r   e   k   l   a   m   a
reklama

Apple na celowniku nadzoru antymonopolowego USA

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Kilka tygodni temu informowaliśmy na łamach vortalu o zmianach w umowach licencyjnych Apple - nowe zapisy nakazywały twórcom aplikacji dla iPhone'a, iPada i iPoda Touch m.in. korzystanie z narzędzi programistycznych dostarczanych wyłącznie przez Apple. Władze federalne USA zdecydowały się sprawdzić, czy takie praktyki są zgodne z prawem.

Regulatorzy rynku mają zastrzeżenia do umowy licencyjnej, którą muszą zaakceptować deweloperzy piszący aplikacje zgodne z iPhone OS 4.0 - w punkcie 3.3.1 znajdują się bowiem zapisy informujące, że twórcy mogą korzystać wyłącznie z narzędzi dostarczonych przez Apple, a wszelkie zewnętrze środowiska deweloperskie, nawet w pełni zgodne z oficjalnym API, są zakazane. Warto przypomnieć, nowa polityka Apple wywołała już konkretne skutki m.in. zmuszając Adobe do zaprzestania rozwijania wybranych funkcji programu CS5 Flash. Władze centralne zdecydowały się przyjrzeć bliżej sprawie i rozpoczęły wstępne dochodzenie mające wykazać, czy działania Apple mają znamiona praktyk monopolowych. Gdyby obawy regulatorów z Departamentu Sprawiedliwości i Federalnej Komisji Handlu się potwierdziły, przeciwko Apple zostanie rozpoczęte właściwe postępowanie antymonopolowe.

Zdaniem wielu komentatorów, rozpoczęcie takiego dochodzenia byłoby ważnym punktem zwrotnym w historii Apple, który z małej, borykającej się z problemami firmy przekształcił się w ogromną, międzynarodową korporację.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNajsłynniejsze kanały na YouTubie. W Polsce często nieznane