszcza na urządzeniach, które pracują pod kontrolą Androida Lollipop, czyli pierwszego tak mocno osadzonego w realiach Material Design.

Program możecie pobrać z naszej bazy aplikacji dla Androida.

Endomondo

systemy: Android, BlackBerryOS, iOS, Windows Phone

Endomondo uchodzi za prawdziwy „kombajn” wśród aplikacji dla miłośników sportu. Aby zrozumieć, skąd ta opinia, wystarczy zerknąć na stronę internetową aplikacji i wczytać się w opis jej funkcji. Jest ich tyle, że zadowolą każdego – nawet najbardziej wymagającego – miłośnika sportu. Endomondo ma szeroki zestaw funkcji już w wersji darmowej, ale dopiero wersja premium pokazuje pełny potencjał usługi. Po opłaceniu abonamentu (co ciekawe, w stylu miesięcznej subskrypcji znanej ze Spotify lub Google Play Music, a nie jednorazowej opłaty; można też zapłacić za cały rok z góry) z aplikacji znikają reklamy, a my zyskujemy dostęp m.in. do profesjonalnych planów treningowych oraz zaawansowanych analiz naszych ćwiczeń. O planach oferowanych przez Endomondo mówi się, że pozwalają świetnie przygotować się fizycznie np. do maratonu. Dlatego tej aplikacji można zaufać także, gdy chcemy wzmocnić formę przed narciarskimi lub snowboardowymi przygodami. Roczny koszt opcji Premium w Endomondo to 30 dolarów, a miesięczny 5 dolarów.

W Endomondo możemy śledzić nasz trening na bieżąco, jak też ręcznie wpisać dane o treningu. Gdy ustalimy cel, np. konkretny dystans w trakcie biegu, aplikacja będzie nas informowała głosowo o postępach. Z Endomondo łatwo też podzielić się wynikami naszego treningu np. na Facebooku.

Dużym atutem Endomondo jest rozbudowana społeczność. To wśród programów tego typu cecha mocno wyróżniająca Endomondo na tle konkurencji. Logując się na konto w serwisie, możemy śledzić aktywności sportowe naszych znajomych i rywalizować z nimi. Z kolei w trakcie treningu możemy odbierać tzw. peptalks, czyli motywujące wiadomości od innych użytkowników Endomondo.

Inną zaletą Endomondo jest jego integracja z popularnymi urządzeniami. Aplikacja dobrze współpracuje z urządzeniami od firmy Garmin, importując z nich dane o treningach, z opaskami Polar lub z krokomierzami od Fitbit.

Program Endomondo możecie pobrać z naszej bazy aplikacji dla systemów: Android, iOS i Windows Phone.

Nike+ Running

systemy: Android, iOS

Nike+ Running to aplikacja od giganta rynku sportowego, czyli firmy Nike. Służy tylko do pomiarów treningów biegowych i choć jest dostępna zarówno na Androidzie, jak też na iOS-ie, to przez ograniczoną liczbę opcji nie jest produktem dla każdego.

Przygodę z Nike+ Running trzeba zacząć od założenia konta w usłudze. Bez tego aplikacja pozostanie bezużyteczna. Na szczęście można zalogować się poprzez konto na Facebooku. Później otrzymujemy dostęp do aplikacji estetycznie prezentującej się co najwyżej średnio. Dość przeciętny wygląd rekompensuje jednak jakość pracy wykonywanej przez aplikację. Nike+ Running sprawuje się dobrze, dokładnie mierząc dystans i mapę trasy biegowej. Choć, co trudno wybaczyć, zdarza się jej dość mocno zawiesić lub zgubić sygnał GPS. Przez to niektóre fragmenty naszej trasy pozostaną niewidoczne na mapie.

Nie są to błędy, które występują często, ale decydując się na program od Nike warto być świadomym, że może spłatać nam figla. Autor tekstu doświadczył takiej awarii Nike+ Running po biegu, który był rekordowym w ramach planu treningowego. Aplikacja „się wysypała”, a dane nie zostały zapisane. Po tym zdarzeniu, Nike+ Running pożegnało się ze smartfonem autora, zastąpione przez Runtastic.

W Nike+ Running jest też opcja trenera, dzięki której możemy skorzystać z kilku planów treningowych. Jednak w przeciwieństwie do np. Endomondo, jest ona darmowa. Opcja trenera pozwala też ustawić codzienne przypomnienia o treningu. W aplikacji od Nike zaznaczono też akcenty społecznościowe. Z poziomu aplikacji możemy wysłać np. na Facebooka informację o naszym treningu, a wszelkie interakcje program przetworzy na trasie jako wiwaty dla trenującego. Mała rzecz, która może dać sporo motywacji.

