Apple prosi o usunięcie materiałów o "hackintoshu"

Strona główna Aktualności

O autorze

1 grudnia 2008 roku na portalu Wired.com pojawił się film z instrukcją, jak zainstalować system Mac OS X 10.5 (Leopard) na netbooku MSI Wind - czyli jak zrobić własnego "hackintosha". Opis instalacji opierał się na przerobionej wersji systemu i zawierał odnośniki do lokalizacji, z których można pobrać takie kopie systemu.

Wczoraj kopie tego filmu zaczęły znikać z różnych portali, zaczynając od Wired.com. Z bloga autora instrukcji, Briana X. Chena, można dowiedzieć się, że producent Mac OS X prosił Condé Nast Publications, właścicieli Wired.com, o usunięcie instrukcji. W przypadku niespełnienia prośby, Apple grozi wniesieniem pozwu do sądu.

Nie od dziś wiadomo, że Apple bardzo stara się chronić swoją własność, jaką jest system operacyjny. Próby składania samemu lub produkcji i dystrybucji komputerów działających z Mac OS lub Mac OS X są prawie tak stare, jak sama firma. Od kiedy Mac OS X działa również na procesorach firmy Intel (wersja 10.4.4, styczeń 2006) "hackintosha" z dostępnych na rynku części może złożyć każdy. Jednak, jak dotąd, nikomu nie udało się uzyskać prawa do legalnego instalowania lub dystrybucji Mac OS lub Mac OS X na innych maszynach, niż te marki Apple. O prawo do dystrybucji Mac OS X ze swoimi maszynami starał się nawet Dell, a proces firmy Psystar (o którym pisaliśmy) jest doskonałym obrazem tego, jak trudno przekonać Apple do zmiany zdania.

© dobreprogramy
s