Apple i Creative Technology zawierają ugodę

Strona główna Aktualności

O autorze

Firmom Apple i Creative udało się zawrzeć ugodę w sprawie naruszenia przez Apple patentu Creative dotyczącego nawigacji w odtwarzaczach multimedialnych.

Spór rozpoczął się, gdy Creative oskarżył Apple o naruszenie jego patentu w odtwarzaczu iPod. Creative stwierdził, że Apple zapożyczyło sposób nawigacji w iPodzie z jego odtwarzacza Zen. Łącznie do sądu wpłynęło pięć pozwów a stosunki między firmami mocno się ochłodziły. Teraz jednak udało się uzdrowić sytuację. W myśl ugody Apple ma zapłacić firmie Creative 100 milionów dolarów. Kwota ta może ulec zmniejszeniu jeśli Creative osiągnie sukcesy w licencjonowaniu swojego patentu innym firmom. Z kolei Creative nawiąże współpracę z Apple stając się dostarczycielem akcesoriów. W tym celu zostanie stworzony program "Made for iPod", w ramach którego do końca roku ma powstać gama produktów dla Apple.

Podkreśla się bardzo dobre warunki ugody, które dają firmom obustronne korzyści. Pojawiają się też pytania czy sytuacja nie powtórzy się w przypadku innych odtwarzaczy, np. zapowiadanego Zune Microsoftu. Czy wtedy firmy dogadają się?

© dobreprogramy
s