Apple goni konkurencję: nowe iPady dorównają tabletom z Windows?

Strona główna Aktualności

O autorze

Spadająca w tym roku sprzedaż iPadów, ciepłe przyjęcie przez rynek urządzeń Surface Microsoftu i wreszcie premiera nowego, dwunastocalowego MacBooka sprawiły, że na poważnie zaczęto zastanawiać się nad przyszłością urządzenia, od którego zaczęły się wszystkie współczesne tablety. Serwis 9to5Mac donosi ze swoich wiarygodnych źródeł, że Apple ma całkiem konkretne plany względem swojego iPada, dzięki którym urządzenie to będzie w stanie rywalizować z bardziej zaawansowanymi konkurentami z Androidem czy Windows.

„J98” i „J99” – to nazwy kodowe, pod którymi rozwijane są nowe duże iPady z ekranem o przekątnej 12 cali, mające pod innymi względami przypominać iPada Air 2. Ich najistotniejsze ulepszenia tkwią jednak w warstwie software'owej. Nowa wersja iOS-a, pod kontrolą której będą działać, pozwoli na podzielenie ekranu na dwa niezależne widoki w proporcjach 1 – 1 oraz ? – ? , pozwalając pracować z dwoma aplikacjami jednocześnie bez konieczności przełączania się między nimi.

Uważni Czytelnicy zapewne westchną w tym momencie – przecież to nic nowego! – i będą mieli pełną rację. Taka możliwość jest sztandarową zaletą tabletów z Windows 8, więc tu Apple tylko goni konkurencję. Co więcej, mechanizm podziału ekranu na części miał zadebiutować już w iOS-ie 8, potem przesunięto go na iOS-a 8.1, by wreszcie chwilowo o nim zapomnieć i skupić się na pracach nad nowym iPhonem 6 i smartzegarkiem Apple Watch.

Wreszcie jednak Cupertino do wizualnej strony wielozadaniowości wraca. Z ujawnionych przez serwis 9to5Mac informacji wynika, że będziemy mogli w ten sposób uruchomić albo dwie różne aplikacje, albo też oddzielne widoki tej samej aplikacji, np. dwie karty Safari jednocześnie. Apple rozważać ma także inne zmiany, które pozwolą efektywnie wykorzystać większą powierzchnię ekranu w J98 i J99. Przeprojektowaniu ulec ma centrum powiadomień i interfejs asystentki Siri.

Wiele wskazuje na to, że mechanizm podziału ekranu, choć projektowany głównie z myślą o dużych iPadach, miałby docelowo też działać na mniejszych wersjach tabletu. Wszystkie aktualnie wspierane iPady miałyby też otrzymać kolejne przydatne ulepszenie, które również od dawna jest dostępne w urządzeniach konkurencji, a mianowicie obsługę wielu kont użytkowników. Tego ostatniego jednak nie zobaczymy raczej od razu w iOS-ie 9, a dopiero w którejś z kolejnych aktualizacji „dziewiątki”, 9.1 lub 9.2.

Na koniec jedna bardzo ciekawa rzecz – podobno te nowe duże iPady miałyby mieć złącza USB Type-C, ułatwiające podłączenie klawiatury i myszki, a nawet podpięcie rysika. Czy taki dwunastocalowy tablet, który łatwo zamienić w namiastkę komputera osobistego wielu osobom nie zastąpiłby jednak nowego dwunastocalowego MacBooka? Pod tym względem trudno zrozumieć strategię produktową Apple, zdecydowanie bardziej zawiłą, niż to było za czasów ś.p. Steve'a Jobsa.

© dobreprogramy
s