Apple udostępnia tryb nocny wyświetlacza w nowej wersji beta iOS-a

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wraz z opublikowaną właśnie betą systemu operacyjnego iOS 9.3, która trafiła już na urządzenia mobilne Apple, zaprezentowano szereg nowości. Na tle pozostałych, najbardziej wyróżnia się funkcja, która będzie być może miała największy wpływ na sposób codziennego korzystania z iPhone’ów: Apple zaprezentowało automatyczny tryb nocny wyświetlacza.

Tryb ten nie różni się zasadniczo od tego co oferuje choćby popularny f.lux. System operacyjny będzie na podstawie pory dnia redukował spektrum światła. Do minimum zostanie zatem sprowadzony poziom światła niebieskiego, a obraz będzie wyświetlany w cieplejszych barwach. Ma to oczywiście wpłynąć na większy komfort korzystania z urządzenia w nocy. Redukcja niebieskiego światła wpływa także na oscylator organizmu, dla którego oglądanie zimnych i jasnych obiektów może zaburzać proces fotoperiodyzmu.

Tryb nocny korzysta z informacji o czasie i lokalizacji użytkownika z urządzeń z iOS-em, by określić czas zachodu słońca. Następnie automatycznie zmienia kolory wyświetlacza na cieplejszy fragment spektrum, czyniąc go przyjemniejszym dla oka.

Nowa funkcja testowej wersji iOS-a rzuca nieco (zimnego) światła na doniesienia o problemach wspomnianej już aplikacji f.lux w App Store. W listopadzie f.lux zniknął ze sklepu w związku z opublikowaniem witryny Siedeloading f.lux stanowiącej odautorski poradnik, jak bezpłatnie zainstalować f.luksa na urządzeniach z iOS-em bez konieczności dokonywania jailbreakingu.

Nic dziwnego, że taka praktyka nie spotkała się z aprobatą Apple. Wystarczyły jednak dwa miesiące, aby firma zaprezentowała własną, systemową propozycję w kwestii trybu nocnego. Można to potraktować nie tylko jako zapewnienie funkcji, której domyślnie brakuje u konkurencji, ale także prztyczek w nos dla autorów f.luksa, który po opublikowaniu finalnej wersji iOS-a 9.3 zaliczy zapewne na urządzeniach mobilnych Apple’a spory spadek popularności.

© dobreprogramy