Apple patentuje Docka

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Apple otrzymała patent opisujący Dock - uniwersalny pasek narzędziowy, pozwalający na szybki dostęp do wybranych aplikacji, poprzez znajdujące się na nim skróty. Stało się tak niespełna dziesięć lat po jego oficjalnym debiucie w systemie Mac OS X.

Korporacja złożyła wniosek o patent 20 grudnia 1999 roku, ale dopiero teraz Amerykańskie Biuro Patentowe, przyznało go firmie. Kładzie on szczególny nacisk na możliwości dostosowywania paska według preferencji użytkownika. Dotyczy między innymi możliwości zmiany rozmiaru ikon, po tym, jak kursor znajdzie się w okolicach jednej z nich, pojawiania się informacji opisujących je wyświetlanych po najechaniu na nie myszką, a także dostosowywania elementów znajdujących się na Docku za pomocą metody przeciągnij i upuść.

Nie wiadomo, jakie działania Apple zamierza podjąć w stosunku do osób, względem których stwierdzi naruszenie patentu. Tym samym pod znakiem zapytania pozostaje los aplikacji, dających możliwość osiągnięcia identycznych efektów pod innymi systemami operacyjnymi.

© dobreprogramy