Aplikacja Nike+ Running pozwala eksportować dane m.in. do Google Fit, jest też zintegrowana ze Spotify (dzięki czemu muzykę z serwisu muzycznego można uruchomić bezpośrednio z poziomu programu Nike). Potrafi też zintegrować się ze sprzętami biegowymi np. od TomTom i Garmina. W ogólnej ocenie, jest to program poprawny, ale zasługujący na co najwyżej średnią półkę wśród aplikacji do monitorowania wyników sportowych. Także wizualnie Nike+ Running odstaje od konkurencji. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to aplikacja „uszyta” głównie pod stylistykę systemu iOS, przez co mocno odstaje od estetyki Androida.

Program Nike+ Running znajdziecie w naszej bazie aplikacji dla systemów: Android i iOS.

Runtastic

systemy: Android, iOS, Windows Phone

239 mln dolarów – tyle kosztował Adidasa zakup serwisu Runtastic. Tak pokaźna kwota pieniędzy sugeruje, że transakcja dotyczyła wartościowego produktu. I takim właśnie jest Runtastic, który w swojej ofercie ma zarówno aplikacje mobilne, jak też sprzęty typu zegarek do biegania lub monitor kardio. W pakiecie aplikacji od Runtastic znajdziemy programy do treningu pompek, brzuszków, do rzeźbienia mięśni pośladków, do monitorowania jazdy na rowerze, do analizowania snu, a nawet wysokościomierz.

Skupmy się jednak na programie do biegania, bo i taki Runtastic ma swojej ofercie. Ma on dwie wersje – darmową i Pro, która w chwili powstawania tego tekst, w sklepie Google Play kosztowała ok. 20 zł. Warto zaznaczyć jednak, że posiadanie aplikacji Pro nie gwarantuje dostępu do konta Gold w usłudze Runtastic. Dostęp do pełnych możliwości w usłudze (pakiet Stay Fit) kosztuje rocznie 49,9 euro, co przy aktualnym kursie tej waluty oznacza wydatek ponad 200 zł. Konto Gold pozwala korzystać z rozbudowanych planów treningowych i statystyk treningów, opcji motywacyjnych oraz raportów fitnessowych.

Tak szeroki wachlarz możliwości dla zwykłego miłośnika aktywności fizycznej lub osoby, która chce doszlifować formę przez sezonem sportów zimowych, wydaje się być niepotrzebny. Dlatego wersja darmowa aplikacji Runtastic lub zakup wersji Pro powinien w zupełności wystarczyć, aby rozpocząć treningi. W wersji darmowej otrzymujemy wszystkie typowe funkcje programu tego typu, a więc śledzenie treningu w czasie rzeczywistym i nanoszenie go na mapę. Mamy też statystyki, z danymi m.in. o intensywności treningu, pokonanych przewyższeniach. Darmowa wersja Runtastic przetwarza nasze dane do formatu miesięcznych statystyk, daje też dostęp do osobistego dzienniczka ćwiczeń. W aplikacji otworzymy też muzykę z naszej ulubionej usługi, np. Google Play Music.

W wersji Pro znikają reklamy i pojawiają się dodatkowe funkcje, jak np. możliwość udostępniania naszego treningu w mediach społecznościowych i dopingowania nas przez znajomych. Runtastic Pro ma też wbudowaną opcję komunikatów głosowych o postępach w trakcie treningu. Możemy też ustawić liczbę kalorii, którą chcemy spalić trenując oraz nasze ulubione tempo.

Jak pisaliśmy na początku, Runtastic oferuje wiele aplikacji poświęconych różnym typom aktywności fizycznej. Dlatego dla osób, które chcą popracować nad formą, to właśnie Runtastic może być najlepszą opcją. Połączenie darmowej aplikacji do biegów i programu do pompek lub brzuszków może przynieść ciekawe efekty, a przy okazji zmotywować do regularnych, stałych ćwiczeń także po tym, gdy zima się skończy. Trzeba jednak zaznaczyć, że program w wersji Pro jest dość drogi, a nawet, gdy zapłacimy, to i tak czekają na nas kolejne wydatki, jeśli zechcemy uruchomić konto Gold.

Program Runtastic znajdziecie w naszej bazie aplikacji na Androida.

Co wybrać?

W sklepach z aplikacjami na Androida lub iOS można znaleźć więcej programów sportowych niż te, które wymieniliśmy wyżej. To m.in. Runkeeper lub Strava. Naszym zdaniem jednak to Google Fit, Endomondo, Nike+ Running i Runtastic są obecnie najciekawszymi propozycjami dla osób, które szukają dobrych programów do monitorowania aktywności fizycznej. Każda z tych aplikacji ma swoje zalety i wady, a Endomondo oraz Runtastic mocno wyprzedzają Google Fit oraz Nike+ Running w liczbie posiadanych funkcji. Ale z drugiej strony ci, którzy chcą zadbać o formę, wcale nie muszą instalować na swoich smartfonach prawdziwych fitnessowych kombajnów. Dlatego zachęcamy, by w treningach wypróbować każdy z programów, który zaproponowaliśmy i samemu zdecydować się na wirtualnego partnera w ćwiczeniach. Każdy z nich na pewno pomoże tak zadbać o formę, by na narciarskich stokach obeszło się bez zadyszki i zakwasów w mięśniach.

© dobreprogramy
s