reklama

Aplikacje na komórki pod kontrolą?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jednym z wniosków konferencji MobileBeat 2009 jest konieczność zaostrzenia środków bezpieczeństwa związanych z rozwiązaniami mobilnymi. Uczestnicy panelu dyskusyjnego przede wszystkim podkreślili potrzebę kontrolowania aplikacji na komórki.

Jak donosi V3.co.uk wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy zaakceptować wizję niedogodności związanych ze zwiększeniem bezpieczeństwa naszych telefonów. Pierwszym i najważniejszym krokiem ma być uniwersalna kontrola tworzonych aplikacji oraz system ich certyfikowania. Dzięki temu użytkownicy komórek będą mogli w przyszłości uniknąć problemów związanych z bezpieczeństwem jakie teraz doświadczmy na rynku komputerów.

Uczestnicy konferencji zgodzili się na ten pomysł by uniknąć ziszczenia się ponurych wizji korzystania z programów antywirusowych oraz firewalli na komórkach. Podkreślali oni także, że użytkownicy zazwyczaj przechowują na nich więcej prywatnych danych niż na komputerach. Rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania na komórkach spowodowałoby utratę zaufania klientów do dodatkowych aplikacji i załamania się rosnącego w zawrotnym tempie rynku.

Wiadomość z konferencji zbiegła się w czasie z odkryciem firmy antywirusowej Trend Micro. Informowaliśmy dziś o przechwyceniu pierwszego bonetu wykradającego informacje z urządzeń mobilnych działających w oparciu o Symbiana. Co więcej, wirusy podszywające się pod proces ACSServer.exe miały oznaczenie Symbian Signed - swoistego "certyfikatu" wystawianego przez The Symbian Foundation dla w pełni bezpiecznych aplikacji.

Wiadomość ta powinna tym bardziej zmobilizować firmy z branży do wprowadzenia skutecznych zabezpieczeń. Jak widać dotychczas stosowanym oznaczeniom nie można w pełni ufać. Niestety na MobileBeat 2009 nie określono jak miałaby dokładnie wyglądać kontrola aplikacji ani kto powinien się tym zajmować. Dobrze jednak, iż już teraz rozwijana jest współpraca przy tworzeniu środków bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych. Miejmy nadzieje, że inicjatywa ta nabierze tempa.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama