Apple pracuje nad nowatorskim urządzeniem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Tim Cook wyjawił podczas spotkania z inwestorami, że Apple pracuje nad produktem należącym do całkowicie nowej kategorii, w której firma nie ma jeszcze udziałów. Póki co wszystkie szczegóły skryte są pod szczelnym płaszczem tajemnicy, jednak między wierszami można było wyczytać, że będzie to urządzenie, a nie usługa. Jedno natomiast jest pewne — projekt zostanie zaprezentowany w 2014 roku.

Jeśli chodzi o wyniki wypracowane w ostatnim kwartale 2013 roku fiskalnego, nie ma wielkiego zaskoczenia. Apple kolejny raz wspięło się na szczyt, sprzedając 33,8 mln iPhone'ów — o 2,6 mln więcej niż kwartał temu i o 6,9 mln więcej niż rok wcześniej. Wielka w tym zasługa nowych modeli 5S i 5C, które zostały zapowiedziane zaledwie półtora tygodnia przed zamknięciem okresu, a mimo to zdążyły znaleźć ponad 9 mln nabywców. Całkiem dobrze poradził sobie także iPad, którego sprzedaż sięgnęła 14,1 mln sztuk — o 500 tys. mniej niż w poprzednim kwartale, ale o 100 tys. więcej niż rok temu. Prawdopodobnie ma to związek z oczekiwaniem na iPada Air i iPada Mini z Retiną, które koncern zapowiedział kilka dni temu.

W przypadku pozostałych urządzeń Apple nie jest już tak wesoło. Definitywnie kończy się era iPodów — tym razem sprzedało się ich „zaledwie” 3,5 mln, podczas gdy rok temu (a już wtedy mówiło się o kryzysie) było to 6,75 mln sztuk. Kurczy się też rynek Maków. W tym kwartale do rąk klientów trafiło 4,6 mln komputerów, o 300 tys. mniej niż w 2012 r. Mimo to Tim Cook zdaje się bagatelizować ofensywę, jaką w szkolnictwie szykuje Google za pomocą niezwykle tanich Chromebooków. Owszem, przyjęły się one w niektórych miejscach, ale zdecydowana większość ludzi kupuje PC/Maki lub iPady. Nasz udział w branży tabletów wykorzystywanych w edukacji wynosi 94 procent i nigdy wcześniej nie był tak wysoki — twierdzi.

W sumie w czwartym kwartale 2013 r. fiskalnego Apple zarobiło 37,5 mld dol., z czego 7,5 mld to czysty zysk. Dla porównania, rok temu było to odpowiednio 36 i 8,2 mld dol. Majątek firmy zamyka się w kwocie 146,8 mld dolarów.

© dobreprogramy

Komentarze