reklama

Apple uczy się od Microsoftu? Asystentka Siri trafi do najnowszej wersji OS X

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Asystenci głosowi na dobre rozgościli się już na systemach mobilnych, a od lipcowej premiery Windowsa 10, Cortana, choć Polacy dotąd czekają na tę funkcję, jest dostępna w pulpitowej wersji systemu. Wkrótce podobnie ma się stać z Siri, która w kolejnej dużej aktualizacji OS X-a ma zagościć także na komputerach produkowanych przez Apple.

Tak twierdza przynajmniej źródła serwisu 9to5mac.com. Według nich, Apple testuje integracje asystentki głosowej Siri ze stacjonarnym system operacyjnym już od 2012 roku. Dotychczas były to tylko testy wewnętrzne, to ma się jednak wkrótce. zmienić. Pulpitowa Siri ma zostać udostępniona użytkownikom wraz z premierą OS X-a w wersji 10.12 w czerwcu tego roku.

Dostępne są już zrzuty ekranu, czy raczej wizualizacje tego, jak implementacja Siri będzie wyglądała w praktyce. Otóż na pasku menu wyświetlanym u góry ekranu pojawi się nowa ikona, mikrofon. Po kliknięciu na niego, w prawym górnym rogu wyświetli się panel Siri z charakterystyczną animacja znaną choćby z iPhone’a. Wówczas Siri rozpocznie nasłuchiwanie. Możliwe także będzie wywołanie jej komendą głosową „Hey, Siri”, ale tylko, gdy komputer będzie zasilany z sieci.

Implementację asystentki głosowej na komputerach Apple trudno postrzegać jako szczególne zaskoczenie, jest to w zasadzie ostatnia klasa urządzeń tej firmy, na której niemożliwe było korzystanie z Siri. Jak pokazał Windows 10 i Cortana, wykorzystywanie asystentki nie zostało przez użytkowników pecetów przyjęte szczególnie entuzjastycznie i do dziś występuje raczej jako ciekawostka, a w Polsce i wielu innych krajach nie występuje wcale. Czy Apple zmieni cokolwiek w tej kwestii? Dowiemy się za kilka miesięcy.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama