reklama

Apple: uwierzytelnianie dwupoziomowe zamiast dwustopniowej weryfikacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Osoby, które wcześniej korzystały z dwustopniowej weryfikacji kont Apple ID celem ich zabezpieczenia, wraz z aktualizacją do iOS-a 11 i macOS-a 10.13 zostaną zmuszone do przejścia na uwierzytelnienie dwupoziomowe. Mimo podobieństwa nazw, to nie jest to samo, wbrew temu co pisze Apple, nie jest też pozbawione wad. Największym problemem dla użytkowników może być konieczność przejścia złożonego, długotrwałego procesu, aby zresetować swoje konto.

Firma z Cupertino poinformowała swoich użytkowników, że zmianie ulega jedna z polityk bezpieczeństwa konta Apple ID. Podczas instalacji systemu iOS 11 lub macOS 10.13, standarową dwustopniową weryfikację z czterocyfrowym dodatkowym kodem zastąpi uwierzytelnianie dwupoziomowe, które daje pewność, że jesteś jedyną osobą mogącą uzyskać dostęp do konta, nawet jeśli ktoś inny zna Twoje hasło. W tej metodzie uwierzytelniania stosowany jest kod sześciocyfrowy.

Przełączenie ma nastąpić automatycznie i nie ma od niego odwrotu. Jak wyjaśnia Apple, nasz zaawansowany technologicznie i łatwy w użyciu system zabezpieczania konta jest również warunkiem koniecznym do korzystania z niektórych nowych funkcji w systemach iOS, macOS i iCloud. Po tej aktualizacji konto uzyska dodatkowe zabezpieczenie i ma być łatwiejsze w obsłudze.

Po zalogowaniu się na zaufanych urządzeniach (za zaufane urządzenie uważa się iPhone, iPada, iPoda touch z systemem iOS 9 lub nowszym albo komputer Mac z systemem OS X El Capitan lub nowszym) automatycznie pojawią się kody potwierdzeń do przepisania. Wcześniej znane klucz odzyskiwania, który należało wydrukować, nie będą już miały zastosowania, w razie utracenia dostępu do konta.

Teraz konieczne będzie przejście skomplikowanego procesu odzyskiwania konta, mogącego trwać nawet wiele dni. Jako że proces ten jest całkowicie automatyczny, Wsparcie Apple nie może go w żaden sposób przyspieszyć. Najlepszą metodą na skrócenie tego okresu jest… podanie Apple danych swojej karty kredytowej w serwisie iforgot.apple.com.

Uwierzytelnienie dwupoziomowe nie jest niczym nowym – to że zastąpi dwustopniową weryfikację mówiono już latem zeszłego roku. Jego włączenie dla użytkowników starej metody było jednak dość skomplikowane, wpierw musieli wyłączyć stary wariant, uzupełnić dane konta, a następnie przejść na nowy sposób. Teraz Apple ułatwia to zadanie, wprowadzając uwierzytelnianie dwuskładnikowe w sposób automatyczny dla każdego, kto będzie aktualizował system Maka czy iUrządzenia.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić