Apple chce stać się wirtualnym operatorem telefonii komórkowej (Aktualizacja)

Strona główna Aktualności

O autorze

Jakie są realne konsekwencje prac nad zastąpieniem w iPhone'ach kart SIM ich wirtualnym odpowiednikiem? Być może odpowiedź na to pytanie dają ujawnione przez serwis Business Insider informacje o strategicznych planach Apple w dziedzinie telekomunikacji. Firma z Cupertino stara się o uruchomienie usługi, która poważnie zmieni sytuację na rynku, i dla klientów, i dla operatorów telekomunikacyjnych.

Bliskie Apple, lecz pragnące zachować anonimowość źródła informują, że firma ta prowadzi rozmowy w Stanach Zjednoczonych dotyczące uruchomienia usługi wirtualnego operatora telefonii komórkowej (MVNO). Co więcej, położyła już grunt pod takie rozmowy w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu nabywcy iPhone'ów już w ogóle nie musieliby się przejmować kwestiami taryf i abonamentów, wszystko to załatwiłoby za nich Apple.

Status mobilnego operatora rozwiązuje w ten sposób wszystkie problemy z roamingiem. Amerykański użytkownik iPhone'a mógłby po wylądowaniu na europejskim lotnisku zostać przez Apple niezauważalnie dla niego przełączony do któregoś z lokalnych operatorów, z którymi firma z Cupertino podpisała umowy. Można sądzić, że ze względu na skalę działania Apple, telekomy będą się licytowały, oferując jak najkorzystniejsze warunki dla firmy, która w swoich rękach trzyma bazę najlepszych klientów usług telekomunikacyjnych, jakich można sobie wyobrazić.

Powiązane z telekomami źródła twierdzą, że nie ma jednak gwarancji, czy usługa Apple w ogóle wyjdzie poza fazę testów, może minąć co najmniej pięć lat, zanim zaś zostanie uruchomiona. Podobno plany te są tajemnicą poliszynela w branży, Apple z telekomami dyskutuje o nich od kilku lat. Co najdziwniejsze, to że w 2006 roku Apple w USA zdołało opatentować taką usługę, pozwalającą na płynne przełączanie się urządzeń między sieciami poszczególnych telekomów. Patent znalazł zastosowanie w rozwiązaniu Apple SIM, montowanym w iPadzie Air 2 i iPadzie Mini 3, ale zapewne w przyszłości możliwym do wykorzystania także w smartfonach z Jabłkiem.

Zanim jednak Apple uruchomi swoją usługę wirtualnego operatora, chce zrobić porządek z pocztą głosową. Od wczoraj trwają testy usługi iCloud Voicemail, która ma automatycznie dokonywać transkrypcji powiadomień przez pocztę głosową przez cyfrową asystentkę Siri. W ten sposób Apple, które w praktyce odebrało już dostawcom komunikację SMS-ową dzięki iMessage, odbierze im teraz pocztę głosową. Cel jest jasny: całkowite odizolowanie użytkowników iPhone'ów od telekomów – żadnych biur obsługi klienta, żadnego kłopotu, tylko jednolity standard usług na całym świecie. Kto wie, może nawet w przyszłości posiadacze najnowszych iPhone'ów w ogóle nie będą płacić żadnych abonamentów?

Aktualizacja

Rzeczniczka Apple oficjalnie zapewniła, że jej firma nie zamierza pomijać telekomów i bezpośrednio dostarczać użytkownikom iPhone'ów usług telefonicznych. Telekomy najwyraźniej odetchnęły z ulgą.

© dobreprogramy
s