Apple patentuje bezprzewodowe ładowanie smartfonu po Wi-Fi

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Bezprzewodowe ładowanie smartfonów to nic nowego – już w 2012 roku można było kupić Lumię 820, wykorzystującą popularny standard ładowania indukcyjnego Qi. A jednak jakoś nie odniosło to spektakularnego sukcesu, do dziś podstawą ładowania jest kabelek. Apple wydaje się być wreszcie gotowe to zmienić. Ujawniony wczoraj wniosek patentowy firmy z Cupertino dotyczy bardzo interesującej metody zdalnego ładowania urządzeń elektronicznych z wykorzystaniem częstotliwości radiowych normalnie zarezerwowanych do transmisji danych. Innymi słowy, chodzi o to, by iPhone’a można było naładować za pomocą… routera Wi-Fi.

Wynalazek jest nietrywialny – inżynierowie Apple utrzymują, że są w stanie efektywnie przekazywać energię w popularnych pasmach komunikacyjnych, w tym wykorzystywanych przez sieci komórkowe (od 700 do 2700 MHz) oraz Wi-Fi (2,4 GHz, 5 GHz). Skorzystać można nawet z tego superszybkiego krótkozasięgowego pasma 60 GHz, wykorzystywanego przez standard 802.11ad (WiGig).

System ładowania składa się z nadajnika i odbiornika, a każdy z nich zawiera jedną lub więcej dipolowych anten mikropaskowych pracujących w dwóch częstotliwościach, z osadzonymi w środku elementami rezonującymi. Ten system anten miałby być wykorzystywany zarówno do komunikacji jak i ładowania.

Elektronika sterująca układu pozwala zmieniać fazę i amplitudę przesyłanych sygnałów, przez co możliwe jest formowanie wiązki, tak samo jak w nowoczesnych routerach 802.11ac. Z wniosku patentowego można się dowiedzieć, że pozwala to na zwiększenie zasięgu ładowania bezprzewodowego, dziś w praktyce ograniczonego do centymetrów.

Zanim skomentujecie – tak, znamy prawo odwrotności kwadratu odległości i wiemy jaka jest moc normalnego routera. Nie wiemy, jak Apple chce obejść realia fizyki oraz regulacje prawne dotyczące mocy sygnałów radiowych.

Z publicznie udostępnionym wnioskiem patentowym możecie zapoznać się tutaj. Na razie nie sposób powiedzieć, na jakim etapie zaawansowania są prace i czy Apple zdąży ten nowy mechanizm ładowania bezprzewodowego wprowadzić w iPhonie 8, ale nie jest to wykluczone. Redaktorzy Apple Insider zauważają, że na ujawnionych ostatnio schematach tego smartfonu znalazło się z tyłu miejsce na taki właśnie układ mikropaskowych anten.

© dobreprogramy